Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз за ниският център на тежестта споменах. Казват го и собствениците на такива коли. Много били стабилни. Това хич не е малък плюс.

    А за истинско 4х4 с интелигентно управление имам удоволствието джипа ми да е с такова. Няма как да се опише усещането. Случвало ми се е да се разсея и да взема рязко завой на отъпкан сняг. Машината вместо да се завърти почва да прави едни магии с гумите и взима заявоя като по релси. Аз после съм така->
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Аз за ниският център на тежестта споменах... Това хич не е малък плюс.
      Така де, как иначе да оправдаят излишното тегло? Голям плюс било...
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        Nick написа Виж мнение
        Така де, как иначе да оправдаят излишното тегло? Голям плюс било...
        Ама нали не мъкне огромен двиателен блок, сума други черколяци и 70-100 литра гориво, антифриз, масла...
        Например Нисан Лийф тежи 1500 кг. Доста по-малкия(по-тесен и с половин метър по къс) Нисан Верса тежи 1250 кг. Малко по-голямата Алтима (със 100 сантима по-дълга и малко по-широка база) също тежи 1500 кг. Излиза че електрическите коли са пренебрежимо по-тежки от бензиновите, но тежеста е несравнимо по-добре разпределена.
        Да не споменаваме и че килорамите на бензиновите са дадени с празен резервоар.

        А - да, съвсем забравихме. Имаш цели два багажника.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Половин час е супер. Това е една нормална почивка на магистралата.
          Таралянци е супер. Трябва да се подобри много.
          И преди съм слагал примера с пътуването София-Варна - ако трябва да спирам на всеки 200 км за по половин час, пътуването ми ще се удължи с час някъде. И ако в момента спирането ми е свързано с това къде има хубаво ресторантче, сега трябва да спирам където има "електростанция" и няма мърдане. Ако трябва да спирам и на двете места (на едното да зареждам, на другото да ям), пътуването се удължава още повече. Ние напред ли вървим или назад?

          Има го проблемът с мащаба, който гледам не е споменат. В началото ще са малко електростанциите и ще е ад. Но дори да изчезнат всички бензиностанции, да бъдат заменени от електростанции и всички коли да станат електрически за една нощ: зареждането на резервоар с гориво отнема 1-2 мин; след това се отместваш и влиза следващата кола. Сега си представете, че вместо 1-2 мин. със закачен маркуч, колата трябва да седи 30 мин. със закачен кабел - същата бензино/електростанция ще има 15 пъти по-малък капацитет... а броя коли на пътищата е същия. Ерго - трябва "електростанциите" да станат 15 пъти повече или 15 пъти по-големи, за да обслужват същия пътен поток... вместо 10 колонки, да имат по 150. Пардон, даже още по-големи, защото ел. колата трябва на всичкото отгоре да се зарежда по-често от колата с ДВГ (има по-малък пробег). И като се ширнат от двете страни на магистралата едни безкрайни плацдарми с хиляди жужащи коли на зареждане, а вътре домочадието седи на климатик, чопли смартфона и мърмори "колко остана"... еколозите са в екстаз.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Аз за ниският център на тежестта споменах. Казват го и собствениците на такива коли. Много били стабилни. Това хич не е малък плюс.

            А за истинско 4х4 с интелигентно управление имам удоволствието джипа ми да е с такова. Няма как да се опише усещането. Случвало ми се е да се разсея и да взема рязко завой на отъпкан сняг. Машината вместо да се завърти почва да прави едни магии с гумите и взима заявоя като по релси. Аз после съм така->
            Аз друго интелигентно 4х4 имах предвид, а именно към всяко колело реално да се подава нужното количество тяга - което при 4 ел.мотора е играчка работа, а при система с ДВГ не е възможно.

            При 4х4 с ДВГ има основно два вида системи за разпределяне на тягата - електронно, с прилагане на спирачно усилие към определено колело (ЕСП система, най-вероятно при твоето е така) или механично разпределяне на въртящия момент с героторни помпи в диференциалите (слабо разпространено, например при Jeep Grand Cherokee WJ система Quadra drive 1). И двете системи имат много недостатъци - ЕСП-то не е надеждно извън пътя, троши и изхвърля накладки, оставаш без спирачки и т.н., а героторите имат нужда от време да разпределят усилието, износват се, сработват когато не трябва (например на страничен наклон и колата се свлича настрани), блокират и т.н.
            При 4 ел.мотора към колелото с най-високо сцепление просто се подава повече въртящ момент и точно когато трябва. Волала, колата излиза от локвата. Поне на теория
            Quae fuerant vitia, mores sunt.

            Comment


              Половин час, но ако има свободна зарядна станция. Динаин го е анализирал много правилно.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                O.T:
                Юлиан Август написа Виж мнение
                (слабо разпространено, например при Jeep Grand Cherokee WJ система Quadra drive 1).
                Точно това е моето. Доколкото знам системата е съвместна разработка с Мерцедес.

                Nick написа Виж мнение
                Половин час, но ако има свободна зарядна станция. Динаин го е анализирал много правилно.
                Аз тези които съм виждал са по паркингите и не заемат място за разлика от цялата инфраструктура и персонал на една безниностанция. А в Ню Йорк вече слагали в подземните гаражи. Колата ти се зарежда докато си на работа.

                Click image for larger version

Name:	Tesla_charging-station_400.jpg
Views:	1
Size:	13.4 КБ
ID:	553081

                Click image for larger version

Name:	semaconnect-chargers.jpg
Views:	1
Size:	77.9 КБ
ID:	553084

                Шевита:
                Click image for larger version

Name:	maxresdefault.jpg
Views:	1
Size:	109.0 КБ
ID:	553082

                Японска работа:
                Click image for larger version

Name:	honda-charging-station.jpg
Views:	1
Size:	130.7 КБ
ID:	553083
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Юлиан Август написа Виж мнение
                  при система с ДВГ не е възможно

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Таралянци е супер. Трябва да се подобри много.
                    И преди съм слагал примера с пътуването София-Варна - ако трябва да спирам на всеки 200 км за по половин час, пътуването ми ще се удължи с час някъде. И ако в момента спирането ми е свързано с това къде има хубаво ресторантче, сега трябва да спирам където има "електростанция" и няма мърдане. Ако трябва да спирам и на двете места (на едното да зареждам, на другото да ям), пътуването се удължава още повече. Ние напред ли вървим или назад?
                    Взимането на София - Варна без почивка е просто опасно, не знам как да го обясня. Разбира се спирането по принуда е едно, а за кеф - друго. И да, капацитетът и времето за зареждане трябва да се подобрят. И те се подобряват непрекъснато. Станции за зареждане трябва да има навсякъде, както контактите за тока - едва тогава ще има свободата да се придвижваш без оглед на разстоянията. Друго на ръка, че малцина карат личните си коли с пълен резервоар и на практика малко коли пред блока могат от воле да минат повече от 200 км., ако преди това не минат през бензиностанцията.
                    Аз не виждам скоро изцяло електрическите коли да завладеят пазара (особено с тези цени на нефта). Но решения като Шевролет Волт съчетават предимствата и на двете системи, имат мегдан за развитие без да се спъват от инфраструктурата и са икономични без да се хвърлят ултра-хай-тек Комън рейл дизеловите или Ултра-мега-буст технологиите на бензиновите двигатели, които има мизерна надеждност, скъпа изработка и нисък пробег.
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      Амазон, това няма значение in the big picture. Дали ще го наречеш "паркинг със станции за зареждане" или "електростанция", все тая. Значи паркингите ще трябва да са с 15 пъти по-голям капацитет.
                      За тировете да не говорим - всеки е виждал голям трък-стоп. А колко ще се зарежда един електрически тир...
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Забравих св.Торсен
                        Но и той прехвърля, а не прилага въртящия момент на място. Съответно ако го строшиш, губиш всичките му предимства. Изобщо имаш един източник на въртящ момент и всяка повреда на пътя от коляновия вал до колелата потенциално те приковава на място. Маховик, съединител, централен, преден, заден диференциал, полуоски, кардани, раздатка ... А всичко това може да бъде премахнато и да се сложи мотор в колелото. Ако изгори един от моторите, остават други три.
                        Quae fuerant vitia, mores sunt.

                        Comment


                          Така е, дума да няма.

                          Comment


                            Dinain написа Виж мнение
                            Амазон, това няма значение in the big picture. Дали ще го наречеш "паркинг със станции за зареждане" или "електростанция", все тая. Значи паркингите ще трябва да са с 15 пъти по-голям капацитет.
                            Ами не. На съществуващите паркинги(включая и пред любимия ти пътен ресторант) бензиностанции не можеш да сложиш. Обаче да забиеш един бустер не кой знае какъв проблем. Бензиностанциите са необходими само когато всеки ден трябва да разпределяш сред населението милиони литри силно запалима и скъпа за транспортиране субстанция.

                            Dinain написа Виж мнение
                            За тировете да не говорим - всеки е виждал голям трък-стоп. А колко ще се зарежда един електрически тир...
                            Според мен за тирове и големи строителни машини за сега е рано да говорим. Надявам се обаче тракторчета и пикапи за слеското стопанство да има в някакво обозримо бъдеще. Много голяма част от цената на храната е нафтата а селскостопанските машини, особено в малките е по-бедни стопанства са далеч от икономични. Но за да го добутаме до там ще трябва скок в енергетиката. Само със слагане на безчетков електродвиател на трактора няма да стане работата.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Обаче да забиеш един бустер не кой знае какъв проблем.
                              Не съм сигурен, че ми разбра сметката: 2 мин зареждане на изминати 600-800 км vs. 30 мин зареждане на изминати 200 км.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Dinain написа Виж мнение
                                Не съм сигурен, че ми разбра сметката: 2 мин зареждане на изминати 600-800 км vs. 30 мин зареждане на изминати 200 км.
                                Това е така, обаче да изминеш над 200 (за новата Тесла не са 200 а са 350) километра на ден е рядкост, а огромната част от хората ще си зареждат колите пред къщите си на нощна тарифа, или на паркинга пред фирмата, особено ако фирмата им плаща тока. Освен това на повечето хора я им се наложи да зареждат веднъж седмично, я не.

                                И в крайна сметка, когато станат още малко по-масови и малко по-евтини, електрическите автомобили ще намалят проблемите, няма да ги увеличат. Представи си никога повече да не трябва да ходиш на бензиностанция, защото колата ти се зарежда пред вас. Представи си да отпадне притеснението да не те остави колата на пътя, тъй като вероятността нещо да се потроши ще е доста малка. Представи си кола в ценовият клас на твоят фолцваген да може да се изстрелва като Ферари, което по българските пътища може да ти спаси живота.
                                Last edited by Amazon; 05-04-2016, 23:19.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X