Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космическа стратегия на Spellbreaker - обсъждане на системата

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Идеята на хода е информацията да бъде публична, да. Играчите задават заповеди едновременно, но без да бъдат сигурни в каква поредност ще бъдат изпълнени. Това зависи от тайно, едновременно наддаване, и е въпрос на икономика, планиране, блъф и късмет

    Примерно сражение между атакуващи Бехемот, два изтребителски ескадрона, фрегата и ескортен кораб срещу Цитадела, два броненосеца и миноносец. Големичко е, но е показно.

    Първи ход:
    инициатива А няма, Б-
    Броненосец: 2,1,5,2- един успех (поема го фрегата)
    Броненосец: 3,4,2,4- няма успехи
    Миноносец: 4,3- да успеха- поема ги Бехемота (задължен) и един изтребител

    Изтребител: 3,1- един успех (Цитаделата)
    Изтребител: 2,2,1- три успеха (първите два се поемат от броненосците и третия се разпределя случайно отново на Цитаделата)
    Бехемота (поел е един удар, но той го сваля една стъпка- тоест с две издръжливост, а не само с една): 1,5- един успех (поема го броненосец)

    инициатива В-
    Цитадела: 4,1- успех по фрегатата
    Фрегата: 3,3,1- три успеха (задължителен по единия броненосец, после по миноносца и цитаделата)

    инициатива Г
    Ескорт: 5, 2- по броненосец

    Ход 2:
    Иницатива Б
    Броненосец: 2
    Броненосец: 5, 1- успех по фрегата
    Миноносец: 1- по изтребител

    Изтребители: 3, 4
    Изтребители: 6, 6
    Бехемот: 4, 5

    Инициатива В
    Цитадела: 2
    Фрегата: 5, 3- един по броненосец

    иницатива Г
    Ескорт: 1,5- успех по броненосец и той е унищожен.

    Последен трети ход:

    иницатива Б
    Броненосец: 4
    Миноносец: 1 успех по изтребител

    Бехемот: 5, 5
    Изтребител: 2, 5- миноносеца е унищожен
    Изтребител: 6, 2- броненосеца е унищожен

    инициатива В:
    Цитадела: 6
    Фрегата: 6, 1- унищожена е Цитаделата

    Защитника е победен, атакуващия превзима планетата за сега.
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #17
      Нямам никакъв опит в такива настолни игри, но ми се струва, че тези роли се определят от играчите Един може да използва фрегатите за едно, друг да ги използва за друго.
      Това зависи и от системата, между другото. В много от системите нямаш никакъв тактически контрол, т.е. твоето участие се свежда до състава на ескадрата. В този случай основно разчиташ на параметрите и на посредника до "ролите".
      Но въпросът бе на друго място - аз като прочета "ескорт" си представям корвета, т.е. лек кораб, които ме защитава от леки опасности. Т.е. инстинктивно за мен този кораб защитава от изтребители, а не носи всички останали. Когато в сетинга има фрегата, броненосец и разрушител, инстинктивно за мен фрегатата не е основния тип боен кораб. Това имам предвид.

      Comment


        #18
        В такъв случай "ескортния" кораб при мен може да се преименува в "транспортен" (и ремонтен) Тук тактически контрол няма, с цел играта да е форумна. Тоест битките да се решават "самички", и без да е нужно участието на играчите когато Водещия смята. Ако чакам всеки да си каже кой поема ударите и кога отстъпва (неща включени в оргиналната система) играта би била сложна за водене и бавна като реално време (тоест може да се проточи един ход седмица в повече докаот всички са онлай по подходящото врме за разрешаване на тривиална битчица).

        Названието фрегата би могло да се смени с дреднаут. Така би трябвало вие да го разбирате по-лесно. Също така "разрушител"-я би могъл да стане "торпедоносец" (носейки същата логика в играта), но звучи по-трудно за произнасяне.
        "Далеч съм от мисълта си"

        Comment


          #19
          Тук тактически контрол няма, с цел играта да е форумна. Тоест битките да се решават "самички", и без да е нужно участието на играчите когато Водещия смята и хвърля заровете. Ако чакам всеки да си каже кой поема ударите и кога отстъпва (неща включени в оргиналната система) играта би била сложна за водене и бавна като реално време (тоест може да се проточи един ход седмица в повече докато всички са онлай по подходящото врме за разрешаване на тривиална битчица).

          Названието фрегата би могло да се смени с дреднаут. Така би трябвало вие да го разбирате по-лесно. Също така "разрушител"-я би могъл да стане "торпедоносец" (носейки същата логика в играта), но звучи по-трудно за произнасяне. В такъв случай "ескортния" кораб при мен може да се преименува в "транспортен" (и ремонтен).
          "Далеч съм от мисълта си"

          Comment


            #20
            Spellbreaker написа Виж мнение
            "торпедоносец" (носейки същата логика в играта), но звучи по-трудно за произнасяне.
            торпильор
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #21
              Звучи като нещо межди трикольор, ликьор, и топинг за торта
              "Далеч съм от мисълта си"

              Comment


                #22
                Не си шик

                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #23
                  Названието фрегата би могло да се смени с дреднаут. Така би трябвало вие да го разбирате по-лесно. Също така "разрушител"-я би могъл да стане "торпедоносец" (носейки същата логика в играта), но звучи по-трудно за произнасяне. В такъв случай "ескортния" кораб при мен може да се преименува в "транспортен" (и ремонтен).
                  Да, мисля че с тази смяна ще е по-близко.
                  Разрушител си е добре - нали това е идеята, сравнително евтин кораб, който е предназначен за удари по тежките.
                  "Транспорт" може би е най-добре. Подсказва за какво става въпрос. Но най-важно е да пуснеш кратко обяснение за ролята на всеки кораб в ескадрата. Тогава названията могат да бъдат всякакви.

                  Тук тактически контрол няма
                  Това ми е ясно, аз обяснявах на Кухулин, който няма опит с такива игри. Т.е. ролята е такава, каквато е зададена. Играчът изхожда от това когато определя състава на ескадрата си.

                  ПП Иначе във форумна игра (още повече, в настолна) е напълно възможно да има и тактически контрол (ограничен - виж изчислителя, който направих за Крылов за "Феод", да речем, и дори пълноценен - особено в оперативно-тактическа или в тактическа игра), въпросът е дали има смисъл в тази система.

                  Comment


                    #24
                    Добре, обяснението е в пост номер 9 от тази тема. В момента чета и едно прдложение на Импириъл за игра (която ми е в по-друг от желания фокус и по-сложна).
                    Ако успеем да се съберем за моята игра- прекрасно, а дано това да стимулира следващи.
                    "Далеч съм от мисълта си"

                    Comment


                      #25
                      Spellbreaker написа Виж мнение
                      Примерно сражение между атакуващи Бехемот, два изтребителски ескадрона, фрегата и ескортен кораб срещу Цитадела, два броненосеца и миноносец. Големичко е, но е показно.
                      Мерси, нещата ми се изясниха.

                      gollum написа Виж мнение
                      Но въпросът бе на друго място - аз като прочета "ескорт" си представям корвета, т.е. лек кораб, които ме защитава от леки опасности. Т.е. инстинктивно за мен този кораб защитава от изтребители, а не носи всички останали. Когато в сетинга има фрегата, броненосец и разрушител, инстинктивно за мен фрегатата не е основния тип боен кораб. Това имам предвид.
                      Добре де, ти си представяш едно, аз си представям друго. Излишно е да спорим за ролята на реалните корвети и фрегати - нито е константа, нито има връзка с играта. Важното е, че са ни дадени кораби с определени характеристики и играча трябва да избере кого да прати за ескорт, кого да остави за защита и т.н.

                      Comment


                        #26
                        Кухулин написа
                        Добре де, ти си представяш едно, аз си представям друго. Излишно е да спорим за ролята на реалните корвети и фрегати - нито е константа, нито има връзка с играта.
                        Ясно е, че всеки си представя различни неща (предполагам че ти, специално, се водиш от съвременната употреба, докато аз - от тази през ветроходната ера предимно (за корвета/фрегата; за останалите от втората половина на Х²Х и първата половина на ХХ век). Мисля че никой на никого не се опитва да "наложи" нещо . Споменах го само защото знам, че тези ми "общи представи" се споделят също от Империал и от няколко други хора, с които сме обсъждали тези неща (точно около космическа игра), т.е. може да има значение. А изводът ми е, че без конкретно описание каква в системата е ролята на даден тип кораб само на база названието играчите могат да си създадат погрешни представи. Това влияе най-вече на вживяването в играта, не на друго. Спелбрейкър даде описание, така че всичко е наред.
                        Сега, конкретно за "ескортен кораб" имах общо възражение, което няма нищо общо с ролята в реалността - "ескорт" е нещо, което съпровожда, а не нещо, което съдържа/транспортира другите. Но това мисля вече не е важно.

                        Кухулин написа
                        Важното е, че са ни дадени кораби с определени характеристики и играча трябва да избере кого да прати за ескорт, кого да остави за защита и т.н.
                        Разбира се. Въпросът е, че когато нямаш "тактическо ниво" в дадена система (какъвто е този случай), нямаш подобен избор, т.е. посредника изчислява нещата според описанията на корабите (зададените от него роли). Избора ти се свежда до състава на ескадрата. Предполагам, че това имаш предвид под "избере да прати за", но да уточня все пак.
                        В тази система не можеш да оставяш инструкции от типа на "корабите от тип Х да прикриват корабите от тип У" или "корабите от тип Х да нападат корабите от тип У на противника". Това би било "тактическа настройка" (преди битката или по време на битката).
                        Няма такава реална разлика между "пращане за ескорт" и "оставяне за защита" - всяка ескадра защитава сектора, в който се намира или атакува сектора, в който се придвижва този ход). Т.е. имаш контрол над ескадрите, които ще държиш в своя територия ("защитават") и тези, коти ще пращаш към вражеските сектори ("ескортират", макар че е по-скоро "атакуват"). Т.е. вместо ескорт/защита имаш по-скоро отбрана и нападение (като роли на ниво ескадра).

                        Comment


                          #27
                          gollum написа Виж мнение
                          Няма такава реална разлика между "пращане за ескорт" и "оставяне за защита" - всяка ескадра защитава сектора, в който се намира или атакува сектора, в който се придвижва този ход).
                          Няма разлика само при крейсерите. Другите кораби могат да останат в защита на някаква орбита, но за да я напуснат и да минат в нападение, имат нужда от ескортен кораб (Г2/2).

                          Comment


                            #28
                            Формално - да. На практика - съмнявам се (особено с оглед на ограниченията в броя кораби).
                            В този смисъл имаш две роли на корабите - офанзивна или дефанзивна. И избор кой в коя да ползваш. В офанзивна - ако го включиш в ескадра с ескортен кораб или дефанзивна - ако го оставиш в сектор без ескортен кораб. Крайцерът може самостоятелно да избира между двете роли, останалите - не.

                            Comment


                              #29
                              Разрушител А1/4
                              Изтребители (ескадрила) Б2/3
                              Броненосец Б1/4
                              Фрегата В3/4
                              Миноносци Б4/2 - в защита, Г4 - в атака
                              Крайцер А1 и В3 /5 – стреля на две инициативи
                              Ескортен кораб Г2/2



                              При тези стойности, няма никакъв смисъл да се произвеждат броненосци, освен ограничението по бройка за разрушителите.

                              Харесва ми идеята за двете инициативи на крайцера, не ми беше хрумвало такова нещо.

                              Не ми харесва това, че попаденията се разпределят случайно по целия флот и че всеки кораб нанася еднакво поражение на всички останали (т.е. разделението по класове няма никакъв смисъл, спокойно можеха да имат абсолютно произволни имена). Но пък нямам нищо против да извъртим една бърза игра и да видим какво ще се получи.

                              ...

                              а, стана въпрос за имената на корабите, аз наричам поддържащите кораби на флотите (тия, които презареждат и ремонтират) "логистични".
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #30
                                За броненосците си прав. Оргинално, ограничението идва от друг фактор- "Фрегатите" могат да се произвеждат само на определени места.
                                Попаденията не са случайни- удрят се първо корабите с най-голяма моментна издръжливост. Тоест броненосците, разрушителите и фрегатите отнасят повече поражения, давайки на изтребителите малко повече време да нанесът своите удари.

                                Повече хубави космически стратегии като настолни игри са с бая зарове, най-вече Еклипс, Галактик емперър, Тлайлит импиръл, Спейс емпайръс и тн. На Спейс Импайрс ми харесва най-много, но е трудно да се направи форумно- тоест хората ще трябва да дават подробни инструкции преди битка.
                                "Далеч съм от мисълта си"

                                Comment

                                Working...
                                X