Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Чукчите - орли на Далечния север

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Чукчите - орли на Далечния север

    Нарекох темата така, по аналогия с една книжка, която преглеждам в момента - "The Apaches: Eagles of the Southwest" (която за мой срам имам от 15-ина години, но едва сега намерих време да чета).

    Както се знае, чукчите са герои на доста вицове. За разлика от забавните анекдоти обаче в миналото те са били войнствен народ, от когото са се страхували всички съседи, че и руснаците са се притеснявали. Все пак те са май единствения сибирски народ, който е успял да превземе един руски острог (или казано на чист български език - форт ).

    Сегашния ми постинг е по-скоро анонс за темата, която ще гледам да развия тези дни, за което надявам се ще ме извините.

    Чукотската инвазия спрямо околните народи (коряки, юкагири и пр.) започва през 17 в. това вероятно е свързано с прехода в поминъка от лов на диви елени към мащабно еленовъдство.

    Навремето като ученик, някъде от 5-6 клас започнах да чета с все по-голямо увлечени за разни пътешествия, експедиции и пр. по цял свят. Съответно се появи и интереса към народите, които членовете на тези експедиции са срещали. Баба ми на село, гледйаки какви книжки чета (повечето на руски, защото у нас такава литература не се издаваше кой знае колко, а на руски излизаха много такива книги, както от руски автори, така и преводни) все ми викаше "Абе остави са с тия диви народи!" Но аз и до днес си ги харесвам - евенки от тайгата, ловци на глави даяки от джунглите на Борнео , маори, масаи, индианци...

    Та четейки книжки за Сибир си мислех, че хората там отглеждат елени от много-много векове. Оказва се обаче, че мащабното еленовдство е сравнително ново - от 16-17 в. Дотагава почти всички северни народи, от европейците саами на запад до чукчите на изток са били ловци на диви северни елени и са имали само транспортно еленовъдство, т.е. малвък брой домашни елени като товарни и впрегатни животни.

    Когато чукчите започнали да увеличават все повече и повече стадата си, очевидно им дотрябвали нови територии и те започнали да нападат съседите си. Тези нападения се провеждали понякога на много далечни разстояния. Ако Беринговия проток замръзвал, те по леда достигали чак до Аляска (разстоянието до най близките точки е ок. 80 км. докалкото си спомням) и нападели тамошните народи.

    Когато в началото на 18 в. руснаците достигнали Чукотка, започнали неприятностите. Руско-чукотските войни продължили повече от 100 години.

    (следва продължение )

    #2
    И накрая са ги победили с химическо оръжие. Масово приложение на 40% воден разтвор на C2H5OH.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Торн, това е много интересно. Аз бях чел, че не са ги побеждавали. Тези 400 казаци, които изпраща Екатерина не успяват да и покорят. Доколкото си спомянм са полу-независими почти до съвремието. А войната между чукчите и сивашите(май) в Аляска за която пише Черният Вълк е единствената пряка война между Русия и САЩ. Май имаше дипломатически ноти и такива неща

      Имаше легенди, че бащата води сина в гората като ще го прави мъж. Пуска му стрела в гърба. Ако момчето чуе стрелата и отскочи, значи е мъж, ако ли не...естествен подбор
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        Торн има предвид спирта. Наистина той накрая е победил. Иначе май те са единствените "инородци" които не са успели въпреки всичко да завоюват със сила. Но ще проследя конфликта - както казах през следващите дни.

        Comment


          #5
          Торн има предвид спирта.
          Много съм зле, хем знам формулата
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #6
            Малко е било и като неуловимия Джо, дето не са го уловили, щото не са го и търсели. Русия при желание е могла да ги победи при всяко време, но счетоводно не се е оправдавало.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Blackwolf написа Виж мнение
              Нарекох темата така, по аналогия с една книжка, която преглеждам в момента - "The Apaches: Eagles of the Southwest" (която за мой срам имам от 15-ина години, но едва сега намерих време да чета).

              Както се знае, чукчите са герои на доста вицове. За разлика от забавните анекдоти обаче в миналото те са били войнствен народ, от когото са се страхували всички съседи, че и руснаците са се притеснявали. Все пак те са май единствения сибирски народ, който е успял да превземе един руски острог (или казано на чист български език - форт ).

              Сегашния ми постинг е по-скоро анонс за темата, която ще гледам да развия тези дни, за което надявам се ще ме извините.

              Чукотската инвазия спрямо околните народи (коряки, юкагири и пр.) започва през 17 в. това вероятно е свързано с прехода в поминъка от лов на диви елени към мащабно еленовъдство.

              Навремето като ученик, някъде от 5-6 клас започнах да чета с все по-голямо увлечени за разни пътешествия, експедиции и пр. по цял свят. Съответно се появи и интереса към народите, които членовете на тези експедиции са срещали. Баба ми на село, гледйаки какви книжки чета (повечето на руски, защото у нас такава литература не се издаваше кой знае колко, а на руски излизаха много такива книги, както от руски автори, така и преводни) все ми викаше "Абе остави са с тия диви народи!" Но аз и до днес си ги харесвам - евенки от тайгата, ловци на глави даяки от джунглите на Борнео , маори, масаи, индианци...

              Та четейки книжки за Сибир си мислех, че хората там отглеждат елени от много-много векове. Оказва се обаче, че мащабното еленовдство е сравнително ново - от 16-17 в. Дотагава почти всички северни народи, от европейците саами на запад до чукчите на изток са били ловци на диви северни елени и са имали само транспортно еленовъдство, т.е. малвък брой домашни елени като товарни и впрегатни животни.

              Когато чукчите започнали да увеличават все повече и повече стадата си, очевидно им дотрябвали нови територии и те започнали да нападат съседите си. Тези нападения се провеждали понякога на много далечни разстояния. Ако Беринговия проток замръзвал, те по леда достигали чак до Аляска (разстоянието до най близките точки е ок. 80 км. докалкото си спомням) и нападели тамошните народи.

              Когато в началото на 18 в. руснаците достигнали Чукотка, започнали неприятностите. Руско-чукотските войни продължили повече от 100 години.

              (следва продължение )
              Здравей! Интересна тема си открил, обаче имам въпрос. конкретно чукчите ли имаш в предвид или по някакъв начин ги бъркаш с народите от западен Сибир. Аз също се интересувам от тези географски ширини и по стечение на обстоятелствата сега живея на границата между европа и Азия. Народите от западен Сибир са оказали най-сериозна съпротива срещу колонизаторите от запада и юга. Ненци-самоеди, ханти и манси както и много други спадат към югорските княжества населяващи западен Сибир и са устояли на колонизаторите повече от 500г. Превзели са не един а десетки руски остроги и са били толкова сериозен фактор че за много дълъг период са оказали огромновлияние на търговията с ценни кожи. Само преди няколко дена гледах един научно популярен филм за тези събития и за късмет го намерих и препоръчвам да го гледате, на руски е но надявам се да не е проблем.

              "Невидимият замък" на войнствените самоеди който е показан във филма:
              http://forum.boinaslava.net/showthre...456#post357456
              Това е интересна статия за територията която са населявали, структора на въоръжените сили, защитно и нападателно въоръжение, фортификация и филисофия и тактика на воденето на бой.
              http://www.parabellum.vzmakh.ru/n8_s3.shtml
              Завоевание югорских княжеств

              Могъщество и залез на Югра
              http://lyntmuz.narod.ru/Reports/Ugra/Ugra17.html
              Надявам се да Ви е интересно.
              Кодско княжество и княз Молдан-последните войни в западен Сибир
              http://istorya.ru/forum/?showtopic=627
              Last edited by NATAN; 29-04-2014, 22:00.

              Comment


                #8
                Единственото, което се сещам по темата е - и то не помня точно къде съм го цел (в някакъв рускоезичен блог) е, че някои от тези воини от далечния север са имали нещо като доспехи - от дърво и още нещо, май кост. Т.е. - сериозни хора.

                Comment


                  #9
                  NATAN написа Виж мнение
                  Интересна тема си открил, обаче имам въпрос. конкретно чукчите ли имаш в предвид или по някакъв начин ги бъркаш с народите от западен Сибир.
                  западно сибирские народы были в сибирском ханстве до прихода русских.
                  они были не самостоятельны.
                  А вот чукчи были на самом деле независимым народом.

                  Интересно

                  ...В чукотской мифологии образ русских завоевателей сложился самый что ни есть монструозный: "Одежда вся железная, усы как у моржей, глаза круглые железные, копья длиной по локтю и ведут себя драчливо — вызывают на бой". Однако, наибольший ужас наводила жестокость русских, воспринимавшаяся аборигенами как абсолютно немотивированная. В фольклоре истребление чукчей выступает для русских как самоцель. Каких-либо рациональных объяснений причины конфликта чукчи найти не смогли. Образ же казака характеризуется полным отсутствием любых позитивных черт. Ну, а главным злодеем чукотского фольклора, эдаким Фредди Крюгером, стал майор Павлуцкий.

                  Впрочем, благодаря воинской силе и жестокости, русские заслужили у чукчей определенное уважение. Чукчи относились ко всем своим соседям крайне высокомерно и ни один народ в их фольклоре, за исключением русских и их самих, не назван собственно людьми. В чукотском мифе о творении мира предназначением русских считается производство чая, табака, сахара, соли и железа, и торговля всем этим с чукчами. Но, по непонятой причине, русские презрели сво¸ предназначение и стали воевать ...


                  http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                  Comment


                    #10
                    NATAN написа Виж мнение
                    Здравей! Интересна тема си открил, обаче имам въпрос. конкретно чукчите ли имаш в предвид или по някакъв начин ги бъркаш с народите от западен Сибир. Аз също се интересувам от тези географски ширини и по стечение на обстоятелствата сега живея на границата между европа и Азия. Народите от западен Сибир са оказали най-сериозна съпротива срещу колонизаторите от запада и юга.
                    Не, не ги бъркам. Няма начин да стане - от доста години чета за народите в Сибир. Темата за войната в историята на Сибир е отделна и голяма и влиза в други раздели на форума - в средновековието и в древното време, затова тук няма да се спирам.
                    Говоря за зоните на север от степта, за "таежната" (тайгата демек) зона. В Западен Сибир войните при хантите, мансите, ненците са интересни, там е имало воинска традиция, даже оформяне на нещо като войнска каста ("богатири" и техни дружини), но това излиза извън рамките на Новото време (което хронологическата граница на този раздел на форума).

                    Чукотските войни влизат в полезрението именно през XVIII в., развиват се през него и последствията от тях стават ясни през XIX в. В Зап. Сибир след Ермак нещата вече са различни (въпреки, че там е може би един от последните случаи на скалпиране по време на война в тази част на света - при бунтовете на ненците 1932-33 г., когато са били скалпирани убити представители на местната власт и милиция; скалпирането е било обичай и в някои части на Сибир ).

                    Но единствено в Чукотка се случва Руската империя да свали знамето (в буквалния смисъл - свалят знамето от Анадир, напускат селището и разрушават крепостта) и да напусне вече завзета територия. Да не говорим, че мукчите завладяват в бой руско знаме.
                    Разбира се причините са били най-вече икономически - Сената направо се ужасява от сумите, които са нужни за завладяване и найвече удържане на Чукотка. Освен това въпреки че руснаците спечелват няколко военни победи, извършват наказателни експедиции и пр. чукчите не се покоряват, продължават да нападат в отговор и отказват да минат "под ръката" на руския цар. Затова след няколко години Екатерина нарежда да се направят всички усилия чукчите да минат в поданство на империята, но "с ласка". И преговорите, подкупите на племенната върхушка и обещанията чукчите да запазят вътрешна самостоятелност свършват работа. За няколко десетилетия чукчите стават поданици на импереята, но имат сравнително привилегировано положение и Чукотка е донякъде полунезависима час до ВОСР (да напомня Великата октомврийска социлистическа... ).

                    Но за всичко това, за чукотското оръжие и доспехи и пр., както казах ще пиша тези дни, като имам повече време.

                    Comment


                      #11
                      Нефедов ли ползваш?


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Главно него, но и други материали.

                        Comment


                          #13
                          Едно допълнение към прекрасната тема - за съжаление на английски:

                          Attached Files
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #14
                            Абе завъртя ме шайбата и нямам време да пусна обзора, който обещах... Между другото, тези на снимката според някои източници са коряки, но те развиват под влияние на чукчите подобно въоръжение.

                            Comment


                              #15
                              Blackwolf написа Виж мнение
                              Абе завъртя ме шайбата и нямам време да пусна обзора, който обещах... Между другото, тези на снимката според някои източници са коряки, но те развиват под влияние на чукчите подобно въоръжение.
                              Ами...аз точно това търсех: илюстрация на чукчи в пълно бойно снаряжение от "славните им времена" на най-добрите воини на Далечния север - по-добра не намерих. А и преди съм виждал подобни, но не помня къде точно, в някакви книжки беше...Доста колоритно!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X