Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    А нуждае ли се?
    IMHO се нуждае. Кой знае калко струва само подръжката на старите белгийки, а полицейските патрулни катери не стават за повечето неща изброени в темата. А ако се стигне до спасителни мисии в тежки метерологични условия, или ловене на въоръжени(с автоматично оръжие) нарушители, или пълноценни учения с НАТО, или със съседите ни нямаме нищо. Нищичко. Обучението на моряците няма да споменавам, че се поизтърка вече.

    Не знам защо мислиш, че са евтини. Дотук стана ясно единствено, че "парите трябва да се върнат в икономиката" като някаква форма на социална помощ.
    Ако се гони програма минимум и цената се държи под 150 милиона лева, за кораб който ще изпълнява всички задачи на ВМФ и бреговата охрана и т.н и т.н. в продължение на 30-тина години? Не е евтино щото за България евтино няма. Обаче не е скъпо.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #62
      Amazon написа Виж мнение
      Ако се гони програма минимум и цената се държи под 150 милиона лева, за кораб който ще изпълнява всички задачи на ВМФ и бреговата охрана и т.н и т.н. в продължение на 30-тина години? Не е евтино щото за България евтино няма. Обаче не е скъпо.
      Нека все пак се придържаме към фактите. Цената е 120 млн, задачи на ВМФ няма как да изпълнява, скъпо е.

      Comment


        #63
        Ако под задача на ВМФ имаш в предвид гарантиране на сигурността на страната, естествено че не. Иначе нещата които съм изредил и които ще покрият съществена част от задачите се вместват спокойно в 20 - 30 милиона лева (с по един един боекомплект). Цената на интегрирането е единичен разход и вероятно ще е нужно само за бофорса. Останалите неща (RIM-116 и Ексорсета) би трябвало да са си напълно съвместими с радар на Талес. По-скоро ще са настройки съобразени с дименсиите на кораба и мястото на монтиране.

        П.П: Сега порових малко и излиза, че 57мм Бофорс е монтиран на малайзийският вариант на Gowind. Което значи, че и оръдието е интегрирано с френски радар. Никакви разходи за R&D и интеграция няма да има. Монтираш нещата по спецификация дадена от французите и те само настройват СУВ.
        Last edited by Amazon; 12-02-2014, 22:27.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #64
          Amazon написа Виж мнение
          с по един един боекомплект
          Би ли споделил как виждаш цената на един боекомплект?

          Comment


            #65
            Да се включа и аз в дискусията - когато се поръчва боен кораб се тръгва от идеята "имаме нужда от кораб за такива и такива задачи и имаме Х пари", но нашите са по-скоро в значително по-зловещата плоскост "едни пари трябва да се похарчат". Толкова. Ако трябва да се инвестира в корабостроителницата може да се направи значително по-смислено и човешки, в момента парите просто ще потънат.

            Минаваме и на втората част от проблема - задачите. Никой все още не може да ми обясни какви задачи ще изпълнява кораба - ако е само да лови незаконни рибари и пирати, то един АК-630М на носа в олекотен вариант за ползване без радар е предостатъчен и всичко останало е разхищаване на финансов ресурс. Руснаците между другото имат няколко такива красиви проекта за ФСБ.
            Ако искате да се гонят подводници и да се участва в НАТО мисии, директно цената скача в пъти - при модерното ниво на технологии да се плава без смислен радар и някакви ракети за самозащите и CIWS е безумие - справка Хизбула и малките ирански ПКР - нашият кораб дори това ще му види сметката от раз или някой кьорав витлов самолет банално ще го избомби от 3-4 км височина където са извън обсега на оръдията... Няма смисъл да си пращаме моряците на сигурно смърт в някакво корито без каквото и да било. Реално ако искате да има смислено въоръжение ще трябва едно 76мм, 1 RAM, някакъв сонар, торпеда, ПКР, радар, примамки за чужди ракети, всички тези глупости да са интегрирани заедно (което между другото е най-скъпият момент). Цената съвсем спокойно с боекомплекта и поддръжката ще удари 100-200 милиона ако се включат и парите да го интегрират към твоето корито. Ако се вярва на уикипедия, само 30 ракети РАМ ще ти излязат към 15 милиона долара без каквото и да било друго.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #66
              Кухулин написа Виж мнение
              Би ли споделил как виждаш цената на един боекомплект?
              Ами четири Екзосета за около 8 милиона лева всичките. Снарядите за бофорса не са скъпи. За боекомплекта на RIM-116 нямам никаква представа. Самата установка е към милион лева. Колко ще са 21 ракети не знам. Може да питаме турците дали нямат някакви военни излишъци
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #67
                Нагледна демонстрация на това, какво ще стане с този "проект" за патрулен кораб се демонстрира тук.

                - Да си построим патрулен кораб?
                - Супер! Но нека му сложим и някакво оръжия.
                - Нали си има оръдия?
                - Да му сложим и противокорабни ракети!
                - Ще ни трябва повече електроника.
                - Така и така ще усложняваме кораба, да сложим и някакъв зенитен комплекс.
                - То, това се подразбира, иначе става просто цел, но какво ще правим с асиметричните заплахи?
                - Да, ще трябва да сложим и малокалибрени оръдия и картечници.
                - Няма ли да е добре да вози и скоростни лодки за бординг операции? Все пак за това ще го правим
                - Да, ще трябва да предвидим място и за това, както и за допълнителния персонал.
                - Освен това ВМС има един вертолети, които и без това няма какво да прави. Няма да е зле да ги качим и тях.
                - Ще предвидим място за хангар и площадка за кацане. И без това ни трябва многофункционална палуба под площадката
                - Този патрулен кораб много надебеля, чак заприлича на корветите дето щяхме да купуваме от преди 10 години
                - Ще го прекръстим на патрулна корвета.
                - Корвета е малко компрометирано име. Да го кръстим патрулна фрегата и да му сложим някой друг тон отгоре и без това трябва да му вдигнем автономността.

                Та, така де.
                Празното политическо говорене на министъра не заслужава толкова задълбочен анализ. Армията изпълнява основно социални функции, а бойните такива са на трети - четвърти план.
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  #68
                  Корабът си е с достатъчен тонаж за много работи. Ако го вземат израелците минимум 40 ракети ще му сложат без изобщо да се замислят може ли да ги носи...
                  Хубавото е, че такъв съд може да се строи у нас, изглежда абсолютно съвременно и решението с двата сухи дока на кърмата е на световно ниво. Може да се решават много задачи.
                  Вярно у нас няма пари, има корупция, но корветата има бъдеще, щом вече има една "мостра". Кой друг ще ни я построи за по-малко пари с такъв "гарантиран" 100% офсет като във Варна ?

                  Comment


                    #69
                    Реално погледнато корабът е с първобитно въоръжение на ниво 1960-та, пълнежът с модерно ще струва МНОГО повече от желязото и двигателите, а само те са в цената.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #70
                      1951 написа
                      - Този патрулен кораб много надебеля, чак заприлича на корветите дето щяхме да купуваме от преди 10 години
                      Да ама ония струваха по $500 000 000 едната тенекия!!!

                      Пилот написа
                      Да се включа и аз в дискусията - когато се поръчва боен кораб се тръгва от идеята "имаме нужда от кораб за такива и такива задачи и имаме Х пари", но нашите са по-скоро в значително по-зловещата плоскост "едни пари трябва да се похарчат". Толкова.
                      Какво мислиш за мнение #2224 на Дюка? Аз много не разбирам, но ми се вижда повече от смислено като задачи.

                      И защо като се заговори за това, повечето се превръщате в скептици-мегаломани? Значи излиза че или трябва да е Арли Бърк, FREMM или Стерегущий, или гумена лодка с перка? Що не може по средата?
                      Защо не може голям патрулен кораб, с добра мореходност, SAR насоченост и някакви прилични възмжности за самозащита.
                      Дай ви само да смятате какво ПВО и ПЛО щял(трябвало?!) да има кораба и как то щяло да струва 700 милиарда долара. Ами толкова ще струва, като се гледа само в черно-бяло.
                      Французите си построиха подобен кораб със все сензорите и оръдието за 60 милиона евра, ние обаче не можем. Що?
                      Last edited by Amazon; 12-02-2014, 23:24.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #71
                        Amazon написа Виж мнение
                        Колко ще са 21 ракети не знам.
                        Тая година са по $600 хиляди за USN. Сложи общо $20 милиона за боекомплект, още толкова за комплексите и интеграцията, десетина милиона за БИУС, 10-15 милиона за радар, колко станаха - $60 милиона само за плънката. Още 10-20 милиона за допълнителни мощности и инсталации, за конструктивни доработки и т.н. Колко излезе корабчето - кръгло $150 милиона. Нищо по-различно от световните цени, само дето качеството ще е българско.

                        Comment


                          #72
                          Amazon написа Виж мнение
                          Французите си построиха подобен кораб със все сензорите и оръдието за 60 милиона евра, ние обаче не можем. Що?
                          Много подходящ пример за разликата в проектирането. Сходен тонаж, сходни цени, сходни функции, а ТТХ ще чакам ти да ги сравниш

                          Comment


                            #73
                            Тая година са по $600 хиляди за USN. Сложи общо $20 милиона за боекомплект, още толкова за комплексите и интеграцията, десетина милиона за БИУС, 10-15 милиона за радар, колко станаха - $60 милиона само за плънката. Още 10-20 милиона за допълнителни мощности и инсталации, за конструктивни доработки и т.н. Колко излезе корабчето - кръгло $150 милиона. Нищо по-различно от световните цени, само дето качеството ще е българско.
                            Добре, сменяме го с Голдкипър. Кво правиме сега? Как ще ми ги докараш до $150 милиона? Или тоя път ще се напънеш повечко и ще е $300 милиона плюс още $100 милиона за ноу-хауто как се зареждат снарядите?
                            А цифрата с монтирането на РИМ-116 на кораб дето е $150 милиона е шега предполагам? Че те повечето кораби на който е монтиран струват толкова!
                            Кви 20 милиона за интеграция?! Той вече е интегриран на чукурнайсе различни кораба и чукурнайсе различни радара.
                            И за какъв радар пишем? РИМ не работи ли с корабният радар? Само варианта монтиран на Фаланкс платформа си има радар и той май не се изнася/произвежда. Къде бъркам?

                            Сложи общо $20 милиона за боекомплект, още толкова за комплексите и интеграцията
                            За интеграцията вече писах. Ама какви "комплекси" за 20 милиона? Установката, която е една тенекия я дават в интернет че струва половин милион долара. Вече по 40 ли започнахме да умножаваме, за да постигнем "реализъм"?
                            За боекомплекта, щом за USN е 12 милиона, съм съгласен че е скъп. Ако решат да си сложат 100% надценка и да ни ги продават за 20 милиона, има и други варианти.
                            Last edited by Amazon; 13-02-2014, 00:02.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              #74
                              Кухулин написа Виж мнение
                              Много подходящ пример за разликата в проектирането. Сходен тонаж, сходни цени, сходни функции, а ТТХ ще чакам ти да ги сравниш
                              На какво точно да сравнявам ТТХ? На съществуващ кораб, с такъв описан във весникарска статия и обсъждан тук?
                              Знаем само водоизместването и скоростта на планираният кораб и те са същите като на французина. И ако приемем че монтиране на CIWS управлявано от корабният радар не струва точно $150 милиона долара, ще се доближат нещата.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #75
                                Amazon написа Виж мнение
                                Добре, сменяме го с Голдкипър. Кво правиме сега?
                                Не знам защо реши, че Голкипър е по-евтин Все пак има два радара на установката.

                                В крайна сметка можем и АК-630 да оставим, въпроса е дали ще ни върши работа.

                                Amazon написа Виж мнение
                                А цифрата с монтирането на РИМ-116 на кораб дето е $150 милиона е шега предполагам? Че те повечето кораби на който е монтиран струват толкова!
                                Не те разбирам добре. Системата, която си посочил, не е автономна. Може би имаш предвид SeaRAM, но там цената ще скочи неприемливо.

                                Amazon написа Виж мнение
                                Кви 20 милиона за интеграция?!
                                1) не са само за интеграция;
                                2) нали трябва да работи заедно с другите системи, значи му трябва съответния софтуер и хардуер за връзка с конкретната БИУС. Не вярвам да ни ги подарят.

                                Amazon написа Виж мнение
                                И за какъв радар пишем? РИМ не работи ли с корабният радар?
                                Така де, само дето корабния радар трябва да става за ПВО. Стандартното предложение на Талес за този клас кораби е SMART-S Mk.2.

                                Comment

                                Working...
                                X