Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фантастика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Фантастика

    Въпрос, повече ли щеше да ви харесва, ако имахме хонтийски, малазански и прочее танкове, вместо немски, руски и т.н?

    #2
    Mitko написа Виж мнение
    Въпрос, повече ли щеше да ви харесва, ако имахме хонтийски, малазански и прочее танкове, вместо немски, руски и т.н?
    Нямаше да бъдат исторични. В " Малазанска книга на мъртвите" няма посочки за използване на танкове. А за хонтийските, трябва да се потърси за справка директно "кандидат Сим" познат още като "Максим"

    Comment


      #3
      bigbeer написа Виж мнение
      Нямаше да бъдат исторични. В " Малазанска книга на мъртвите" няма посочки за използване на танкове. А за хонтийските, трябва да се потърси за справка директно "кандидат Сим" познат още като "Максим"
      Това ми хареса!Не знаех че някой още чете братя Стругацки.

      Comment


        #4
        Аз съм им върл фен. За мен това е най добрата фантастика.

        Comment


          #5
          Не се впечатлявайте, просто по мое време нямаше друга достъпна фантастика. А и последните ни постове са по-скоро за " общи приказки" оспамихме темата с насталгия

          Comment


            #6
            По мое време вече имаше всякаква фантастика но въопреки това Островът си го прочитах по време на всяка сесия+ лятото по веднъж другите части на "Станниците и Прогресорите" не ми харесваха толкова.

            Comment


              #7
              По кое време е нямало друга фантастика? Аз когато почнах да я чета през 80-те, вече имаше доста голяма колекция книги от "галактика" започнала в края на 70-те и още една друга специализирана поредица с по-нискокачествени за мен книги, която беше по-къса и чието име вече не помня. Като бройка бяха недостатъчни за лакомник като мен по онова време. Честно казано и за мен Стругатски бяха любими автори. Не не бих ги сложил над Айзък Азимов, или Артър Кларк в онзи момент (сега да, мисля че техните книги са по-задълбочени, но тогава не бях в състояние да направя тази разлика). Наистина Ханлайн не го публикуваха с изключение на една тинейджърска книга, която е далеч от шедьоврите му. А Саймък беше прекалено отвлечен за тогавашния ми вкус. Зелазни също беше публикуван само с един разказ в "Космос" за сметка на това много добър разказ. За Станислав Лем, или за единствения (пак за мен) горе долу адекватен Български фантаст, Любен Дилов, няма защо да коментираме, те бяха от нашия блок и дори съм хващал поръчкови книги на Дилов. Но за други непубликувани класици на фантастиката, не се сещам.
              Но като се замисля, имаше голям глад за фантастика тогава. Помня, че съм чел някакви съветски фантастични поредици (на руски естествено, поради което не разбирах всичко написано), защото вече бях изчел всичко в библиотеката в един момент. Хората повече четяха и издателите не можеха да им насмогват с ограничената си държавна поръчка. Така че на мен лично ми е липсвало количество на издадените заглавия. Но с основните класици бях запознат доста добре.

              ПС. Дали няма да е зле тези мнения за фантастиката да отидат в специализирания раздел, за да можем да продължим дискусията там, ако има желаещи?

              Comment


                #8
                Като започнеш от Уелс,Бредбъри та през Ефремов,Голубеев,Сергей Женайтис и още една камара руснаци та до Вежинов,Емил Манов,Весела Люцканова,Светозар Златаров и още поне 6/7 български автора.
                За малките книжлета от "Галактика" и "Фантастика" те са много по-късно.
                Клан [8282] .

                Comment


                  #9
                  След малко ще преместят темата в литературния раздел
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    #10
                    Стругацки пишат не научна, а по скоро социална фантастика. При това държа да подчертая реалистична фантастика. Тоест, няма тия суперменски изцепки които така обичат американците, а аз лично ненавиждам. Имаме човек с нам кви си супер способности-дай да се възхищаваме на това. Социалната фантастика поставя реални хора, в реални ситуация, но в чужд свят. Тоест, различен е декора, но героите са реалистични.

                    Comment


                      #11
                      единствения (пак за мен) горе долу адекватен Български фантаст, Любен Дилов
                      Мдам, "Пътят на Икар" се е много сериозен роман на световно ниво. Стила на Любен Дилов много ми прилча на този на Артър Кларк. "Градът и Звездите" на Артър Кларк и "Пътят на Икар" и "Звездните приключения на Нуми и Ники" на Дилов ме запалиха за НФ като дете.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #12
                        Mitko написа
                        При това държа да подчертая реалистична фантастика. Тоест, няма тия суперменски изцепки които така обичат американците, а аз лично ненавиждам. Имаме човек с нам кви си супер способности-дай да се възхищаваме на това.
                        Е, като цяло съм съгласен, но си има и изключения - да речем, споменатия вече "Обитаем остров" (свръхспособностите на главния герой заемат достатъчно съществено място в развитието на историята). И далеч не всичко, което пишат има тези "социални" елементи. Но за мен определено си остават в челната десятка, когато говорим за НФ (даже може би в в още по-кратък списък), като на върха неизменно е Лем (литературната електронна машина, както е имало една критика навремето ).
                        Иначе фантастика се пише много, но далеч по-малко е тази, която наистина е НФ.

                        Comment


                          #13
                          Голъм, ако говорим за свръх способности и как се появяват, си имаме малка национална гордост. Темата е развита изключително добре в "Космосът да ти е на помощ, Александър" от библиотека галактика. Вероятно една от най-добрите НФ повести, които съм чел някога. Малко е смешно, или не чак толкова, но като дете не си представях че българин може да напише толкова силна книга и си мислех че Иван Мариновски е руснак. Особеностите на израстването в среда на умерена пропаганда предполагам.

                          П.П. Съмнявам се някой любител на НФ да не я е чел, ама за всеки случаи: http://chitanka.info/text/2117-kosmo...sht-aleksandyr

                          Click image for larger version

Name:	1398.max.jpg
Views:	1
Size:	642.0 КБ
ID:	537931
                          Last edited by Amazon; 16-11-2013, 20:39.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #14
                            Retro-future на DRB
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              #15
                              Amazon написа Виж мнение
                              Малко е смешно, или не чак толкова, но като дете не си представях че българин може да напише толкова силна книга и си мислех че Иван Мариновски е руснак.
                              "Руфо Червенокосият" ми беше особенно любима книга (от него е ако не става ясно). И съдейки от прочетеното в нета не само на мене

                              Comment

                              Working...
                              X