Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легендите на Дивия запад

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Хъмм, попаднах на една критика на ползваната от мен книга: http://homo-critikus.livejournal.com/1413.html
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #32
      boilad написа Виж мнение
      Хъмм, попаднах на една критика на ползваната от мен книга: http://homo-critikus.livejournal.com/1413.html
      Макар че Юрата ми е приятел, трябва да се съглася с доста от написаното. Той е силен най-вече за индианците и индианските войни, а тъй като се отвори ниша и за "комбойците", както казвахме като деца ), пусна и такива книги. Все пак не е коректно да го атакуват за непознаване на източниците. Тъй като знам какви книги има (копия на доста от тях ми препраща ), той познава литературата по въпроса.

      Вярно е, че доста от нещата са преразказ на съответни американски книги, не анализира подробно "подвизите" на различни гънфайтъри, но това е популярна книга, не научен труд и то по тема, по която на руски до момента няма нищо друго.

      За транслитерацията... Той дълго време преди да започне да пише като автор беше преводач, и тъй като имам някои от преводите му мога да кажа, че са добри. Защо е оставил така името на Сам Хюстън не знам. От недоглеждане предполагам.

      Comment


        #33
        Хоакин се родил в мексиканския щат Сонора през 1830 г. в семейството на Хоакин и Росалия Муриета. След сватбата си с Роза Фелис той с тримата й братя заминал за Калифорния, където златната треска била в разгара си. Докато шурея му Клаудио Фелис работел като златотърсач, Хоакин изкарвал прехраната си като вакейро и ловец на мустанги. През 1849 г. Клаудио бил арестуван за кражба на злато. Той разсъдил, че ще е по-добре да избяга предвид строгите наказания стигащи до обесване. След няколко месеца успял да събере подобни нему хора и да постави началото на легендарната банда. Първия удар осъществили през декември 1850 г. През нощта дванайсет души нападнали ранчото на Джон Марш при което убили един човек, но други двама оставили живи (тази грешка не била повторена и живи свидетели впоследствие не били оставяни). Десет дена по-късно нападнали ранчото на Дигби Смит - на двама от намиращите се в къщата пробили черепите, а на третия отрязали главата, след което запалили . През февруари отново опитали да ограбят ранчо, но били отблъснати от въоръжени вакейро. След този неуспех Клаудио насочил бандата срещу златотърсачи и самотни пътници. Хоакин се присъединил към бандата през септември 1851 г., но скоро се отказал и се установил в Лос Анджелис. Междувременно Клаудио не подбирал жертвите си, сред тях имало бели американци, негри, китайци и мексиканци. Накрая бил убит при една престрелка. Мирня живот на Хоакин не потръгнал, защото скоро го заподозрели в убийството на Джошуа Бин извършено в мисията "Сан Габриел". Другия заподозрян шурея му Рейес Фелис бил обесен, а върху Хоакин паднало подозрението, че го е изоставил на властите. От тук нататък за почти всяко убийство обвинявали Хоакин, но с най-различни фамилии, а не само Муриета. Тръгнали слухове за бандата на петимата Хоакиновци - Муриета, Карильо, Окоморения, Ботелиеро и Валенсуела. Интересно е, че бившия мъж на майката на Хоакин носел фамилията Карильо. За два месеца бандата на Хоакин заграбила около 100 000 долара, няколкостотин коня и убила 22 души болшинството от които китайци понякого само заради забавата. Мануел Гарсия, по известен като Трипръстия Джек, се славел с омразата си към златотърсачите с китайски произход. В началото на май 1853 г. губернатора на Калифорния Джон Биглер подписал законодателен акт за създаването на калифорнийски рейнджъри, чиято основна цел била унищожаването на "бандата грабители, ръководена от петимата Хоакина". За командир на рейнджърите със звание капитан бил назначен Гари Лав.

        Следва...
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment

        Working...
        X