Съобщение

Collapse
No announcement yet.

[Форумни игри] Векът на Просвещението - Юбилеен

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Преди съюза бе само деклариране на приятелство, сега е обезателство. Офанзивният обезателно трябва да е сключен срещу някого , а и важи само докато го спазваш ... Неадекватни съюзи само за точки лесно се разпознават и ще излизат през носа. Опита ми като рпг и политстрат водещ ми дава богат арсенал от нерегламентирани ръчки за контрол на излезли от релсите играчи.
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      #62
      Но търговските и тези за ненападение хич не са трудни, още повече ако се води и дипломация с неигрови държави. А и имаш пресния пример с 6-торния съюз .

      Comment


        #63
        Дерзайте Както знаем от предходните игри - най-трудните са последните 200-300 точки
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          #64
          DeepBlue написа
          По-големия проблем е постоянния спад в икономическа ефективност на воюващите страни и тоя неясен за момента нов механизъм за революции.
          Съгласен съм и с двете. Без да критикувам Крылов (не знам какви са мотивите му, за някои се досещам) - а пък нямам и позиция, от която да го сторя , - аз бих предпочел "тежестта на войната" да е "естествена", а не "спусната отгоре". Т.е. да идва от разходите за поддържане на армията активна и съответното преустройване на икономиката. Но това изисква добре балансирана оперативна система, която да върши тази работа. Така влошаването ще е по-балансирано и лесно за предвиждане чрез планиране на контра-мерки още в мирно време (създаване на военновременни запаси и прочее).
          Що се отнася до механизма за революции - мястото му е да контролира по-странните хрумвания на играчите, доколкото разбирам, т.е. да действа като ограничение. Но е добре да се знае къде е границата и - особено, тя да не е случайна. Поне аз така мисля, де. Войната и политиката трябва да подлежат на планиране, като "случайностите" да се дължат най-вече на частичната информация, не толкова на падането на зара (или в последния случай значението им да не е твърде голямо).

          DeepBlue написа
          Ако по-слабата страна успее да си изгради фронт, с който може да удържа нападащата, но няма шансове да контраатакува, може да се опита да откаже мира само, за да срине икономически противника си, макар че очевидно няма как да го победи на този етап.
          Да, разбирам този страх, но ми се струва, че ще е достатъчно да има механизъм, който да гарантира, че губещата страна понася доста по-сериозни тежести от печелещата - дори и да са стигнали за момента до военна стагнация. Съответно, за нея ще е по-зле да продължава да се държи, отколкото да се заеме с дипломация. Това, мисля, може да се постигне чрез "национален дух", т.е. обществени настроения (които да "контрират" част от икономическата тежест на войната, когато са високи и, обратното, да я засилят, може би до степен на автоматичен мир, когато са много ниски: колебанията им да са свързани с военните успехи (заемане на територии и печелене на полеви сражения)).
          Дори и да се цели предимно дипломатико-политическа игра, трябва някакъв еквивалент на военното решение, според мен, който да поддържа интереса в схватките (може да е базиран изцяло на политически и дипломатически ресурси).

          Comment


            #65
            рЕално обсъждащи проблем който не съществува. Чизмаров има спомени от игра в която икономическа ефективност се колебаеше от 30 до 250% и спада от войната беше значителен не помня вече колко но около 3-5% на ход. Сега има свързи граници на ефективноста от 50 до 150 и в военно време спада е само 1%, тоест за 10 хода война ще имаме 10% спад на економическа активност, който не е малко, но не и болка за умиране.

            Що се касае до революциите - те могат да се планират приблизително, тъй като показателя Революционни идеи ще е видим за играча и той може да прицени риска и в случай че планира война да предвиди и гарнизон на своя територия, който да служи за погасяване или поне първоначално удържане на въстанието. В предишната версия въстанията бяха напълно случайни събития.
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #66
              Възможно е, аз точно тази система - както знаеш, - не съм я играл (или май веднъж я играх, но много отдавна).
              Ако преминаваш от напълно случайни към параметрични революции - това си е прогрес, определено. Особено ако има средства за влияние в "арсенала" на играчите.
              Мен повече ме притеснява прогресивното "автоматичното" падане на икономическата активност по време на война - няма ли по-добър начин за симулация? Или "прагов преход" (но без задълбочаване) или по-естествен на база "естествена тежест" (т.е. издръжката на активната армия е по-скъпа от тази на мирновременната?). Разбира се, ако нямаш добри връзки между финансова естествената военна тежест и базата на икономиката, така е по-добре. Но пак ми се струва, че прехода трябва да е към нещо фиксирано, а не постоянно задълбочаващо се.
              Ясно ми е защо си го въвел (или поне така си мисля): за да предотвратиш "вечните" войни (т.е. да има стимул за мирни преговори), но за тази цел трябва да има вариране на тежестта според хода на войната.

              Comment


                #67
                всъщност може лесно да се модифицира и да се направи така че экономическа ефективност да губи само страната на чията територия се водят бойни действия, обаче се притеснявам това да не даде прекалено преимущество на нападащата страна чисто от към баланс, макар че както казах не е толкова голямо наказанието тъй като влияе само на доходи от данъци, тоест търговията си остава незасегната, така че основен мунис на войната си остава издръжката на войската.
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #68
                  Добре, а доходите от данъци не бяха ли базирани на популацията? Или това беше в предишна система (в момента не ми се търси, извинявай). Защото ако е така, то рекрутването на военна сила само по себе си е "наказание" за воденето на война (а загубите очевидно трябва да се попълват). От друга страна, търговията би трябвало да страда в определена степен. Аз лично бих въвел само нещо от типа на "военно разорение" на провинциите, в които се водят военни действия, евентуално плюс еднократно "падане" (от типа на 5%) на доходите при влизане във война (но еднократно, без натрупване).
                  Що се отнася до "наказанието" за този, на чиято територия се води войната - трябва да го има. Това е награда за добра политика и дипломация за другия. Достатъчен бонус е по-късата комуникационна линия, плюс бонусите за отбрана (ако има такива).

                  Comment


                    #69
                    Мне , тук няма числен показател за популацията. Търговията страда директно - пиратство и разбиване на търговските пътища в окупираните провинции.
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      #70
                      Аха, ясно, значи в някоя друга е имало връзка между данъци и население. Тогава, да, трябва друг метод и процентното е добро. Може би просто трябва да не представлява абсолютна "дупка", т.е. да има долна граница на "падането" за една война.

                      Comment


                        #71
                        Ами с оглед на продължителност на игрите (макс 10 хода) мисля че е излишно да слагам ограничение, както казах по 1% данъчен доход на ход загуба е нещо което почти не се усеща на фона на другите модификатори. Загуба на провинциите е достатъчно наказание - загуба на търговски пътища, данъци и инфраструктура.
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          #72
                          Мен ме притеснява синдрома на недоволния губещ:

                          -играта е кратка -> съответно няма време да се навакса загубеното по време на войната -> в изблик на отмъщеие загубилия може да протака войната вечно -> победителя освен загубата на ИЕ получава и бунтове по новата система -> победителят реално е провел успешна война, но въпреки всичко губи играта заради принудителните наказания за война, която не може да прекрати

                          А сега за капак на всичко добавяш още престиж за не-военни постижения.

                          Comment


                            #73
                            Загуба на ИЕ вече е обсъждана по-горе. що касае до бунтовете то воюващата страна не получава бунтове, а получава по-висок шанс за бунтове. Това е заплашително основно за големите държави с голямо количество провинции. При това бунта е риск и за двете страни. Нищо чудно първо той да избухне в губещата страна. И ако тя вече няма армия с която да потуши бунта вероятно бунтовниците ще вземат връх до 1-2 хода и ще прекратят войната принудетилно. Победилото въстание напълно нулира дипломацията на предходното правителство. За нападащата страна, един враг който вече се държи само на спротна злоба, бунта не е страшен - тя има свободна войска, която може без особенна опасност да передислоцира за да погаси бунта. И както казах - подобен бунт в страната може да се случи само веднъж в рамките на играта.

                            Факта че вие знаете какво може да се очаква от войната трябва да служи като основен тласък да намерите начин да туширате опасностите произтичащи от това.
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #74
                              Ако все още не сте събрали хората, ще се включа и аз, предния път беше доста забавно, бях намислил един куп подлини
                              <<..........>>

                              Comment


                                #75
                                Ами ние тука вече седмица само теб и грей чакаме
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X