Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шах?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Топалов в момента държи трето място с 2800 и едва ли ще мръдне нагоре. Не му и трябва, това за него е много достойно класиране. Той сам каза на пресконференцията в Сент Луис, че годинките се усещат.

    Коне или офицери... зависи от противника. Аз не мога да играя добре с конете, но при слаб противник ги предпочитам. Вероятността да приключа бързо партията е по-голяма. Ако противника ме превъзхожда чувствително, гледам да държа стабилни позиции с офицерите. Изключение срещу силен противник е Каро-Кан, където съм печелил доста партии, въртейки конете по центъра.

    Comment


      #62
      Не мислиш ли, че конете са по-подходящи за дълги партии? При мен е точно обратното - като атакувам за бързо развитие предпочитам офицерите.
      Stupidity is an elemental force, and I respect it.

      Comment


        #63
        По принцип коня е най-ефективния бодигард на царя. От друга страна, царица и кон могат да атакуват по-ефективно рокадата, отколкото царица и офицер. Оттам, при ранна атака често има размяна на офицер за кон, въпреки че коня се счита за малко по-слаба фигура. Още повече, нерядко размяната на f3 или f6 разрушава пешечното прикритие.

        Друг е въпроса какво се получава, ако такава партия все пак стигне до ендшпил. Там обикновено коня е много по-слаб от офицера.

        Comment


          #64
          Почти всички големи играчи предпочитат офицера и особено в края на играта, защото офицера си взаимодейства по-добре с пешките (от друга страна пък чуждите прешки могат направо да го спрат, но просто когато дойде ендшпила няма толкова пешки, които да пречат). Ананд, до колкото съм го гледал обаче, може да избере и кон. Освен това взаимодейства по-добре и с царицата. А и във всяка игра винаги има борба за това кой ще задържи двойката офицери и никой не иска да си дава единия ей така, без нищо. Прието е, че да офицера са по-силни от офицер и кон или два коня.

          Офицера, очевидно, има по-голям ход и може да стигне до другия край на дъската в един ход. С коня не може да правят „свръзки“. С два офицера ми се струва, че все пак по-лесно ще дам мат, отколкото с кон и офицер. Иначе и си имат и недостатъци – например, ако се окаже, че имаш „грешен офицер“, т.е. такъв, който не прикрива полето, на което трябва да излезе изходната ти пешка. Много съм се ядосвал с такива.

          Така че в крайна сметка по-скоро офицер, отколкото кон.

          Comment


            #65
            benjamin написа Виж мнение
            от друга страна пък чуждите прешки могат направо да го спрат, но просто когато дойде ендшпила няма толкова пешки, които да пречат
            Съществуват понятията "добър офицер" и "лош офицер". Общо взето, в ендшпила е препоръчително пешките и офицера да контролират различен цвят полета, в който случай офицера е "добър". Лошия офицер е същия цвят като своите пешки. Никоя противникова пешка не може да го спре така, както може да го спре неговата собствена.

            Затова и често става размяна на лош офицер с нещо друго, въпреки че се губи предимството на двата офицера.

            Comment


              #66
              Днес е официалното откриване, утре е първата партия. Малко линкове за мача:

              http://www.sochi2014.fide.com/ - официалния сайт;

              http://instagram.com/worldchesschampionship - тук сигурно ще се появят готини снимки;

              https://www.youtube.com/user/fidechannel/ - официалния канал на ФИДЕ. Коментаторите ще са Пьотр Свидлер и Софико Гурамишвили. И двамата са много свежи, сигурно ще е интересно.

              http://www.twitch.tv/chessnetwork - ChessNetwork ще коментира на живо мача, а той си е еталон за качество.

              Comment


                #67
                Ананд нещо не може да издържи на напрежението. Срина се във втория рунд, да видим как ще е нататък.

                Comment


                  #68
                  Аз не знам как може един от най-великите играчи да е под чак такова напрежение. Или айде, ясно е че е под напрежение, тогава как позволява да му влияе? Иначе не съм привърженик на тезата за "годините". Според мен в наши дни колкото по-възрастен си, ти реално не си по-стар, а по-отлежал. Веднага давам примери със спортове, близки и не толкова, до шаха(като интензивност, физическо, психическо натоварване) - Рони о'Съливан, Роджър Федерер, Коби Браянт. Вярно в шаха психическото натоварване е огромно, но не виждам как един 44-годишен зрял мъж ще се поддава повече от едно 23-годишно хлапе. Истината явно е, че чисто и просто, Карлсен е по-добрият тук и сега. Да видим дали ще бъде оборен до края.
                  Stupidity is an elemental force, and I respect it.

                  Comment


                    #69
                    Pendergast написа Виж мнение
                    Според мен в наши дни колкото по-възрастен си, ти реално не си по-стар, а по-отлежал.
                    Колега, мога само благородно да ти завиждам, понеже явно още нямаш 30 лазарника Аз гоня 40 и те уверявам, че максимума на интелектуалните ми възможности е останал далеч в миналото. Заблуждаваш се, ако мислиш, че натрупания опит и знания могат да компенсират оная груба мисловна мощ от върховите периоди. Особено пък в шаха, където 60% от успеха се състои в брутално запаметяване на линии, 30% е брутално изчисляване на варианти и дали има десетина процента интуиция, демек натрупан опит. Разбира се, и в шаха, както във всеки спорт, най-важни са именно малките проценти разлика, но ако паднеш с 10% в паметта и смятането, ходи наваксвай с опита... не става.

                    В момента единственото изключение сред водещите шахматисти е Карлсен, който общо взето плюе на подготвените линии, но пък е просто зверско сметало. И е в перфектна физическа форма, което му позволява да води дълги мачове с дълги и напрегнати игри, без да рухва. Нагледен пример за това е Каруана - феноменален мозък, обаче се раздаде в Сент Луис и после не може да възстанови два месеца...

                    А пък Ананд отдавна е минал зенита си и в момента играе с Карлсен, щото в турнира на претендентите мина между капките - двама се карат, третия печели. Но не се знае де, винаги са възможни изненади.

                    Comment


                      #70


                      Погледни какъв трицепс е отпрал

                      Comment


                        #71
                        Днес в 14:00 започва петата партия, която може да се окаже доста важна за целия мач. Дотук нещата са равни, но Ананд се посъбра, а в лагера на Карлсен се появиха слабости и по-точно - некадърни треньори. То отдавна се знае, че не са много кадърни, но не ще да ги сменя. Та да видим накъде ще тръгне работата...

                        Comment


                          #72
                          Не знам дали е съвсем по темата, но да не забравите че днес играят Кубрат Пулев и Кличко.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #73
                            Кубрат е машина, но ще яде пердах неска. Между другото, преди двайсе минути Карлсен ошамари много злобно Ананд, чак жал ми стана.

                            Comment


                              #74
                              Преди няколко дни Иван Марков за малко да стане световен шампион, почти не се спомена дори. Някак си нечестно Пулев да получава толкова повече внимание. Пък и то се видя – въобще не беше близо до титлата.

                              Иначе по темата. Тъкмо Ананд беше в подем и тази загуба. Вчера игра страхливо, можеше да стане много интересна партия. Сега и тази загуба… Очертава се пак скука. Не съм анти-Карлсен, обаче дано Каруана или някой такъв скоро го бие, защото не ми се гледа неговия шах.

                              Comment


                                #75
                                Аз също възприемам играта на Карлсен като не особено красива, но според мен шахмата има полза от неговия стил. Може би ролята на дебютите ще намалее в "ерата Карлсен" и ще се повиши импровизацията в мителшпила. Тия неща като последната победа на Ананд - 24 хода заучена линия - също не ми изглеждат красиво. Но, за съжаление, едва ли ще станем свидетели на един нов Тал. Времената са други и такава рискова игра трудно ще доведе до голям успех. От днешните топ-играчи май само Топалов и Накамура си позволяват чат-пат подобни атаки. Иначе, в Русия има едно момиче - Валентина Гунина - което играе в типичния талов стил иии... ами, все не може да дръпне както трябва.

                                А пък за Ананд - струва ми се, че ще намери сили за още победи в мача. Изглежда, като да има потенциал, устойчивост, абе добре изглежда. Проблема е само да не се пречупи заради двете последователни игри с белите (6-та и 7-ма), които най-вероятно ще доведат до втора победа на Карлсен. Но определено Русия му влияе добре - липсва напрежението от Индия.

                                Comment

                                Working...
                                X