Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шах?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Макс Щирнер написа Виж мнение
    Обичам да играя много рисковано, предимно за позиция
    Тук има известно противоречие. Обикновено рискованата игра е тактическа, а не позиционна. Но са възможни варианти, разбира се. Поздрав с една красива партия на най-дивия тактик в историята

    Is Tal A Magician or An Attacking Maniac?



    Между другото, след няколко дена започва мача за световната титла между Ананд и Карлсен. Обещава да е много интересен.

    Comment


      #17
      В смисъл, че жертвам фигури за сметка на печелене на позиция...

      http://www.chess.com/livechess/game?id=625215445 (тази партия е много симпатична .... , не че жертвам нещо...)


      http://www.chess.com/livechess/game?id=596439542 (тука в началото жертвам офицер и попилявам целия ляв фланг на противника)


      http://www.chess.com/livechess/game?id=595914988 ( в тази партия жертвах страшно много фигури, без много ясна стратегия, сега като го гледам, не знам защо томито се предаде)

      http://www.chess.com/livechess/game?id=595943070 (това е последното от подборката)
      Анархист-Диктатор

      Comment


        #18
        Интересни партии. Мерси, че ги сподели

        Comment


          #19
          Благодаря и аз, на мен също ми е интересно, макар че съм твърде слаб в тази игра. Един лаишки въпрос - във втората партия (където попиляваш фланга на опонента си) аз ли нещо пропускам или можеше да я приключиш още на 19-ти ход? Вероятно нещо изпускам.

          Comment


            #20
            ...
            17. Qa7+ Ke6
            18. Qd7#

            Comment


              #21
              Да де, и аз за този ход пиша (с бялата царица, пазена от офицера, а възможностите за изход блокирани от бялата пешка). И гледах - няма спасение. Но понеже не съм кой знае колко добър в играта, реших че нещо пропускам.

              Comment


                #22
                Да, доста точна забележка Голъм. И двата възможни хода на черния цар водеха до мат с бял офицер и принцесата.
                Гх, добре, че не е успяла да се измъкне гадината-опонент.... Понеже в други случаи.... Обще взето, съм изгубил над 200-300 точки от коефициента от разсеяност и необмислени напълно рискове(:
                Идеята беше, че повечето играчи мислят спестовнически в шаха, което по принцип отговаря и на основната цел на образователната система -> "Не рискувай, действай на сигурно" ...
                Анархист-Диктатор

                Comment


                  #23
                  Е, аз не съм от повечето играчи, но така или иначе съм слаб - не се концентрирам, не мисля напред... шахът не е моята игра.

                  Comment


                    #24
                    Аз бих казал същото като характеристика за мен, само заключението е точно противоположното.

                    Не си концентриран в играта, защото по някакъв нейн показател не ти е интересна всъщност или...?

                    За мен доста досадни са дебютите, началните ходове, понеже повечето играли продължително време неволно ги заучават и единствената цел в началото е да не сбъркаш...Няма я импровизацията (аз понеже "импровизирам" - от 10 игри 2-3 печеля )
                    Анархист-Диктатор

                    Comment


                      #25
                      Макс Щирнер написа Виж мнение
                      За мен доста досадни са дебютите, началните ходове
                      Има един вид шах, който е измислен точно с тази цел. Нарича се Fisher Random или Chess960. Напоследък е страшно популярен и лично за мен е много приятен. При него отпада огромна част от дебютната теория, което води до весели импровизации

                      Comment


                        #26
                        Сюзан Полгар троли публиката :

                        Comment


                          #27
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Има един вид шах, който е измислен точно с тази цел. Нарича се Fisher Random или Chess960. Напоследък е страшно популярен и лично за мен е много приятен. При него отпада огромна част от дебютната теория, което води до весели импровизации
                          same here +1 само не знам в домашни условия как да го играя. Пробвал съм няколко пъти със спаринг, но с човека само знаехме, че фигурите от втора линия трябва да са произволно разместени (и огледално) и че има 960 възможни варианти... Ами Фишър май е единствения американски шахматист (не натурализиран), но какъв само
                          Анархист-Диктатор

                          Comment


                            #28
                            То няма какво толкова да се знае, само трябва офицерите да са разноцветни. В Уикипедия има подробно описание:




                            А американците и сега имат добри шахматисти. Хикаро Накамура си седи стабилно в топ 10.

                            Comment


                              #29


                              Утре почват

                              Comment


                                #30


                                Live

                                Comment

                                Working...
                                X