Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременни средства за огнева поддръжка на войската (дискусия около ТОС-1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съвременни средства за огнева поддръжка на войската (дискусия около ТОС-1)

    Тъй-като разделих тези постове (от "Модерните танкове") в самостоятелна тема, позволявам си свободата да добавя този текст към първия пост, от който тръгна в нова посока (надявам се кало да ме извини, че му редактирам поста: само добавям).
    Темата започна като обсъждане на ТОС-1 "Буратино" в посока приложение, смисленост, място, дали е морално остарял или не и подобни неща, но ми се струва добра идея да поразширим рамките и да направим една малко по-качествена тема (надявам се поне).

    тема: обсъждане на тежките средства (над 100 мм) за непосредствена огнева поддръжка на сухопътната армия. Това включва както специализираните средства, така и универсалните или тези, които могат да се привличат и за тези цели (т.е. общовойскова артилерия (гаубици), РСЗО, авиация, щурмова, ударна).

    уточнение: идеята е не само да споменаваме една или друга система или да обсъждаме нещата "теоретично", но по възможност и да мислим за реалните сценарии и примери (ако и да са хипотетични).

    конкретни въпроси за обсъждане:

    1. има ли място (специализираната) щурмовата артилерия на съвременното бойно поле и в какви форми?

    2. има ли смисъл от специализирани средства за огнева поддръжка или трябва да се търси максимална универсалност?

    3. има ли роля щурмовата артилерия в партизански тип конфликт и каква е тя?

    4. има ли място и роля щурмовата артилерия в конвенционален симетричен конфликт и каква е тя?

    5. каква е нуждата от директна и индиректна огнева поддръжка на бойното поле?

    рамка на темата: говорим за съвременното положение, т.е. долната граница са максимум 80-те години, горната е 2030 г. (приблизително), доколкото говорим и за развитието на нещата.

    ПП Ако някой има коментар по дефинирането и рамкирането на темата, на лс, ако преценя, че има смисъл, ще допълня локалните правила. Приемам себе си за титуляр на темата, нищо че тръгна от пост на кало. Променил съм цвета на уточнението, за да го различа от текста на кало.

    gollum

    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Азербайджан се сдоби с последната модификация на Т-90С (общо 94 танка) - новата модификация на Щора, климатик и автомат за съпровождане на целите)



    Освен него получават и нови БМП-3 (100 бр.), 18 Мста-С, 18 Смерч, 18 самоходни оръдия Вена, 18 тежки огнеметни установки ТОС-1А.

    Малко от тях:

    Last edited by gollum; 21-06-2013, 10:04.

    #2
    Тези Буратина какво могат да направят от арменските линии в Карабах, направо не ми се мисли. Че и 18 смерча!


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Тези Буратина какво могат да направят от арменските линии в Карабах, направо не ми се мисли.
      Барбекю, какво друго. Иначе им завиждам на Азърбайджанците. Това е пълнокръвна, модерна танкова бригада със всичко включая и артилерийският дивизион. Ако им добавят една моторизирана бригада и ПВО дивизон, става дивизия с която не искаш да си имаш работа.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        ОТ, някои споменават и Иран сред застрашените, особено при евентуална бъдеща операция срещу него. Не бих я нарекъл танкова, а ударна бригада, плюс усилена ракетно-артилерийска бригада за ползване на ниво армия.

        Comment


          #5
          Споменава ли се стойността на сделката?
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #6
            Това Буратино от край време ми е изглеждало отживяло оръжие заради малката си далекобойност.
            Но тъй като стана дума - какво мислите ?
            Аз лично смятам, че да подържаш такава система, която е ефективна само в асиметричен конфликт е нерентабилно.
            Едно звено ударни хеликоптери ще му свърши работата за минути и ще си ходи по нови задачи.

            Comment


              #7
              Сун Дзъ написа
              Аз лично смятам, че да подържаш такава система, която е ефективна само в асиметричен конфликт е нерентабилно.
              Според мен разходите са мизерни. Идеална е срещу талибани.

              Comment


                #8
                Е да де, да подържаш такова верижно шаси, транспортно-зареждащи машини и кой знае още какъв обоз, един билюк солдати, вместо да хвърлиш няколко термобарични бомби.

                Comment


                  #9
                  Това Буратино от край време ми е изглеждало отживяло оръжие заради малката си далекобойност.
                  То си е щурмово оръжие, евтино, общо взето бронирано, срещу подходящ противник (както е написал и КУхулин) е идеално. Помисли какви са другите варианти за далекобойно оръжие с такива възможност - ще ти трябват управляеми боеприпаси и става много скъпо, да не говорим, че отива към друг клас. Докато това е идеално за целите си - да "изпържиш" укрепен противник на тесен участък. Просто с такъв тип боеприпаси не виждам как можеш да осигуриш нужната точност, освен ако не оскъпиш много системата и боеприпасите (.е., погледнато от страна като Азербайджан, просто няма да могат да си я позволят).

                  вместо да хвърлиш няколко термобарични бомби.
                  На мисля, че в това отношение нещата са се променили много: за да "хвърлиш" върху целта същото количество боеприпаси с авиация ще ти е много по-скъпо, отколкото с традиционна артилерия. Помисли - просто нямаш друго артилерийско средство с тези възможности, а можеш да го подчиниш директно на батальонно ниво пир нужда, че и по-ниско.

                  Comment


                    #10
                    Сун Дзъ написа
                    Е да де, да подържаш такова верижно шаси, транспортно-зареждащи машини и кой знае още какъв обоз, един билюк солдати, вместо да хвърлиш няколко термобарични бомби.
                    Остави шасито и аскера, ами помисли къде ще излезе сметката, ако думнат някой хеликоптер. Изобщо не говорим за експлоатационните разходи в двата варианта, a просто ако думнат един за целия конфликт

                    Comment


                      #11
                      gollum написа
                      за да "хвърлиш" върху целта същото количество боеприпаси с авиация ще ти е много по-скъпо, отколкото с традиционна артилерия.
                      Ами за неуправляеми бомби - надали цената ще е по голяма, но и така да е.
                      Аз визирах друго - тази система с всичките и машини и хора ги подържаш, ремонтираш и и т.н. докато дойде време да подпалиш двама-трима талибани.

                      Comment


                        #12
                        Кухулин написа
                        Остави шасито и аскера, ами помисли къде ще излезе сметката, ако думнат някой хеликоптер. Изобщо не говорим за експлоатационните разходи в двата варианта, a просто ако думнат един за целия конфликт
                        Писали сме едновременно.
                        Тук не можеш да калкулираш експлоатационните разходи в двата варианта, защото хеликоптера върши и куп други неща, а Буратино не.
                        Те хеликоптерите падат и в мирно време

                        Comment


                          #13
                          Сун Дзъ написа
                          Тук не можеш да калкулираш експлоатационните разходи в двата варианта, защото хеликоптера върши и куп други неща, а Буратино не.
                          Ами напротив - можеш да калкулираш ресурсите за конкретната мисия в единия и в другия случай. Никакъв проблем не представлява тая калкулация.

                          Сун Дзъ написа
                          Те хеликоптерите падат и в мирно време
                          Тъй де, към тия, дето падат, добави и още един

                          Comment


                            #14
                            Кухулин написа
                            Ами напротив - можеш да калкулираш ресурсите ...
                            Това наистина е сложно за калкулиране, зависи от държавни възгледи, пазарни ниши, средства, които задължително трябва да се усвоят, стимулиране на военната промишленост без много реални разходи за научни разработки и какво ли още не.

                            Сори за сравнението, но не наемаш чистачка в офиса, която мие само тоалетната. Тя трябва да почисти и коридора, пък и да е с една втора по-голяма заплата
                            Демек типичното - по една система за всяка елементарна задача, никакъв напредък към многоцелеви решения.

                            Comment


                              #15
                              Сун Дзъ, мисли за Буратино като огнеметен танк на стероиди. Той и се движи в танковият ордер. Не го търси при артилериите.
                              Last edited by gollum; 21-06-2013, 09:44.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment

                              Working...
                              X