Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зараждане на фотографията в България и фотографското наследство

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Зараждане на фотографията в България и фотографското наследство

    Позволявам си да обособя написаното от boilad в нова тема, защото мисля, че хем има хляб в нея, хем знаем много малко по темата (или поне аз знам много малко).

    Отклонявам се малко от темата (все пак героите не са само хора на калъча), но се зачудих, дали някой се е занимавал конкретно с изследване развитието на фотографията у нас (например периодичните издания си имат един Боршуков, който е авторитет по темата).
    Ето и малко инфо от българското уики:
    Фотографията в България
    Първата съхранена фотографска снимка на българи е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка си. Фотографията вероятно е направена от българина Анастас Йованович. Пионерите фотографи поставили началото и популяризирали фотографското изкуство в България са:

    Анастас Йованович (1817-1899) е роден във Враца. Останал сирак, заминава при вуйчо си в Белград, където работи в откритата сръбска държавна печатница. Изпратен е да учи в художествената гимназия във Виена. Изучава литография, гравиране върху мед и стомана, а от 1839 година е един от първите във Виена запознат с фотографията дагеротипия и талботипия. През 1854 г. създава първите стереоскопски снимки. Съхранени са около 800 негови снимки.
    Анастас Карастоянов (1822-1880). Фотограф и художник, зограф и гравьор. Син на първия български печатар Никола Карастоянов. Проявява се като добър график, отпечатва щампи, илюстратор и художествен оформител на книги. През 1863 г. усвоява фотографията и е един от най-известните възрожденски фотографи. Негово дело са запазените до днес образи на Васил Левски и Стефан Караджа.
    Тома Хитров (1840-1906) е роден в Ловеч. Участва в Белградската легия. Помощник войвода в четата на Филип Тотю. Опълченец и участник в боевете при Шипка, Шейново и Стара Загора. Дейността му на фотограф започва в Румъния. За поколенията чрез фотографиите му са съхранени образите на Христо Ботев, Захари Стоянов, Никола Славков, Панайот Хитов, Никола Странджата.
    Георги Данчов (1846-1908) е роден в Чирпан. Фотограф, художник, зограф, литограф. Член е на Чирпанския революционен комитет и близък съратник на Васил Левски. Заточен за революционна дейност в Диарбекир, избягва и участва с руските войски в освободителната Руско-турска война. Установява се в Пловдив и е активен участник в Съединението. Създава литографията "Свободна България" както и литографските портрети на Левски и Ботев, останали и до днес като образец художествено майсторство.
    Ето и още малко информация от Енциклопедията на фотографията през 19 век, както и цялата книжка - много сладка.




    MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.

    #2
    Ами, да се захващаме за работа тогава.

    http://www.vlevskimuseum-bg.org/lev-...ite_snimki.php това са сигурно установените снимки на Левски, които са правени в Белград (от Анастас Карастоянов), Букурещ (от Карол поп Десатмари) и Пловдив от Данчов. Сещам се и за още две-три фотографии на които се предполага, че може да е Левски (извинявам се за съсредоточаването около него, но най-много съм се занимавал с личността му, та оттам и страничните познания за фотографията у нас). Една от тях е открита от Александър Алексиев и изобразява Георги Странски с негов връстник (подкрепя привържениците на тезата, че Левски е по-млад от общоприетото). Другите са групови, на чирпанския комитет и на учителския събор в Пловдив. Последната снимка чоже и да отпадне от редицата, тъй като лицето е убедително отъждествено с друг човек.

    Интересно ми е какво е положението с чужденците работили из българските земи в предосвобожденската епоха.
    По късно ще си опресня паметта с една статия за фотографията от предосвобожденския период и може да попрегледам и биографията на Данчов, та очаквайте включване.
    Last edited by boilad; 15-06-2013, 12:38.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #3
      boilad написа Виж мнение
      Интересно ми е какво е положението с чужденците работили из българските земи в предосвобожденската епоха.
      По късно ще си опресня паметта с една статия за фотографията от предосвобожденския период и може да попрегледам и биографията на Данчов, та очаквайте включване.
      Положението е още по-сложно
      Аз знам за серия от фотографии на Пловдив и Бакчовския манастир (щото пък моят интерес е хвърлен там), направени от Дмитрий Ермаков (със студия в Тбилиси и Трабзон) от 1870-те (преди войната при всяко положение). Днес плаките са в Грузинския национален музей, има копия на някои от кадрите в НБКМ (естествено грешно датирани и без автор). Защо Ермаков е бил тук един господ знае, но аз си мисля, че е дошъл заради Бачковския манастир.

      Comment


        #4
        Както пише в енциклопедията, която Делията сподели, вероятно първата снимка направена в българските земи през 1851 г. е дело на неизвестен унгарски имигрант. На нея са изобразени унгареца Михай Шафран и ръководения от него оркестър. Снимката може да се види в дигиталния архив на ДАА http://www.archives.government.bg/26...C%D0%B5%D0%BD# (седемнайсета по ред).
        Към първите български фотографи можем да добавим Христо Златаров от Трявна и по-малкия брат на Тома Хитров Никола.
        Чудех се от кого Георги Данчов усвоява фотографския занаят, но не можах да намеря някакво категорично известие. Предполагам, че това е станало в Цариград в средата на 60-те години на 19 в., когато изучава и литографията и в този ред на мисли, дали не може да се установи някакво влияние от тамошните ателиета.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #5
          boilad написа Виж мнение
          Чудех се от кого Георги Данчов усвоява фотографския занаят, но не можах да намеря някакво категорично известие. Предполагам, че това е станало в Цариград в средата на 60-те години на 19 в., когато изучава и литографията и в този ред на мисли, дали не може да се установи някакво влияние от тамошните ателиета.
          Нямам представа, но май поп Минчо Кънчев пишеше, че той прави първото фотостудио в Диарбекир и вади добри пари от тази работа.
          Стара София с много интересни снимки на София и други градове от 80-те години.
          Представяме вълнуваща серия фотографии от 1884 г., които дължим на  Емен Кейе  - френски финансов инспектор, пребивавал в България в перио...

          Comment


            #6
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Нямам представа, но май поп Минчо Кънчев пишеше, че той прави първото фотостудио в Диарбекир и вади добри пари от тази работа.
            Стара София с много интересни снимки на София и други градове от 80-те години.
            http://stara-sofia.blogspot.com/2013...og-post_7.html
            Общо взето точно както я описваше един от пътеписите. Голямо село с кални улици
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Пак от френската библиотека:
              Портрет на Francois Xavier Bianconi сниман от Д. Карастоянов? (Анастас?), ноември 1884 г.

              Comment


                #8
                Нещо, свързано с темата - Държавна Агенция "Архиви" пусна онлайн фотоколекцията си, има какво да се види


                И един друг проект - фотоархива на Етнографския институт (или част от него), благодарение на британски проект http://eap.bl.uk/database/overview_p...roject_gallery

                Comment


                  #9
                  Нещо, което прочетох на скоро:
                  Първите български фотографи са самоковците Иван Доспевски с ателие в Самоков (от около 1860 г.) и Анастас Карастоянов, придворен фотограф в Белград (от 1863 г.). Освобождението заварва в Самоков ателиетата на четирима фотографи: Иван Доспевски, Ксенофонт Смрикаров, Димитър Германски и Петър Хаджимитов, всеки със свой фирмен знак. На значението на самоковци за развитието на българската фотография е посветена временна изложба в посетителския център на музея.
                  източник:

                  Comment


                    #10
                    Привет,
                    не знам дали това е за тук обаче не се сетих къде да го постна.
                    30 снимки на Eumene Queille от 1884-85 на различни български градове и архитектурни обекти някои, от които са вече изчезнали или са се променили твърде много.

                    Освен това като цяло в архива на Националната библиотека на Франция има какво от нашите географски ширини да привлече внимание
                    Plusieurs millions de documents consultables et téléchargeables gratuitement : livres, manuscrits, cartes et plans, estampes, photographies, affiches, revues, fascicules de presse et journaux, enregistrements sonores, partitions
                    Last edited by Hayy Ibn Yakzan; 22-03-2014, 22:07.

                    Comment


                      #11
                      Много от снимките, правени от династията Карастоянови. И още много ... браво на проекта

                      Comment


                        #12
                        Браво и от мен!
                        Потрудили са се и резултата е налице. Де да имаше повече такива проекти - поне малко от прашасалите складове щеше да излезе на светло.

                        Comment


                          #13
                          Дано не съм закъснял много, макар че за това няма срокове. Преди година и нещо се захласнах по старите фотографии, които намирах от време на време на битака. Започнах доста плахо да си купувам по някоя и друга от време на време. Изминаха няколко месеца и се оказа, че съм събрал една малка камара от фотографии, която спокойно можеше да се нарече начало на колекция. Позаинтересувах се по-задълбочено, намерих тук-там известно количество информация, но така и не открих някой, който да си е направил труда да събере и систематизира имената, ателиетата и като цяло информация за фотографите в България. Казах си - защо пък това да не съм аз? И ето ме - в началото на един доста труден и стръмен път, но все пак направил първите няколко крачки. Вече имам събрани около 400-430 имена на български фотографи от периода 1851 - 1920г. Тепърва имам да търся информация за тях - кога за живели, кога са творили, интересни факти за живота им и т.н. Всяка капчица информация която можете да споделите ще ми е от голяма полза. Ако разполагате със стари снимки от него период - ще се радвам ако мога да ги сканирам. Прилагам и няколко бисера от моята колекция. Ще се радвам ако посъбудя интереса ви.Click image for larger version

Name:	Sof-05-00f.jpg
Views:	1
Size:	19.2 КБ
ID:	547549Click image for larger version

Name:	Rus-01_1b.jpg
Views:	1
Size:	69.4 КБ
ID:	547550Click image for larger version

Name:	Orh-01_1b.jpg
Views:	1
Size:	64.5 КБ
ID:	547551Click image for larger version

Name:	ZBul-01_1f.jpg
Views:	1
Size:	49.2 КБ
ID:	547552
                          Last edited by Belegurth; 08-04-2015, 11:10.

                          Comment


                            #14
                            Сайта на Пейо преравял ли си?
                            http://www.lostbulgaria.com/
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              #15
                              Да, посещавал съм го, видяхме се и имаме нещо като уговорка за в бъдеще да си помагаме - доколкото можем разбира се.

                              Comment

                              Working...
                              X