Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременно ПВО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съвременно ПВО

    Здравейте,
    Реших да отправя въпрос към уважаваната авианосна аудитория, като лаик по темата (никога на съм се интересувал твърде от модерната авиация и оръжия, камо ли там разните радиоелектроники). Въпросът ми е за прословутата система С-300, не С-200. През последните десетина години (а защо не и откакто интернет стана масов въобще), тези четири знака неизменно изплуват във връзка със Сирия, Иран, Либия и коя ли не друга страна от третия свят, спрягана във връзка с някаква хипотетична или не американска агресия; изплуват, подобно чер Кракен из морските дълбини, носещ исполински размери и смертелна угроза за злощастния агресор. С течение на времето това наименование доби митична и непреходна слава, зловещ ореол и страховита приказка, с която майките-империалистки плашат непослушните си деца, заради него дипломати променят ракурса си, политици - платформата си, диктатори - диктатурата си. Плахият четец остава с впечатлението, че това е оръжие на Армагадона, Бич божи, едновременно дяволско проклятие и ангелски меч, изпепеляващ цели армии във въздуха, могъщо магнитно поле, гарантиращо мир, блаженство и просперитет под непробиваемия си купол от свята и чиста като сълза енергия. Абсолютен game changer, с думи прости казано. Наличието или липсата му определят империалистичната политиката към цели континенти за десетилетия, не по-малко.

    Доколкото аз съм запознат, системата никога не е използвана в реални бойни действия (може и да греша, както казах, лаик съм). В СССР първите варианти са приети на въоръжение 1978 г., което значи че разработката е започнала може би десетина години преди това. Задачата е била да се защитят големите градове и индустриални зони от стратегическата авиация на противника. През 2011 г. производството е прекратено (отново, доколкото съм запознат). Тоест, на пръв поглед, цялата работа определно не е първа младост.

    Друго за което се сещам е, че не знам някой някога да е печелил война с ПВО. Националистите в испанската гражданска война парират първоначалното превъзходство на червените в авиация с чудесните за времето си немски зенитки и след около година установяват паритет, а после и превъзходство, и както е известно, в края на краищата печелят войната, но да се каже, че печелят войната заради зенитките си е абсурдно. ПВО е просто една отбрана, сама по себе си няма как да спечели война.

    Та въпросът ми е - какво толкова им е специалното на тези С-300? Ако някой авиатор може да обясни на прост език като за лаици.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Dinain написа Виж мнение

    Та въпросът ми е - какво толкова им е специалното на тези С-300? Ако някой авиатор може да обясни на прост език като за лаици.
    Много малко хора склонни да опитат С-300 тяхната собствена кожа.


    П.С.
    Лично аз бях в армията на C-200
    http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

    Comment


      #3
      piston написа Виж мнение
      Явнно под бойна устойчивост разбираме различни неща...
      способность выполнять боевые задачи и сохранять основные параметры боевых характеристик в пределах установленных норм при боевом воздействии противника и в сложных условиях эксплуатации

      Eguo написа Виж мнение
      Лично аз бях в армията на C-200
      Имаш ли представа как се случва самоликвидацията? Аз мсля, че се взривява ръчно от командния пост, но не съм сигурен.

      Comment


        #4
        Кухулин написа Виж мнение

        Имаш ли представа как се случва самоликвидацията? Аз мсля, че се взривява ръчно от командния пост, но не съм сигурен.
        СХЕМА САМОЛИКВИДАЦИИ
        ...самоликвидации ракет C-200 заключается в том, что они подрываются при отсутствии отраженного сигнала от цели в приемном тракте головки самонаведения. Если ГСН после всех перечисленных способов поиска так и не нашла цель и не перезахватила ее, то тогда на рули ракеты выдается команда "максимально вверх". Изделие "свечой" уходит в верхние слои атмосферы, чтобы не поразить наземные объекты, и только там осуществляется подрыв боевой части.
        Больше никаких приемов и способов самоликвидации для "двухсотки" нет. Однако если в приемном тракте ГСН отраженный сигнал есть то ракета будет преследовать цель "до последнего". В советские времена, надо отметить, применялся и другой способ самоликвидации ракет С-200 - по работному времени. Скажем, если время полетное превышает 100 секунд (по условиям ограничений полигона), проходила команда на самоликвидацию. Однако такая схема ставилась только на полигоне Сарышаган, на так называемой площадке ¹ 7. Ее установка требовала чуть ли не полной разборки второго отсека ракеты, специалистов высокой квалификации и необходимого оборудования...
        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

        Comment


          #5
          Аха, ясно. Много ти благодаря.

          Comment


            #6
            Dinain написа Виж мнение

            Доколкото аз съм запознат, системата никога не е използвана в реални бойни действия (може и да греша, както казах, лаик съм)
            Не се е чуло да са я ползвали...


            Dinain написа Виж мнение
            В СССР първите варианти са приети на въоръжение 1978 г., което значи че разработката е започнала може би десетина години преди това.
            Да, в основата на системата са lessons learned от Виетнам.


            Dinain написа Виж мнение
            Задачата е била да се защитят големите градове и индустриални зони от стратегическата авиация на противника. През 2011 г. производството е прекратено (отново, доколкото съм запознат). Тоест, на пръв поглед, цялата работа определно не е първа младост.
            Мисля, че това ще ти бъде от полза:

            Technical Report APA-TR-2006-1201; Title: Almaz S-300P/PT/PS/PMU/PMU1/PMU2 / Almaz-Antey S-400 Triumf / SA-10/20/21 Grumble/Gargoyle ; Abstract: Introductory technical analysis and development history of the Almaz-Antey S-300P family of Surface to Air Missile systems. Includes diagrams, imagery and variant tables; Published: December, 2006; Updated: 2007, 2008, 2009, 2010.


            Dinain написа Виж мнение
            Друго за което се сещам е, че не знам някой някога да е печелил война с ПВО.
            Сигурно е така, но понякога рейдовете ти излизат твърде скъпо...

            Dinain написа Виж мнение
            Та въпросът ми е - какво толкова им е специалното на тези С-300? Ако някой авиатор може да обясни на прост език като за лаици.
            Не съм авиатор, но ще споделя това, което знам:

            1. Обстрелва 6 цели едновременно с по две свръхбързи ракети за всяка (като бонус автоматично детектва и изстреляни ХАРМ и може да ги обстреля и тях), след което за 10-15 минути си събира чукалата и заминава (за разлика от Patriot, който си е стационарен).

            2.



            Моля, все пак, темата да си остане за С-200.... Ако има друга, подходяща тема - нека модераторът премести постовете..
            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
            И. В. Сталин

            Comment


              #7
              Благодаря за линка, много е информативен.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                piston написа Виж мнение
                за разлика от Patriot, който си е стационарен
                Защо му е на Пейтриът висока мобилност?

                Comment


                  #9
                  Например за да не могат да ти пробият следобеда ПВО-то с разузнавателната информация от сутринта.

                  Най-елементарен пример - сутринта намираш комплекс на пътя ти към цел Х, за това следобеда на малка височина заобикаляш ПВО комплекса и си поразяваш целта спокойно, защото знаеш, че онези няма как да са се преместили. Докато ако не знаеш къде по пътя може да има засада ще ти се наложи да привличаш много повече ресурс за операцията. Иначе Пейтриът е мобилен, но не чак толкова много колкото С-300/400.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #10
                    Пилот написа Виж мнение
                    Например за да не могат да ти пробият следобеда ПВО-то с разузнавателната информация от сутринта.
                    Да пробият ПВО на САЩ? Няма кой да се занимава с тази неблагодарна задача, а ако някой все пак пробва, батареите Пейтриът ще са последния му проблем.

                    Мисълта ми беше да покажа, че всякакви размисли на тема това или онова оръжие са безсмислени извън контекста на конкретни задачи. Като почнем от примамките, които по никакъв начин не помогнаха на сръбската ПВО да защити страната. Като минем през С-300П и Пейтриът, които са плод на съвсем различни концепции. И като стигнем накрая до кабината на С-200, която без значение на щетите и на жертвите срива задачите на комплекса за достатъчно дълго време.

                    Ей такива някакви фолософии

                    Comment


                      #11
                      Да пробият ПВО на САЩ
                      Хм, кво ще да рече това - че никой, освен САЩ не ползва Пейтриът, или че ПВО-то на САЩ е непробиваемо?!?!?

                      Comment


                        #12
                        кало написа Виж мнение
                        Хм, кво ще да рече това - че никой, освен САЩ не ползва Пейтриът, или че ПВО-то на САЩ е непробиваемо?!?!?
                        Преди всичко - че ПВО на САЩ не ползва Пейтриът в смисъла, в който ПВО на РФ ползва С-300П. Високите характеристики на съветските и руските комплекси са плод на факта, че трябва да се справят с най-трудната задача на тая планета - атака на американската авиация. От първия комплекс С-25 до последния С-400 се творят технически чудеса именно по тая причина.

                        Когато съветската въздушна заплаха е била актуална в същата степен, американците също са създавали чудеса. От дълго време обаче съветската авиация не е такава заплаха, поради което и зенитните комплекси са ориентирани в посока ПРО. Там особена мобилност не им трабва.

                        Comment


                          #13
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Да пробият ПВО на САЩ?
                          Кажи го на на близките на тези хора:



                          Специален поздрав:
                          20 March, Camp Commando Kuwait, Operation IRAQI FREEDOM
                          Marines of the I Marine Expeditionary Force (IMEF) Headquarters are on alert in
                          their forward-deployed position at Camp Commando Kuwait awaiting the initiation of
                          Operation IRAQI FREEDOM (OIF). A U.S. Air Force officer attached to IMEF monitors
                          a terminal that will alert the headquarters of any detected ballistic missile or cruise
                          missile attacks.
                          Seven to nine minutes of warning are planned for a ballistic missile attack, and
                          three to five minutes are assumed for a cruise missile attack. Once inbound missiles are
                          detected, standard procedures are to sound the Scud alert, notify subordinate units, don
                          nuclear-biological-chemical (NBC) protective masks and, except for watch-standers,
                          head for underground bunkers.
                          Marines deployed north and east of the headquarters suddenly observe a lowflying
                          missile passing overhead, pointed towards Kuwait in the direction of Camp Commando.
                          IMEF’s air defense computer terminals display nothing out of the ordinary, and
                          no Scud alert is sounded. Marines in the headquarters are astonished and surprised to
                          hear the signature of a low-flying jet engine overhead, followed by the noise and concussion
                          from a large warhead blast.
                          An Iraqi Seersucker antiship cruise missile converted into a land attack role has
                          just missed decapitating IMEF by a mere one hundred yards. The missile, launched from
                          the Faw peninsula, flew undetected and unengaged straight through the heart of an alert
                          and robust U.S. theater air and missile defense system.
                          During OIF, five Chinese-built CSSC-3 “Seersucker” antiship cruise missiles
                          (ASCMs) were launched by Iraq against land targets in Kuwait. The attack described
                          above was the first. A second attack, using two Seersucker cruise missiles on 28 March,
                          was aimed at ships at the naval base of Kuwait City. One missile homed in on a radar
                          reflector, the other on a seafront shopping center. Two Seersuckers were also launched
                          on 31 March—one at the port at Umm Qasr and the other at troops at Safwan.3 Not a
                          single one of these missiles was targeted or even detected in-flight
                          .

                          Кухулин написа Виж мнение
                          Като почнем от примамките, които по никакъв начин не помогнаха на сръбската ПВО да защити страната.
                          Ама абсолютно - такъв равнопоставен двубой отдавна не бяхме гледали....Жалко, че унгарците спряха на границата компонентите на с-300 за Сърбия, та не можа да се дискредитира и тя тотално, за да може демократите да спят спокойно...

                          Кухулин написа Виж мнение
                          И като стигнем накрая до кабината на С-200, която без значение на щетите и на жертвите срива задачите на комплекса за достатъчно дълго време.
                          В рамките на 24 часа антената е заменена, вторият дивизион остава работоспособен...
                          "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                          И. В. Сталин

                          Comment


                            #14
                            От дълго време обаче съветската авиация не е такава заплаха, поради което и зенитните комплекси са ориентирани в посока ПРО.
                            мда, от PAC-3 нататък...

                            Там особена мобилност не им трабва.
                            Наистина ли? В никоя от държавите, опериращи Пейтриът?!?!?!
                            Last edited by кало; 21-04-2013, 22:40.

                            Comment


                              #15
                              Кухулин, ако съм в Тайван и Южна Корея може би все пак задачите за ПВО-то ще са доста по-различни, а там Пейтриът е на въоръжение. Това искам да го кажа без никаква критика към Пейтриът, просто нещото се ползва като аргумент и в класическия сценарий "малък с ПВО срещу орда вража авиация" (Тайван най-вече).
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment

                              Working...
                              X