Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременно ПВО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    аз пък допускам че просто нямат нужда от подобна система.

    Comment


      #32
      Кухулин написа Виж мнение
      Допускам, че проблемите са свързани повече с разгръщането и настройките, а не с платформата.
      И с платформата и с разгръщането според мене иначе 100% ефективност в ПРР никога не е достигал Пейтриъта. По-скоро е "няколко пуска - 1 поражение" поне по данните на израелците от първата война в залива. Иначе, най-вероятно за момента наистина са сметнали, че не им трябва такава система. Докато не се сблъскат с Иран примерно.
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #33
        Кухулин написа Виж мнение
        Фактически коефициента на поражение от ПРР е 100% - един пуск/едно поражение
        Явно сърбите са загубили всичките си 743 ЗРК системи:

        NATO expended a total of 743 AGM-88 HARM anti-radiation missile rounds, launched by EA-6B Prowlers, F-16CJ Weasels and Tornado ECRs. The most notable aspect of this chart is that more than 50% of HARMs were fired at mobile SA-6 batteries, which suffered the lowest attrition of any Serbian radar guided SAM type.
        Last edited by piston; 22-04-2013, 20:47.
        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
        И. В. Сталин

        Comment


          #34
          Sailor_Malan написа Виж мнение
          Иначе, най-вероятно за момента наистина са сметнали, че не им трябва такава система. Докато не се сблъскат с Иран примерно.
          А обосновка? Точно пък за Иран.

          Comment


            #35
            Лол, явно аз пиша много зле, след като никой не ми разбира писаниците

            piston написа Виж мнение
            Явно сърбите са загубили всичките си 743 ЗРК системи
            Ставаше дума за уязвимостта на Пейтриът от ПРР. Чисто формално срещу такъв комплекс е изстреляна една ракета, която поразява радара. Следователно, формално уязвимостта е 100% (1/1).

            On 24 March 2003, a USAF F-16CJ Fighting Falcon fired a HARM at a Patriot Missile Battery after mistaking the Patriot Radar for an Iraqi Surface to Air Missile system. No one was injured but the Patriot Missile Battery was damaged.

            Gaden Gogi написа Виж мнение
            аз пък допускам че просто нямат нужда от подобна система.
            И аз мисля така, дори изложих същата мисъл в последните десетина поста.

            Просто исках да кажа, че според мен мобилността в контекста на SEAD зависи повече от разгръщането и настройките, отколкото от скоростта на платформата. Идеята на цялата операция не е просто да се ометеш от позицията, а да смениш позицията и да продължиш изпълнението на задачите. След половин час вражеските самолети ще са си свършили работата и ще са забравили - файда йок от местенето.

            Sailor_Malan написа Виж мнение
            Иначе, най-вероятно за момента наистина са сметнали, че не им трябва такава система. Докато не се сблъскат с Иран примерно.
            Какво може да предложи Иран в тоя смисъл? Неговата авиация едва ли ще има задача да атакува американските позиции в дълбочина. Там с всичките F-22 и други бараки, да не говорим за новата арабска техника.

            Comment


              #36
              Ми може да предложи СУ-24МК къде 30 броя и удобни маршрути за полети с профил високо-ниско-свръхниско-високо, залпово бомбомятане с кабриране и омитане обратно за затънтено място като Бушер. И тука новата арабска техника, ако иранците не атакуват щаба на Централното командване в Манама или центъра на Риад ще си седи по летищата, а Ралтърите за момента стават точно за чеп за зеле. Пак F-15 ще трябва да им върши работата
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #37
                Дали не пропускаш че Су-24 е практически музеен експонат? Отделно за да отидеш и да бомбомяташ първо трябва да разузнаеш къде и какво има...и нена последно място Е-3.

                Comment


                  #38
                  Кухулин написа Виж мнение
                  Ставаше дума за уязвимостта на Пейтриът от ПРР. Чисто формално срещу такъв комплекс е изстреляна една ракета, която поразява радара...
                  Мисля, че неуязвимостта/уязвимостта на даден комплекс зависи по-скоро от това колко отдалечен е радара от пусковите и с колко радара взаимодействат.
                  Само за пример нашите ПКР (навремето) работеха с два радара, всеки отдалечен поне на 50 километра от ПУ. Като освен това имаше Ка25 като въздушен РЛС, възможност за целеуказване от корбни РЛС и всяка ПУ за много краен случай си има собствена РЛС.

                  Руските системи са предимно качени върху машини и заради несравнимо по-тежкия терен по който трябва да се придвижват.

                  Comment


                    #39
                    Сун Дзъ написа Виж мнение
                    Мисля, че неуязвимостта/уязвимостта на даден комплекс зависи по-скоро от това колко отдалечен е радара от пусковите и с колко радара взаимодействат.
                    Тоя въпрос е много сложен, но не - при зенитните комплекси не е баш така. Принципно, в рамките на комплекса ценност представляват именно радарите и командния пункт. Без тях пусковите установки са безполезно желязо. Тоест, уязвимостта на комплекса зависи от уязвимостта на радарите и на командния пункт. Разбира се, в някои случаи два или повече от компонентите са обединени (Бук, Тор, Панцир) но това не променя принципа.

                    Сун Дзъ написа Виж мнение
                    Само за пример нашите ПКР (навремето) работеха с два радара, всеки отдалечен поне на 50 километра от ПУ. Като освен това имаше Ка25 като въздушен РЛС, възможност за целеуказване от корбни РЛС и всяка ПУ за много краен случай си има собствена РЛС.
                    Да, в противокорабните комплекси основна ценност представляват пусковите установки. Там всяко външно целеуказване е достатъчно за огнево решение. Целеуказването в рамките на комплекса е просто вариант. Тоест, уязвимостта на комплекса зависи от уязвимостта на ПУ.

                    Сун Дзъ написа Виж мнение
                    Руските системи са предимно качени върху машини и заради несравнимо по-тежкия терен по който трябва да се придвижват.
                    Това е така за войсковите комплекси, например за С-300В (виж индекса). При ПВО на РФ няма такова изискване - там мобилността е свързана именно с повишена бойна устойчивост при SEAD. Например комплексите от групата С-300П са разработени специално за тези части.

                    Comment


                      #40
                      Sailor_Malan написа Виж мнение
                      Ми може да предложи СУ-24МК къде 30 броя и удобни маршрути за полети с профил високо-ниско-свръхниско-високо, залпово бомбомятане с кабриране и омитане
                      Това според мен е някакъв вариант в по-напредналата фаза на конфликта - ако американците са стъпили в Иран, но отдалечените ирански бази остават функционални. Само че това развитие не е много вероятно.

                      Иначе Су-24 трябва да лети над морето, което си е самоубийство.

                      Comment


                        #41
                        Kухулин. Малко на изуст думаш. Вземи погледни картата на Залива. Ако тръгнат да атакуват щаба на Централното Командване в Манама ще им се наложи наистина да летят над морето, но ако решат да се погрижат за американците в Ирак или Кувейт(да се обзаложим ли, че Саудитска Арабия ще си прави пас в случай на нападение на Иран и просто кротко ще наблюдава от страни въоръжена до зъби?) изобщо не им е необходимо да летят над морето, еле пък в случая с Кувейт, американците могат само много да се надяват Беларус или Украйна да не са продали в Иран неща от сорта на Х-31 или Х-29(и двете в арсенала на голямото Су), дето Пейтриъта да си разпори някои южно разположени части (умишлено пропускам трибуквената думичка с г ) няма да ги хване. И какво по-точно се очаква да направи Е-3С на промъкващ се из планините някъде покрай Сюлеймания или Халабджа на свръхмалка(25-50 метра над терена са си съвсем постижими) височина Су-24МК? Щото ще го види за няколко минути като си излетял от базата(в повечето случаи за време за което насочения патрул няма да го е стигнал - особено ако се налага да минава през ирански изтребители) и следващия път в който ще го види ще е когато приближава Багдад от север(примерно), за да стовари десетина ФАБ-500 на произволно избран интересен обект, ама тогава ще е леко късничко щото ще го види в момента в който набира скоростно височина, за да не го отнесе взривната вълна и осколките на пет тона бомби(умножи по съответната бройка за ударна група от 4-6 бомбардировача). А с Кувейт и Басра примерно може да си стреля и от собствена територия ако някоя бивша съветска република се е излъгала да продаде част от стария си арсенал от неща от сорта на Х-31, Х-29 или пък Х-58(пък то радарите на Пейтриътчето и командните пунктове нека да си мигат, тя ракетата има нужда от ориентир). И в случая Пейтриъта много зор ще види и ще си мечтае американския кашик за С-400. Въобще ако ставаше толкоз лесно Иран определено нямаше да е още цял.
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          #42
                          Sailor_Malan написа Виж мнение
                          Kухулин. Малко на изуст думаш. Вземи погледни картата на Залива. Ако тръгнат да атакуват щаба на Централното Командване в Манама ще им се наложи наистина да летят над морето, но ако решат да се погрижат за американците в Ирак или Кувейт
                          Ами за Су-24 ще е по-добре, факт. Обаче това си е нападение над трети страни. Дали ще има американци там, какви ще са тези американци... отиваме в областта на политиката.

                          Sailor_Malan написа Виж мнение
                          И в случая Пейтриъта много зор ще види и ще си мечтае американския кашик за С-400.
                          Не знам какви са реалните възможности на С-400, не съм срещал публикации, но С-300 работи отвратително по цели на ПМВ. Там си има други комплекси.

                          Comment


                            #43
                            Ами за Су-24 ще е по-добре, факт. Обаче това си е нападение над трети страни. Дали ще има американци там, какви ще са тези американци... отиваме в областта на политиката.
                            На практика всякакъв опит на американците да посегнат на Иран ще въвлече трети страни. Неизбежно.
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              #44
                              Цели на малка височина са си кофти, но точно С-300/400 са си едни от малкото комплекси с голям обсег специализиращи в такива неща - имат си масата специални нисковисочинни радари (всичките глупости по мачти на картинката, дори нашият български С-300 си има такава мачта и радар).

                              Иначе ако е над равнинен терен дори и на 50-тина метра височина със съвременните технологии АУАКС-ът ще ги види сигурно на поне 100-200км, не бих разчитал толкова много на маскировката от терена.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                #45
                                Е там е работата, че през иракски Кюрдистан не е особено равнинно
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X