Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически новини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Amazon написа Виж мнение
    И това ко приемем че ще трябва да впрегнем енергията на звезда за пътуването. Защото може да се окаже че за пътуването ще са нужни няколко лопати въглища/водород Или се претворят на практика теориите за използване на водорода в космоса за космически пътувания.
    Няма значение дали горим една звезда или една кофа въглища. Въпроса е дали с развитието на цивилизацията увеличаваме енергопотреблението. Ако под развитие разбираме космическа експанзия, потреблението най-вероятно ще расте Ако под развитие разбираме, да речем, писане на поезия, потреблението може и да не расте.

    Comment


      Кухулин написа
      Обикновено под "Велик филтър" се разбира последния - този, който е в бъдещето. Тъй като човечеството е преодоляло миналите прагове, смята се, че вероятността за преодоляването им е достатъчно голяма. Оттам следва, че вероятността една напреднала цивилизация да излезе в космическа експанзия е достатъчно малка => действа някакъв Велик филтър.
      Друго имам предвид - може да има повече от един "филтър" на всеки праг, т.е. между цивилизация от първи и втори тип, между цивилизация от втори и трети тип и прочее. Т.е. много по-малко ще минават на следващото ниво. В крайна сметка, ако не овладееш за определено време първия преход, вероятността някое метеоритче да те заличи нараства. На следващите нива може да има сходни опасности, като не всички да са външни (както е и при нашето сегашно).

      Кухулин написа
      Сравнява се именно типовото излъчване. Галактика с такива и такива параметри трябва да изпъчва едикакси. Гледат и търсят несъответствие. Ако намерят такова несъответствие, мъчат се да определят причините. Засега несъответствията се обясняват достатъчно добре с естествени аномалии.
      Спокойно може да греша, но аз разбирам нещата така: за далечен обект в общи линии "хващаш" определено излъчване и на негова база преценяваш що за типов обект е, т.е. колко голяма галактика е, с приблизително колко звезди, от какъв тип и прочее. Т.е. на база излъчването, което засичаш, определяш типа, т.е. какво е типовото. Т.е. как различаваш изкуствения от естествения обект, ако излъчването им е сходно, а разликата между двата е видима само ако можеш да разгледаш директно структурата му?

      Другият момент е, че за момента възприемаме нещата като количествена, е не качествена промяна. Т.е. цивилизация от трети тип трябва да "гори" енергия като нас, но в мащабите на енергията на цяла галактика (милиарди звезди). Обаче нямаме идея как точно ще се ползва тази енергия и какви следи ще оставя това ползване.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        Спокойно може да греша, но аз разбирам нещата така: за далечен обект в общи линии "хващаш" определено излъчване и на негова база преценяваш що за типов обект е, т.е. колко голяма галактика е, с приблизително колко звезди, от какъв тип и прочее. Т.е. на база излъчването, което засичаш, определяш типа, т.е. какво е типовото. Т.е. как различаваш изкуствения от естествения обект, ако излъчването им е сходно, а разликата между двата е видима само ако можеш да разгледаш директно структурата му?
        При далечните галактики излъчването носи далеч повече информация от простото спектрално разпределение. Ако не друго, виждаш къде се намира галактиката и как се движи Оттам вече възраст, взаимодействие с околните обекти (маса) и т.н. На всички тези параметри вероятно трябва да пасне и съответното спектрално разпределение. За по-близките галактики освен това гледаш и структурата.

        А на практика много силно се съмнявам да има типово излъчване с пик в инфрачервената област. Какви ще са тия звезди, дето светят инфрачервено Галактика от кафяви джуджета?

        Comment


          Кухулин написа
          А на практика много силно се съмнявам да има типово излъчване с пик в инфрачервената област. Какви ще са тия звезди, дето светят инфрачервено Галактика от кафяви джуджета?
          За това си прав, нищо чудно кафявите джуджета да са страшно много във всяка галактика (дори си е логично, ако е достатъчно стара), въпросът е, че те излъчват много малко. Макар че пак вероятно много повече от нас сега. Тук опираме в другото - идеята, че употребата на енергия при една подобна цивилизация ще води до излъчване в инфрачервената област (т.е. топлина). Защо? Ако гледаме енергийните нужди на биологично ниво, необходимата енергия е напълно пренебрежима и няма как да се "хване в спектъра на цяла галактика. Така че коя нужда ще гори енергия така? Дори и да предположим, че във всяка звездна система има по една обитаема планета, пак не вярвам сумарното излъчване да може да се хване в инфрачервения спектър на цялата галактика (просто е много малко дори на фона на локалната звезда). Т.е. цялата тази енергия е нужна за други цели. Въпросът е какво превръщане имаме в този случай и как се отразява. Съмнявам с, че ще е в топлинна енергия, т.е. ще се забелязва в инфрачервения спектър. Затова и пиша, че ние си представяме енергийна употреба като нашата сега, но експоненциално по-голяма. Съмнявам се, че случаят ще е този.

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            типово излъчване с пик в инфрачервената област
            Ами ако другите са блокирани от газово-прахов облак - и се получава такава една класификация. Не я бях виждала, то и повечето открития там са сравнително скорошни.
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Дори и да предположим, че във всяка звездна система има по една обитаема планета, пак не вярвам сумарното излъчване да може да се хване в инфрачервения спектър на цялата галактика
              Цивилизация тип III означава, че във всяка звездна система ще имаме сфера на Дайсън, а не обитаема планета.

              Сферите се нагряват от звездата => излъчват в инфрачервения диапазон.

              За какви нужди използват тази енергия зелените човечета - на никой в това изследване не му пука. Търси се цивилизация тип III, а не се прави цивилизационен анализ. Може би в друго изследване.

              Comment


                pnp5q написа Виж мнение
                Ами ако другите са блокирани от газово-прахов облак
                Именно такива случаи са разгледани в изследването.

                Comment


                  Кухулин написа
                  Цивилизация тип III означава, че във всяка звездна система ще имаме сфера на Дайсън, а не обитаема планета.

                  Сферите се нагряват от звездата => излъчват в инфрачервения диапазон.

                  За какви нужди използват тази енергия зелените човечета - на никой в това изследване не му пука. Търси се цивилизация тип III, а не се прави цивилизационен анализ. Може би в друго изследване.
                  Вероятно не мога да се изразя добре и не се разбираме. Да, знам как си го представят, имам проблем с идеята, че това е единствената възможност за овладяване на това енергийно ниво. Затова и пиша за "екстраполиране на днешното в мащаб", а не за качествена промяна. Т.е. представяме си, че да овладеем енергията на галактиката трябва да затворим всяка звезда от галактиката в нещо като уголемена версия на сегашните ни реактори, които работят като превръщат енергията в топлина. А аз възразявам, че макар и сега да не можем да си го представим добре, напълно е възможно, че когато достигнем това ниво ще има много по-различни начини за използване на енергията и е напълно възможно да не става въпрос за подобна трансформация. Не пиша за какво ще се използва енергията (макар че и това има място в този разговор). Тук аналогията на Амазон е на място - все едно да хванеш някой учен от викторианската епоха и да го накараш да си представи бъдещето след хиляда години (имаше една добра серия картички, макар че бяха за след сто години) - вероятно ще опише гигантски много сложни механични информационни машини и парни машини с размери колкото слънцето .

                  Отделно - вероятно е възможна космическа цивилизация, която не използва тези енергийни нива и въпреки това е истинска космическа цивилизация. Тук вече опираме в това какво представлява въпросната цивилизация, как функционира и използва енергията си.
                  Та, това, което изследването ни казва е, че не можем да намерим цивилизация от трети тип както ние сега си я представяме. ТО е очевидно уточнение, но е добре да се помни, че има и други възможности.

                  Comment


                    Съгласен съм, всичко е възможно, но ние (човечеството) работим с наличното. Възможно е около Сатурн да обикаля извънземен чайник, но нищо не можем да направим по тоя въпрос.

                    Засега търсим цивилизация, която фони в инфрачервено. Ако намерим - хубаво. Ако не намерим, продължаваме да търсим и така...

                    Comment


                      Съгласен съм, работи се с достъпното в момента. Просто исках да добавя този нюанс - ако не откриваме цивилизация от трето ниво има две възможности - или такава няма, или нашата представа за цивилизация от трето ниво не е добра. То това важи за всяка подобна концепция.

                      Comment


                        Представата е изградена върху наличното знание. Като се появи ново знание, ще се появи нова представа. Ако някой се мъчи да надскочи наличното знание, това вече отива в жанр фантастика. Сам по себе си жанра е добър (стига да не пишат дебили), но вероятно е за друга тема.

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          употребата на енергия при една подобна цивилизация ще води до излъчване в инфрачервената област (т.е. топлина). Защо?
                          Не, че ще води. Просто топлината е най-нискоенергийната форма на енергия - с най-ниска честота. Затова загубите в процеса на използване на енергия за работа най-често са топлинни - ако са с по-високи качества - светлинни и пр. - значи има мегдан за усъвършенстване на процеса. Така една цивилизация, която е напреднала достатъчно, че да не оставя светлината на звездите си да изхвърча в космоса бадева, ще има енергийни отпадъци само в топлинния спектър - не защото го иска, просто физика - няма процеси със 100 % КПД. Мисля, че това се има предвид в случая.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            pnp5q написа Виж мнение
                            ... няма процеси със 100 % КПД...
                            Може пък да има, но ние да не знаем за тях/да не сме открили как да го постигнем.

                            Аз все си мисля, че като/ако отркием друга цивилизация то тя ще е по-скоро на близко до нашето на ниво (50 години напред-назад) и то няма да са всички области напреднали изостанли. Например военно ние сме по-напред, във физиката те и т.н. Тезата ми е такава, защото развитието на технологиите и науките не се води само от общочовешкото желание за знание, а и от нуждите на колектива/обществото.
                            А отнотносно това защо ще е откриема на сходно до нашето ниво - мисля си, че ако има общество с повече от 5500 години развитие от нас ("Със сегашният ни растеж и консумация се очаква до 200 години да станем Тип 1 цивилизация, 3200 години по-късно Тип 2 и 5800 години след това Тип 3."), то те ще знаят за нас и нашите опити да открием други и или ще се свържат с нас или ще се прикрият от нас. Едва ли ще знаят за нас и просто ще ни игнорират, освен ако няма 100-ци като нас и сме ясни и просто не им пука.
                            Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

                            Comment


                              TodorJ написа Виж мнение
                              5800 години след това Тип 3
                              За тип 3 трябва малко или много да пообиколим галактиката, тоест да навъртим някой и друг милион светлинни години път. Едва ли ще успеем за това време.

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение
                                За тип 3 трябва малко или много да пообиколим галактиката, тоест да навъртим някой и друг милион светлинни години път. Едва ли ще успеем за това време.
                                Т'ва пише във всевишното и всезнаещо Wiki. Не знам кой и как го е изчислявал.
                                Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

                                Comment

                                Working...
                                X