Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наследник на МиГ-31

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Наследник на МиГ-31

    Русия започва разработка на перспективен прехващач за замяна на МиГ-31. Поне така се твърди тук - http://www.lenta.ru/news/2013/04/11/newinterceptor/

    #2
    Хъм, а имат ли нужда то специализиран прехващач? Не е ли твърде скъпо и съответно по-разумно тази задача също да се поеме от ПАК-ФА? Питам не защото разбирам нещо, а просто от интерес.

    Comment


      #3
      Ами по-скоро имат или на тях така им изглежда. В техните си очи най-вероятно изглежда все едно навсякъде са заобиколени от не много приятелски настроени държави и вероятно се чудят в кой момент някоя ще се окаже съвсем неприятелска, а от друга страна имат огромни пространства за чиято охрана е подходящ самолет способен да баражира дълго време и да следи и гони цели на голяма площ. От там и ПАК- ИП или както ще си кръстят заместника на МиГ-31 изглежда съвсем приемлив. А дали това няма да е ПАК-ФА оптимизиран за изпълняване на задачи като прехващач предстои да видим предполагам.

      Китай просто взимат чертежите
      Като на моменти под взимане се има предвид прекопиране даже с грешките на проектанта
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #4
        gollum написа Виж мнение
        Хъм, а имат ли нужда то специализиран прехващач? Не е ли твърде скъпо и съответно по-разумно тази задача също да се поеме от ПАК-ФА? Питам не защото разбирам нещо, а просто от интерес.
        Ами като видим колко пари изливат за модернизиране на флотата от МиГ-31 (вече май 90 са модернизираните) явно са убедени че имат. А и имам чуството заради мащаба, че тази модернизация е преоритет пред всичко останало, дори пред Су-27СМ. Дали ПАК-ФА ще може да изпълнява тези задачи е малко съмнително. МиГ-31 си има круиз на 2500 км/ч и максимална форсажна около 3000 км/ч. Мощен радар и система за обмен на данни, както с наземното ПВО, така и между самолетите.
        Това значи че дори едно звено (4 машини) може да осигури ПВО на кръгг с радиус примерно 1000 км. А Русия освен че е огромна, има да контролира и огромни почти незаселени площи, за които обектово ПВО, или база на тактическата авиация ще е скъпо решение и разхищение на ресурси.
        Освен това самолет като МиГ-31 има голяма живучест при отбрана - излита, стига за няколко минути до мястото на контакта, стреля отдалеч, врътва се и се изнася на форсаж. Каквото и да изтрелят по него в отговор, то няма шанс да го настигне.
        Мисли за МиГ-31 като летяща ПВО батарея.
        Както както каза Моряка, Русия се чуства застрашена а това е един типично отбранителен самолет.
        Ако САЩ се чустваха застрашени в таква степен и нямаха 5000 самолета с които да покрият всичко що искат и те щяха да имат такъв самолет. Или ако Канада беше застрашена и САЩ трябваше да я пази.

        Edit: ега проверих, 60 са модернизираните от около 140, а не 90 както написах. Пак не е малко.
        Last edited by Amazon; 12-04-2013, 20:21.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #5
          Мисли за МиГ-31 като летяща ПВО батарея.
          Ако мисля по този начин, тогава някаква безпилотна версия не е ли значително по-добро решение? В перспектива - по-евтино.
          А за огромните незаселени територии - от какво всъщност ги пазиш с прехващач?

          Comment


            #6
            те са подстъпи към населените територии, не пазиш тях, а пътищата по които минават КР и носителите им. Вероятно засега е сложно да се направи безпилотна версия на прехващач от типа на МиГ-31 - свръзка и управление на големи разстояния, преценка, реакция и прочее фактори. Пък и пилотите на прехващачите са изправени пред сравнително по-малък риск от пилотите на бомбардировачи/изтребители за въздушно превъзходство/щурмови самолети.
            Last edited by кало; 13-04-2013, 15:28.

            Comment


              #7
              gollum написа Виж мнение
              Хъм, а имат ли нужда то специализиран прехващач? Не е ли твърде скъпо и съответно по-разумно тази задача също да се поеме от ПАК-ФА? .
              Много правилно, от моя гледна точка, виждане

              Comment


                #8
                Реално няма как да излезе по-евтино нито с ПАК-ФА, нито с безпилотник.

                Comment


                  #9
                  Кухулин написа
                  Реално няма как да излезе по-евтино нито с ПАК-ФА, нито с безпилотник.
                  Защо? Т.е. разработването на изцяло нов 5-то поколение тясно специализиран самолет ще е по-евтино от което и да е друго решение? Не че знам точно колко струва това, но освен ако просто не модернизират МиГ-31 (т.е. новата разработка да използва разработките по него плюс някакви нови неща, а не да се проектира изцяло нов самолет от нулата) не виждам как подобно нещо може да бъде "евтино". Особено ако го правиш за серия от 200-300 самолета (като гледам колко ще заменят).

                  Comment


                    #10
                    Не мога да ви разбера защо се преекспонира една статия която е имхо на ниво слух. Далеч по-добре е да се погледне реалистично на нещата - или ще правят дълбока модернизация на МиГ-31 с производство на нови планери (старите все някога ще им свърши ресурса), или просто ще има вариант на ПАК-ФА тунингован леко според каквото им трябва. Иначе едва ли ще се хвърлят пари за нещо малосерийно без перспективи за експорт, все пак не е ядрена подводница.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #11
                      Иначе едва ли ще се хвърлят пари за нещо малосерийно без перспективи за експорт, все пак не е ядрена подводница.
                      Именно защото и аз си мисля така, затова и пиша .

                      Comment


                        #12
                        gollum написа Виж мнение
                        Защо? Т.е. разработването на изцяло нов 5-то поколение тясно специализиран самолет ще е по-евтино от което и да е друго решение? Не че знам точно колко струва това, но освен ако просто не модернизират МиГ-31 (т.е. новата разработка да използва разработките по него плюс някакви нови неща, а не да се проектира изцяло нов самолет от нулата) не виждам как подобно нещо може да бъде "евтино". Особено ако го правиш за серия от 200-300 самолета (като гледам колко ще заменят).
                        Определението "5-то поколение" предполага някои характеристики, които не са нужни на перспективния прехващач - стелт, свръхманевреност, скъпи оптики, РТР и т.н. От друга страна затруднява постигането на характеристики, които са му нужни - круиз на 2М, форсаж на 3М и вероятно други.

                        Мисля, че за разработката на евентуален перспективен прехващач се споменава сума от порядъка на 50 млрд рубли - горе-долу колкото разходите за модернизация на МиГ-31. Затова са дилемите - тоя път ли да изберат или другия. Но може да греша нещо в цифрите, просто мернах мнения някъде.

                        Comment


                          #13
                          Пилот написа Виж мнение
                          Не мога да ви разбера защо се преекспонира една статия която е имхо на ниво слух. Далеч по-добре е да се погледне реалистично на нещата - или ще правят дълбока модернизация на МиГ-31 с производство на нови планери (старите все някога ще им свърши ресурса), или просто ще има вариант на ПАК-ФА тунингован леко според каквото им трябва. Иначе едва ли ще се хвърлят пари за нещо малосерийно без перспективи за експорт, все пак не е ядрена подводница.
                          Идеята беше да се възстанови производството на МиГ-31, но това щяло да струва 1.5 милиарда. Колкото и проектирането на нова версия. За това военните са си поискали нова версия. Защо ПАК-ФА не е подходящ за пълноценен замесник на скоростен прехващач вече написах. А статията не съм я чел, отговарях на въпроса на Голъм.

                          Ако мисля по този начин, тогава някаква безпилотна версия не е ли значително по-добро решение? В перспектива - по-евтино.
                          За момента има сериозни технически ограничения. В момента закъснението е около 3 секунди (разбирай пилот със Синдрома на Даун), което с нов по-мощен хардуер и оптимизиране на криптирането може да се сведе до около секунда (разбирай аналог на пилот на бутилка водка). А някой ограничения като скоростта на светлината не могат да се преодолеят.

                          А за огромните незаселени територии - от какво всъщност ги пазиш с прехващач?
                          Кало е отговорил за техническата част. Само да допълня, че има и политическа. Ако си силна държава трябва да можеш да пазиш цялата си територия, незаисимост какво има или няма на нея.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #14
                            Ок, остави намалената радарна забележимост, говорим за нов самолет, т.е. такъв, който ще служи поне 30-40 години и това от 2020 нататък. Т.е. до 2050 или 2060 г. Доколкото схващам, ще направят нещо като "копие" на МиГ-31 (щото инак не си представям как модернизацията ще е равна на разработката на нов самолет, честно казано. Естествено, мога да предположа, че руските конструктори и заводи работят , да речем, 5-пъти по-ефективно от тези в останалата част на света, но все пак). Как такъв самолет се очаква да е на нивото на задачата? Аз не виждам как. Т.е. ако ще е нов, трябва наистина да е нов и перспективен. Тук не става въпрос просто за "намалена радарна забележимост" и прочее, а за нова авионика, вероятно двигатели и прочее. Как това ще е много евтино - не знам. Особено за самолет в малка серия.
                            Естествено, остава другия вариант, за който писах по-горе - нещо като "копие4 или лека преработка на МиГ-31, т.е. спестяват доста от целия цикъл на разработка. Мога да си представя, че това ще е не много по-скъпо от "отваряне" на производствените линии, изработване на нови корпуси и прочее за МиГ-31. Въпросът е доколко тази нова/модернизирана версия ще е на нивото на задачата след 30-40 години. Т.е. в основната част на активния си живот.

                            Амазоне, аз си мислех по-скоро за някакъв тип ограничено ИИ със собствен автономен цикъл на взимане на решения. Може и да е комбинация от двете, т.е. наземен контрол в основната част от полета и самостоятелен в боен режим.
                            особено ако задачата е бараж, команда от някакъв тип команден център (нали така е и с пилотираната версия), излизане на курс за прехват и удар. Най-вероятно нещо подобно с известен риск вече е възможно, а какво да говорим след 10-15 години. В сравнение с изтребител или ударен самолет работната обстановка и задачите на такъв тип прехващач са по-прости или поне аз така си ги представям (може и да греша).

                            Както и да е само си задавах въпроси по тема, която изглежда очевидна за останалите.

                            Comment


                              #15
                              gollum написа Виж мнение
                              Как такъв самолет се очаква да е на нивото на задачата?
                              Не ми е ясно какво искаш да кажеш. Защо мислиш, че задачата ще е извън възможностите на самолета?

                              Comment

                              Working...
                              X