Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумна игра "Дипломация IV"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Чудя се дали не е уместно да се вкара още някакъв фактор при битките- било то и само късмет. Така изглеждат твърде лесно предвидими- има само два вида войски, от които единия е със спорна функционалност.
    Да приемаме ли, че артилерийската поддръжка е включена в пехотните корпуси?
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #17
      Всяка предвидимост изчезва когато си спомниш, че системата е WEGO, т.е. всички играчи задават своите команди и след това въз основа на командите посредникът придвижва всички единици едновременно. Виж, някаква форма на непълнота на информацията би била добре дошла (в ограничен размер), но това ще усложни нещата за воденето - трябва да се правят отделни карти за всеки участник. Така че - едва ли. Идеята е за форумна версия на настолната игра "Дипломация". Тя също не работи с информационна непълнота, като изключим заповедите.
      Всичко може да се усложни, но това обикновено не се отразява добре на воденето на играта.

      Comment


        #18
        Нямах предвид непълна информация за играчите, нека поясня за какви фактори си мислех:
        -укрепления (за създаване на модел на позиционната война)
        -лидери/опит на войските (отделно или допълнително от щабовете)
        -посока на атаката (дали се напада или защитава)
        -морал и боен дух на войските
        -просто късмет в границите на примерно 10-15%
        -друго

        От тези един би би достатъчен да добави "вкус" на битките без да усложни твърде много играта. Зависи, разбира се, и как ще бъде интегриран.

        Не, че не ми харесва идеята за KISS- предлагам мое виждане
        "Далеч съм от мисълта си"

        Comment


          #19
          Въпросът с късмета е поначало малко спорен. Представи си, че ще го решавам със зар и че примерно на теб ти се падне няколко пъти подред да губиш повече войници заради случайни фактори В няколко от предишните игри съм вплитал такъв фактор, но винаги в случайните събития. И честно казано, случайният фактор почти винаги предизвиква недоволство.
          Лидерите и моралните фактори ги е имало в предишни игри. Но добавянето на всеки нов фактор увеличава детайлите с по една степен. Тоест отстрани увеличението може да изглежда линейно, на практика не е така. Лично аз прецених, че тази степен на детайлност е по-вероятно да може да се управлява, над нея - по-скоро не.
          За артилерията и вървящите с нея като контра-теза укрепления мислих. Обаче след това се отказах. Нека видим тази как ще мине (да тръгне) и ако върви добре - в следваща може да ги има.
          Посока на атаката в някаква форма я има и сега. След малко ще дам пример.

          А въобще игрите тук позамряха именно защото е трудно да се подкара мащабен проект. Затова аз избрах по-простичък, за да видим могат ли да потръгнат отново
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Съгласен съм. Може би и фактор за ентусиазма ми има и в липсата на още играчи и забавянето на старта (който вероятно няма да е днес-утре )
            "Далеч съм от мисълта си"

            Comment


              #21
              Този пример вече не е валиден относно бойната система на играта.
              Трябва да се съберат повече играчи, за да започнем и да се види къде какво не съм описал в правилата

              Сега, пример 1:

              Имаме 4 немски армии с по 3 пехотни корпуса (ПК) във всяка и още толкова руски.
              Конфигурацията на границата позволява различни действия, а заповедите могат допълнително да променят нещата.
              Тук 1ва и 2ра немски армии (общо 6 ПК) атакуват Варшава (1ва руска армия с 3 ПК). 2ра, 3та руски армии (Белорусия) и 4та (Курландия) атакуват Източна Прусия (където е 4та немска армия и към където се е насочила 3та немска армия от Померания). В крайна сметка имаме 2 сражения: едното във Варшава (6 ПК към 3 ПК) и още едно в Източна Прусия 6 ПК срещу 9 ПК. Мисля, че веднага се вижда ключовата роля на немските 3та армия, която би могла да се насочи към Варшава и съответно Германия да изгуби Източна Прусия, или на руските 2ра и 3та армии в Белорусия, едната от които би могла да подкрепи Варшава и там да стане патова ситуация.
              Какви са заповедите:
              Германия:
              1ва и 2ра армия атакуват Варшава. 3та армия се насочва към Източна Прусия за да отбранява провинцията, 4та армия е в отбрана в Източна Прусия.
              (Ако въведа посоки например, тогава армията в Източна Прусия ще трябва да определи откъде точно да се отбранява, но става малко по-сложно.)
              Русия:
              1ва армия е в отбрана във Варшава, 2ра, 3та армии (Белорусия) и 4та армия (Курландия) атакуват Източна Прусия.
              Как протича сражението:
              Варшава: съотношение на силите 1:2. Загубите на атакуващия са 1/4, а на отбраняващия са 1/3, което в нашия случай значи, че и двете страни губят по 1 ПК, но Германия превзима Варшава.
              Източна Прусия: съотношение на силите 2:3, т.е. загубите при съотношение като това ще са еднакви, до 1/3 от силите, или по 2 ПК, но Източна Прусия остава в немски ръце.

              Както и да е, ще трябва да направя таблица за загубите.
              Last edited by messire Woland; 14-03-2013, 22:51.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #22
                Айде и аз да се запиша за участие, че май от много отдавна не съм играл нещо подобно. Нямам претенции с коя държава ще играя.

                Comment


                  #23
                  Кандидатствам за Франция.

                  Comment


                    #24
                    Добре, значи дотук имаме:
                    Великобритания - сър Грей
                    Русия - Пилот
                    Франция - фон Даниц
                    Швеция - Spellbreaker
                    Испания - jordani_vt
                    Играчи без избор на държава и роля: Голъм, Hawkeye и Дийпблу.
                    Свободни: Австро-Унгария, Германия, Италия, Османската империя.
                    Last edited by messire Woland; 13-03-2013, 20:15.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #25
                      Т.е. чакаме двама или трима играчи, това е добре .

                      Спелбрейкър, аз те разбрах, просто описах аз на какво бих се зарадвал . Макар че не бих отказал и някакво допълнително влияние на заповедите върху силата на корпусите, но това едва ли може да се осъществи без да ги разделим на отбрана/атака (т.е. два вместо един параметъра), а тогава ще трябва да се премине от прости загуби към една идея по-сложни, които да се изчисляват в "сила", а не в корпуси. Обаче Воланд най-добре знае с колко свободно време разполага и какво усложняване е допустимо.

                      --------------------------
                      Така че ако нещо може да се "усложнява", аз бих предпочел това да е посоката и евентуално някакъв ефект от заповедите (процентен прираст към силата, но само за специфичната заповед и указаната в нея ситуация, затова и посоката става съществена).
                      Донякъде въпрос е и за загубите, т.е. дали те ще се изчисляват в цели корпуси или ще е възможно корпусите да понасят определени загуби в бойна ефективност?

                      Comment


                        #26
                        Ами засега поне няма да има отделни загуби, защото това ще наложи да взема едно от двете решения:
                        а. всеки корпус да има отделен запис, в който да е описано състоянието му (т.е. и да ги номерирам, за да ги различавам);
                        б. всеки "ударен" корпус да се извежда автоматично от битката и след заплащане на някаква сума за поправка/попълнение, да се появява пак на бойното поле.
                        Вторият вариант е по-лесен.

                        Всъщност, първият вариант, а., вероятно е неизползваем сега, ще ми качи много обемът данни, с които работя. Вторият реално може да се използва като си оставям данни за ударени корпуси, които седят в съответната провинция и чакат попълнение.

                        Междувременно да видим с колко единици започва играта (за да сравним с края - с колко ще завърши):
                        Великите сили имат:
                        43 армейски щаба, 260 пехотни корпуса, 44 кавалерийски корпуса и 60 броненосеца.
                        Неутралните страни имат:
                        12 армейски щаба, 60 пехотни корпуса, 9 кавалерийски корпуса и 19 броненосеца.
                        Last edited by messire Woland; 13-03-2013, 11:50.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #27
                          В момента с Голъм обсъждаме различни варианти на бойната система, така че вероятно ще има промени. Като е готово, ще ги постна.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #28
                            Скоростта на придвижване на сухопътни армии през моретата същата ли е като през сушата?
                            При десант какво се случва, ако противника има броненосци в моската област, през която преминава десанта и може ли да ги използва по някакъв начин да противодейства?
                            Броненосците могат ли да оказват поддръжка на сухопътната армия при атака на провинция, граничеща с морето, в което се намират броненосците?

                            Comment


                              #29
                              DeepBlue написа
                              Скоростта на придвижване на сухопътни армии през моретата същата ли е като през сушата?
                              Да.
                              DeepBlue написа
                              При десант какво се случва, ако противника има броненосци в морската област, през която преминава десанта и може ли да ги използва по някакъв начин да противодейства?
                              Десант може да се прави само ако в морето няма чужди кораби. Тоест, ако има принадлежащи на държава, с която сме във война - десантът е неосъществим.
                              DeepBlue написа
                              Броненосците могат ли да оказват поддръжка на сухопътната армия при атака на провинция, граничеща с морето, в което се намират броненосците?
                              Не.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                #30
                                T.E. броненосците стават само за блокиране на морета и бой с други броненосци?

                                Comment

                                Working...
                                X