Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Война между САЩ и Япония 1907 - 1909

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Война между САЩ и Япония 1907 - 1909

    Наскоро си мислих следния абсолютно хипотетичен вариант на война.Ако модераторът прецени може да го премести в раздел Алтернативна история или Фантасмагории.
    Представете си, че изпратеният на околосветска обиколка Велик бял флот на американците /18 броненосеца/ това си е исторически достоверно /период 1907-09/ бива нападнат внезапно от японците докакто обикаля света.Имам предвид подобно на неочакваното нападение срещу руснацитев Порт Артур. Тук обаче ще бъде нападение в токийския залив. Японците нямат толкова броненосци, но ще го компенсират донякъде с количеството пленени руски броненосци, както и с броненосните крайцери, които играят възлова роля.
    Какъв би бил изхода от боя? И как би се отразила тази война на политиката в региона и в световен план?
    П.В.

    #2
    De Ruyeter написа Виж мнение
    И как би се отразила тази война на политиката в региона и в световен план?
    Нещо съм в настроение за веселба демек моят отговор е победа за Германия в ПСВ
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      #3
      Бърр, защо в тази тема?!? А в отделна тема - веднага се появява въпроса - защо японците ще нападат сащианския флот? Какъв проблем имат със САЩ тогава? Ако просто се чудиш какъв би бил изходът от подобно сражение, тогава защо се замисляш за "последици от войната за света?", след като последици от невъзможна война - как ще ги прецениш?

      Comment


        #4
        сайтът ми прави проблеми и ме изхвърля. Тръгнах да я пиша като отделна тема но явно при неколкократните влизания съм я писал като отговор.Моля ви да я отделите като отделна тема
        Търканията между САЩ и Япония може да бъдат за Филипините, Китай като пазари. Аз си представям че американската ескадра би претърпяла поражение /не унищожително като руската, но достатъчно, че да отслаби американския флот. Но от друга страна американската промишленост е в пъти по-силна и тя би построила нови кораби и тогова става зле за Япония. а и агресията срещу втора държава би наредила Япония сред "коварни агресори" и Великобритания не би могла да й се притече на помощ по договора от 1902 г. като евентуален съюзник. Промишлеността на Япония би била изтощена, кредитите които получава от американски банка за война срещу Русия в случай на нова война няма откъде да ги черпи и бързо ще рухне
        П.В.

        Comment


          #5
          Идеята е японския флот да нападне всички 18 американски броненосеца нали ?
          Защото ако е така, чисто математически ще са малко неравностойни силите.
          Но идеята ми харесва. Принципно Америка в този период не може да направи същите ответни действия, както след нападението през ВСВ. Нямат все още авиация

          Comment


            #6
            De Ruyeter написа
            ... а и агресията срещу втора държава би наредила Япония сред "коварни агресори" и Великобритания не би могла да й се притече на помощ по договора от 1902 г. като евентуален съюзник.
            Albireo написа
            ... демек моят отговор е победа за Германия в ПСВ
            Все пак са съюзници Япония и Великобритания А такъв безумен японски ход може да направи ... е, да даде материал за размисъл на САЩ относно влизането им в Първата световна война.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #7
              Имам една книга за амер. флотски планове с-у Япония, която включва този период, ще трябва да ги погледна. Доколкото си спомням наистина Филипините бяха основния въпрос.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Доколкото си спомням наистина Филипините бяха основния въпрос.
                Те Филипините наистина са си "въпрос", но работата е там, че първо имат сума надлежащи неща да свършат, да усвояват... да не говорим, че войната с Русия е свършила сравнително скоро, а тя е скъпа за тях (във всеки един смисъл). Съмнявам се, че лесно биха започнали нова. Да не говорим, че ще им трябва и някакъв повод - все пак, до война с Русия се стига след бая дълъг период на опити за дипломатическо разрешение на конфликта. Дори оставям настрана популярността на САЩ в Япония по това време (не е чак толкова важно като цяло, разбира се, но е някакъв фактор).

                Comment


                  #9
                  Филипините спират да бъдат въпрос през 1905г. с пакта Тафт-Кацура - САЩ признават Корея за сфера на влияние на Япония, а японците - Филипините на САЩ.Преди това търкания има относно Хаваите и недоволството на Япония от анексирането им от САЩ, но през 1908 със споразумението "Руут-Такахира" страните се съгласяват да се придържат към политиката на Отворени врати в Китай, САЩ признава "особените интереси" на Япония в Манджурия, потвърждава се статута на Филипините и Корея , Япония приема анексирането на Хаваи от САЩ и приема анти имиграционните закони в САЩ, които силно ограничават правото на азиатци да имигрират там.През 1917г. с една дипломатическа нота Лансинг-Иши (превеждам го както е изписано на латиница, не знам дали е такъв правописа) Япония и САЩ потвърждават поетите анганжименти до сега.Впрочем, в началото на 1917г. немския външен министър Цимерман прави сондажи за сепаративен мир с японците и тяхното евентуално присъединяване срещу САЩ (при евентуално тяхно влизане, което тогава изглежда доста вероятно) , но предложението е веднага отхвърлено.Тъй де, до тогава не може да се говори за някакви сериозни разминавания в интересите между Япония и САЩ чак до там, че да се стигне до въоръжен сблъсък.Вярно е че в Япония обществото не приема с особена радост Портсмунтския мирен договор , но до Вашингтонската конференция отношенията са в що-годе приятелски тон.
                  Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                  Comment


                    #10
                    Това както е описано звучи като мокра мечта на американски политик...епизод втори (след Мейн).
                    Белият флот практически няма бойна ценност дори когато е строен, а вразглежданият периор е просто безполезно желязо, той затова е и изпратен, единственото ценно там са моряците. но препдолагам че не са били в пълен състав.
                    Иначе загубата дори ан целият флот по никакъв начон не влияе върху боеспособноста на УСА навито. но пък развързва ръцете за мнооого неща .

                    Comment


                      #11
                      Според мен темата не е чак такова задълбаване в политиката, по-скоро дайте да видим с какво разполагат японците в Токийския залив/по бреговете наоколо и могат ли сащиянците да излязат живи от него (не зная защо се сещам за сценката от Шогун където Торанага трябваше да бяга от едно пристанище). Даже ако има силите може да се разиграе едно сражение на тактическо ниво ако Одзава не е затрил калкулаторите за 1922бис
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #12
                        Пилот, то хубава преценка на съотношението - дошли осем /примерно/ американски броненосци в залива пред Йокохама. Другите ще идват по части.
                        Съгласен съм по-скоро с Голъм - японците яко задлъжнели след Руско-японската, трябва да мобилизират здрав самурайски дух, а до готов германски флот има още да речем пет години.
                        Ако устоят, обаче,японците няма да превземат Циндао, а да речем Филипините, Малайзия да кажем някой друг времеви етап, що не в началото на 20-тте. Знаете ако я няма Вашингтонската конференция какво щяха да имат те.
                        Last edited by Kramer; 24-01-2013, 22:42.

                        Comment


                          #13
                          Японците доколкото се сещам могат да изкарат Миказа, Фуджи , Шикишима и Асахи, Касима, Катори, пленените Ретвизан, Орел, Победа, Пересвет, Полтава, 2-та броненосеца за брегова отбрана Апраксин и Сенявани сега Мисима и Окиносима, Император Николай ² всичко 14
                          Броненосните крайцери Токива, Ивате, Якумо, Асама, Адзума, Ивзумо, Баян, Нишин, Касуга, Цукуба -10 броя. Като добавим и наличието на боен опит става доста голям дисбаланса
                          П.В.

                          Comment


                            #14
                            Победа и Пересвет са по-скоро бавни броненосни крайцери с добър главен калибър.
                            Полтава и Император Николай ² са стари и бавни гемии. На Николай ² японците оптимизират ли му главният калибър за бездимен барут ?
                            Апраксин и Сенявани изобщо не може да ги слагаш в сметката.
                            Баян е недоразумение, или по-скоро не става за ескадрено сражение - над 7000 тона с две оръдия...
                            Горе долу японците имат почти същите сили като при Цушима.

                            А за кои американски кораби си мислил в алтернативата ?

                            Comment


                              #15
                              считам, че следва да се спазва историческата истина. 18-те броненосеца са както следва:
                              Кентъки и Киърсадж с двуетажни кули - 4х305мм +8х203мм от които 4 монтирани над 305мм оръдия
                              Илинойс, Алабама и Уисконсин
                              Мейн, Охайо, Мисури /от този тип макар и модифициран е Ретвизан/
                              Вирдждиния, Роуд Айлънд, Джорджия, Небраска, Ню Джърси - пак 4х305мм и 8х203мм от тях четири оръдия в двуетажни кули над 305мм оръдия
                              последното поколение "Големи"до-дредонути Кънектикът, Луизиана, Вермонт, Канзас и Минесота
                              ето ималко повече инфо за тях самите
                              П.В.

                              Comment

                              Working...
                              X