Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дунавският кръстоносен поход

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Доколкото си спомням престоят в Калиакра не беше по-дълъг от 1-2 дни, а що се отнася до Константинопол - ок. 2-3 седмици максимум. После май минаваше и през Родос преди да се отправи към Дубровник. "Венецианската галера", на която се спасил Сигизмунд, не знам обаче дали не е "хоспиталиерска".
    Да, съгласен съм с това. По-правилно е да наречем кръстоносния флот от 44 кораба "хоспиталиерски", защото Ордена си е участник в похода, а Венеция и Генуа - не са. Със сигурност корабите са били под непосредственото командване на дьо Наяк. Предполагам, именно заради това корабите са се отравили към Черно море (за да си се приберат у дома, в Родос), а не например, към доста по-близката Унгария (което би било по-логично, ако Сигизмунд ги е командвал).

    Ето на какво попаднах сега - според хърватите, Никола II Гора, също е успял да се спаси с кораб от битката при Никопол (заедно със Сигизмунд) и е присъствал на Събора в Крижевци.

    Poslije poraza kršćanske vojske kod Nikopolja, Nikola II. se uspio spasiti brodom. Iduće je godine sudjelovao na saboru u Križevcima gdje je ubijen Stjepan Lacković. - източник

    Comment


      #62
      DelaRea написа Виж мнение
      Да, съгласен съм с това. По-правилно е да наречем кръстоносния флот от 44 кораба "хоспиталиерски", защото Ордена си е участник в похода, а Венеция и Генуа - не са. Със сигурност корабите са били под непосредственото командване на дьо Наяк. Предполагам, именно заради това корабите са се отравили към Черно море (за да си се приберат у дома, в Родос), а не например, към доста по-близката Унгария (което би било по-логично, ако Сигизмунд ги е командвал).
      А, не, хоспиталиерите не са имали 44 кораба. По-скоро 4 са били техните. Но понеже от някои източници е известно, че фра Филибер дьо Наяк и кралят са били заедно по време на битката, и заедно се спасяват - то има голям процент вероятност това да се е случило на борда на хоспиталиерския флагман (предполага се, че трябва е кораб от най-добро качество). Изворите изрично посочват, че е било на борда на галера на ордена.

      Тия галери by the way са били полезни при плаването срещу течението на Дунав и тогавашното ниво на ветроходството. Но все пак е възможно в състава на кръстоносния флот да е имало и ветроходи - напр. "нефове".
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #63
        Може би нещо такова


        Comment


          #64
          DelaRea написа Виж мнение
          Може би нещо такова


          Да, това си е класическа орденска галера, изглежда обаче малко по-късна, от кр. на 15 век да речем.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            #65
            DelaRea, поздравления за форумната дисертацийка. Все по-рядко се срещат хора, които с ентусиазъм се захващат с това-онова.

            Защо не вярваш на Шилтбергер за 200 000 армия на Йълдъръм? Възможно ли е, дори да са били много повече? Нали българските историци (като колегата Stan) коленопреклонно бият чела в изворите и ни уверяват, че друг вариант няма, щом е записано черно на бяло? Как така османските турци няма да са 200 000, как така? Щом го пише ...

            Comment


              #66
              DelaRea написа Виж мнение
              Благодаря за супер ценния постинг!

              Грешката за внука на краля е моя - става дума за този рицар - Jacques II de Bourbon, който не е внук на френския крал.
              Подведох се по един цитат от книгата Българска Военна История на Д. Ангелов и Б. Чолпанов. Там на 178 стр. пише следното: " Сред изтъкнантите френски рицари били и трима внуци на краля - Жан дьо Бурбон, Хенрих де Бар и Филип де Бар."
              Грешката е моя, объркал съм от бързане името Жан с Жак.
              А всъщност, тогава кой е този кралски внук Жан дьо Бурбон? Имали такъв, който аз да съм пропуснал и "нанесъл" върху друг човек, или изобщо не съществува?

              За Stibor тъкмо се канех да пиша и аз, че ми е много любопитен, ама си ме изпреварил Можеш ли да напишеш всичко, което знаеш за него в един постинг тук?

              А за Мирчо, че може точно тогава да не е на власт, а вместо него да е още Влад Узурпатора, хич и не бях помислил. Сега ще го разнищя и това, може да си прав.

              Пак ти благодаря за постинга.
              Тъй като стана въпрос, че от посочените според теб три внуци на краля, втория и третия наистина са внуци на крал Жан II Добрия, а третия внук, който е техен първи братовчед и също внук на Жан II Добрия е самия Жан Смели - бъдещия херцог на Бургундия, който е сред най-важните действащи лица в похода. Жан Смели е наричан Jean I de Bourgogne, което означава Жан I Бургундски, и някой автор може би е объркал Burgogne с Burbon и е нарекъл неправилно Жан Смели - Жан дьо Бурбон вместо Жан дьо Бургон.Между другото, крал Сигизмунд е първи братовчед на бащата на Жан Смели, а също и първи братовчед на майката на другите двама посочени от теб, като внуци на крал Жан II Добрия. За мен все още остава загадка, дали Stibor of Stiboricz участва в самата битка при Никопол.
              Last edited by ; 22-01-2013, 21:59.

              Comment


                #67
                monte christo написа Виж мнение
                DelaRea, поздравления за форумната дисертацийка. Все по-рядко се срещат хора, които с ентусиазъм се захващат с това-онова.

                Защо не вярваш на Шилтбергер за 200 000 армия на Йълдъръм? Възможно ли е, дори да са били много повече? Нали българските историци (като колегата Stan) коленопреклонно бият чела в изворите и ни уверяват, че друг вариант няма, щом е записано черно на бяло? Как така османските турци няма да са 200 000, как така? Щом го пише ...
                Ти колегата Stan, макар че не ми е ясно по каква линия сме "колеги", тук въобще не го бъркай. Това, че неможеш да напраш разлика между изовор и извор и на кой извор трябва да се вярва повече и на кой по-малко, си е твой проблем.

                Comment


                  #68
                  Steelman написа Виж мнение
                  Тъй като стана въпрос, че от посочените според теб три внуци на краля, втория и третия наистина са внуци на крал Жан II Добрия, а третия внук, който е техен първи братовчед и също внук на Жан II Добрия е самия Жан Смели - бъдещия херцог на Бургундия, който е сред най-важните действащи лица в похода. Жан Смели е наричан Jean I de Bourgogne, което означава Жан I Бургундски, и някой автор може би е объркал Burgogne с Burbon и е нарекъл неправилно Жан Смели - Жан дьо Бурбон вместо Жан де Бургон.Между другото, крал Сигизмунд е първи братовчед на бащата на Жан Смели, а също и първи братовчед на майката на другите двама посочени от теб, като внуци на крал Жан II Добрия. За мен все още остава загадка, дали Stibor of Stiboricz участва в самата битка при Никопол.
                  Жан Смели или Жан Безстрашни, много правилно си забелязал, че не е Бурбон, а Бургундски. А около участниците в похода има много спорове, някак си е подходящо за един благороден рицар да е взел кръста заедно със Сигизмунд, друг е въпроса дали реално се е случило.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #69
                    Stan написа Виж мнение
                    Ти колегата Stan, макар че не ми е ясно по каква линия сме "колеги", тук въобще не го бъркай. Това, че неможеш да напраш разлика между изовор и извор и на кой извор трябва да се вярва повече и на кой по-малко, си е твой проблем.
                    Теофане, Теофане ...

                    Иначе ги разбираш нещата с писанките на Шилтбергер, а? Нали пише черно на бяло за 200 000? Или приемаш, или не? Така ли беше лафа? Или част от българската историография започва (най-накрая) да мисли и да "осмисля" изворовите данни за разни числености. Или чак като огладнееш се сещаш, че и онези е трябвало да ядат? Е, яденето си е мой проблем, да. Щото знам ЦЕНЗУРА как се изхранва войска. Но, замълчи сърце ...

                    ЦЕНЗУРА
                    Last edited by Thorn; 25-01-2013, 09:52.

                    Comment


                      #70
                      monte christo написа Виж мнение
                      Теофане, Теофане ...

                      Иначе ги разбираш нещата с писанките на Шилтбергер, а? Нали пише черно на бяло за 200 000? Или приемаш, или не? Така ли беше лафа? Или част от българската историография започва (най-накрая) да мисли и да "осмисля" изворовите данни за разни числености. Или чак като огладнееш се сещаш, че и онези е трябвало да ядат? Е, яденето си е мой проблем, да. Щото знам ЦЕНЗУРА как се изхранва войска. Но, замълчи сърце ...ЦЕНЗУРА
                      Само не мога да разбера, защо трябва да освинваш темата с проблеми обсъждани в друг раздел и друга тема, нямаща нищо общо тази тук? Разбирам напълно накърненото ти его на непризнат гениний във византийската история, търсещ поле за изява по форумите, но не е нужно да се държиш като свадлива стара мома. Мен обсъжданата тук тема (и период) не ме интерисува и както виждаш не случайно непиша, чета си колкото да съм в течение и да науча нещо, но не се меся. Поради тази причина, ако имаш поне елементарно възпитание, а и уважение към останалите съфорумци, които пишат и четат тук, не намесвай името ми в дискусията и не превръщай темата в кочина.

                      Comment


                        #71
                        Стига спамили, че ще вадим балтиите
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #72
                          Много ми е странно между другото защо винаги описват Адмирала на Франция Жан дьо Виен, който намира смъртта си при Никопол, като старец на преклонна възраст, когато всъщност по време на битката той е само на 55 години. Може би това е поредната заблуда, тръгнала от Атия, в който ориенталското май се е изразявало не само в произхода му, а и във волния полет на фантазията и сгъстяването на краските за постигането на по-голям драматичен ефект.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #73
                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            Много ми е странно между другото защо винаги описват Адмирала на Франция Жан дьо Виен, който намира смъртта си при Никопол, като старец на преклонна възраст, когато всъщност по време на битката той е само на 55 години. Може би това е поредната заблуда, тръгнала от Атия, в който ориенталското май се е изразявало не само в произхода му, а и във волния полет на фантазията и сгъстяването на краските за постигането на по-голям драматичен ефект.

                            Ги, годината на раждане на въпросния Жан е доста спорна и някои приемат, че е роден дори през 1321г., тоест възможно е да е бил дори на 75 години по време на битката. Според мен е по-вероятно да е бил роден преди 1341г.

                            Comment


                              #74
                              Steelman написа Виж мнение
                              Ги, годината на раждане на въпросния Жан е доста спорна и някои приемат, че е роден дори през 1321г., тоест възможно е да е бил дори на 75 години по време на битката. Според мен е по-вероятно да е бил роден преди 1341г.
                              На мен пък статията ми изглежда убедителна и освен това е далеч по-вероятно да тръгне на майната си на 55 , отколкото на 75. Иначе ба*ти дядката трябва да е бил! Помсили си освен това, че щом загива в сражението, то ще да е бил някъде по-напред в бойните редици - за разлика например от младежа Жан дьо Невер Безстрашния, който пада в плен и явно успява да се запази невредим до момента, в който франко-бургундците слагат оръжие - не искам да го обвинявам де, може пък и той да е имал късмет в боя, но е по-вероятно адютантите му да са го пазели зорко. Та, мислиш ли, че Жан дьо Виен е нямал адютанти и рицари в свитата си - все пак става въпрос за един от най-влиятелните френски благородници? Тогава адмиралът на Франция е единствен - няма други адмирали. Или пък не биха го пазили ако е бил на 75?

                              Ама и той горкият къде е тръгнал да се бие по проклетата суша, трябвало е да бъде на някоя галера или платноход в този момент, а не начело на кавалерийската атака! Нали моряците не се чувстват добре на твърда почва...
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #75
                                Chapter 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 of Froissart’s Chronicles of England, France and Spain and the Surrounding Countries, (Jehan) Sir John Froissart, English translation by Thomas Johnes adapted for the internet with additional notes and by Elfinspell, Medieval Life, The Age of Chivalry in the Middle Ages, Fourteenth Century, History of The Hundred Years War, primary source document, online text at Elfinspell A Multimedia Gallery of Art, Literature, and Invention

                                Ето тук Фроасар споменава името Жан дьо Виен при обсадата на Кале 1346-1347г. и ако допуснем че Фроасар пише за този който споменахме по-горе, то по-вероятно е той да е бил роден около или малко след 1321г. а не 1341г. Ако все пак искате да се доверите на Уикипедия вижте какво пише в френската или руската версия за Жан дьо Виен или вижте какво пише за обсадата на Кале 1346-1347г. в английската или френската версия на Уикипедия.

                                Comment

                                Working...
                                X