Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Перуки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Перуки

    Първо - за много години! много здраве, щастие и успехи на всички съфорумци!

    От едно известно време в мен напира един въпрос и не ми дава спокойствия - Откъде адбжеба се появява модата на носенето на перуки и защо толкова дълго е продължило, при положение, че е било нещо крайно неудобно.

    #2
    В нета може да се прочете, че перуки са се носили още преди 4600 години в Египет, а може би и по-рано. Перуки са се носили и в Древна Гърция (най вече от актьорите в Древна Гърция) и Древен Рим, а също и в Картаген някои са носили перуки. Ханибал е носил перуки, а известно е и че Валерия Месалина е носила перуки. Кралицата на Англия и Ирландия Елизабет I също е носила перуки (чел съм, че тя е имала над 80 перуки). Чел съм и че кралицата консорт на Франция - Маргьорит дьо Валоа (кралица Марго) също понякога е носила перуки. Кралят на Франция Луи XIII е започнал сравнително рано да оплешивява и е носил перука, а модата на перуките в Европа през XVII век вероятно идва заради него или заради неговия син Луи XIV, който също е носил перука. Според мен или някои от приближените ласкатели на краля са започнали да носят перуки за да му подражават или той е помолил някои от приближените си да носят перуки и след това другите са започнали да подражават на тези негови приближени, които вече са носили перуки.
    Last edited by ; 01-01-2013, 20:56.

    Comment


      #3
      Здравейте, случайно попаднах на темата и реших да напиша това което аз съм чел за френският ХV²² век. Луи Х²²² не е носел перука, понякога като по-млад е носел нещо като тупе, захванато с фиби, но в зряла възраст над 35 годишна възраст е пуснал много дълга коса с която да закрива от челото си назад оплешивяващото си теме. Неговия син Луи Х²V-ти е човека въвел онази пищна перука с косъм дълъг от 60-80 см. Той наистина на младини е бил по-скоро льис, отколкото плешив, но замисъла на перуката му е бил да наподобява лъвска грива. Поне това е било през 1661 г, с напредването на възрастта му и грозното му оплешивяване, косата му е падала на туфи, перуките стават необходимост за него.

      Comment


        #4
        Mодата на перуките навлиза много бързо в Западна Европа и се запазва близо 200 години преди всичко поради прагматизъм: правенето на модна прическа е скъпо и твърде времеемко удоволствие, а в същото време доволно нетрайно - лягаш да спиш и на сутринта от модната фризура не е останал и помен. Перуката спестява тия усложнения и дава възможност на притежателя си да е винаги моден, стилен и дори елегантен - особено в епохата на рококото, когато дамските прически са изключително фамозни и сложни.
        От друга страна перуките, както впрочем и собствените коси, се оказват свърталище на въшки и други подобни инсекти, а в някои случаи - дори на мишки.

        Comment


          #5
          Затова в ръководставата за добри маниери през 17 в. могат да се срещнат съвети като "Не тръскайте перуката, за да не падат въшки в супата" (без майтап).

          Прочее, като се има предвид, че дългата коса през повечето епохи (с известни изключения) е била белег на благородство (в по-стари времена въобще на статус на свободен човек), естествено е било да се стремят към нея. И поради изказаните в предишните постинги съображения перуката и била по-удобна.
          Освен това остриганата глава под перуката все пак по-лесно се почиства от паразити.

          Comment

          Working...
          X