Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Американо - индианските войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Американо - индианските войни

    Темата си е точно военноисторическа и тъй като тук не намерих нищо по въпроса реших, че си заслужава. На български език литературата по въпроса е много оскъдна. Аз съм чел само Ди Браун, чиято книга е по-скоро публицистична, проиндиански ориентирана и акцентира върху периода 1860-1890г. Сайта на "Орловия кръг" също е интересен, но е в процес на допълване.
    Та като за начало имам такъв въпрос към англоговорящите колеги: как официалната американска историография гледа на тези събития и как гледището се променя с времето да речем от края на 19 век до днес?
    Благодаря на всички които ще се включат с мнения и факти за американо - индианските войни.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    #2
    Това си е въпрос за статия Ама за нашите географски ширини някак си не върви Или греша...not

    По мои впечатления за "официалната американска историография" проблемът с "американо-индианските" войни не е от първостепенна важност и никога не е бил (но други кръгове наблягат върху него, като напр. споменатия Ди Браун). Както пишеше в книжката (цитирам по памет): "...помнеха само Покахонтас". На практика наистина индианците са били истински проблем за заселниците само до Седемгодишната война, после разгромът на Къстър и Оцеола са като че ли единствените "светли" епизоди в, хм, "индианската съпротива", а и те са били просто моменти. От там естествено, че в учебниците и/или разработките не им е отделено особено много място.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Който иска, може да прочете следните книги: http://historic.ru/books/item/f00/s0...65/st010.shtml
      макар че не всичко писано в тях е точно по темата, а може набързо да се прочете и това: http://historic.ru/books/item/f00/s0...65/index.shtml
      http://historic.ru/books/item/f00/s0...65/st009.shtml,
      а следните книги са по темата http://www.goodreads.com/shelf/show/...an-indian-wars


      http://www.petercozzens.com/INDIAN-WARS-BOOKS.html,
      а между другото, мисля че в САЩ няма такъв термин като "официална американска историография".
      Last edited by ; 06-12-2012, 13:27.

      Comment


        #4
        Благодаря за предложените сайтове. Ги много точно е схванал какво имам предвид под "официална американска историография".
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #5
          Струва ми се, че вождовете на които се налага да воюват с щатските войски си дават много ясна сметка за възможностите си и в повечето случаи прибягват до терор и партизански действия, за да принудят правителството или съответния чиновник, или военачалник на някакви отстъпки. От друга страна същите тези правителствени служители обикновено действат в нарушение на закона.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            Интересен факт по темата. Още от създаването на града, на най-восокото място в Бостън (Beacon Hill - сега квартала на богатите) е поставена сигнална камбана, която да предупреждава населението при нападение от индианци. Тази камбана за цялото време на съществуване на града е звъняла точно...нула пъти. Това ми говори че поне в Нова Англия, индианската опастност (доколкото е съществувала) е елиминирана от колонистите още през 18-ти век.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              За мен една от интересните войни е "Дакотската война" и то не само заради факта, че тази война се води по време на гражданската война в САЩ. Бойлад, препоръчвам ти да прочетеш за нея, ако те интересуват отделните войни. Книгата на Кенет Карли " The Dakota War of 1862" е интересна и е точно за "Дакотската война".
              While the Civil War raged in the East and South, Dakota Indians in Minnesota erupted violently into action against white settlers, igniting the tragic Dakota War of 1862. Hemmed in on a narrow reservation along the upper Minnesota River, the Dakota (Sioux) were frustrated by broken treaties, angered by dishonest agents and traders, and near starvation because of crop failures and late annuity payments.Led by Little Crow, Dakota warriors attacked the Redwood and Yellow Medicine Indian agencies and all whites living on their former lands in southwestern Minnesota. They killed more than 450 whites and took some 250 white and mixed-blood prisoners during the 38-day conflict. White civilians and military units commanded by Henry H. Sibley defended towns and forts, pursued warriors, and eventually forced the Indians to surrender or flee westward. The penalties imposed by vengeful whites were swift and devastating. The federal government hanged 38 Dakota men in the largest mass execution in U.S. history, 300 were imprisoned, and the Dakota people were banished from the state.

              Comment


                #8
                По същото (гражданската война) се развиват и действията срещу апачите мескалиеро и навахите. Честно казано последните са ми доста по интересни, защото през 19 век вече са уседнали, смятат скалпирането за варварски обичай въведен от испанците и създават собствени думи за техническите нововедения. През втората световна на тихоокеанския фронт американците използват езика им за шифровано предаване на заповеди (според филма с Никълъс Кейдж японците така и не успяват да разгадаят този шифър. Някои други художествени творби - кино и литература, които засягат навахите и техните бит и обичаи също са повлияли за това ми предпочитание, но като цяло любопитството ми не е ограничено само до това племе).
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  #9
                  По пътя към голямата политика Линкълн минава през една война с индианците като водач на доброволчески отряд. Не съм сигурен обаче срещу кое племе и вожд беше, май във войната срещу Черния ястреб в началото на 30 - те години на 19 век.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    #10
                    boilad написа Виж мнение
                    По същото (гражданската война) се развиват и действията срещу апачите мескалиеро и навахите. Честно казано последните са ми доста по интересни, защото през 19 век вече са уседнали, смятат скалпирането за варварски обичай въведен от испанците и създават собствени думи за техническите нововедения. През втората световна на тихоокеанския фронт американците използват езика им за шифровано предаване на заповеди (според филма с Никълъс Кейдж японците така и не успяват да разгадаят този шифър. Някои други художествени творби - кино и литература, които засягат навахите и техните бит и обичаи също са повлияли за това ми предпочитание, но като цяло любопитството ми не е ограничено само до това племе).
                    На мен са ми интересни най-вече апачите и то не заради, примерно, "Винету". Това са легендарни и изключително опасни за времето си воини, с които дълго време не могат да се справят ни мексиканци, ни американци. Много добре подготвени, отлично въоръжени, вещи в тактиката...фактически много по-напред във военно отношение от далеч по-известните си братовчеди от прериите (мисля, че бяха родствени чак с атабаските от Канада). Особено известен е отрядът на Херонимо, би било готино някой да пусне нещо за него.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #11


                      За Джеронимо има доста книги и филми, а ето и последния пуснат по световните киносалони игрален филм за него
                      Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                      Last edited by ; 08-12-2012, 09:30.

                      Comment


                        #12
                        "Бандитската" тактика на апачите, съчетана с добрата подготовка и подходящия за такива действия терен (труднопроходими пустиня и планини), ги превръща по едно време в много сериозен проблем както за САЩ, така и за Мексико. Винаги ми е било интересно защо Карл Май ги нарочва за "добрите индианци", а клона им мескалеро за най-елитните сред тях, при положение, че мескалеросите са били кажи-речи най-мизерните (бедни, малобройни, слабо активни във военно и каквото и да било друго отношение) от всички апачи, а цялото племе е най-известно точно с бандитските си нападения, които не отстъпват по жестокост на днешната чикано-мафия в същия регион. Естествено, някои биха ме оспорили за последното с "правдивата" кауза на индианците, принудени да се защитават срещу алчните за земята им бели... Имало е и такива случаи, имало е и откровени грабителски нападения, типични и за навахите (вж. напр. "вождовете-рикос"). Това, което отличава войната на мексиканците и на американците с апачите е, че първите докрай не успяват да "обуздаят" племето и политиката им като цяло е за установяването на някакъв вид съвместно съжителство без да успяват никога да ги контролират напълно. При все това испанското влияние е много силно: от времената на Коронадо до Мексикано-американската война индианските племена от Аризона възприемат много елементи от мексиканците, включително в езика, въоръжението, дори именната система ако щете. Американците на свой ред не търпят да бъдат изложени на заплахата от съжителството със свободните апачи и предпочитат да ги групират в резервати - това е особено видимо в техния случай, тъй като става въпрос за племе, чиято традиция са нападенията за плячка и е особено известно с войнственото си поведение и неспирните конфликти било срещу "белите", било срещу съседните племена.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #13


                          "Погребете сърцето ми в Ундид Ний" - ето това е най-добрата книга по темата за индианските войни, която съм чел. Много добре е застъпена историята за Херонимо и отряда му от 13 човека, с които на практика разиграва цялата американска кавалерия и мексиканската армия.
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            #14
                            Ако говорим за войните между индианските племена и САЩ, това е един период, продължаващ 107 год. и включващ няколкостотин военни конфликта с различна продължителност и интензивност.
                            Естествено за тези войни съществува голям обем книжнина. Не бих казал, че американската историография има някаква обща позиция - на събитията се дават най-различни оценки, които зависят от позицията на този или онзи автор. Да, има една тенденция постепенно да се еманципира индианската позиция и индианската гледна точка (да не забравяме, че има и историци индианци), докато в миналото се е застъпвала предимно евро-американската гледна точка. Но и сега има автори, които бих определил като расисти (и от двете страни).

                            Все пак "индиански войни" макар да се използва като понятие е твърде общо и неконкретно. За всеки регион и военен конфликт си има специфични особености.

                            Книгата на Ди Браун е белетристично-популярна. В нея има доста неточности. За съжаление на български друго май няма.

                            Не бива да забравяме, че на индианците не им е било само до белите. През цялото това време са се водели междуплеменни войни, които в много случаи са били по-важни за индианците от конфликтите им с белите. Прим. в един от т. нар. Winter counts на лакота като главно събитие за 1876 г. е отбелязано сключването на мир с кроу, а въобще не битката при Литъл Бигхорн.

                            Що се отнася до апачите, там нещата са сложни. Преди да се сблъскат с американците те водят 200 год. война с испанците (после с мексиканците), която се води жестоко и двете страни. Конфликтите със САЩ са само финалния епизод. Прочее, американската армия се оказва тотално безпомощна срещу тях, и само благодарение на стотиците апачки скаути нещата се променят. Апачите се делят на няколко племена, всяко от които се дели на няколко общности и често те са били в конфликт и дори открита война помежду си.

                            Comment


                              #15
                              Blackwolf написа Виж мнение
                              Ако говорим за войните между индианските племена и САЩ, това е един период, продължаващ 107 год. и включващ няколкостотин военни конфликта с различна продължителност и интензивност.
                              Явно имаш предвид войните именно със САЩ, а не с колониите преди това, тъй като така годинките ще са доста повече.

                              През цялото това време са се водели междуплеменни войни, които в много случаи са били по-важни за индианците от конфликтите им с белите. Прим. в един от т. нар. Winter counts на лакота като главно събитие за 1876 г. е отбелязано сключването на мир с кроу, а въобще не битката при Литъл Бигхорн
                              Това, ако е вярно, е изключителна лакотска глупост, при положение, че заради Литъл Бигхорн всякакви войни между тях и кроу приключват или в най-добрия случай са сведени до юмручни схватки при случайна засечка при някои от фортовете в резерватите за получаване на сезонните дажби (помощите от "новите" за "коренните" американци). А кроу, макар че заради враждата си с лакота са лоялни съюзници на САЩ през цялото време, в крайна сметка пак свършват в резерват, защото белите управници не виждат практически никаква разлика.

                              Оказва се, между другото, че най-гадна е съдбата на ютите, които също воюват на страната на белите срещу лакота, шайените, навахите и др., но в крайна сметка им взимат цялата родина в Колорадо и май накрая изобщо ги изселват дори от пустините на Невада и щата с тяхното име - Юта и ги пращат в Индианската територия. Всичко това, за да може мормоните и другите заселници в района да им лапнат земите необезпокоявани (и да си карат ски на Аспен) от индианска паплач. Като повод са използвани няколко смешни конфликта и схватки, в които са дадени 1-2 жертви от страна на американците. Фрапиращо е като сравним случаите с тези само няколко десетилетия преди това, когато ютите успяват да държат в шах почти цялата мормонска колония ок. Солт Лейк Сити и да изтребват цели кервани със заселници. Но това е просто политика и тя е изиграла доста лоша шега на ютите.

                              Винаги са ми били слабост шайените, заслужава да се спомене, че южните шайени също пострадват доста лошо в "индианските войни" въпреки легендарните си пълководци като Уокини, Токахаска и миролюбивия Черен котел (ужасен беше в оная книга на Емилио Салгари). Те, доколкото си спомням, също бяха северно племе по произход - сродни с криите и атабаските...там в прериите изобщо е била доста омешана историята откъм индиански народности и езици (защото в един момент навлизат отвсякъде, запознавайки се с коня и бизонското) и това е било допълнителна причина за трудното им обединяване срещу белите и войните помежду им, чиято важност подчертаваш.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X