Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Клуб "Военна история"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Клуб "Военна история"

    Клуб "Военна история" вече навърши година и нещо, но не пречи сега да се появи тази тема . Тази тема има две предназначения: първото е да се пускат обяви за поредните сбирки (реално да се "препечатват", защото хората си имат собствен сайт, фейсбук страница и прочее, просто тук ще е още едно място за "известяване" - за нашата си общност). Второто предназначение е за обсъждане на самите сбирки, впечатления и прочее.

    #2
    В сянката на Стогодишната война: Кастилско-Португалският конфликт 1383 - 1385 г.

    Утре (13-ти ноември) от 18:00 часа ще се проведе сбирка на тази интересна тема, лектор ще е Манол Глишев.

    Comment


      #3
      Клубът е страхотен.Страшно,съм доволен ,приятно е да срещнеш хора ,които се интересуват и знаят,всеки път научавам страшно много.

      Comment


        #4
        Темата на Албирео за Бурските войни беше много надъхваща.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          #5
          Някой има ли техническата възможност да снима филмче, всякаква цифрова камера с малко повече памет ще свърши работа.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Ех, закъсня с един месец темата. Ще трябва да наваксваме.
            Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

            Comment


              #7
              Е, темата е закъсняла не с един месец, ами с повече от година. Но самият аз не успявах да се организирам да отида да предходния път (когато лекцията на Албирео бе много добра).

              Империал, аз не разполагам с подобно устройство. Надявам се някой друг да има. от мен могат да се очакват писмени мнения за това как е протекла дадена лекция (както за тази на Албирео) или пък правене на плакатчета за дадена лекция (предоплагам само за тези, в които участват наши хора, защото те си имат графичен дизайнер, който им прави за лекциите на Александър и Юлиан).

              Comment


                #8
                Хора, лекцията не беше само моя. Беше и на Юлиян.
                Фриц, това със снимането не го виждам много. Според мен за да се получи добра картина си има нужда от камера със статив, че иначе на някой ще му отече ръката. Но пък тогава вероятно ще има проблем със звука. При близко разположена камера, звукът вероятно ще е добър, но картината няма да е ок.
                Last edited by albireo; 13-11-2012, 11:47.
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #9
                  Разбира се, прав си, лекцията беше и на двама ви - изказах се неточно (в рамките на майтапа - двама лектори, двойно по-дълга лекция ). Във всеки случай, беше интересна.

                  Comment


                    #10
                    Вчера се проведе поредната сбирка - събрахме се около петнадесет души (от нашия форум - поне от тези, които познавам, - бяхме само трима, включително уважаемият лектор). Лекцията бе много интересна и поучителна: засегна се какво ли не: от политическите перипетии и интриги, през стратегически въпроси и връзки с "големия конфликт", в чиято сянка остава тази иберийска война, та до тактически особености (действията на тежката кавалерия, умелото и не-дотам разумно използване на терена, ролята на пехотното каре и, очаквано, ролята на стрелците) и подробни описания на големите сражения във войната. Не бе подмината и малката война (войници или мародери или двете в едно поначало ) и единствената голяма обсада, макар и да останаха все пак - самите те в сянката на големите сблъсъци (подходящо или не - отделен въпрос). Лекторът постави и интересният въпрос за "зараждане на нация" спрямо третото съсловие в Лисабон (въпрос, който си заслужава отделно разглеждане). Лекцията завърши с разглеждане на монашеските и вонени ордени, които играят не малка роля в конфликта.
                    Място бе отделено на личностите в конфликта (некадърникът-крал, хитрият и смел магистър основател-на-новата-династия, менторът-младеж (централна фигура по отношение на военните действия), френските рицари-гости, влюбените португалски рицари-младежи и, разбира се, не на последно място - Джон Гонт - прочутият пътешественик и (би трябвало) автор на поне няколко туристически справочника по Северна и Централна Франция, а защо не и на бестселъра "Няколко удобни места за похапване в планинска Астурия") и поне при мен те остават като най-ярък спомен от лекцията.
                    Имаше не малко въпроси от залата, които получиха своя отговор.
                    За разлика от миналия път (може би трябва да приведа и записките си от предходната лекция) имаше и графични материали - по технически причини си ги предавахме от ръка на ръка (технически обезпечените дори подглеждаха из "Уики" за цветни картинки ).
                    Разбира се, опитът ми в клуба е минимален, така че не мога да сравня тази и предходната лекция с предишните, но за мен вечерта си струваше многократно. Цялото занятие продължи малко по-малко от преходния път, но доста повече от един час.
                    Щом официалната и неофициалната част бяха приключени проведохме кратко допитване до широките маси какви теми ги вълнуват - за случаите, когато се отвори дупка в официалната дейност на клуба, която позволява на редовите членове на клуба да щурмуват лекторската катедра. Интерес предизвикват флотските теми, имаше гласове за темата за военните игри и някакво общо брожение в посока на нещо по военната част на история. Особен интерес предизвика темата за морските противници на Великобритания (подводниците - особено).
                    Last edited by gollum; 14-11-2012, 11:04.

                    Comment


                      #11
                      Много добре беше и лекторът направи действително подробен обзор на събитията, личностите и "идеите" зад действията. Това, за което аз съжалявам е, че поради широкия обхват на лекцията не се получи по-задълбочена дискусия в дадена област (по възможност от интерес за мен Може би е хубаво като под- заглавие на лекцията да се обявява някакъв проблем, върху който хората да могат да се подготвят и да дискутират без това да обсебва изцяло презентацията и да измества информационния компонент, който е от интерес за болшинството.
                      Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                      Comment


                        #12
                        Напълно е възможно в края на лекцията, да се пита достатъчно много по проблем, който вълнува някого, така щото да се получи беседа. Едва ли е необходимо да се обявява и тема и проблем за дискутиране. Все пак всичко е въпрос на достатъчна лична инициатива .
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          #13
                          Трябва да си носим значки "Бойна слава", че да се разпознаваме . Явно сме били повече от трима. Може да е имало и хора от "БГ-наука".

                          Съгласен съм с албирео - за да се получи дискусия не е задължително да се поставя проблем - достатъчно е да се използва казаното в лекцията плюс каквито общи познания човек си има. Да речем, аз можех да подхвана въпроса си за воденето на война, т.е .връзката между малката война, обсадите, генералните сражения, маршовете и снабдителните действия като елементи на цялостната кампания - това е тема, която ме вълнува отдавна и си струва да се проследява за всяка военна кампания, независимо от кой период на историята е (при по-древните често проблем е липсата на достатъчно или достоверна информация). Тема, която при това ми се струва донякъде подценявана, особено при общите разговори за военна история.
                          Въпросът е, че тази тема може да се "подхване" като въпрос към лектора дори и да не притежаваш достатъчно познания по конкретната тема - самият лектор ги има в определена степен, а е ясно, че тези елементи са част от всяка военна кампания. Интересният момент е в каква степен са застъпени и как връзката помежду им оформя цялостната кампания (в противовес на общата стратегия, икономическите и политическите обстоятелства).
                          Мисълта ми е, че всеки въпрос може да се разгледа по този начин.

                          Comment


                            #14
                            Тия дни ще го пусна в блогчето. Нещо ако има недопитано - там. Жалко, че покрай останалата залисия не споменах обсадата навреме, но ето че публиката не пропусна и това.

                            Иначе ето един забавен преводен материал по темата: http://mglishev.blog.bg/history/2011...v-sveta.805451

                            ---

                            Клубчето е яко, гледам, че хората направо си идват подготвени.

                            За напролет имам идейка за тема: биографията на Матиас фон дер Шуленбург и османо-венецианската война от 1716. Самата война не е кой знае какво, но пруският венецианец е бая интересен.
                            Луд на шарено се радва - цивилен блог

                            Comment


                              #15
                              Тогава освен проектор задължително ще трябва да осигуриш и уредба за тържествено прослушване на Juditha triumphans
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment

                              Working...
                              X