Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Клуб "Военна история"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Аз вина имам и я признавам без бой (извиних се). В свое оправдание ще добавя, че въведението бе, ъъъ кхъм, може би не съвсем подходящо избрано, а въпросът на Юлиян буквално ме свари неподготвен (може би не е добре ако въпросът ще е риторичен, да се задава така) - нямах намерение да се обаждам.
    Та, имаше недостатъци, свързани с организираността (т.е. фактически срещата се превърна в неорганизирана беседа, но форматът сам по себе си, т.е .организирана беседа, ми се вижда да има бъдеще). Но моята неудовлетвореност бе свързана с характера и подредбата на изложението (съдържанието, ако щеш), спрямо избраната тема, не толкова с организационната страна на нещата (подозирам, че и Албирео имаше предвид тази страна). Непрекъсваното изложение след това потвърди съмненията ми. Изборът на примери също ми се видя проблематичен. Лично мнение, разбира се.
    Аз бих подхванал темата по различен начин и бих я структурирал иначе. Естествено, колкото хора - толкова и мнения. Но темата е сериозна и интересна, има много дискусионни моменти - аз очаквах повече и не мисля, че ако не се бях обаждал, щях да го получа . Проблемът може и да е в мен.

    ПП Обещавам, че за в бъдеще ще си мълча.
    Last edited by gollum; 22-11-2012, 16:52.

    Comment


      #47
      За целите на бъдещо планиране и преглед на съществуващите нагласи, искам да споделя темата, която живо ме интересува в последно време - механика на пехотния ръкопашен бой от древността, та до появата на огнестрелно оръжие и малко след него. Подобни теми има из форума, а смятам и капацитет за интересна дискусия, стига да се събере критична маса желаещи. Най-общо става дума за дебатите - "бутане", срещу "ръчкане" при гърците, начинът на сражение на римляните, изместването на пехотата от конница и обратното през следващите 300 години, стената от щитове, шотландските, холандските и швейцарските пики, както и испанските терци.
      Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

      Comment


        #48
        Click image for larger version

Name:	Attachment-1.jpg
Views:	2
Size:	157.6 КБ
ID:	531292
        Last edited by von Danitz; 23-11-2012, 09:42.

        Comment


          #49
          План за беседата

          BotA1.pdf

          Comment


            #50
            Много добра идея, Даниц! Подобен род предварително описание и план (плюс някакви връзки за допълнителни материали) трябва да се превърне в традиция.

            Comment


              #51
              Издания на български език по темата
              Вълците на адмирала

              Хич не са много.
              Last edited by von Danitz; 24-11-2012, 15:17.

              Comment


                #52
                и на кап.Чони Чонев "Корабите" Т.2
                Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                Comment


                  #53
                  Знам я, естествено, дори я притежавам, но съзнателно не я включих. Неясна и объркана е, представяш ли си да я препоръчам на някого. Но, иначе, благодаря за допълнението ти. Наистина, частично се покрива с темата, както и неговата "Подводната война на Третия райх" в два тома. Нямат да бъдат застъпени в и представянето на темата. Категорично.

                  Comment


                    #54
                    Абе как гледате на своего рода теоретична инвазия откъм 41-ва аудитория. В смисъл нещо от сорта на ей тая статия http://www.kultura.bg/bg/article/view/17199, преплетена с темата за блицкриг - войната ли аджеба като феномен ражда ускорението, или ускорението поражда съвременната война като блицкриг? Е те такива приказки.

                    Comment


                      #55
                      На мен лично би ми било интересно да слушам по подобна тематика, но не и в клуб "Военна История". Не мисля, че подобна тема влиза в целите на клуба и въпреки, че на мен ми е интересна, не бих дошъл на подобна лекция, ако е обявена от клуба. Това не е военно-историческа тема.
                      Отделно и може би по-важно е, че според мен такава тема вероятно би била интересна на още 2-3 от старите потребители на Бойнаслава и толкоз.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #56
                        ivan_kunchev написа Виж мнение
                        Абе как гледате на своего рода теоретична инвазия откъм 41-ва аудитория. В смисъл нещо от сорта на ей тая статия http://www.kultura.bg/bg/article/view/17199, преплетена с темата за блицкриг - войната ли аджеба като феномен ражда ускорението, или ускорението поражда съвременната война като блицкриг? Е те такива приказки.
                        Може би като начало - тема тук някъде из форума? А след това нещо друго някъде другаде.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #57
                          Мнението ми общо взето съвпада с това на Албирео. Най-добре тема тук в общите дискусии. И, по темата, не мисля, че войната ражда ускорението, обратното е вероятно.

                          Comment


                            #58
                            gollum написа Виж мнение
                            Мнението ми общо взето съвпада с това на Албирео. Най-добре тема тук в общите дискусии. И, по темата, не мисля, че войната ражда ускорението, обратното е вероятно.
                            Не бъди толкова сигурен. А иначе - ок, прави сте.

                            Comment


                              #59
                              Не съм чак толкова сигурен, затова използвам "вероятно" (войната е част от цялото и не ми се струва, че от нея идва импулса, но въпросът е дълъг, а темата (тук) е неправилна). Ама отвори тема и ще видим какво ще се получи.

                              Comment


                                #60
                                Отчет за вчерашната сбирка

                                Вчерашното събиране бе най-доброто, на което съм присъствал до момента. Количествените измерения: събрахме се над 25 души (поне така ги преценявам аз), покрит бе много широк възрастов диапазон, събирането продължи два часа, лекторът бе толкова мощен и убедителен, че аудиторията слушаше в захлас и преди някой да се осмели да зададе въпрос отмина поне час и половина.
                                Представителството на нашия форум отново бе силно. На призив преди началото на лекцията като хора от форума вдигнаха ръце поне 6-7 души, които не познавам, а освен тях имаше дори малко отгоре, които познавам. Т.е. над половината присъстващи четат или пишат в този форум.
                                Тази сбирка (за пръв път!) бе подкрепена със значителни технически и нагледни средства и това веднага се усети: Албирео домъкна проектор, благодарение на който Даниц успя да гарнира лекцията си с добра подборка от снимки. Предварително бяха подготвени кратки статистически и нагледни материали за всеки присъстващ, а стената за лектора бе драпирана с разнообразни карти в голям мащаб, представящи ни театрото на бойните действия в цялата му дълбочина и ширина. Даниц се бе запасил и с маркери, които предвид изобилието от помощна техника използва оскъдно.
                                Лекцията започна (след кратко техническо действие - неизбежно при всяко изнасяне "на поле" на нова и неизпитана техника) с мащабно въведение, което постави не само сцената на бъдещия конфликт, но ни представи една широка културно-цивилизационна рамка на случващото се, въведе и ред общи военни понятия, които да помогнат за разбирането му. След това продължи с представяне на действащите лица: както хора, така и "железария" - флоти, организации, кораби, доктрини. Накрая лекцията приключи с хода на кампанията, гарниран с различни интересни, тъжни или забавни моменти- в частност, научихме малко повече за непотопяемите талисмани-домашни любимци (някои от тях, котараци, дори са сменяли страната в конфликта); бегло получихме представа за кодовата система, чрез която Дьониц е разнасял лични съобщения до капитаните на подводници и съвсем за малко се разминахме с единствената подводница, потопена от камион. Свое място получи и пропагандата и изкуството с един кратък обзор на военното кино, създавано по време на конфликта и на-вече след него.

                                Положителното: комай всичко, но за да бъда конкретен: организацията на срещата (много добра); експресивността и организираността на лектора (мощен глас, изключителна подредба и много плам); използваните допълнителни обяснителни средства (кажи-речи за пръв път, поне откакто присъствам, но по максималната програма); и най-вече: подхода на Лектора към темата. Вместо да ни засипе с технически и тактически подробности (нещо напълно възможно) или да се задоволи като потъне в подробно излагане на хода на кампанията, той ни представи една мащабна картина-въведение, в което се съсредоточи върху най-важното, оставяйки подробностите и дребните факти там, където им е мястото (и където всеки може да си ги намери и сам, влагайки минимално усилие). Т.е. обясни материята простичко, която е сложна или трудна за разбиране (за които обикновено трябва да се прочетат много книги, докато човек успее да се сдобие с едно, бих казал почти интуитивно усещане за нещата), подхождайки подредено отгоре-надолу към войната.
                                За мен в информационно отношение лекцията представляваше много голям интерес и научих "тонове" (бруто-регистър) нови неща.

                                Недостатъци/критика? Продължителността. Много беше къса. Когато Даниц попита публиката колко време още ни е останало и получи отговор "около половин час" аз така и не бях усетил, че лекцията тече вече час и половина: подобно по интерес и сила изложение протича в едно определено безвремие, от което могат да те извадят единствено външни обстоятелства (от типа на природните бедствия или пък физиологичните нужди). Мисля че лекцията спокойно можеше да продължи още два часа и Даниц щеше все още да ни съобщава интересни неща. Но колкото и да може да се "раздува" времето в индивидуални измерения (във вчерашния случай бих казал, колективни), реалността рано или късно се връща да напомни за себе си.
                                Може би можеше да се обяснят малко повече неща за тактиките, но предполагам, че проблемът бе в изтичането на времето, а не в нещо друго. Все пак, темата бе "въвеждаща", ще се надяваме на продължение някой ден.
                                Аз приключвам този кратичък отчет с надеждата, че ще ми се случи да присъствам и на по-силна лекция. Или поне на подобна.
                                Още веднъж: който вчера е пропуснал да присъства по силата на някакви обстоятелства - за негова сметка си е .

                                Comment

                                Working...
                                X