Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Клуб "Военна история"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    So shall it be
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      #17
      Благодаря на Манол за лекцията. Получило се е чудесно, не се съмнявам. Искам да използвам трибуната, за да поканя всички от "Бойна Слава", които имат желание, да се включат с авторски материали в рамките на списание "Военна История". Смятам че е хубаво в България да се пише повече по това широко направление в историята, още повече, че читатели не липсват. До тук сме регистрирали общо над 8000 души за излезлите 4 броя. Няма ограничения за епохата и конкретиката на материалите, стига те да са свързани по един или друг начин с военната история. Авторите си запазват пълни права върху статиите, име и информация за всеки автор се дава преди изписването на статията. За тези от вас, които не са запознати с досегашните броеве, може да видите ТУК Благодаря ви още веднъж, за това че ни подкрепяте!

      Comment


        #18
        Обявена е поредната сбирка от клуба - темата ("Боят в обкръжение" - място/време: Софийски Университет “Св. Климент Охридски”, Южно Крило, Етаж 4, аудитория 83, 18:00ч.) сме я подхващали неведнъж и тук, във форума, така че предполагам, че ще има интерес. Доста военна тема, бих добавил, т.е. вероятно ще се набляга на тактическото ниво и просто няма начин да се подмине оперативното (стратегическото по-скоро ще седи някъде отзад и ще подвиква от време на време, за да ни привлече вниманието). Ще се разглежда в рамките на "съвременното военно дело", предполагам, че това ограничава темата до втората половина на миналия век плюс настоящия (може би дори от 50-60-те години насетне - не знам, но така ще се пропуснат интересни, ъъм, обкръжения).
        Аз се надявам да имам време да я посетя, после ще напиша кратък отчет тук. Дано се намерят и други ентусиасти от нашата общност.

        Comment


          #19
          Интересно звучи, но за съжаление има тежък концерт понеделник надявам се на отчета и евентуалната дискусия. Ти кога казваш ще се заемеш с оперативното ниво?
          Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

          Comment


            #20
            Аз ще дойда задължително .Просто няма начин да пропусна .

            Comment


              #21
              Томек написа
              Ти кога казваш ще се заемеш с оперативното ниво?
              Това не зависи само от мен. Близките около два месеца си имам доста друга работа, но към февруари бих могъл да подготвя нещо. Въпросът е дали ще има интерес, какво ще кажат организаторите и прочее.
              За момента обмислям една тема "Блицкриг срещу Дълбока операция", която ако има съгласие и прочее, вероятно ще се проведе като съвместна (това е периодът на Юлиан, както разбрах). Но още не е ясно.
              А по принцип си мислех за нещо малко по, ъъъ, теоретично (малко силно казано, де), именно върху оперативното ниво, т.е. разграничения с тактическо и стратегическо, в какво се състои, няколко думи за оперативното изкуство и прочее (като вероятно примерите трябва да са от различни епохи, за да се очертае проблема). И двете теми ги мисля по-скоро като беседи-дискусии, отколкото като лекции, както защото самият аз съм любител, който (естествено) не "притежава" отговорите, така и защото ми се струва, че активното участие на цялата аудитория също е интересно нещо (не знам точно какви са целите и намеренията на клуба - не съм присъствал на учредителни сбирки и прочее; така както аз разбирам нещата, ако едната цел е "образователна", т.е. всеки от хората с интерес към военната история да може да се запозна с периоди, с които не е имал възможност (времето на всички ни е ограничено), то втората е да се създаде определено съвместно "разбиране" за военна история и способност всеки самостоятелно да анализира и разбира различни проблеми от тази област; по отношение на тази втора цел активното участие е съществено, както и разбирането на чисто военната страна на нещата).
              Предстоят обаче други интересни лекции, а дори и да не се получи специализирана върху оперативното ниво/изкуство, не пречи да поговорим за тези неща при обсъжданията на конкретни лекции (поводи ще има).
              Last edited by gollum; 20-11-2012, 09:46.

              Comment


                #22
                Отчет-разказ за лекцията от 6-ти ноември

                Вероятно с това трябваше да започна темата, но вече писах на друго място. Като и да е, пускам го и тук - допълнен и поправен-редактиран отчет за лекцията от 6-ти ноември, на която Албирео бе съ-лектор с Юлиян, а темата бе "Редовна армия срещу партизанско опълчение в Бурските войни":

                gollum написа
                За пръв път присъствах на събиране на клуба вчера (това "вчера" всъщност е 6-ти ноември). Много добро преживяване (не знам дали винаги е така, де. Имаше малко над двадесет "слушатели" и двама лектори - Албирео (от нашия форум) и Юлиян (единият от двамата организатори на клуба), темата бяха Бурските войни (най-вече втората) и по-общо "зараждането" на съвременната партизанска война (още щом прочетох темата, а и неведнъж докато слушах, си припомнях, че сами по себе си "партизанските" бойни действия са стари като войната).
                Сбирката продължи малко над два часа, като по-голямата част беше лекция (разказ на два гласа - ту заедно, ту солово), тук-таме прекъсвана от въпроси и реплики от аудиторията (признавам си, че на няколко пъти и аз се включих), едва в края бе обявено "време за въпроси", но то мина съкратено - предполагам, поради напредналото време. Може би двама-трима души дойдоха след като лекцията бе започнала, не повече от толкова си тръгнаха преди края й, т.е. основната част от хората стоя и слуша с голям интерес, въпреки двучасовата продължителност (научих, че нормално събиранията траят в рамките на около час). На мен лично ми се видя дори късичко, особено с оглед на обширността на темата.
                Разказът в по-голямата си част бе много жив и интересен, съобщиха се голям брой разнообразни и любопитни подробности, както от политическите и икономически перипетии, така и от чисто тактическо естество. Започна със зараждането на колониите в Южна Африка, с кратка екскурс - въведение в буро-ведението, така да се каже. Лекторите първоначално си бяха разделили темите (Юлиян - бурския поглед към събитията; Албирео - английския), но много скоро се допълваха един друг. След това сравнително дълго се обсъдиха политическите корени на конфликта и общата стратегическа ситуация.
                Разказът бе изпъстрен с ярки подробности и кратки, но характерни портрети на действащите лица (особено в това отношение се изяви Албирео). Надменни, енергични и талантливи в някои области (администратори, бизнесмени) англичани със своя частен (но с претенции за всеобщност) мироглед, от едната страна. От другата както колективния образ на бурите (религиозни фанатици, прости, вироглави и независими люде, които едва ли не спят с "Маузерите" под възглавницата; сурови типове, почти талибани на по-миналото столетие), така и отделни политици-военначалници (странно, но при тях било едно и също). Смяхме се над волунтаристичния характер на въоръжените им сили, докато лекторите описваха забавни военни случки в стил "половината бури от подразделението седят настрана, пушат и си говорят (едва ли не, обсъждат последното си четиво - което както разбрахме в 98% от случаите е библията в античен превод), докато другата половина се бият и умират". Защото заповедите се възприемали в най-добрия случай като незадължителни общи указания за действие, а командирите имали изборен характер. С една дума, "талибани", обаче с най-демократичния съществувал някога военен апарат и йерархия.
                След това нещата станаха малко по-сериозни (но не без комизъм на моменти), щом Албирео започна да разказва за отделните сражения. Живо ръкомахане и още по-енергичен разказ за хода на битките, неочаквани маневри, безсмислени заповеди (и героизъм) - всичко в най-добрия британски стил (на "енергично и устремно напредване към тила"). Бе интересно и съвсем ВОЕННО-исторично .
                Лекцията приключи с политическите последици от войната и кратък обзор на случилото се след това.

                Ще завърша това изложение-разказ с нещо като непретенциозен (дано да ми простят тази волност двамата лектори и организаторите на клуба) анализ на преживяването и самата лекция - единствено от гледната точка на слушател.

                Положителното (според мен):

                - Лекцията бе изключително жива и интересна, изпъстрена със сочни и любопитни подробности. Много информативна. Бих казал, че до известна степен това бе заслуга на Албирео (може би защото е ентусиаст по тази тема, а и неведнъж съм го слушал да разказва над халба бира по подобен разпален (бих казал, запалянковски) начин за различни неща - от алтернативно-исторически теми, та през Гражданската война в САЩ или Бурските войни). Юлиян бе малко по-академичен като език и изложение.

                - Положителен момент бе и обсъждането на политическата страна, особено с оглед на избраната тематика - партизанската война (като стратегия). Т.е. първо се обясни защо и как се стига до конфликта, как той се развива на стартегическо (политическо и след това военно) ниво, а чак след това преминаха към тактическите въпроси, описанията на конкретни боеве и случки.

                - Присъствието на двама лектори с различен стил на разказ се отрази (поред мен) положително, както защото се допълваха, така и защото щом един си поемеше дъх (колкото и разпалено да говори човек, както и да препуска мисълта му из темата, понякога физиологията си взима своето - без въздух не става ) и се заровеше за момент в мислите или спомените си, другият поемаше за момент темата или въпроса.

                Критиката (надявам се да се възприеме с леко шеговит привкус):

                - Като известен минус на сбирката мога да посоча леката дезорганизация на изложението (особено що се отнася до основното, т.е. бойните действия). Може би малко по-последователно изложение щеше да подпомогне слушащите да проследят перипетиите на войната.

                - Липсата на нагледни материали - някоя и друга карта или схема значително би улеснила възприемането на цялостния ход на кампаниите. Мисля че не е много сложно да се организира подобно нещо предварително (като се има предвид размера на стаята и количеството присъстващи, дори нещо във формат А3 би свършило някаква работа, това онова може да се свърши и благодарение на наличието на дъска (т.е. два-три маркера и гъба биха подпомогнали значително ръкомахането и жестовете в обясненията на схемите на боевете; с общия ход на кампаниите вероятно също). Неизползвана възможност, но не е кой знае какъв проблем, де.

                - Струва ми се, че донякъде излишно подробно се обсъди въоръжението на двете страни, особено се наблегна на (не чак толкова съществените) разлики между пушките им. Не казвам, че тези неща нямат значение, но то е доста по-малко от организационните и тактическите разлики, на които пък не бе отделено особено внимание (Албирео спомена за някои от тези разлики, но ми се струва, че можеше да се сложи акцент на това място). Особено разликата в подвижността, ролята на ЖП-линиите. Наистина, беше разказано за разликите в командните методи, както и за разликата в тренировката и тактическите похвати.

                - Друг, донякъде пропуснат момент, особено с оглед на избраната тематика, е разискването на чисто партизанската тактика и особености спрямо контра-тактиките на армията: контролът на територия и прочее. Можеше доста да се развият нещата по този вектор.

                - Може би едно продължение върху партизанските войни на ХХ-то столетие ще бъде интересно.


                В завършек ще повторя още веднъж, че отдавна не бях присъствал на интересна и забавна лекция (нещо рядко по време на следването ми, да не кажа, че по-скоро бе изключение), още повече на такава тематика. Дано този пример да е представителен за нормалната клубна вечер.

                Comment


                  #23
                  кой ще ходи утре? може да се видим предварително

                  Comment


                    #24
                    Хората, които работим, се чудим как да успеем навреме, та какво остава за предварително виждане.
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      #25
                      За сега аз ще ходя (т.е. почти сигурно ще съм там). Вилхелм Монке (не го познавам лично, но очевидно сме се засичали последните два пъти) е писал, че ще дойде. Надявам се, че Албирео също да успее, за други засега нямам информация. Аз успявам обикновено на границата - т .е. около 18:00 (да беше малко по-късно - дори половин час, щеше да ми е по-удобно), така че няма как да се организира предварителна среща. Не случайно форумните срещи ги организираме поне за 18:30, а като се има предвид продължителността им, не е проблем някой да дойде и с час и два по-късно. Предполагам, че този час е избран с оглед на основна аудитория-студенти, а не работещи-нещо-друго-любители кат нашего брата .

                      ПП Що се отнася до разпознаването - не би трябвало да е много сложно - все пак, на срещите (поне на тези, на които съм бил) идват сравнително малко хора.

                      Comment


                        #26
                        предварително някой да каже който е от форума да вдигне ръка

                        Comment


                          #27
                          Аз досега рядко съм пропускал среща, така че и утре ще бъда там
                          Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                          Comment


                            #28
                            Аз искам да призова, щом толкова хора посещават тези срещи, моля давайте обратна връзка за това как са ви се строили лекциите, какво бихте искали да чуете, кое не се е получило и т.н.
                            Нека да не е само Голъм.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #29
                              Като ви слушам, ще се окаже, че посетителите поне наполовина са от БС .

                              Comment


                                #30
                                Знам, че е малко късно, но сега се сетих за това. Преди време бяхме обсъждали Tactics 101 (серия на Armchair general (водят я двама пенсионирани щатски пехотни инструктори)), та се сетих, че имаха две упражнения точно по днешната тема - първа част и втора част (с оглед на темата, втората част е по-съществена, защото разглежда обкръжението от гледан точка на обкръжените). Може да е полезно предварително като "запознаване" за днешната лекция.
                                Last edited by gollum; 20-11-2012, 13:50.

                                Comment

                                Working...
                                X