Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековен Български Флаг

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ще се самоцитирам
    Stan написа Виж мнение
    Това за лъва и ловните трофеи, не им вярвай. Аз до сега не съм видял никъде да се споменават подобни неща. Същевременно от много средновековни обекти намерените животински кости са проучени и публикувани. Има всякакви животинки, но не и лъвове. Ако някога лъвове са живеели по нашите земи в исторически епохи, то това е било до към неолита.
    ... и след това, ще добавя, че е хубаво първо да се чете внимателно, след това да се помисли и чак най-накрая да се коментира. Ако не се лъжа, а мисля, че определено не се лъжа и Слатина, дн. в рамките на София и Дуранкулак неолитни обекти (в Дуранкулак има и ранносредновековие, но в пластовете към него лъвове няма). Херодот пише и кучеглавците, но дали по това време тук е имало лъвове или не, могат да покажат само откритите кости. Пък и не е толкова важно, все пак тук се коментира средновековието.

    Comment


      #32
      Stan написа Виж мнение
      Ще се самоцитирам

      ... и след това, ще добавя, че е хубаво първо да се чете внимателно, след това да се помисли и чак най-накрая да се коментира.
      В един идеален свят ти щеше дори да последваш собствените си съвети.

      Stan написа Виж мнение
      Ако не се лъжа, а мисля, че определено не се лъжа и Слатина, дн. в рамките на София и Дуранкулак неолитни обекти (в Дуранкулак има и ранносредновековие, но в пластовете към него лъвове няма). Херодот пише и кучеглавците, но дали по това време тук е имало лъвове или не, могат да покажат само откритите кости. Пък и не е толкова важно, все пак тук се коментира средновековието.
      Ти между Археология и Палеонтология разлика правиш ли? Имаш ли някаква идея колко малко животински кости са намерени и какви дупки има в развитието на видовете? 99% от секелетите на динозаври, или бозайници които виждаш по музеите, или интернет са макети от пластмаса и гипс. Макети базирани на научни допускания. А ти искаш до счупена делва в неолитно селище да намериш заровен лъв
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #33
        Amazon написа Виж мнение

        Ти между Археология и Палеонтология разлика правиш ли? Имаш ли някаква идея колко малко животински кости са намерени и какви дупки има в развитието на видовете? 99% от секелетите на динозаври, или бозайници които виждаш по музеите, или интернет са макети от пластмаса и гипс. Макети базирани на научни допускания. А ти искаш до счупена делва в неолитно селище да намериш заровен лъв
        Определено. Определено също така в случая динозаврите не ни интерисуват. В неолитна делва лъв може да се намери, само ако са го готвили на яхния. Иначе при археологическите разкопки животинските кости обикновено се събират, обработват и публикуват от зоолози, един от тях е споменат по-горе. Това е част от цялостното проучване на даден обект. От тези изследвания човек може да си направи представа какви домашни и диви животни е имало в дадения период и в конкретното време. От българските земи има доста такива изследвания, който твърди, че е имало - да каже конкретно къде са открити такива кости. Аз за праисторията и античността не съм се интересувал имали или няма кости от лъвове, слонове, носорози и т.н., но за средновековието смея да твърдя, че съм прегледал над 90% от тези изследвания и нямам спомени някъде да съм видял кости от лъв.

        Comment


          #34
          Това за лъвовете през средновековието са пълни глупости, не знам как си го представяте. Не мислите ли, че в някой от изворите щеше да бъде споменато, ако в България са се разхождали лъвове по това време? Също аргументът, че били нарисували някакви лъвове и поради тази причина трябвало да са ги виждали и тези лъвове са били точно както са изобразени, някакъв подвид без грива... Повечето хора през средновековието са си нямали хал хабер как може да изглежда един лъв, и все пак лъвовете ги има по безброй гербове и флагове, което показва само, че са популярен символ.

          Comment


            #35
            Аз знам следното: Прабългарите още в Азия са почитали дивата котка Барс (снежен леопард, ирбис), която има и разнодвидност (порода или там както се казва) гривест Барс. Например на герба на субекта от Руската Федерация Татарстан (сиреч Булгаристан преди Сталин да го преименува и да направи Българите, татари, защото там се преките наследници на Волжките Българи) има барс само че техния е с крила (не се сещам символиката - имам една книга и мога да проверя ако някой се интересува). http://16reg.roszdravnadzor.ru/i/Dat...%20%287%29.jpg
            Явно това животно е било на почит и дори може би култ, или пък символ на властта сред пра-Българите. Идвайки на Балканите и запознавайки с Византийската култура (споменатите зоопаркове, арени и прочие, а защо не и преди това при набезите им в Европа, имайки предвид, че според някой пра-Българите са били едно от племената-Авангард, а според други елитна войска на Атила) нашите предци виждат приликата на Лъва и въпросният Барс, а след това постепенно го изместват (може би след покръстването, за да се докаже тоталното скъсване със старите вярвания?).
            Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

            Comment


              #36
              от Барс идва и името на нашия княз Борис Михаил - Покръстител. Борис е автентично прабългарско име. Има намерена кръгла плоча с изображение на барс,което се свързва с БорисI и може да е било негов герб /символ.
              Click image for larger version

Name:	b ars1.JPG
Views:	1
Size:	119.9 КБ
ID:	548315
              Войната е лека за зрителите...

              Comment


                #37
                Първо - няма доказателства, че прабългарите са почитали разни котки, лъвове, барсове, рисове и тем подобни мачки. Между другото на Мадарския конник лъвът е наръган с копие от ездача, което ясно показва колко е бил почитан.
                Второ, както обърна внимание Залмоксис, намерените изображения нищо не доказват. В противен случай ще трябва да се запитаме какво доказват изображенията на грифони?
                Трето - връзката Борис - барс, се прави на базата на априорно приетата теза, че прабългарите са тюрки. Разбира се, ако това беше вярно, щяхме да имаме Барс бег, а не Борис.
                И накрая - някакво инфо за въпросната метална плоча? Имам странното усещане, че такова нещо на територията на България не е намирано

                Comment


                  #38
                  Да не се знае дали са тюрки, но със сигурност са в продължителен контакт с тюркси племена и в Хун-ну и когато са с Атила. Просто морето от народи в Азия е такъв миш маш, че е трудно да не стане културен обмен. Независимо дали сармати/фино-угри/памиро-иранци, пак е възможно да имаме тюркси имена. Именно заради това явно влиание, заемки и прочие от други племена е толкова трудно да се определи какви точно са прабългарите.
                  За мен няма съмнение, че Българите са почитали барсът - богът на справедливостта е алпът Барс.
                  Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

                  Comment


                    #39
                    СТАРОБЪЛГАРСКИ БАРСОВЕ, А НЕ ВИЗАНТИЙСКИ ЛЪВОВЕ СА ИЗОБРАЗЕНИ ВЪРХУ ПРОЧУТИТЕ СТАРОЗАГОРСКИ КАМЕННИ РЕЛЕФИ

                    Click image for larger version

Name:	Kamenni relefi - bars-1.jpg
Views:	1
Size:	52.3 КБ
ID:	548321

                    http://www.protobulgarians.com/Stara...%20barsove.htm

                    Названието "барс" (староирански pars, старобългарски пардусъ) се отнася за южнокаспийски хищник (пантера) от семейство котки, населявало планината северно от Техеран, където владее субтропичен климат. Представа за вида на това животно дават изображенията върху сребърни съдове от Волжско-камска България от фиг. 2. Това е животно по-малко от тигъра, с по-тънки и дълги крайници, врат и опашка подобно на пантера, леопард. По подобен начин барсът е изобразен и върху държавно-родовия герб на Асеневци, например златния Калоянов пръстен - печат. Барсът е изобразен и върху герба на руската република Татарстан (фиг. 3). В древността барсът е тотемно животно на иранското племе берсили, считано от арабските хронисти за едно от трите български племена (рода, дяла) заедно с есегелите (язигите) и болгите. Проф. Рашо Рашев пише, че в прабългарските некрополи в Девня-1 и Девня-3 са погребани българи и берсили (27). Счита се, че великият княз Борис (852–889 +893) носи името на барса, тотема на племето берсили [28], от което произлиза и самото название берсили. Името на Персиан (836 – 852), владетел на България и на Парис ас-Саклаби (Парис - Борис) – местен жител на Волжска България, който превеждал на Ибн-Фадлан, също могат да произлизат от названието на барса.
                    Last edited by Henry Sinclair; 21-09-2015, 17:06.
                    Войната е лека за зрителите...

                    Comment


                      #40
                      Авторът на цитирания текст не е нито историк, нито археолог, нито изкуствовед, а просто поредния чичо изкушил се от прабългарите. Въпросните плочи са си ачик ачик византийски от 11 в.

                      Comment


                        #41
                        TodorJ написа Виж мнение
                        За мен няма съмнение, че Българите са почитали барсът - богът на справедливостта е алпът Барс.
                        За мен пък има огромно съмнение до колко данните за волжките българи могат да се използват априорно за прабългарите през 7-9 в. По същия начин данните за дунавските българи от 13 в. не могат да се използват априорно за прабългари.
                        Разбира се, предвид, това че алп Барс е продукт на съвременна фалшификация, е безпредметно въобще да се коментира.
                        .... пък и къде е Борис, къде е барс. Както казват комшиите - нерде Ямбол, нерде Стамбол.

                        Comment


                          #42
                          По # 34 и # 37:
                          - за лъвове по нашите земи споменава Евлия Челеби...
                          - за Мадарския конник това, че "лъвът е наръган с копие от ездача" не е вярно - що за лъв би си вдигнал опашката, ако е "наръган"...? И още - сравнете размерите на кучето, коня и "лъва" в цялата композиция и ще разберете, че това не е лъв.
                          Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                          Comment


                            #43
                            TypTyp написа Виж мнение
                            По # 34 и # 37:
                            - за лъвове по нашите земи споменава Евлия Челеби...
                            - за Мадарския конник това, че "лъвът е наръган с копие от ездача" не е вярно - що за лъв би си вдигнал опашката, ако е "наръган"...? И още - сравнете размерите на кучето, коня и "лъва" в цялата композиция и ще разберете, че това не е лъв.
                            Дион Хрисостом, живял през I-ви век сл. Хр., пише, че лъвовете са изчезнали от Европа.

                            Comment


                              #44
                              Zalmoxis написа Виж мнение
                              Дион Хрисостом, живял през I-ви век сл. Хр., пише, че лъвовете са изчезнали от Европа.
                              Изчезнали са по онова време... А между Дион и Евлия има цели 15 века. За толкова време много неща стават... И не е като в Англия да изтребят тотално вълците и да ги няма и днес, щото е островна държава...
                              Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                              Comment


                                #45
                                Да съдите по изображения е смешно. Щото ще ви намеря и изображения на дракони, а вие после на десет страници ще ми обяснявате кога са изчезнали? А двуглавите орли кога са изчезнали?

                                За разлика от дракона, какво е лъв отлично се е знаело и за толкова години все е щяло да се отбележи. Зоологии на Балканите може и да не са издавали, но жития има стотици и все някой светия ако не го изядеше лъв, все щеше да му се е случило с божията помощ да укроти някое такова животинче примерно в Горно Уйно. Има ли такова житие? Няма!


                                Колкото до Евлия - може ли цитат?


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X