Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековен Български Флаг

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    monte christo написа Виж мнение
    ние не знаем каква е била неговата популация в планинските райони
    Ами аз не знам и още нещо - може да прозвучи тъпо, но - лъва обича ли планини? Какво ще яде там?
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #17
      pnp5q написа Виж мнение
      Ами аз не знам и още нещо - може да прозвучи тъпо, но - лъва обича ли планини? Какво ще яде там?
      На кое животно казват "планински лъв" и с какво се храни?

      Comment


        #18
        И климата в северните Балкани не е много като за лъвове. Други големи котки да - обаче точно лъвове?
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #19
          miau написа Виж мнение
          На кое животно казват "планински лъв" и с какво се храни?
          Защо не попиташ бг-уикито? Просто напиши `планински лъв` в търсачката й.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #20
            Лъвът е споменат още в Чаталарския надпис на Омуртаг. "И направи изкусно мост на Тича заедно с малкия стан и постави в този малък стан четири колони, а върху колоните два лъва." (По Бешевлиев). От надписа аз поне оставам с впечатление, че тия лъвове се споменават в някаква връзка с това, че "Омуртаг е от бога архонт в земята, гдето се е родил." още повече, че веднага след тях следва "Нека бог удостои поставения от бога архонт." Т.е. определено са някакъв символ (на властта му?), във всеки случай надали споменаването им е случайно.
            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

            Comment


              #21
              Покрай видовете лъвове попаднах на някакви азиатски - които в момента съществуват само в някаква храсто-гориста местност в Индия. А за Палестина беше споменато, че там имало бая, но били изтребени някъде по време на Кръстоносните походи. Затова надписа ми показва само, че Омуртаг е чувал за такова животно - но дали го е научил в България, не съм напълно убедена.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #22
                pnp5q написа Виж мнение
                надписа ми показва само, че Омуртаг е чувал за такова животно - но дали го е научил в България, не съм напълно убедена.
                Има ли значение? Моята мисъл всъщност беше, че лъвът, изглежда, е символ, свързан с владетеля - а от там и с държавността - още от времената на Първата държава.

                Що се отнася до лъвовете изобщо - Мадарският конник пронизва лъв, така че те не са били непознати животни - ако не за всички, то поне за част от местните хора.
                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                Comment


                  #23
                  Лъвове в Тракия
                  Ирина Вагалинска


                  Историята се дописва и след анализ на кост от тур, череп на глиган или зъб от мечка

                  Лъвско за вечеря? Може и у нас, но през халколита. Менюто на автохтонното население на Балканите преди около 7000 години е включвало и месо от родствениците на днешните обитатели на африканските савани, твърди археозоологът Лазар Нинов. Доказателствата му са под формата на

                  следи от “кухненско” разсичане

                  върху кости на лъвове, намерени при разкопки край с. Слатино (Софийско) и Дуранкулак (Варненско).
                  “Останките от мускулатура и други меки тъкани по костта от Слатино изключват използването º като амулет, както и пренасянето º от далечен район. Това подкрепя тезата, че лъвовете са обитавали сегашните български земи, вероятно чак до началото на новата ера”, обяснява специалистът по животински кости.

                  Работата му помага на археолога, но е по-близка до тази на криминолога - възстановява информация по запазени “улики” от лобното място на обекта. Само че понякога хиляди години след събитието, което допълнително усложнява нещата, особено при миниатюрни фрагменти или смес от изгорели човешки и животински кости. Данните се уточняват с микроскопски и микрорентгеноложки анализ, но винаги е добре да получат подкрепа от някой писмен източник.
                  За лъвове в южнобългарските земи свидетелства Херодот (484-425 г. пр. Хр.), описващ похода на Ксеркс към Гърция: “По пътя лъвове нападнали камилите му, които носели припаси. Те излизали нощем от леговищата си и не нападали нищо друго, нито добитъка, нито хората, а

                  погубвали само камилите

                  Чудя се на причината, която е карала лъвовете да се въздържат от всичко друго, а да нападат само камилите, при все че по-рано те не са виждали това животно, нито са го познавали. По тези места има много лъвове и диви говеда, бикове, чиито преголеми рога се занасят и у гърците. Границата на лъвовете е реката Нестос (днешна Места, бел. ред.), която тече през Абдера, и реката Ахелой, която тече през Акарнания, защото на изток от Нестос никъде не се среща лъв в цяла отсамна Европа, а също и в останалия материк на запад от Ахелой, лъвовете се въдят само между тия две реки.”

                  Един век по-късно Аристотел потвърждава границите с уточнението, че пантери се въдят само в Азия. Ксенофонт (440-355 г. пр. Хр.) също уверява, че лъвове живеят около и по планините над Македония, а Плутарх (46-120 г.) разказва как цар Котис “подарил лъв от своя страна на едного, който му подарил пантера”. Възседналата лъвица Бендида от Рогозенското съкровище и някои зооморфни изображения по Луковитското показват, че тракийските майстори са знаели как изглежда животното. Дали тогавашните траки още са ходели редовно на лов за лъвове? Няма находки от кости, които да изчистят колебанието.
                  Затова пък се знае, че през бронзовата епоха обитателите на днешните български земи са гонили по горите елени (включително едри лопатари), глигани и мечки. Изчезналият днес

                  прадядо на говедото

                  - мощният тур, вероятно често е вдигал адреналина на траките. Днешните ловци биха оправдали риска от срещата с 1000 кг агресивна жива маса - дори само заради огромните, извити като лира рога. “Не че ловът на глигани е бил по-безопасен. Знам за екземпляри с височина при холката 1.20 м, тоест животно над 250 кг - то направо помита човека, ако не реагира навреме. Имах много интересен случай със стрела, забита в черепа на глиган, около която намерихме отложена костна тъкан. Беше стегнала като в менгеме кремъчния връх. Това означава, че глиганът е бил ранен и е оцелял, за ловеца не знам”, смее се Лазар Нинов.
                  Друга негова находка от Вътрешния град на Плиска показва респекта на средновековните българи към мечката. Има защо, става ясно от големината на зъба, използван като амулет срещу зли сили през IX век. За талисмани през VII-IX век са служили и орлови нокти. Какво точно са правели с камилите през III-IV век около Ковачевско кале, предстои да се доизясни - костите са от последния археологически сезон. Затова пък всеки би се сетил защо има останки от мечки в основите на амфитеатъра, открит в центъра на София.




                  -----------


                  Според статията във Викито, европейският лъв се бил запазил по планините на Кавказ и Балканите дори до IX-X век

                  Европейски лъв

                  Comment


                    #24
                    pnp5q написа Виж мнение
                    Защо не попиташ бг-уикито? Просто напиши `планински лъв` в търсачката й.
                    Няма нужда да го питам. Задал съм въпрос, за да ти отговоря, че и днес има представители на семейство котки, които живеят в планини и има с какво да се изхранват. След като те има как да преживяват днес, защо се учудваш, че по времето, когато лудогорието явно е отговаряло на името си, е имало лъвове и е имало с какво да се изхранват.

                    Comment


                      #25
                      Според статията във Викито, европейският лъв се бил запазил по планините на Кавказ и Балканите дори до IX-X век

                      Европейски лъв
                      https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95...BB%D1%8A%D0%B2
                      Само в българската версия. Виж и статията в БГ уикито за "пещерен лъв", където твърдят че се е запазил в Бълария до 1-ви век, че и след това. В английската уикипедия такова нещо няма.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #26
                        [OT]
                        miau написа Виж мнение
                        и днес има представители на семейство котки, които живеят в планини и има с какво да се изхранват. След като те има как да преживяват днес, защо се учудваш
                        Защото има една научна хипотеза, Теория на Еволюцията се казва, според която всеки вид животни се приспособява максимално към определен вид храна, виреещ на определена територия, т.е. няма как това, дето галопира подир антилопите в саваната, при случай да стъпва на пръсти из горите, да катери чукари и да гони катерички и прочие дребни планински животни.[/OT]

                        По темата - вероятността един и същи вид лъв да населява полетата и планините ми се вижда минимална, затова възразих срещу предположението, че се е запазил в планински местности. Във всеки случай - не съм срещала данни (вкл. за в миналото) за същински лъв (такъв с грива, за какъвто говорим), живущ в планини. Пък ако някой има сведения за археологически находки на други едри представители на семейство котки, дай да ги видим.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          #27
                          pnp5q написа Виж мнение
                          [OT]Защото има една научна хипотеза, Теория на Еволюцията се казва, според която всеки вид животни се приспособява максимално към определен вид храна, виреещ на определена територия, т.е. няма как това, дето галопира подир антилопите в саваната, при случай да стъпва на пръсти из горите, да катери чукари и да гони катерички и прочие дребни планински животни.[/OT]
                          Точно де. Днешния планински лъв прилича на истинския африкански лъв само по цвета на козината(донякдъе) и по това, че няма петна, раета и други шарки. Ама си го наричат планински лъв, въпреки че не е такъв. Вероятно лъвовете по нашите земи да имали някаква прилика с африканските и поради тази причина да са били наречени така, но да са си били просто големи котки. Гривата на лъва служи за "съблазняване" на лъвиците, по време на лов му е безполезна. Обаче, му стои малко като корона, ако го гледаш отпред. Придава внушителен вид. Та явно заради това са го нарекли цар на животните.
                          Нали знаеш, че в гората има и сърни, елени, диви прасета, мечки, диви кози.
                          След като няма никакви данни за това как е изглеждал, с какво се е хранел, как е ловувал ни остава само да предполагаме.
                          А тези, които са го рисували/извезвали явно са ползвали за шаблон африканския лъв.

                          Comment


                            #28
                            miau написа Виж мнение
                            Днешния планински лъв прилича на истинския африкански лъв само по цвета на козината(донякдъе) и по това, че няма петна, раета и други шарки
                            Ами черния?
                            miau написа
                            Нали знаеш, че в гората има и сърни, елени, диви прасета, мечки, диви кози.
                            Тия не правят достатъчно големи стада, затова не ги гонят същински лъвове, които живеят на големи групи; котките, дето ги гонят са все единаци - живеещи сами на по няколкостотин кв.км и без грива. Така имат достатъчно храна.
                            miau написа
                            След като няма никакви данни за това как е изглеждал, с какво се е хранел, как е ловувал ни остава само да предполагаме.
                            Има данни, че е приличал на африканския лъв - т.е. имал е грива. Тъй де - нали темата е за нашия хералдически лъв, от неговия изглед се тръгна.
                            miau написа
                            А тези, които са го рисували/извезвали явно са ползвали за шаблон африканския лъв.
                            [ШГ]В смисъл, че майсторите на Мадарския конник са ударили един тегел от Онгъла през Египет?Пък е Нешънъл Джиографик е нямало.[/ШГ]
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              #29
                              Май пообърка Пума и Пантера. Пумата понякога и викат "планински лъв". А в Европа е имало друг "европейски пещерен лъв", който е нямал грива и е бил по-голям от днешните котки. Дори от тигрите. Бил е половин тон добиче. Не пише кога е изчезнал, има останки от около 3000 пр. н. е., в днешна Италия. Демек вероятно към краят на Неолита вече го е нямало.

                              А "европейският лъв" който в уикито пише че е живял и на Балканите е изчезнал около 100 пр. н. е. За него вече има и писмени свидетелства. Грива е нямал. Оттук:
                              Пещерняка
                              Европееца

                              Разбира се "Европееца" може и да е имал грива, просто да не са намирани подходящи останки от мъжки лъв. Ако пък е пооцелял и някое друго столетие от н.е. спокойно може да се е срещнал с прабългари и подобни дето все пак правят набези насам доста преди Аспарух да забоде копието.

                              Друг доста по-реалистичен вариант е нашите да са виждали африкански лъв в зоологическата градина. Не се шегувам. В Римската Империя е било пълно с тях, внасяни за забавление и арената. Може и в Константинопол да е имало някой друг лъв по тържищата, или в някой палат
                              А нашите владетели не е като да не са прескачали до комшиите, някой като Цар. Симеон даже са се застоявали Да не споменаваме търговците.
                              Last edited by Amazon; 17-09-2015, 22:14.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #30
                                pnp5q написа Виж мнение
                                Тия не правят достатъчно големи стада, затова не ги гонят същински лъвове, които живеят на големи групие нямало.[/ШГ]
                                Ами, нали спомена за Теория на еволюцията. След като на Балканите е имало лъвове, а условията са различни от тези в Африка, значи са ловували по различен начин. Може и да не са живеели чак на такива големи прайдове, както африканските лъвове. Вълците живеят в глутница.


                                pnp5q написа Виж мнение
                                [ШГ]В смисъл, че майсторите на Мадарския конник са ударили един тегел от Онгъла през Египет?Пък е Нешънъл Джиографик е нямало.[/ШГ]
                                Амазон спомена, че в Римската империя лъвовете са били атракция, така че не е нужно да ходиш до Египет за да ги видиш. Внасяли са си ги от Африка.
                                Кой точно лъв(балканския или африканския) е изобразен на Мадарския конник няма как да знаем. Срещал съм изображения на разни(преминаващи през страната ни) господа, през средновековието, които са рисували герба ни в пътеписите си. Мисля, че и във форума е споменавано. Те точно кой лъв са изобразили, след като вероятността да са видели балканския е почти нулева.

                                Comment

                                Working...
                                X