Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Така трябва да бъде, но дали на практика беше точно така, изпитвам примерно 10% съмнение. Въртят ми се някакви спомени за кашици извън батальона, по едно време ген. Доленски беше дошъл да ги праща в дисципа, ама какви бяша, що бяха, не мога да се сетя.
    Парашутно-мотострелкова рота?

    Comment


      Значи, който е виждал парашутната рота, никога и при никакви обстоятелства не може да ги нарече кашици Те си бяха елит във всяко отношение. Като влезеш в помещенията на ротата, все едно влизаш в друг свят. Нищо общо с нашата кочина

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Значи, който е виждал парашутната рота, никога и при никакви обстоятелства не може да ги нарече кашици Те си бяха елит във всяко отношение. Като влезеш в помещенията на ротата, все едно влизаш в друг свят. Нищо общо с нашата кочина
        Добре, ама за същата ли става въпрос?

        Иначе, по мнение на един кашик, служил в 9-та, там в началото на 90-те са били 3 ТБ, плюс два МСБ, плюс арт. дивизиони на Гвоздика и Град. Интересно и това, че в 9-та е имало Стрела-10.

        Comment


          3 ТБ - 100%
          Град - 100%, на ученията постоянно стреляха над главите ни
          Имаше някаква ПВО, ама дали не беше Оса...
          1 МСБ 100%, за втори спомените ми не са много ясни. Може да е имало втори МСБ, щом казва човека.

          Comment


            Служих в дивизиона с Град на 9-та. За цяла служба, нито веднъж не стреляха. 1998-1999 г.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              94-95 стреляха.

              Comment


                ВВС ще останат без МиГ-29 от 9 септември
                ПАНАЙОТ АНГАРЕВ
                България ще разполага с летящи изтребители МиГ-29 само още шест месеца. На 9 септември изтича договорът за поддръжка на бойните самолети, военният министър Николай Ненчев отказва да подпише нов. Аргументите му са, че предложената от руската страна сума е тройно завишена. "Отказвам да подпиша и най-вероятно няма да подпиша договор с руската страна за около 80 млн. лв. за поддръжка на МиГ-29 до 2019 г. Правя го заради националната кауза. Това са 80 млн. от българските данъкоплатци", заяви в интервю за "Сега" Ненчев. Министърът намекна и за оказван натиск върху него, за да се съгласи на предложената цена. "Ако някой иска да извади 80 млн. лв., аз съм съгласен. И то сега, в тази тежка криза. Как да постъпим? Нали разбирате, че ако аз бих искал да злоупотребя, това е най-лесната форма, а те са изключително изобретателни, процент от тези 80 млн. лв. се опитаха да предложат", разказа шефът на МО.

                Във военното министерството обсъждат вариант да се поиска съдействие от НАТО за съвместна охрана на въздушното пространство. "Проучвам опита на трите балтийски републики. Доколкото разбрах, таксата е около 5 млн. евро годишно за охрана на въздушното пространство на трите държави", обясни Ненчев. Той не изключи и възможността да се поиска от САЩ да оставят намиращите се в България Ф-15 за по-дълго време, но за това е нужно двустранно споразумение.
                България ще разполага с летящи изтребители МиГ-29 само още шест месеца. На 9 септември изтича договорът за поддръжка на бойните самолети, военният министър Николай Ненчев ...


                Каква символика... точно на 09.09.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Хъм, това ми се вижда не много добре обмислено:
                  "Отказвам да подпиша и най-вероятно няма да подпиша договор с руската страна за около 80 млн. лв. за поддръжка на МиГ-29 до 2019 г. ... Проучвам опита на трите балтийски републики. Доколкото разбрах, таксата е около 5 млн. евро годишно за охрана на въздушното пространство на трите държави"
                  България е по-малка по площ от трите Прибалтийски държави с около 38% (предполагам, че това е основен момент при определянето на цената), но нека да приемем, че сумата ще е същата - т.е. около 10 милиона лева. Ако на 9-ти септември тази година спрем да ползваме МиГ-овете си (то изтичането на договора не е равнозначно на невъзможност за използване, но нищо), т.е. до 2019-та имаме малко повече от четири години, това са някъде малко над 40 милиона лева, ако друг ни охранява въздушното пространство. А за двойно на тази сума ще си го охраняваме сами (макар и да не се решава проблема, а само да се отсрочва). Не знам, не ми се струва разумна - разликата не е толкова голяма, че да покрива отказът от собствена авиация и всичко, свързано с него.
                  или, напротив, добре е обмислено и има други цели.

                  Comment


                    Не съм дълбоко запознат, но мисля че има и други съображения и разхади. Например ако продължи летенето на Миг-29 до 2019г., трябва да има и други експлотационни разходи - гориво, заплати и т.н.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Възможно е, но имаш значителни ползи - продължаваш да поддържаш обучения си персонал. Ако след 2019 г. решиш отново да поддържаш ВВС, тогава ще трябва да започнеш всичко отначало и нужната инвестиция ще е многократно по-голяма, за да възстановиш загубеното. Затова и не смятам, че сметката излиза, още повече, е че и в двата случая става въпрос за разнесен във времето разход. Разбира се, ако веднъж си решил, че повече няма да имаш ВВС - тогава има смисъл: режеш разхода наведнъж и приемаш, че ще поддържаш ВВС на някой съсед. Т.е. ще инвестираш в нечий чужди въоръжени сили. Разбира се, всичко може да се смени така - защо да поддържаш армия и флот, след като можеш да плащаш на някой съсед да ти върши тази "услуга".
                      Отделен е въпросът с "несъвместимостта" на сегашните самолети.

                      Comment


                        Е, не мисля, че след 4-годишно прекъсване ще трябва да започваш съвсем всичко отначало. Това не са 20 години. Но все пак е голяма дупка.
                        Но и не мисля, че това е реална опция - скоро ще се реши, или да има български ВВС или да се минава на охрана на въздушното пространство от чужди ВВС за неопределено време. Някакъв половинчат вариант (няколко години така, после пак онака) е най-глупавото решение. Поне според мен.

                        С оглед на последните развития, все повече се чудя какъв по дяволите е проблемът да минат на Ф-16 втора ръка. Просто трябва да летят на нещо, а Миг-29 съвсем скоро ще спрат да летят (дали след 4 месеца или 4 години, няма голямо значение), т.е. времето за решения е почти изтекло. Румъния миналата година официално обяви, че минава на Ф-16: http://www.lockheedmartin.com/us/new...16-family.html

                        12 бр. португалски талиги (блок 15 мисля), но догодина ще ги получат и ще имат на какво да летят след като пенсионират техните Миг-21. От 2016 г. ще има и уникална ситуация - почти всичките съседи на България (Гърция, Румъния, Турция) ще летят на един и същ самолет, Ф-16. Не знам някога в историята да е било така. Това отваря нови възможности за общи обучения, обмяна на опит, общи поръчки за модернизации и ремонти, общи поръчки за оръжие и т.н. Може би е време да спрат фантазиите за чисто нови Рафали, Грипени и т.н. и да се погледнат реалностите - пари за нови изтребители няма и в обозримо бъдеще няма да има. По-добре стари Ф-16, на които може да се лети още 20 години спокойно, отколкото нищо.

                        (Накрая да не стане от трън та на глог - хем няма български ВВС, хем България плаща за охрана, хем в небето да патрулират стари Ф-16. Ама чужди )
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Dinain написа Виж мнение
                          Е, не мисля, че след 4-годишно прекъсване ще трябва да започваш съвсем всичко отначало. Това не са 20 години. Но все пак е голяма дупка.
                          Но и не мисля, че това е реална опция - скоро ще се реши, или да има български ВВС или да се минава на охрана на въздушното пространство от чужди ВВС за неопределено време. Някакъв половинчат вариант (няколко години така, после пак онака) е най-глупавото решение. Поне според мен.

                          С оглед на последните развития, все повече се чудя какъв по дяволите е проблемът да минат на Ф-16 втора ръка. Просто трябва да летят на нещо, а Миг-29 съвсем скоро ще спрат да летят (дали след 4 месеца или 4 години, няма голямо значение), т.е. времето за решения е почти изтекло. Румъния миналата година официално обяви, че минава на Ф-16: http://www.lockheedmartin.com/us/new...16-family.html

                          12 бр. португалски талиги (блок 15 мисля), но догодина ще ги получат и ще имат на какво да летят след като пенсионират техните Миг-21. От 2016 г. ще има и уникална ситуация - почти всичките съседи на България (Гърция, Румъния, Турция) ще летят на един и същ самолет, Ф-16. Не знам някога в историята да е било така. Това отваря нови възможности за общи обучения, обмяна на опит, общи поръчки за модернизации и ремонти, общи поръчки за оръжие и т.н. Може би е време да спрат фантазиите за чисто нови Рафали, Грипени и т.н. и да се погледнат реалностите - пари за нови изтребители няма и в обозримо бъдеще няма да има. По-добре стари Ф-16, на които може да се лети още 20 години спокойно, отколкото нищо.

                          (Накрая да не стане от трън та на глог - хем няма български ВВС, хем България плаща за охрана, хем в небето да патрулират стари Ф-16. Ама чужди )
                          Как ши стане, като едно на ръка, че имаш разходи по придобиването им, а и също така летенето с тях струва кинти? Ако толкова държи някой да разбере колко точно, да пита поляците - те знаят най-добре, ма нещо не се отказват от МиГ-29 и Су-22...

                          Comment


                            Предполага се, че ще са харизани или поне със сериозна отстъпка. Може и на цена за скрап
                            А летенето, много ясно, че ще струва кинти. Ако има самолет, който е безплатен за експлоатация, ще е световен пробив.
                            Вариантът с купуване на нови изтребители беше категорично отхвърлен преди няколко дни. Вариантът с продължаване на експлоатацията на Миг-29 беше почти отхвърлен вчера.
                            Какви други варианти остават...?
                            Какво да кажа - от доста време насам повтарям, че всичко е въпрос на пари. За държава като България, която няма истински врагове, всичко в края на краищата се свежда до бакалски сметки - толкова ще струва придобиването, толкова експлоатацията, имаме ли пари или нямаме. Толкова.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Динайн, без пари да ни ги дадат, останалото се купува. Това са ремонт, покупка на части, оръжие, обучение, наземна инфраструктура. Накрая като удариш чертата, ще вземе, че излезе повече и от на 29-ти... За какво ни е това?

                              Нито ще получим нещо с ресурс за дълбока модернизация и голям жизнен цикъл, нито пък съвременно, демек технологичната дупка остава за нашите ВВС.

                              Ако няма пари, да се изстиска всичко налично, пък ако дотогава дойдат по-добри времена, нека да се вземе ново. Може пък и нещо на лизинг, чехи и унгарци демонстрираха тази възможност.

                              Comment


                                Какви други опции има?
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X