Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа Виж мнение
    Това важи за всички нови машини, каквито и да са те. Защото руски очевидно няма да са.

    Ако изборът е между безплатни стари Ф-16 и нови Грипен (примерно), за които няма пари, то не е особен избор. И май натам отиват нещата.

    Правилно, ама в тях има много повече "живот", възможности за модернизация, плюс и при покупката им може да се издоят допълнителни ползи.

    Проблемът при подарените машини е, че ще са "безплатни" само те, а останалото струва пари, при това значителна сума.

    Comment


      gollum написа Виж мнение
      Ако въпросът се поставя така, то ЯО е без аналог. Дори от типа на doomsday device . Защото която и да е изолирана система или войскови род сам по себе си няма да свърши работа при каквато и да е реална военна заплаха за страната.
      1. Немаме пари за doomsday device

      2. Не сам по себе си, а в допълнение към наличните ВС. Пита се кое е по-добре да купим - самолети или танкове (или ОТР, или ПВО).

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        1. Немаме пари за doomsday device

        2. Не сам по себе си, а в допълнение към наличните ВС. Пита се кое е по-добре да купим - самолети или танкове (или ОТР, или ПВО).
        Този въпрос е некоректен, според мен. Няма по-добре, трябва да имаме армия, а не отделни оръжия.

        И все пак, ако трябва да дам моите 5 ст., то комбинацията от ОТР, подводници с крилати ракети, които могат да удрят и земни цели, плюс ескадрила самолети, имащи и те КР, ми се струва най-добрата "сдържаща" комбинация.

        Comment


          Така, така, най-добре си е подводници и самолети, и ОТР, спор няма. Ако добре си спомням едновремешните форумни сметки - две бригади Искандер, 4 амура и 4 ескадрили МКИ

          Comment


            Руско оръжие няма да придобием, дай нещо от аналозите.

            Апропо, това с 4-те ескадрили МКИ, е сила голяма. Ако имаме подобна въздушна мощ, тогава нещата стават много по-различни.

            Comment


              А, и през това сме минали. С оглед ограничаване на разходите може да вземем китайския аналог на Искандер, китайския аналог на Амур и китайския аналог на МКИ

              Иначе, сериозно, мен ме кефи една аеробалистика за JF-17, казва се CM-400AKG. Писали сме за нея, би ни свършила хубава работа.

              Comment


                И самолетоносач!


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  А, и през това сме минали. С оглед ограничаване на разходите може да вземем китайския аналог на Искандер, китайския аналог на Амур и китайския аналог на МКИ

                  Иначе, сериозно, мен ме кефи една аеробалистика за JF-17, казва се CM-400AKG. Писали сме за нея, би ни свършила хубава работа.

                  Това е невъзможно, сега ще попиташ защо, ами...

                  Първом, ние сме в НАТО, китайското не става.

                  Второ, същите тия работят и с турците. Как виждаш тая работа, да вземат да си зарежат тамошния пазар, за да купим ние нещо си...

                  Иначе, евреите имат едни ракети ЛОРА, ама не знам дали са серийни. Версии за подводници имат и Харпун, и Екзосет, ама Скорпен и немските проекти, са леко скъпи. Относно самолетите, то всеки би свършил работа, като Грифоняка изглежда най-евтин за придобиване.

                  Comment


                    Super_Hornet написа Виж мнение
                    Това е невъзможно, сега ще попиташ защо, ами...

                    Първом, ние сме в НАТО, китайското не става.

                    Второ, същите тия работят и с турците. Как виждаш тая работа, да вземат да си зарежат тамошния пазар, за да купим ние нещо си...

                    Иначе, евреите имат едни ракети ЛОРА, ама не знам дали са серийни. Версии за подводници имат и Харпун, и Екзосет, ама Скорпен и немските проекти, са леко скъпи. Относно самолетите, то всеки би свършил работа, като Грифоняка изглежда най-евтин за придобиване.

                    п.с. Китайците нямат аналог на МКИ, а на МКК, като може би има по-добро оборудване, радар и система за самозащита.

                    Comment


                      Thorn написа Виж мнение
                      И самолетоносач!
                      Тц, не става за Черно море. Трябва да е някой Мистрал.

                      Comment


                        Super_Hornet написа Виж мнение
                        Правилно, ама в тях има много повече "живот", възможности за модернизация, плюс и при покупката им може да се издоят допълнителни ползи.

                        Проблемът при подарените машини е, че ще са "безплатни" само те, а останалото струва пари, при това значителна сума.
                        Ще изразя еретична мисъл. Мисля, че е въпрос на възприятие. Индия все още лети на Миг-21 (бис) и ще продължават до 2018 г. Румъния и Сърбия също. Балалайката лети от 1959 г., на въоръжение е все още в двайсетина страни. Искам да кажа, че веднъж като си набиеш в главата, че няма да летиш на последна мода изтребители, и е по-лесно да възприемеш, че си треторазрядна авиационна сила.

                        На този фон, да летиш на харизани Ф-16 не изглежда толкова зле. По-добре е, отколкото да не летиш въобще. Прибалтийците например си решиха кратко и ясно, че ВВС няма да имат. Този самолет спокойно ще е адекватен още поне 15-20 години, а и в този период много от по-богатите ползватели ще търсят да се освобождават от техните бройки, заменяйки ги с нещо по ново. Т.е. ще имаш изобилие от стари машини, с които да подменяш още по-старите си, ако стигнат до ситуация ремонтът им да е несъобразно скъп.

                        Вече веднъж бях приложил метафората с употребяваните коли от Европа, дето кара българинът. Сега си представи, че даже не трябва да ги купуваш, ами ти ги дават безплатно. Да, ще се бъркаш повече за сервиз и поддържка на таралясниците, ще ти горят много и ще замърсяват въздуха. Ама като нямаш пари за нови, така ще е. И най-важното, на харизан кон зъбите не се гледат, казва народът
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Също



                          и




                          Ще се връщаме ли към реалността?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Dinain написа Виж мнение
                            Ще изразя еретична мисъл. Мисля, че е въпрос на възприятие. Индия все още лети на Миг-21 (бис) и ще продължават до 2018 г. Румъния и Сърбия също. Балалайката лети от 1959 г., на въоръжение е все още в двайсетина страни. Искам да кажа, че веднъж като си набиеш в главата, че няма да летиш на последна мода изтребители, и е по-лесно да възприемеш, че си треторазрядна авиационна сила.

                            На този фон, да летиш на харизани Ф-16 не изглежда толкова зле. По-добре е, отколкото да не летиш въобще. Прибалтийците например си решиха кратко и ясно, че ВВС няма да имат. Този самолет спокойно ще е адекватен още поне 15-20 години, а и в този период много от по-богатите ползватели ще търсят да се освобождават от техните бройки, заменяйки ги с нещо по ново. Т.е. ще имаш изобилие от стари машини, с които да подменяш още по-старите си, ако стигнат до ситуация ремонтът им да е несъобразно скъп.

                            Вече веднъж бях приложил метафората с употребяваните коли от Европа, дето кара българинът. Сега си представи, че даже не трябва да ги купуваш, ами ти ги дават безплатно. Да, ще се бъркаш повече за сервиз и поддържка на таралясниците, ще ти горят много и ще замърсяват въздуха. Ама като нямаш пари за нови, така ще е. И най-важното, на харизан кон зъбите не се гледат, казва народът
                            Уф, Динайн, ама разходите по експлотацията на вече усвоен, при това отдавна самолет, са несравними с такъв, дето сега ти го харизват. Да не говорим, че индийските бизони, са по-добри в някои отношения и от нашенските МиГ-29. Като сме загледали Индия, дай да видим по техните двуцевки какво правят.

                            Ф-16 имат още хляб и ще са актуални, ама всичко от блок 50 нагоре. Такива не знам да ни се предлагат.

                            Comment


                              Thorn написа Виж мнение
                              Също



                              и




                              Ще се връщаме ли към реалността?
                              Добра идея, че стана пълен офтопик!

                              Comment


                                разходите по експлотацията на вече усвоен, при това отдавна самолет, са несравними с такъв, дето сега ти го харизват.
                                Това е ясно, но не разбирам защо продължаваш да го изтъкваш като аргумент? Има ли опция за купуване на още Миг-29? Няма. Т.е. при всички случаи ще се усвоява някакъв нов самолет, какво има да му се обсъжда? Или няма да се усвоява никакъв нов самолет, т.е. след 1-2 години ще се закрият българските ВВС и толкова.

                                Идеалният вариант ще е да се закупува някаква млада, обещаваща платформа с хоризонт за модернизация и развитие в следващите 40-50 години... но по всичко изглежда, че това няма да се случи. Просто държавата няма пари за такова нещо. Остава вариантът машини втора ръка, а ако са безплатни, още по-добре.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X