Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обсъждане на несъстоялата се игра (стратегии)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Duque de Caixas написа Виж мнение
    Ако вместо да се занимавате с фантасмагории от рода на стоварването на армейски корпус за 24 часа си бяхте дали решението на задачката щяхте да видите дали Абсалони биха били безполезни за нас. Ама не, по-яко е да спекулираме как Турция и България ще почнат Третата световна война с конфликт с висока интензивност без никакви предварителни индикации. Що се отнася до това Русия да ни продаде авангардни ПКР с брегово базиране ще има да почакате...
    Виждам, че ти явно не си наясно за какво ставаше въпрос по-нагоре в темата.
    Просто си коментираме една непроведена форумна игра.

    Comment


      #17
      Ако вместо да се занимавате с фантасмагории от рода на стоварването на армейски корпус за 24 часа
      Съгласен съм, пълни фантасмагории са, но имаше желание да се провери "какво би станало" и, между другото, си прав, че то се появи именно в контекста на темата, котяо се обсъжда тук. Моята позиция бе, че ако поставяш подобен род опасности в основата на нашата национална доктрина общо взето има три възможни пътя:

      1) да се въоръжиш "до зъби" (от него възникна тази игра);

      2) да разчиташ на дипломация, т.е. на система от съюзи;

      3) да се сдобиеш със собствено атомно оръжие.

      Очевидно е, че първият път не е за нас сега - нямаме икономика за такива работи. Виж ако бяхме богата държава, изправена пред реални опасности... Вторият път е реален и в момента сме подсигурени по него до определена степен. Третият е дипломатически неприемлив (макар и възможен по принцип, а и в дългосрочен план е по-евтин от първия).
      Основното, което не можеха да разберат част от хората в онази дискусия - поради това се наложи да се мисли за игра, - бе, че държава като нашата не е в състояние (сама) да се предпази с чисто военни средства (ентусиастите се колебаят в мненията си, че за това е достатъчно или да купиш "много" крилати ракети , да превърнеш България в нещо средно между Палестина и Ливан и да купиш "хиляди самолети и танкове") от агресия от държава с възможностите на Турция. Естествено, това не означава да се залита от "всичко" към "нищо, а просто такива цели да не се поставят в основата на доктрината, а да се работи в посока някакви умерени и разумни цели.
      Та така по този въпрос.

      Comment


        #18
        За какво може да се използва един Абсалон? За много неща. Преди всичко действително може да се използва в качеството си на щабен кораб по време на учения. Може да се използва като бойна единица. Може да се използва като патрулен. Предвид големите му размери не е особено подходящ за тази задача в Черно море, където е необходим по-малък и маневрен кораб, но в Средиземно море може да върши чудесна работа. При операциите в района на Африканския рог за борба с пиратството един такъв кораб би бил идеално решение. Вторият хангар се използва за складирането на резервни части, които да позволят по-дългото опериране на щатната Пантера на голямо отдалечение от ВМАБ Чайка. Десантният док се използва за складирането на допълнителни запаси, които да повишат автономността на съда.

        По въпроса за хипотетичния сценарий, който посочих, с евакуацията на български граждани:
        Правителството наема туристически кораб от Кипър, изпращаме един Абсалон там. На борда му освен щатното въоръжение и оборудване има:
        - част от рота "Алфа" на 68ми Полк СО
        - група от военно-морския разузнавателно-диверсионен отряд, временно прикрепена към рота "Алфа", поради морската специфика на операцията, по-задълбочените им познания по пристанищната инфраструктура и т.н.
        - медици от отряда за бързо реагиране на ВМА.
        - вертолет "Кугър" с командир пилот от Крумово и втори пилот от Чайка (това взаимодействие между вертолетчиците на ВВС и флота трябва предварително да е разработвано)

        В десантния док се развръщат контейнери от военно-медицинския експедиционен модул, превозени с влак от Крумово до Бургас и оттам по шосе до ВМБ Атия, както и един контейнер с въоръжение и оборудване за специалните сили. При нужда се оборудва и полеви лагер, за да се настани част от екипажа след напускането на пристанището с бежанците, а в освободените помещения да се настанят те. Вторият вертолетен хангар се използва за складирането на допълнителни спасителни средства - спасителни жилетки, надуваеми плотове и т.н.

        Чартираният кораб чака в Кипър, а Абсалонът тръгва от Атия. Срещат се на път за пристанището в размирния район, като задачата на военния ни кораб е да ръководи операцията, да ескортира и охранява наетия съд и да осъществи евакуацията. Българското посолство и българското разузнаване в района са си свършили работата и са осигурили:
        1) автобуси, които да извозят хората от летището до пристанището (750 до 850 души. най-вероятно ще трябва да се превозят на два курса)
        2) въоръжени местни. Предполага се, че властите са осигурили сигурността поне на летището, затова с групата от български и чужди граждани там ще трябват може би петима местни и служител на посолството. На пристанището ще трябва група от още 8-10 местни с агент на нашето разузнаване. Тяхната работа преди всичко е да запознаят с актуалната обстановка специалните сили и да осигурят подкрепа на място. Заедно с тях трябва да има няколко немаркирани цивилни камиона и джипа. Друга група от местни, може би 25 до 35 души с джипове ще охранява автобусите по пътя между летището и пристанището.

        Агентът на разузнаването на пристанището и слушителят на посолството трябва да информират едновременно командването на операцията за възможността операцията да бъде проведена успешно, след което кугърът излита от Абсалона с морски диверсанти, специални части и медик, който трябва да планира разполагането на сортировъчен пункт, където да се разпределят цивилните граждани. В момента в който Кугърът кацне останалите специални части напускат кораба с десантни лодки. Вертолетът се изтегля, а командирът на челната група, превозена с Кугъра по собствена преценка може да прекрати операцията, ако ситуацията на пристанището се изостри и групата му да бъде изтеглена от лодките. В случай, че той прецени, че операцията може да продължи в момента, в който специалните части от лодките се съединят с челната група автобусите започват да качват и извозват гражданите от летището до пристанището. При нужда по-голямата част от специалните сили трябва да могат с цивилните превозни средства на тяхно разположение на пристанището да се притекат на помощ на конвоя. Развръща се сортировъчен пункт, който, снабден с предварителна информация за гражданите, изготвена от посолството по най-бързия начин ги разпределя, като тежко болните, бременните жени, граждани от по-особен интерес и по-високопоставените се насочват към Абсалона, те и без друго няма да са толкова много, а останалите на наетия кораб. Евакуацията се завършва.

        Въпросните тежко болни и бременни жени се превозват с Кугъра до Кипър, от където да бъдат превозени с граждански полети до София или да бъдат настанени в болница, ако това се налага. Останалите се превозват с кораб до Солун, откъдето да бъдат превозени с автобуси или с влакове до София.

        Тази операция не може да бъде извършена нито в Гепард, нито със Са'ар 5 нито с белгийско корито, а благодарение на уникалните възможности на Абсалон. Останалите компоненти и сега са налице.

        Има и други много полезни начини за използването им, като хуманитарна помощ - става земетресение в Турция не дай си Боже, и България решава да помогне, като изпрати хуманитарна помощ и спасителни екипи със специализирана техника. Или също земетресение, но в Грузия и Армения. Или при учения примерно - Абсалонът товари и превозва моторизираната българска рота на HELBROC за учение на някой гръцки остров - трупане на опит за екипажа, трупане на опит за ротата. И т.н., и т.н.

        Сун Дзъ, ясно ми е, че говориш за игра, само че
        Сун Дзъ написа
        Така ще си имаме пристанище и цял корпус на тяхна територия. За денонощие разтоварваме всичко
        Това по никакъв начин не може да стане за денонощие, а ако използваш само едно пристанище е тотален абсурд.

        Голъм, сега видях, че си писал. Не мисля, че който и да било от обсъждащите тази тема си прави илюзиите, че отбраната може да бъде осъществена единствено с военни средства. Не съм писал по това единствено, защото смятах, че е очевидно и не подлежи на коментар. Все още смятам така.

        Другият абсурд е, че за отбрана можем да разчитаме на асиметрични средства. Можем единствено да объркаме плановете на противника и (в случая с Турция) да го забавим със седмица в изпълнението на задачите си. Хайде, понеже вчера бях сватбар и още ме държи оптимизмът и доброто настроение, давам две седмици.

        Comment


          #19
          Не мисля, че който и да било от обсъждащите тази тема си прави илюзиите, че отбраната може да бъде осъществена единствено с военни средства. Не съм писал по това единствено, защото смятах, че е очевидно и не подлежи на коментар. Все още смятам така.
          И аз първоначално мислех така. После се наложи да се работи по цяла игра.

          Другият абсурд е, че за отбрана можем да разчитаме на асиметрични средства. Можем единствено да объркаме плановете на противника и (в случая с Турция) да го забавим със седмица в изпълнението на задачите си. Хайде, понеже вчера бях сватбар и още ме държи оптимизмът и доброто настроение, давам две седмици.
          Това съвпада с моето мнение.

          Comment


            #20
            Леле майко Сун Дзъ - щеше да оставиш целия преден край на отбраната ни без обработка от въздуха и щеше да завреш единия 737AEW точно там дето го искахме - в обсега на поне три далекобойни ЗРК дивизиона, обилно "мигащ" на всички станции за радиотехническо разузнаване(а се предвиждаше района да е покрит от няколко такива батальона), а предвид летищната ви мрежа, вероятно щеше да ни "подариш" и танкерче, може би не едно. Предвид условията на играта, нали се сещаш, че съответната зенитно-ракетна бригада охраняваща Черноморието, в деня Д-2 или Д-3 щеше да носи 24 часово дежурство (разбирай всичките дивизиони) и щеше да е в бойна готовност номер 1(и общо взето бойните заповеди щяха да са "Наши оттатък 12 милната зона не летят - всичко дето лети там следва да се сваля незабавно") заедно с ключови части на Сухопътни войски, флота(верно ние не планирахме да купуваме Бастион, но пак си имахме коз в ръкава) и ВВС(пропуснал си известно количество самолети)
            Реално единственото дето наистина ни липсваше беше две бригади Искандер Е, стотина многоцелеви бойни самолета(е можеше и малко по-малко обаче вместо 12 грипена и 12 миг-29 ни трябваха 24 МиГ-33) и три различни от съществуващите ни фрегати(даже Гепард щеше да свърши чудна работа въпреки слабото си ПВО).
            Само че ако разполагахме с тия работи вие едва ли щяхте да се осмелите да дойдете, а в зависимост от развитието на нещата можеше да се наложи да възстановявате спешно старите фортове около Одрин щото примерно 600 танка и 20 000 пехотинци с прилична артилерийска, ракетна(разбирай Точки, Смерчове и тук там някой Искандер пада върху всичко дръзнало да се опита да се приближи до "чувала" а малкото иначе въздушно пространство над района е добре прострелваемо от ракети във въздуха) и въздушна подкрепа е нанесла флангов удар по заседналите около Свиленград турски части и затварянето на "чувала" е въпрос на часове. А лъжите, че "българи избиват турци от далече" нямаше да вървят дълго, като види населението, че освен изпарилия се бригаден щаб, цялата останала част на съответното градче си е както си е била, изключая може би малко прах.
            Иначе харесва ми сценарийченцето по-горе обаче:
            Първо Кугър на кораб или в Кипър, надали и второ Абсалона много мяза на "ни риба ни рак". В описвания сценарий се предполага да замести универсален десантен кораб и ракетна фрегата май. И е безобразно слабо въоръжен за да играе ролята на ескорт на каквото и да е
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              #21
              Sailor_Malan написа Виж мнение
              Леле майко Сун Дзъ ....
              Сейлър, никога няма да разберем какво би станало.
              Но определено щеше да има екшън.

              Comment


                #22
                Duque de Caixas написа Виж мнение
                Сун Дзъ, ясно ми е, че говориш за игра, само че

                Това по никакъв начин не може да стане за денонощие, а ако използваш само едно пристанище е тотален абсурд..
                Duque de Caixas, винаги съм харесвал хората, които по толкова конкретен и категоричен начин дават компетентно мнение за неща, за които си нямат представа... за какво иде реч.

                Но да няма спор - съгласен съм с теб, Тотален Абсурд е да .... (каквото и да е)... леле, как само съм бил заблуден.

                Comment


                  #23
                  Сун Дзъ, аз съм общо взето съгласен с Duque de Caixas по този въпроси го бях заложил в правилата (опростено) - т.е. за едно денонощие да стовариш цял корпус, че и да го снабдяваш през пристанището в Балчик нямаше да се получи. Особено като се сетя за добавката на Одзава - блокирането на пристанищата.

                  Comment


                    #24
                    О, да екшън щеше да има и още как. И голям логистичен проблем щяхме да имаме. Щяхме да се чудим откъде да търсим екзотични за нас муниции като .223 Ремигтън и 7.62х51 щото с всичкото това трофейно оръжие дето щеше да артиса по плажа в Балчик трябваше да въоръжаваме запасняците (по липса на Македоно-одринско опълчение като през 1912). Щото щяхте да се стоварите кажи речи в центъра на вдигнат по тревога укрепен район.
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      #25
                      gollum написа Виж мнение
                      Сун Дзъ, аз съм общо взето съгласен с Duque de Caixas по този въпроси го бях заложил в правилата (опростено) - т.е. за едно денонощие да стовариш цял корпус, че и да го снабдяваш през пристанището в Балчик нямаше да се получи. Особено като се сетя за добавката на Одзава - блокирането на пристанищата.
                      За съвсем друго става дума. Дал съм един само мой цитат, а той е продължение от дискусия...
                      Стоварването е от десантните кораби и барджи, а не нещо друго. Тези, които ще излязат на пясъка.
                      А, че е един корпус, за това нямам вина - само толкова побират барджите... Виж ако беше отпуснал и китайски барджи, сераскера щеше да ми даде три корпуса Че да има Сейлъра повече плячка за събиране...
                      Първия, втория ден какво да ги снабдявам ? Те машините си имат гориво поне за 500 км. а аз към София нямаше да тръгвам. Но това няма никакво значение вече.

                      Идеята беше само в първия-втория час да се стоварят около 1000 човека с хеликоптери за завладяване на плацдарм за същинския десант. Ние щяхме да имаме разузнаване, а тогава щяхме да си знаем за войската в Балчик или където и да е и щяхме да се стоварим другаде, на по-удобно за нас място.
                      Last edited by Сун Дзъ; 27-08-2012, 11:16.

                      Comment


                        #26
                        Сун Дзъ, как само ме принуждаваш да пиша дълги постове, по нещо (евентуалната ви игрица), което се явява офтопик по настоящата тема, колкото и да се опитваш да представиш двете неща като едно и също и да обърнеш тази тема във второ издание на темите за играта ви.

                        Comment


                          #27
                          Сун Дзъ, вместо да се засягаш и да го приемаш толкова лично едва ли не като обида да беше проучил материята предварително, защото явно говориш за себе си
                          Сун Дзъ написа
                          винаги съм харесвал хората, които по толкова конкретен и категоричен начин дават компетентно мнение за неща, за които си нямат представа... за какво иде реч
                          Какво ме интересува какви са били плановете ти за играта, след като идеята ѝ е била да е максимално доближаваща се до реалните условия и да е опростена, доколкото това е възможно. А в реални условия това, за което говориш е неизпълнимо по толкова много параметри, че не знам дали ще мога да ги систематизирам. Ще се опитам.

                          Като казваш, че хипотетичните турски въоръжени сили ще имат развърнат армейски корпус до денонощие какво разбираш под "корпус"? Това може да е всякаква комбинация от две бригади и комплект до четири дивизии и комплект. Как възнамеряваш да извършиш операцията? Събираш ги частите на едно място, товариш ги на единия бряг на Черно море и ги стоварваш на другия?! Ами нали трябва да се сработят задействаните елементи от армия, флот и авиация. Нали трябва да направят учения в отделните видове войски, после съвместни на трите вида. Спомням си че разчиташе на някакъв елемент на изненада. След цялата дандания как няколко бригади отработват десант под прикритието на два дивизиона фрегати и няколко ескадрили F-16, като последните освен това отработват интензивно дозареждане с гориво във въздуха изненадата ще да е много голяма. Та къде ще се проведе тази серия от учения? В Черно море? Ако е имало някакви индикации за планирани враждебни действия от страна на Турция спрямо нас това ще е сигналът въоръжените ни сили да започнат прилагането на плановете за отбрана. Ако е нямало такива индикации това само по себе си е сериозна индикация. Но това е по-малкият проблем на турците. Ако една регионална сила предприеме такива действия друга регионална сила е длъжна да направи същото, иначе ще изглежда глупаво и несигурно. Ако става дума за световна сила е повече от задължително да вземе контра-мерки, иначе ще хвърчат глави и пагони. Реч иде естествено за Русия. Значи Турция започва мащабни учения, Русия започва мащабни учения и на втория ден американският държавен секретар вече ще каца в Анкара за "консултации". Турското правителство ще трябва да избира между това да прекрати ученията (с откровено агресивен характер - десант отработват все пак) и да бъдат назовани още веднъж "кучето на Америка" от мюсюлманския свят, или да продължат с мащабните учения и отношенията им със САЩ, ЕС и Русия да се изострят на мига с всички последици, произтичащи от това. Но нека ученията не са в Черно, а в Средиземно море - моментално се изострят отношенията на Турция с Гърция и Кипър (+ ЕС, особено Франция и ВБ) и Сирия (+ Арабската лига или Иран, в зависимост про-какъв е режимът в Дамаск). С Израел отношенията на Турция вече са си традиционно изострени, което ангажира и САЩ. Приказка!

                          Не обръщаме внимание на тези фактори, Турция подготвя своите ВС и стартира десантната операция. Явно не визираш рейд на леко-пехотен отряд с численост до бригада, чиито сапьорни подразделения ще изкарат от строя стратегически обект. В този случай може да се постигне изненада, но той е на принципа "стоварваш-удряш-бягаш", а ти предвиждаш многократно по-големи механизирани сили, със собствени танкове, артилерия, мобилна наземна ПВО... въобще пълната програма. За целта Балчик не ти върши работа. Върши ти работа единствено пристанище, способно да приема и обслужва контейнеровози. Значи Бургас и с уговорки (не знам какъв е капацитетът на пристанище Варна, но е в пъти по-нисък от бургаското) Варна. Балчик ти върши работа да стовариш леко-пехотен батальон, който да не отнема от капацитета на варненското пристанище, да изпълнява самостоятелни задачи от основния отряд по второстепенно направление и да десантира снабден за три бойни дни, след което да се съедини с корпуса. Същината на случая не е да успееш да стовариш десант там където няма (или има много слабо) противодействие от страна на противника, а да го стовариш там, откъдето можеш да развиеш успеха си. Щом противникът ти е сметнал дадено направление като безперспективно за теб и го е оголил би следвало да има добра причина за това. Все пак той е по-запознат с условията в страната си от теб.

                          Дали ще стовариш десант на брега или ще овладяваш пристанищна инфраструктура все ще ти трябва челен отряд. Какво ще използваш? SAT определено ще бъдат задействани, само че те са малобройни и ще се ограничат до скрито обследване и наблюдение на района на главното десантно направление. Така че турците имат два варианта - еднакво лоши - тъй като това са съединения, подготвяни да действат самостоятелно. Ако стоварваш десант на брега челен отряд ще е бригадата морска пехота от Фоча. Турската морска пехота не е по американски (щурмоваци), а по британски образец (диверсанти). Те са подготвяни за шеги и закачки в малки групи с гръцките морски пехотинци по егейските острови, Основната им задача не е стоварването на десанти в бригаден състав и имам сериозни опасения, че подобно занимание няма да завърши в техен интерес. Ако се провежда операция по овладяване на пристанищна инфраструктура трябва първо SAT да извършат рейд на ВМБ Варна, защото тя е пристанищния район, а почти едновременно с това бригада командос да извърши парашутен десант. Бригадите командос са подготвяни за автономни бойни действия предимно срещу кюрдските бойци в югоизточната част на страната и макар да поддържат парашутна подготовка не са най-добрият вариант за това. Вертолетен десант няма как да скриеш. Досега такъв срещу държава с добре организирани ВВС не е извършван. Вертолетите освен това не са ниско-забележими радио-локационни обекти. И са с далеч по-малки вътрешни обеми. Вземи Трансал или Херкулес или А400М. На първите два можеш да монтираш мощни РЕБ средства жертвайки да кажем 20% от десантната вместимост. На третия дори ще запазиш пълната му вместимост. Ако са достатъчно мощни, противниковата ПВО не достатъчно добре организирана може авио-десантният ти отряд да проникне в зоната. Противниковият персонал ще е наясно, че става нещо, но няма да са сигурни какво. С вертолети обаче възможностите за мощна РЕБ на борда се ограничават, да не говорим, че трябва да използваш минимум три типа вертолети с различни ЛТХ, освен това трябва да ги прикриеш и със специализираните турски самолети за РЕБ CN.235(EW), които също имат различни ЛТХ и става мазало, откъм планиране, откъм разход на гориво, откъм координиране във времето, откъм всичко.

                          Но приемаме, че си хванал противника по долни гащи. Успял си да овладееш плацдарма с минимални загуби, врагът няма организирана отбрана идва време да стоварваш основните части. хайде за спорта, условно ще ги определим на 40 000 души в 8-10 бригади. Във военно време щатът им се увеличава, но при десантни операции се олекотява, така че приемаме, че това са 8 бригади по 4 000 души плюс части на подчинение на корпуса. Механизираните бригади стоварваш с боекомплект за един боен ден, все пак не нахлуваш по суша, а откъм морето, иначе бригадите ще са много по-тежки. Артилерията е проблем. Значи или стоварваш буксирна и се ограничаваш откъм действия на механизираните бригади в единен фронт или стоварваш самоходна артилерия (в пъти по-малко цеви) и жертваш огнева мощ. Но и в двата случая няма как да стовариш нужните количества снаряди, така че огневата ти мощ така или иначе е компрометирана. Освен това като цяло дори да направиш някакво чудо на военната мисъл и да стовариш всички първоешелонни съединения в рамките на 24 часа помни, че са с боекомплект за един боен ден, след който (или ако са не дай си Боже в преразход преди) трябва да попълнят запасите си от боеприпаси, ГСМ, провизии, да се извозят ранените..., само че всички необходими боеприпаси, ГСМ и "сек'ви други простотии" ще си в състояние да стовариш в рамките най-малко на 3 денонощия. Така че корпусът ти увисва.

                          Да не говорим, че като се е видяло, че работата опира до кокала и не става въпрос за малко конфликтче, а за инвазия, застрашаваща държавата като цяло ще се видя принуден да блокирам достъпа ти до пристанището и има лесен и много евтин начин на направя това без дори да използвам морски мини, но ако прибягна И ДО ТЯХ, ще ти трябва повече от седмица да разчистваш подхода към пристанището под противников обстрел. Само че ако не разполагаш с предварителна информация ще загубиш поне един два кораба, които допълнително ще затруднят, абе ще затруднят, ще направят невъзможно, приставането на корабите, дори достигането до пристаните.

                          Има множество фактори, които сам човек, дори да е по-високопоставен военно-морски офицер не е в състояние да планира. А имам чувството, че ти дори не си си направил труда да попрочетеш литература по тази специфика и после си тръгнал да се засягаш как аз не съм разбирал, че ставало дума за игра. Май ти не си наясно в тази ваша игра за какво става дума.

                          Comment


                            #28
                            Duque de Caixas написа Виж мнение
                            ... да пиша дълги постове, по нещо (евентуалната ви игрица), което се явява офтопик по настоящата тема...
                            Ами съжалявам (всъщнос не съжалявам де), мен това ме интересува.

                            Какво да правя, като не ми е интересно да дискутирам колко велика гемия била "Абсалон", как България трябва да си купи такива "нито риба-нито рак" кораби, че евентуално някога да евакуира някой турист...
                            Не ми е забавно да се опитвам да обяснявам на някой, че кораби добри за държава в другия край на Европа с практически никакви потенциални противници, не са удачни за нас и за нашия "горещ" (от хилядолетия) регион... такива работи.
                            Само не разбирам, на теб какво ти пречи, че някой си говори за нещо ?
                            Да беше я отворил ти темата, разбирам да имаш някакви претенции.

                            P.S. Сега виждам, че сме писали едновременно. Човек, вземи да изчакаш да се отворят форумите за играта, прочети и после пиши подобни неща. Казах ти пишеш без да знаеш за какво точно е ставало дума.

                            Comment


                              #29
                              А, щеше да се стовариш безспорно. Ама Одзава така се беше погрижил, че удобно място имаше примерно към Дуранкулак А там освен да берете тръстика и да плетете рогозки не знам какво друго щяхте да правите.
                              Всеки случай от игрицата общо взето може да се изведе една от основните задачи на флота - прикриване на крайморския фланг на сухопътната армия и действие в качеството на активен елемент на отбраната на крайбрежието (координирано с ВВС, бреговата артилерия и бреговите ПКР). И в случая големите кораби биха си имали мястото и биха позволили този активен елемент да се изнесе максимално навътре и евентуален десант да бъде значително редуциран или евентуално сринат много преди бреговата артилерия и някой Бастион да започнат да го обработват. Нещо повече, наличието на големи кораби с тежки ПКР и мощно ПВО биха позволили десанта да бъде пресрещан на границата на зоната на действие на противниковата морска патрулна авиация, във всякакви метеорологични условия(нали се сещате, че загуба на връзка с патрулен самолет в морска буря не е задължително да се дължи на Щил натресъл патрулния самолет). Нещо с което леки сили с малка автономност и устойчивост на лошо време трудно могат да се занимават. Важна роля в такава концепция за активна отбрана играят и поне 4 подводници по възможност въоръжени с КР за удар по брега. Първо ролята на ударите по брега срещу голям агресор тука доста сериозно се подценява. Непрекъснато се говори за унищожаването на "няколко самолета" и какво щяло да повлияе това. И не се обръща внимание, че като споменавам удари по брега споменавам Инджирлик. А унищожаване на "няколко самолета" от базираните так КС-135Т и 737AEW(аз съм скромен, нека да са 4 от общо 11) и примерно на част от ГСМ депото на базата (което би следвало да е огромно щото товара на танкера само за зареждане на други машини на една мисия е около 90 тона JP-8 и това без неговото си гориво необходимо за 8+ часова мисия) би имало следния ефект - би свалило капацитета на противника за управление на ВВС от въздуха с 50% и за дозареждане във въздуха с около 30% и отделно би докарал мини горивна криза(базата със сигурност държи гориво поне за седмица операции на склад). И това ще е ефекта само на ликвидираната материална част и запаси. Отделно ще има материална част пратена за авариен ремонт и избит персонал. Сами си правете изводите. Нещо повече, склонен съм да се обзаложа, че през Студената война нещо такова със сигурност е влизало в плановете на авиацията на Черноморския флот или на поне два тежки бомбардировъчни авиополка базирани някъде из Украйна, само че ние не разполагаме с Ту-22М3 и се налага да разчитаме на различни мерки.
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                #30
                                Duque de Caixas написа Виж мнение
                                Като казваш, че хипотетичните турски въоръжени сили ще имат развърнат армейски корпус до денонощие какво разбираш под "корпус"? Това може да е................

                                .............. Май ти не си наясно в тази ваша игра за какво става дума.
                                Човек, чак сега намерих време да ти прочета поста .... вземи се в ръце и се спри.
                                То бива да се пишат глупости на сляпо но ... но всъщност давай, забавно е

                                P.S. Когато в раздела "Алтернативна история" видиш тема "Турция" и в нея последно писано в под тема "Рахат Локум" и прочетеш всичко, ще се радвам да чуя компетентното ти мнение, колко сме били некомпетентни.

                                Comment

                                Working...
                                X