Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Duque de Caixas написа Виж мнение
    Кухулин, два български Абсалона, 4 тежки корвети и разни други леки корвети не са самоцел, нито мисля че към момента са ни необходими.
    Проблема е, че Абсалон са командни кораби с десантен капацитет и с 16 ПКР. На всички черноморски играчи им е ясно, че ние морски мисии на НАТО няма да командваме, нито ще стоварваме НАТО-вски десанти. Ще питат "Абе, колеги, какво става?". "Еми... за спасителни и хуманитарни операции..."

    Когато писах баланс, изобщо не става дума, че ще направим по-силен флот от гръцкия, руския или турския. Идеята е да не нарушим прекалено много морското равновесие, ако се коалираме примерно с Гърция срещу Турция, с Турция срещу Русия и т.н. Просто не сме страна, която може да заема такива позиции в геополитиката, тоест - на гол задник чифте абсалони.

    Comment


      #62
      Като си заговорил за Белгия случайно да знаеш, че Нидерландските и Белгийските ВМС са обединени? Като ще сравняваме с Белгия, нека да сравняваме:
      Admiral BENELUX (ABNL):
      4 разрушителя Де Зевен Провинсиен
      4 фрегати Карел Доорман
      2 десантни кораба клас Ротердам
      4 подводници клас Валрус
      16 миночистача клас Трипартит
      4 нидерландски патрулни кораба Холланд (1 доставен, контейнеризирано въоръжение)
      3 белгийски патрулни кораба
      отделно спомагателни, снабдителни и хидрографски кораби, бригадата морска пехота, нидерландската флотска авиация и белгийската вертолетна база Коксийде

      Така като сме тръгнали да сравняваме. С датчаните да сравняваме ли? Техните ВМС са самостоятелни, но пак превъзхождат това, което съм написал. Трите им нови надводни бойни кораба, които са в строеж са разрушители, мисля да спра дотук.

      Ракетни катери ни били достатъчни. Казва кой? Дянков? Ако ще разчитаме на ракетни катери все едно ги нямаме. Не случайно освен Китай вече никой не ги строи.
      Last edited by Duque de Caixas; 23-08-2012, 22:06.

      Comment


        #63
        Duque de Caixas написа Виж мнение
        Като ги включих си мислех в посока на:

        Което ще се съгласите трудно би могло да стряска съня на комшийските адмирали.

        Включил съм ги преди всичко защото нямаме брегова охрана и за да изпълняват по-скоро полицейски функции
        Още веднъж предлагам последните постове да се обособят в отделна тема.
        Че това не се различава по огнева мощ кой-знае колко от патрулните катери на МВР. За какъв ще е на ВМС? Да хабят средства за второстепенни функции.

        Comment


          #64
          Късно е и ти се спи ли? Написал съм точно това отдолу под снимката, но не съм написал 1:1 клас Амазониа, нали?! Просто съм дал пример.
          Едни мрънкат какъв свръхмощен флот съм описал, други, че корабите не са никак мощни. Почвам да се обърквам.

          Comment


            #65
            Aбсалона що ни е? За тонажа си е твърде леко въоръжен. В тоя тонаж 1135.6 Б(Б - Болгарский) би имала 2х32 клетъчни УВС за Щил и Оникс, 4 Палаша, АК-130 и един ЕН-101 Мерлин и съединение от 2 такива,две-четири големи корвети(1600 тона, 80 метра 1 АК-176, 1хРБУ-6000, 1 двутръбен 533 мм. торпеден апарат, 2 Палаша и 16 клетъчен модул за 3С90 Щил и Оникс) и една бройка танкер реално не просто би могло само да срине десант само дори да е охраняван от FREMM, a координирано някоя бойна група в състав 1 тежка корвета, 4-6 тежки ракетни катера(примерно 1234 Овод Э - така ще трябва да поддържаме един единствен тип ПКР - П-800 Оникс, един тип крилата ракета за подводници - 3М54 Калибр и два типа зенитни ракети до голяма степен съвместими с армейското ПВО - демек доста ще е икономично) и 4 подводници пр. 877 или 636 реално биха запечатали черноморското крайбрежие и в комбинацията с ВВС имащи на въоръжение 80 Су-30 МКИ и 50 МиГ-33 и солиден запас TAURUS KEPD 350 и две бригадки Искандер Е, реално биха накарали даже голям агресор внимателно да си помисли иска ли да се занимава с нас предвид това, че не е много ясно в кой момент и от къде какво може да му дойде. П-800 няма никакви проблеми да работи по радиоконтрастни цели на брега, а в случай, че Турция е агресора практически всичките им бригадни щабове в европейската част са на минути полетно време или на Искандера(Хасковско - Текирдаг 1.5 минути, Ямболско - Гелибоолу - пак толкоз, Димитровградско - летище Ататюрк - към 2 минути) или на Калибъра или на двете. А прибавим ли и два Бастиона (един някъде в Царевско, втория около Карнобат), реално можем да затворим и Босфора.
            В случай, че някой се интересува какво му харесвам на Оникса - скорост 2М, 250 кила бойна глава, малка отразяваща повърхност, набор гъвкави траектории, възможност да оперира от 10 до 14 000 метра височина
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              #66
              Не, не знаех за белгийците, признавам си.
              Но пък не си прав за ракетните катери. Първо споменаването на Китай в случая, може да бъде само в ущърб на твоята теза, не в нейна подкрепа . Второ има всякакви решения (от неприлично богати страни като Норвегия, към по-скромни, като Тайван и Гърция, до съвсем бедняшки като Иран). По същество флот с каква стратегия се ориентира към подобни съдове можеш ли да се сетиш?
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #67
                Сега като се замислям имам чувството, че май трябва в такава тема да се почне от А и Б на навализма и който не е разгърнал поне веднъж Махан, да го направи и то бързичко.
                Всякакъв такъв флот е абсурден, защото България в качеството си на морска страна е ограничена от географията. Говорим за Черно море за Бога!
                Второ трябва изглежда да се натърти, че България не може да осигури sea control дори и над локва като Черно море, а дори и да може, това не ти носи предимствата, които носи успешно осъществена sea control стратегия. защото пак виж т.1. Ограничен си от шибаната география!
                Щом не можеш да осъществиш sea control, пък и щом не ти е нужно, значи единственото което ти остава, като ефективно решение е sea denial. Което значи две взаимо-свързани неща
                1) асиметрични средства
                2) отказ от пряк contest над морето.

                Нищо асиметрично не виждам в описания от дука флот. Виждам концепция за флот, който да оспорва контрола върху морето. А това е грешен път.

                Пак да си задам въпроса от преди няколко постинга:

                "Какво повече си представяте, че можете да добиете чрез флотско решение" ?


                ...Не знам, за мен тези неща са очевидни и дори не заслужават коментар. Ясно е, че такава дискусия трябва да започне от стратегията, но си мислех, че тя си е очевидна и няма какво да се обсъжда и съответно се дискутира едно ниво по-надолу. Очевидно съм се лъгал обаче.
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #68
                  Впрочем искате ли да си направим тема за българските ВМФ и да преместим всичко там?
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    #69
                    Готово. Ако има недоволни от подхода ми към заглавия, да ми пуснат лично съобщение с предложение за по-добро, че съм затънал в работа сега и не ми се мисли за нещо по-подходящо от описателния подход.

                    Comment


                      #70
                      А това е грешен път.
                      Щооо? Аз мога да се сетя за куп доводи в полза на обратното. Особено съчетани с добре въоръжена 80-90 000 професионална армия(достигаща 180 000 при мобилизация) такъв флот(и то не тоя на Дука, а офанзивен такъв като описания от мене) е силен сдържащ фактор за всеки кандидат агресор.

                      "Какво повече си представяте, че можете да добиете чрез флотско решение" ?
                      Ясно и добре изразено послание - "Я по-добре си стойте у вас"
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #71
                        Sailor_Malan написа Виж мнение
                        Щооо?
                        Щото се сражаваш за контрол върху морето, а дори и да го получиш, контролът върху Черно море не ти носи никакво решаващо стратегическо предимство, което само по себе си да може да ти донесе благоприятен изход при потенциален конфликт, с който и да е от другите играчи-съседи на България, които при такъв конфликт биха оспорвали контрола върху Черно море. Иначе казано за България не съществува военноморско решение на евентуален конфликт!

                        Ако си България е безсмислено да се сражаваш за контрол върху Черно море. Не можеш да надделееш над географията! И това би трябвало да е елементарно за разбиране.
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          #72
                          Sailor_Malan написа Виж мнение
                          Ясно и добре изразено послание - "Я по-добре си стойте у вас"
                          Което би могъл да получиш и с асиметрично решение. А то бидейки асиметрично ще ти е много по-евтино.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #73
                            Напълно убеден съм, че купуването на ракетни катери са пари хвърлени на вятъра. Предимствата им от страна на икономия на средства - по-малка цена, по-малък екипаж, по-малък горивен разход, по-малко средства и времетраене на ремонтите силно се ограничават от обстоятелството, че за сметка на това РК трябва да се използват в по-големи бройки. За сметка на това пък:
                            - имат по-ниски мореходни качества
                            - нямат достатъчни обеми за разполагането на балансирана система от оръжейни системи, системи за разузнаване и целеуказване и системи за РЕБ. Винаги една от тези точки взема надмощие за сметка на другите две
                            - донякъде компактните размери на катера повишават скритостта му, но щом се включи в боя тя като цяло отива по дяволите, а тогава същите тези малки рамери го правят уязвим, защото една ПКР е достатъчна за да порази множество системи, две ПКР са в състояние да поразят почти всички системи и съществува реална опасност за загуба на съда, а при три попадения от ПКР вероятността за загуба на съда е може би ~97%

                            Давате пример за това как Русия и Китай още строят ракетни катери. Да, а за какво ги използват? За отбрана на подходите към големите им ВМБ, които така или иначе са разположени в райони със силно разчленена брегова ивица. През цялата си служба се съмнявам тези катери да се отдалечават на повече от 100 морски мили от базата си, районът им е много добре познат и като цяло екпажите им са специалисти в отбраната единствено на оперативния им район. И там ролята им е по-скоро да отклонят вниманието на противниковите съдове, докато бреговите ПКР-комплекси и авиацията ги поразят. Чили и Швеция примерно също успешно използват такива съдове, но тяхната брегова ивица и многобройни острови способстват прилагането на партизанска тактика. С Норвегия положението е същото. Германското крайбрежие е долу-горе като нашето и германците се преориентираха от катери към корвети.

                            Преди време и аз си мислех, че разбирам от въоръжени сили, заради книгите, списанията и сайтовете, които бях прочел и в разговор с моряци бях развил тезата: "Ракетни катери ни трябват, малки, евтини, щатните им ПКР не отстъпват на тези на по-големите кораби, ще вземем повечко, бла, бла, бла...", на което на секундата реакцията беше: "Абе момче, ти на катер в Черно море пътувал ли си?! Ами че то има едни от най-"мръсните" вълни, катерите са безполезни!"
                            Last edited by Duque de Caixas; 24-08-2012, 11:22.

                            Comment


                              #74
                              Въпрос: Годината е 2016. В определен регион в Източното Средиземноморие се изостря обстановката. Българското външно министерство призовава групата от десет хиляди души, включваща български граждани и техните семейства да напуснат размирния район. За около две седмици по-голямата част от тях го правят, но ситуацията ескалира изключително бързо, затворенo e въздушното пространство и 700 души остават блокирани там. Българското правителство решава да ги евакуира, заедно с още 100 - 150 граждани на Сърбия, Румъния, Черна Гора и Македония, които са се присъединили към групата. Летището, на което се намират е затворено, намира се недалеч от брега и хората могат да бъдат извозени с автобуси до там, но какво правим оттам нататък?
                              Last edited by Duque de Caixas; 24-08-2012, 19:00.

                              Comment


                                #75
                                Сун Дзъ написа Виж мнение
                                А пък бях питал тук някъде дали кораб като "Мистрал" е удачен.
                                Ако става дума за турския флот, Мистрал им е прекалено слаб. Тяхната концепция е а-ла Хуан Карлос. Ако става дума за нас, пак възниква същия въпрос - защо ни е командно-десантен кораб? Единствения сценарий, при който можем да го използваме, е в коалиция с някоя черноморска сила срещу друга черноморска сила. Ние сами няма какво да командваме, а потенциалните съюзници биха получили супер тласък с такова попълнение (нямат аналог засега). Значи, да дърпаме дявола за опашката...

                                ПП Мерси за милите думи, съвсем незаслужени, но държа да отбележа, че винаги съм бил против този тип десант в първите часове. Без SEAD и въздушна обработка няма големи шансове според мен.

                                Comment

                                Working...
                                X