Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стратегическа концепция, доктрина и състав на хипотетичен български ВМФ (в бъдещето)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Абе точно това каза - " в рамките на съединение не могат да оцелеят и водят ефективен бой в открито море. " и имаше предвид с най-силния противник в морето.
    Това си е точно всичко или нищо и то търсене на симетрично решение.
    Иначе тия цифри за нищо ги нямаш. 6 основни кораба??? Надявам се никога да не се налага да плащаме за толкова абсурдно раздут флот. За сведение Израел се оправя с 3 корвети и остарели missile boats в Средиземно море, в толкова потенциално враждебна среда, а ние тук в тая локва затворена, да я натъпчем с 6 корвети...
    Приемете географията мама му стара . Не ни трябва да сме морска сила.
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      #17
      Нека и аз да се включа в офтопика

      Добре е да не се забравя, че всичко в този свят струва пари. А пари няма, няма и да има.
      Всъщност в момента военния бюджет не стига да се поддържа на ниво дори тази армия в момента (и ВМС в частност), а какво остава да се купуват фрегати, корвети, десантни кораби и атомни подводници. Мечти, чието място е в алтернативния раздел на форума
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #18
        Аз по едно време отделих малко усилия да разбера какви точно задачи се възлагат на нашия флот, каква е доктрината. За съжаление не намерих нищо, може би не съм търсил където трябва. Все пак имам спомен, че по линия на НАТО сме задължени да поддържаме две фрегати за участие в мисии, което би трябвало да изключи корветите като основни съдове, освен ако не са, хмм, по-големки и мореходни.

        Comment


          #19
          Кухулин, виж тук:

          Last edited by 1951; 21-08-2012, 22:22.
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            #20
            1951 написа Виж мнение
            Мерси. Общо взето в документите липсва кой знае каква конкретика, но например това може да бъде полезно:

            54. Мисията "Подкрепа на международния мир и сигурност" включва... [бля бля] Военноморските сили участват с декларираните сили, в рамките на ресурсния еквивалент за участие на една фрегата, за период от три до шест месеца, в рамките на една година.

            Трябва си поне една боеготова фрегата за подкрепа на международния мир

            Comment


              #21
              Български Мистрал - надали. Пък и 6-8 фрегати идат повечко. Виж четири фрегати и четири неголеми корвети(разбирай нещо способно да развива 35+ възела, въоръжено с едно 57 или 76 мм. универсално оръдие, 1хПалаш, 4-8 ПКР, реактивен бомбомет и двутръбен апарат за леки торпеда от типа на МК.46 примерно, като това е по-скоро екстра и имащо автономност по отношение на припаси и гориво над 10 дни) може би е оптимум. Като прибавиш и 6 големи ракетни катера(Мълния въоръжена с Х-35 би свършила прекрасна работа), 3-4 дизелови подводници(може и 877 втора ръка), два дивизиона БАЛ-Е или по-добре Бастион(челния сблъсък на каквото и да е по-малко от континент с ракетите на Бастиона определено няма да привърши добре за плавателното средство, а и близкия разрив на Р-800 никак няма да му хареса) на брега и общо взето морския компонент на отбраната като да заспива. Остава само ескадрила от 8 вертолета способни да мъкнат леки ПКР(Х-35 примерно има вертолетна модификация) и да подпомагат целеуказването на леките сили. А и ако се вложат пари в разработката на свестна двигателна установка, за четирите корвети реално ще се наложи само внасяне и интеграция на оръжието и електрониката(другото може да стане и у нас)
              А впрочем Бастиона може да обстрелва цели намиращи се в икономическата зона от Петолъчката или от Сливен примерно, което прави прикриването на съответната батарея с изтребители и зенитни ракети доста по-лесно(достатъчно е да се избере стартов район в зоната на охрана на най-близкия зенитно-ракетен дивизион), а своевременното му откриване и унищожаване много трудно преди комплекса да е открил огън по навлизащите в зоната на охрана десантни сили(координирано с надводния флот)
              Last edited by Sailor_Malan; 22-08-2012, 14:25.
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #22
                абе напълно реално беше да имаме фрегатите плюс няколко нови френски корвети.

                Comment


                  #23
                  Sailor_Malan написа Виж мнение
                  Виж четири фрегати и четири неголеми корвети...3-4 дизелови подводници
                  Това е нечовешки много за страна като България. Просто не разбирам, това че хората във форуми като този, обичат по принцип оръжията и въоръжените сили, защо трябва да означава стремеж страната ти да придобие нереални количества от тях.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    #24
                    Просто не разбирам, това че хората във форуми като този, обичат по принцип оръжията и въоръжените сили, защо трябва да означава стремеж страната ти да придобие нереални количества от тях.
                    А? Не те разбрах. Един вид излиза, че като са ми интересни оръжията(а то не е така само във форума, чат пат и модели сглобявам и колекцията ми е малко по-голяма от българската армия в момента, особено по отношение кораби и самолети, пък и не пропускам да пострелям когато може) значи страната искала да се милитаризира Това малко звучи като една баба от квартала дето навремето ни се караше, че си играем на войници
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      #25
                      Sailor_Malan написа Виж мнение
                      А? Не те разбрах. Един вид излиза, че като са ми интересни оръжията(а то не е така само във форума, чат пат и модели сглобявам и колекцията ми е малко по-голяма от българската армия в момента, особено по отношение кораби и самолети, пък и не пропускам да пострелям когато може) значи страната искала да се милитаризира Това малко звучи като една баба от квартала дето навремето ни се караше, че си играем на войници
                      Ок грешно съм се изразил. Но наистина не разбирам как човек може да иска 4 фрегати, 4 корвети и 3-4 подводници за българския флот. Не мога да си го обясня по друг начин освен с ирационална любов към оръжията.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #26
                        По принцип, в някаква алтернативна реалност не е зле да имаме постоянен патрул на една дизелова подводница - да си обикаля, да си носи ракетите и кротко да убива мерака на комшиите за някакви заигравки.

                        Въпроса е колко подводници са необходими за един постоянен патрул в нашите условия. Може би четири наистина са доста, но три ми се струват тамън.

                        Comment


                          #27
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Въпроса е колко подводници са необходими за един постоянен патрул в нашите условия. Може би четири наистина са доста, но три ми се струват тамън.
                          Точно това си мисля и аз. Количеството на кораби/подводници е свързано със задачите за които е предназначен флота.
                          Или ще подържаме някаква западна скрап, за да може да пазим саудитски танкери от сомалийски пирати, или ще подържаме кораби с възможност да защитят поне бреговата ни зона.

                          И защото темата е за Украйна, ето примерно евентуален противник по море. Оставяме настрана Русия и Турция, те каквото и да правим не са лъжица за нашата уста.

                          Флота на Украйна : http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%...B8%D0%BD%D1%8B

                          ВВС на Украйна : http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%...B8%D0%BD%D1%8B

                          Ако се изострят отношенията ни, ако начело на нашата държавата или тяхната застане някой идиот - и при нас ги има предостатъчно, а и при тях с лопата да ги ринеш какво правим ?
                          Как противодействаме на търговска (морска) блокада, даже да няма реални бойни действия. Как се справяме ако конфликта ескалира ?
                          Примерно Украйна е спряла кранчето на газопровода, как осигуряваме морските си комуникации и доставки на горива от други места?
                          Изключваме всякакви сухопътни, десантни и прочее операции. Само конфликт в морето - кораби и ВВС.



                          Чакаме Русия, САЩ или НАТО да се намеси не е отговор на въпроса.
                          И въпросът не е как ще се свиваме като мишки и как ще оцелеят гемиите ни, а как ще принудим противника сериозно да се замисли, как ще оцелее неговия флот.

                          Така, че моля за вашето мнение по такъв евентуален сценарий.
                          Last edited by Сун Дзъ; 23-08-2012, 11:57. Причина: дописване

                          Comment


                            #28
                            Кухулин съгласен съм с твоите сметки, за да имаме една подводница постоянно в готовност за патрул или на патрул това означава 3 подводници, същото е съотношението и с основните наводни съдове. Говорим за мирно време естествено.
                            затова 4 Фрегати, 4 корвети, 3-4 подводници означава, че постоянно ще имаме 3 кораба в готовност и една подводница. В мирно време. Не знам но за мен това е абсурдно голямо число, за страна като България.
                            Аз лично се надявам, че страната ни никога няма да има позиции или претенции, които да налагат защитата им чрез проекцията на такава чиста военноморска мощ в басейн като Черноморския.
                            Аз съм много съгласен с това, което е писал Малан за ракетни катери и защита от брега, защото това са добри асиметрични отговори на потенциални заплахи. Но повече от 3 основни наводни съда (което означава 1 постоянно в действие в мирно време) е ненужно според мен. И разбира се никакви подводници. Твърде високо съотношение разходи с/у евентуални ползи.

                            А на ситуацията описана от Сун Дзъ какво правим ли.
                            А2/АD и разбира се, чакаме намеси на международната дипломация.
                            Това е общо взето очеизваждащ и елементарен отговор. Въобще нищо ли не се е случило в последните 10 години конфликти и никакви изводи ли няма да си направим, че да продължаваме да търсим симетрични решения на потенциални заплахи.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #29
                              albireo написа Виж мнение
                              И разбира се никакви подводници. Твърде високо съотношение разходи с/у евентуални ползи.
                              Всичко зависи от конкретната обстановка и от поставените задачи. В редица случаи подводниците са чудесен асиметричен отговор, едновременно евтин и ефикасен. Но ако правителството разчита на дипломация и не е поставило съответните задачи пред флота, подводниците са излишни, разбира се.

                              Comment


                                #30
                                Кухулин написа Виж мнение
                                ...евтин и ефикасен.
                                Критичният минимум, който ти трябва е 2 бройки и това е наистина критичен. С 1 подводница де факто нищо не правиш, това са пари на вятъра. Кое по-напред - поддръжка, интеграция на въоръжение, усвояване и обучение на екипажа, патрул...една бройка подводен флот не прави.
                                Та, кое му е евтиното в покупката, поддръжката, разходите по въоръжение и екипажи най-важното на 2 (или направо 3) подводници, съотнесено спрямо потенциалната им ефeктивност, като същото би могло да бъде постигнато с далеч по-малко средства в басейн като Черно Море? Аз лично не виждам особени ползи.
                                Last edited by albireo; 23-08-2012, 12:55.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X