Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бункер край Шабла

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Бункер край Шабла

    Бункерът се намира на 7-8 км. северно от Шабла буквално на 10 метра от морския прибой, разположен на самата плажна ивица. На пръв поглед ми направи впечатление, че няма фронтална амбразура за разполагане на артилерия а напротив- фронта а бункера, насочен към морето е плътна стена без каквито и да било амбразури. Такива има по южната и северна фасада на бункера с предназначение за стрелба с леко пехотно оръжие. На задната фасада има няколко малки вратички- предполагам за вход/изход за личния състав и снабдяване с муниции. Покрива е плосък /в близкото минало е имало питейно заведение там, съдейки по разрушения сенник/. Липсаата на фронтална амбразура много ме озадачи и затова преположих, че на покрива е била разположена голямокалибрена артилерийска система бяз железобетонно прикритие, но това са само догадки от моя страна. И друго интересно за мен- ако този бункер е предназначен за отпор при евентуален морски десант, защо липсва фронтална амбразура за картечници и леко оръжие? Съдейки по състоянието на бетона и арх-дизайна си мисля, че бункера датира от времето на ВСВ. Моля, в случай, че някой разполага с информация за това съоръжение да сподели! Прилаагам снимка. Предварително благодаря!
    Attached Files
    Last edited by peterpetroff; 19-08-2012, 11:26.
    GOTT MIT UNS!

    #2
    Предполагам, че е система Льо Бурже - ефектът се посига с картечен огън от флангови амбразури по протежение на плажната ивица. Идеята е че ако има амбразура в предната част ще бъде лесна плячка за артилерията на противника, а така сляпата стена може да бъде достатъчно дебела и здрава за да защити гарнизона по дълго време. На линията Манерхайм са ползвали такива. Би трябвало да има и други на близо за да се кръстоса огънят от амбразурите и да се покрият мъртвите пространства.

    Comment


      #3
      Малко вероятно е да е от времето на ВСВ, да не кажа почти невъзможно.
      През 50-те години има здраво фортифициране на определени десантнодостъпни плажове по Черноморието, поради опасения от възможен турски десант в случай на война.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment

      Working...
      X