Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Налични към 2020 г. сили и средства

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Оръжието на бригадите за бреговата отбрана включено ли е тук или то е отделно?
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #17
      Тук е каквото имаме, част от оръжието е "безкрайно" като АК и лекото доколкото съм разбрал Голъм, при теб евентуално само 120мм миномети и Конкурс може да са проблем май.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #18
        Не, не е закован щат, просто трябваше някак да ги организирам, за да навържа конкретни стойности към техниката и да имате да работите с нещо. Иначе за мотопехотата съм ги сложил с "малко отгоре" просто за да имате резерв (числеността също е малко по-голяма). Същото важи и за дивизионите "Тунджа".
        В момента малко реорганизирам нещата (не че някъде съм ги излагал свързано) с оглед на повишаване на управляемостта на играта от моя гледна точка. Преди да си изработите щатовете, имайте предвид следните неща:

        1) Управляемата единица ще бъда бригада (стават твърде много, за да оставя батальонната група като основа). Мен няма да ме интересува въобще каква е организацията под това ниво, т.е. как са разпределени по батальони, роти, взводове не ме вълнува. Възможностите на бригадата се определят то това, което сложите в нея.

        2) Нормално бригадата ще се управлява като цяло, т.е. ще задавате позиция в пространството и аз ще приемам, че тя е "размазана" по това пространство равномерно.

        3) В специални случаи ще позволявам да се отделят бойни групи в бригадата. Пример: искате да защитавате две несвързани позиции, а имате само една бригада. Друг пример: искате да сковете противник по фронта и да му нанесете удар във фланг, а имате само една бригада. Тогава можете да я разделите на две и с единия боен елемент да атакувате фронтално, а с вторият да маневрирате, в търсене на чуждия фланг.
        За тези цели ще приема, че бригадата може да образува до четири отделни "групи", като две от тях са служебни, а две - бойни. Служебните са: артилерийска (ако отделите артилерията да действа самостоятелно) и тил и щаб (в едно). Бойните позволяват произволно да разделите бойните сили на бригадата - изцяло по ваша преценка.

        4) В нормални обстоятелства, т.. когато бригадата е "едно", на артилерията може да се задава самостоятелна мисия. Ако прикачите артилерия към конкретна група също ще можете да й задавате отделни "роли".

        5) Самостоятелни артилерийски дивизиони, полкове или бригади, ще бъдат по-ефективни в специализирани мисии като контрабатарейна борба.

        Когато създавате новите "щатове", изхождайте от следните игрови принципи (в реалността не е така, но е добре да следваме някакви общи разбираеми правила).

        командири
        За всеки отделен "елемент" от рота нагоре има нужда от отделен "командир". Въпреки че няма да ги симулираме не е лошо да ги добавяте. Може и с по-малко, но ще има отражение. "Командирите" повишават управляемостта на единицата (т.е. това доколко добре се интерпретират на тактическо ниво вашите решения: при недостатъчно командири единиците ще реагират по-зле и неефективно, за да се симулира взимането на лоши тактически решения). Принципно очаквам минимум 1 командир на 500 души друг персонал (това е минимумът. Повече е по-добре).

        щабисти
        Висши офицери, получили специално образование. Задължително трябва да имате такива в щабовете от ниво бригада нагоре. Те обработват информацията в двете посоки, т.е. нагоре и надолу в йерархията. От количеството щабисти зависи своевременното приемане и предаване на военна информация надолу и нагоре по веригата (реално, обработката й).
        Минималното количество е 1 щабист на 1 000 души персонал.

        офицери
        "Офицерите" отговарят за организацията и частично за ефективността. Т.е. при недостиг на офицери организираността на единицата пада, с малко страда и бойната ефективност. Очаквам минимум 1 офицер на 250 души персонал (но доста по-вече е желателно).

        подофицери
        "Подофицерите" отговарят за дисциплината и ръководенето на най-ниско ниво (това, което англоезичните наричат leadership). От тях директно зависи бойният дух и наполовина бойната ефективност. Те реално се сражават (т.е. участват като активен фактор в бойните калкулации, за разлика от останалите). Минимумът е 1 подофицер на 100 персонал. Както в останалите случаи, това е минималната стойност. Нормално отделенията се водят от подофицери в боя.

        войници
        Пехота. Т.е. всички онези, които търчат с автомат в ръка, обслужват лекото и тежко пехотно въоръжение и, с една дума, изнасят сраженията на плещите си. Да речем, в мотострелковите части десантът на транспортните машини е съставен от пехотинци (плюс подофицер обикновено).
        ПТУР-овете и ПЗРК се използват от войници.

        специалисти
        Оператори на всякакви системи, свързочници, механици, ремонтен персонал и прочее. Нормално са не-боен персонал. Макар и да имат оръжие не се очаква в нормални обстоятелства да го използват. Т.е. навсякъде където имате електроника, апаратура и прочее ви трябват "специалисти". Тъй-като в тази роля влизат и свързочниците, то имате определен минимален праг за част: 1 специалист на 100 души персонал.
        Зенитчиците също са специалисти. Изключение правят само обслужващите зенитни оръдия.

        сапьори
        Мисля ясно е какво представляват тези военни специалисти, така че тази точка ще е кратка. Ако нямат специализирано оборудване 1 сапьор може да постави до 120 м единично минно поле за 1 час или да разминира 30 м единично минно поле за това време. Специалната техника си има други нормативи. Освен това, разузнават местност (т.е. могат с малко да повишат скоростта на движение в пресечен терен), Мога да поправят пътища или мостове: 1 сапьор "поправя" 5 м път за един час. За взривяването на мост са необходими 100 сапьорни часа работа (т.е. 100 сапьори за един час, 50 сапьори за два часа и прочее).
        В сражение действат като щурмова пехота. Повишават ефективността при контактен бой и бой в град или укрепления.

        артилеристи
        Подразбираща се категория - за всяко оръдие трябва да имате съответното количество персонал. Имат оръжие и се бият само при самозащита.

        танкисти
        За всеки танк трябва да имате двама или трима танкисти (в зависимост от това дали има АЗ) плюс офицер или командир.

        екипаж
        Екипажът са механик-водачите и оператори на въоръжение на бойните машини (без танковете). Т.е. за всяка бойна машина трябва да имате съответното количество екипаж.

        тиловаци
        Обслужват останалите категории, пренасят товари, огтвят и прочее. Могат да се сражават (имат оръжие), но ще го правят само в краен случай.

        Можете да съставяте колкото искате нови части, стига да можете да си позволите персонала и да не надхвърлите количеството мъже в необходимата възрастова група. За смятане на цените ще ви направя един екселски файл. Имате възможност ако решите да преминете към наборна армия което ще ви даде известно намаление в цените, но ще загубите и предимството на професионалната армия (то не е голямо, разбира се). Наборници могат да бъдат само войници, танкисти, артилеристи, тиловаци, сапьори и екипажи, другите са само професионалисти.

        Важен момент: ако искаш групата да бъде моторизирана, трябва да има достатъчно транспорт за всички. Ще смятам, че скоростта на движение е съобразена с най-бавното средство в групата.
        Last edited by gollum; 28-03-2012, 22:10.

        Comment


          #19
          Лекото пехотно оръжие и част от тежкото като: автомати, картечници, гранати, екипировка е "безкрайно", т.е. не се отчита.
          Направих малки промени по списъка за въоръженията на склад. Общо взето, някъде съм дал доста повече, тук-таме по-малко. Но не мисля, че е проблем.
          Нямаме повече 130 мм оръдия.

          Comment

          Working...
          X