Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разузнаване и контраразузнаване

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    модератора каза
    Засега се очертават цени за руска бронетехника като:

    БМП-3М - 1,8 млн. $ (попаднах и ми бяха показани цени от 1,5 до 3,8 млн.)
    Т-90 - 3,2 млн. $ (попаднах на цени от 2,7 до 4,3)

    Ако има коментари - да заповядат.
    Вече може и да поизравним силите в Сухопътни войски! При бюджет 6 млр ще си купят "чукурстотин Т 90" и като ги подредят в три ешалона ще стигнат до Анкара! Чакам да видя цените на С300 и С 400
    Аз на тяхно място ще купя и две ескадрили евтиния F16 и елате ни вижте.
    Имам чест!
    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

    Comment


      #17
      Напразно се притесняваш, според мен. Един танков батальон Т-90 би струвал:

      42 х 3,2 * 110% = 147,84 + над 25 за персонала = т.е. грубо около 175 млн. $ ще струва един нов танков батальон. Колко мислиш могат да си купят, при положение, че няма да си взимат само сухопътна техника най-вероятно? 10 танкови батальона са 1,75 млрд. $, т.е. 27% от бюджета им. Голяма част, грубо казано.
      Обаче танковите батальони не могат да се използват сами по себе си, трябва да се обединят в бригади. Ако сметнеш, че направят две танкови бригади (по 3 танкови батальона) и 4 механизирани (по 1 танков батальон), то ще трябва да се купи техника, персонал и всичко останало за още 14 механизирани пехотни батальона, поне 6-12 САУ дивизиона, 6 инженерни батальона, 6 разузнавателни батальона, 6-12 ПТУР и същото количество ПЗРК дивизиона. Като сложим и командванията и свързочници, тилове и всичко останало, реално ще са похарчили много повече от половината си пари за 6 допълнителни бригади.
      Да, не е малко, но пак ще са много далеч от вашия потенциал. Това би означавало да хвърлят голяма част от парите си.

      Comment


        #18
        В контекста на горното - в реалността покупката на ново въоръжение е съпроводена с доста допълнителни разходи. За пример мога да посоча ВВС, където ако приемем, че цената на един самолет е N млн (по данни от открити източници), и се вземе решение за придобиване на примерно една ескадрила от 12 бр., то често се оказва, че тези 12 x N млн. са само едни 20-30% от общата стойност по привеждането на ескадрилата в бойна готовност, без да калкулираме цена на подготовката на екипаж/наземен състав. Причината за това е в разходите за набавяне на допълнителни материално-технически средства за нормална експлоатация, тренажори, наземни средства за управление и комуникация, калибрираща апаратура за бордовата радиоелектроника, средства и консумативи за периодично МТО и ремонт, ЗИП още куп други неща.
        Искам да подчертая, че едно е да се закупува въоръжение/техника за попълване на щата поради бойни загуби/аварии/изчерпан ресурс на наличната, и съвсем друго е да се окомплектова ново бойно звено.
        Като пример в тази насока мога да посоча Полша, която се налапа с F-16-ки, но се оказа, че в един момент, въпреки планирането, няма достатъчно средства за пълноценната им експлоатация.
        Last edited by Silent Warrior; 21-03-2012, 20:42.

        Comment


          #19
          Е чак не се притеснявам, но наистина се променя картинката, просто не си бях давал сметка , какво може да се направи с тези пари. С нашият бюджет само попълваме БК и всеки дърпа чергата .
          За осъдените на живот и смъртта е приключение!

          Comment


            #20
            Така е, но реших да не "прегъвам" твърде много "чергата" в тази посока, Silent Warrior (добър пример е въпросът с "Апачи"-те, поставен от Мировк - при реална цена на D версия блок 3 около 30 млн. $ (без радара над ротора), ако си купуваш и оборудваш ново подразделение и включиш всичко необходимо и достатъчен боекомплект, излиза по 80 млн. на вертолет). Обаче има и друг момент: много често тези сделки имат най-различни опции за разсрочване на плащането и различни "замени", които намаляват значително парите, които се плащат сега и на момента и позволяват разходите да се "разхвърлят" върху голям период то време.
            Реших, че ако тръгна да си играя да симулирам всичко това (реално трябва да се симулират тендери и прочее), ще отнеме година сигурно само този етап, а пък реалната полза няма да е голяма (е, ще е малко по-реалистично, но това "малко" няма как да се измери и съпостави).
            Затова смятам само подготовката на персонала и инфраструктурата (съвсем грубо) и отделно смятам само цената на въоръжението плюс малък процент "добавка" (за танковете е 10%; принципно съм ги описал "пазарната" тема). Естествено, по-реалистично би бил да завиша тези проценти, но и така се дига достатъчно вой, представям си какво ще е ако сега реша да ги увелича . Засега мисля да ги оставя така, можем да приемем, че симулират това, котео се плаща "сега и в момента", а останалото излиза извън обсега на играта.

            Comment


              #21
              Всъщност, моят пост беше провокиран по-скоро от темата "Пазар" в общия подфорум, като идеята ми беше да не издребняваме чак толкова при определяне на цените (въпреки, че именно от нас се очаква проява на анадолски манталитет и пазарлък до последно) - това води само до разпиляване на усилия.
              Ясно е, че в рамките на предоставените бюджети нито ние, нито те ще могат радикално да променят съотношението на силите. За нас по-съществено е да усилим слабите си звена, от колкото тепърва да създаваме нови.

              Comment


                #22
                Аз съм съгласен с колегата , извинявам се пред вас ако там моите принципни /така си мисля де/ постове изглеждат като издребняване. Да именно това е и моята цел да усилим слабите си страни.
                Виждам ги именно в - малък или недостатъчен БК на ударните ни възможности и малък или недостатъчен БК в точните боеприпаси.
                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                Comment


                  #23
                  Е, оптиката е само за близки разстояния и е стандарт за повечето войскови ПВО-системи (да речем, вашите Rapier). Радарът е необходимост за всяка система с по-голям обсег. Този "Панцир" сякаш е замислен да става и за двете - както за войсково на ниско ниво (ама с тая цена!), така и за по-генерална употреба. Това е допълнителна възможност, но върши работа само за ниско-летящи самолети, които преминават наблизо (е, и вертолети - особено те, защото са и по-бавни).
                  Готвят се! Купуват панцири!
                  За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                  Comment


                    #24
                    ъъъ, никой нищо още не е поръчвал за сега и те, като при вас, търсят разни опции, покрай това възникват спорове за качества, възможности и прочее неща.

                    Comment


                      #25
                      gollum написа Виж мнение
                      ъъъ, никой нищо още не е поръчвал за сега и те, като при вас, търсят разни опции, покрай това възникват спорове за качества, възможности и прочее неща.
                      Колегите спорят повече или по-малко от нас то при нас спорове още не е имало де!
                      Last edited by Kont; 03-04-2012, 14:43.
                      За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                      Comment


                        #26
                        За сега се очертава при колегите - както и неведнъж съм коментирал.
                        Комплексно ПВО основано на С 300, Бук 2М Е, Панцир, и разбира се Стрела 10. и останалите старички системи. С 75, С200 и прочие. Ще създадат още и танкови бригади може би 2-до 3 на Т72 и Т90. Ще наситят с противотанкови ракетни системи , също и на гаубична артилерия. Очаквам скоро да пробват почвата с ОТР .
                        Интересно защо само руско-съветско въоръжение заказват?!
                        Извода е следният опитват се да създадат комплексно въоръжена армия. Ще е голяма каша! Определено ще ни затруднят с ПВО системата си съчетано с огромното количество Стрели и Игли , Също на ограниченият ТВД ако съберат в ударен юмрук тежката техника и противотанкови средства/аз така бих постъпил - контратака/ ще ни е много трудно.
                        Задачата ни е да принудим противника да разсредоточи силите си на повече от едно направление - засега след поста на баш капудан паша успяваме, още повече че ще блокират пристанищата си , значи притесняват се , значи ще дръпнат артилерия и танкови сили за противодействие на десант.
                        Паши коментирайте моля какво мислите на този етап!
                        За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                        Comment


                          #27
                          Според мен контраатака от тяхна страна ще им донесе негатив, защото разполагат със сравнително малко сили и средства, които ако съсредоточат в едно направление, ще оголят останалите сектори.
                          Все пак не е изключена такава възможност, защото по правилата на играта, те по-скоро ще се стремят да ни нанесат максимални загуби, от колкото да търсят отново границите на Сан-Стефанска България, но кой знае...
                          По скоро очаквам (опит за) ешелонирана отбрана, като разчитат на танковите си части да повишат мобилността и гъвкавостта на тази отбрана.
                          Що се касае до С-75 – допускам, че те сами ще се откажат от него, защото през 2024г. вече ще е твърде стар, тромав и нискоефективен (според коефициентите на колегата Пилот от общия подфорум), и най-вече ще им ангажира сили и средства за работа с него.
                          Това са моите виждания към момента.

                          Comment


                            #28
                            Според мен, разсъждавайки логично (не вярвам да играят хазартно) ще имат основни сили в района Хасково-Харманли с опорни пунктове височините на Тополовтрад и тези пред Кърджали. Там ще е основната бронетехника и ПТВ-та, със силни окопани позиции на височините с арт и РЗС-та......логично е да ни чакат там и да се опитат да ни вкарат в чувала: Свиленград-Любимец
                            Другата основна част (2-ри корпус) според мен ще им бъде концентрирана в района на Смядово-Дългопол (където предполагам ще има укрепена линия на възвишенията) удобна за контраатака през проходите по направление Бургас и Ямбол или за отразяване на дебаркиращи части от към морето.
                            Другата им част ще бъде разположена в района на Аксаково-Балчик , където очаквам най-силната позиция с всичките РЗС , противокорабни комплекси и доста Арт.
                            В центъра със сигерност ще имат съединения но те ще са мобилни (мех.бр.) и прикриващи с опорни пунктове на Височините при Тополов град (според мен те са ключови) и Странджа (най-вероятно по билата на Връх Босна и Градище ще има опорни позиции с арт).
                            Т.е Според мен ще имат Бронетехника и ПТВ със самоходни дивизиони и реактивни батареи на Маришкото направление , и дефанзивно групиравка наблягаща на анти ПВО на левият им фланг с гъвкав център.
                            Поне аз така бих направил.
                            Извод:
                            За това наблягам на отвличащи удари от 2-ри корпус , да ги ангажира и привлече внимание и да развали подготвената от тях "изненадата" при Хасково-Харманли, и разчитам на захват на височините над Тополовград което ще таправи центърът на отбраната им уязвим и ще трябва да вкарат резерви, което е нашият шанс за развиване на настъпление от 1-ви корпус.
                            Именно за това и ще направим 2 подържащи удара в районите на Малко Търнова и в посока на Царево (с разузнавателна цел) за опипване на линията в Странджа.
                            Ще ни трябват укрепени позиции с ДОТ и Бункери за окопаване на арт в някои райони, подготвяне на резервни позиции също, но това в следващ пост.
                            Sub sole nihil novi est

                            Comment


                              #29
                              Ей сега стана интересно!!!
                              Като прочетох поста на gollum по въпроса "За изграждането на трайни отбранителни съоръжения" в общия подфорум и си представих какво могат да натворят отсреща с едни 200-300 млн.

                              Comment


                                #30
                                За укрепленията: имайте предвид, че българският отбор има ограничения за това колко укрепления и къде може да строят. Така че нещата не опират само до цени. Принципно приемам обсъждане на цените, защото не разбирам много от цени на строителство. Имат огарничения и за минните полета, които се поставят преди началото на кампанията (сухопътните - за морските въобще нямат възможност да поставят такива): както като дължина, така и като място. Местата на всички трайни отбранителни съоръжения ще ви бъдат известни предварително.

                                Comment

                                Working...
                                X