Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАЗАР (тема за обсъждане на цените)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Ами ето тук посочват точно такава цена за Д-версия. Ако няма някаква друга информация, която да влиза в конфликт с твърдението, ще го приема. Материалът е от 2003-та. Всъщност, посочват същата цена и за останалите версии (без последната), така че вероятно е някакво общо деление на разходите. Обаче каква цена да приемем.
    Между другото, на същия сайт има информация, че Турция има само Д-вариант, но няма точна информация за количеството. За момента съм приел, че имат около 300.

    Comment


      #47
      Пилот написа Виж мнение
      Х-31 трябва да е доста по-евтина от ХАРМ бтв, макар че не виждам какво може да я носи сред турските самолети.
      В Уикипедия е дадена цена 16 милиона рубли за Х-31 към 2010 г. Предполагам, че Х-58 ще е малко по-скъпа.

      Пак в линка от Уикипедия пише, че експортния вариант става за F-16.

      В настоящее время МКБ «Радуга» предлагает проект применения комплекса ракетного оружия с ракетой Х-58Э с зарубежных самолетов-истребителей типа Мirage-111Е, F-15, F-16.
      Ракета Х-58У предназначена для поражения радиолокационных станций (РЛС) без вхождения самолета-носителя в зоны поражения зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) типа Hawk, Nike Hercules, Patriot. Боевое

      Comment


        #48
        Линкът е в общи линии произведени ракети делени на цялостна цена. Само че това значи че има и долари от 1980 година и от 2003 година, както и А-вариантът който няма общо с Д такъв като цена и възможности. Според мен тези два фактора силно изкривяват цената в полза на евтини високи технологии.

        Не мисля, че интерфейсът за работа между ракетите и бордовия компютър на Ф-16 е нещо публично известно и казано на руснаците Също така на руските ракети трябва да им се взимат няколко различни глави за насочване, защото са тясно специализирани по честотите - Х-31П май има 3 различни глави според задачата. Не гледайте много скоростта на Х-58 бтв, първо е завишена и второ е от твърдотопливен двигател ако се вярва на Уикито - тоест той дава импулс в началото и от 120км полет ще си с 1000м/с някъде към 40-ти километър от самолета, останалите 80 са планира и стигаш до цел на 120км със свръхзвукова скорост (300м/с) само ако си голям късметлия.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #49
          Пилот написа Виж мнение
          Не мисля, че интерфейсът за работа между ракетите и бордовия компютър на Ф-16 е нещо публично известно и казано на руснаците
          Не знам, така пише. Може да имат някаква договорка с "Радуга".

          Пилот написа Виж мнение
          Също така на руските ракети трябва да им се взимат няколко различни глави за насочване, защото са тясно специализирани по честотите - Х-31П май има 3 различни глави според задачата.
          И аз прочетох, че при Х-31 е така. За Х-58 не срещнах подобна информация, но ако трябва, може да се поръча с необходимата глава.

          Пилот написа Виж мнение
          Не гледайте много скоростта на Х-58 бтв, първо е завишена и второ е от твърдотопливен двигател ако се вярва на Уикито - тоест той дава импулс в началото и от 120км полет ще си с 1000м/с някъде към 40-ти километър от самолета, останалите 80 са планира и стигаш до цел на 120км със свръхзвукова скорост (300м/с) само ако си голям късметлия.
          Някакво линкче може ли да се намери по този въпрос?

          Comment


            #50
            Така е, но няма как да извадя цена за D-вариант така или иначе. Да не говорим, че много от цените в тази тема са получени точно по този начин .

            Още една система, че стана въпрос за нея. Управляеми снаряди VULCANO за 76/127 мм морски артилерийски системи на OTO/MEKARA. Честно казано, засега успях да намеря стойност само за 76 мм снаряд ~0,04 млн. $ на парче. Ще допусна, че 127 мм е 0,06 млн. $, защото главната разлика е в размерите, а цената основно идва от системата за корекции на полета по време на курса.
            Става за 76 и 127 мм оръдия на фирмата, както и за 127 мм Mk.52.
            Не можах да намеря никакви конкретни данни за цената на "набора" за използване на управляеми снаряди за нормална система.
            Ще допусна, че 76 мм морско оръдие ще може да използва такива боеприпаси срещу 0,2 млн. $, а конверсията на 127 мм ще струва 0,3 млн. $. Ако някой намери други данни, да пише.
            При стандартно морско 127 мм оръдие това дава обсег до 100 км (120 км за новото италианско оръдие - може би то ще е на новите турски фрегати). При 76 мм система дава допълнителна ефективност срещу самолети, ракети и прочее.
            И двете системи дават добра ефективност срещу кораби и наземни цели.

            Comment


              #51
              Между другото как подкалибрен планиращ 127мм снаряд, на картинката поне с два пъти по-малък диаметър, тоест 65мм някъде, би успял да се бори срещу каквито и да било наземни цели? В смисъл това са 2-4кг експлозив, което не е твърде много. Кинетичната енергия също не е много защото ще му се наложи да планира - как ще има смислена поразяваща мощ?

              За твърдотопливните двигатели - винаги е така с тях, едно от големите ограничения на неща като АМРААМ и Р-77 е че работят с двигател само първите няколко секунди (и причината да се правят техни ramjet/scramjet деривиативи).
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #52
                60 mm. субмуниция(реалния калибър на 127 мм. снаряд Вулкано) с добра ефективност срещу наземни цели, които в повечето случаи не се виждат от кораба и са под известно количество бетон и пръст? И това имайки предвид, че основния поразяващ фактор в случая е кинетичната енергия, която в терминалния участък вече доста е паднала(снаряда няма ракетни ускорители)?
                Иначе ето ги модификациите на снаряда(не е кит, отделна муниция си е)
                - Unguided multipurpose round with a ballistic range of about 38 nm (70 km)
                - Terminally guided round with an on-board IR seeker intended for anti-ship engagements up to 38 nm (70 km)
                - Inertially guided system with GPS for the NSFS role and a maximum range of about 54 nm (100 km)

                Повече - тук
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  #53
                  Не знам, Пилоте, но системата я приемат доста добре на много места (като гледам, и британците ще я използват (заедно с оръдието) за нови свои фрегати) и в САЩ (морската пехота) обмислят да я ползват (заради работата срещу наземни цели). Приемат я за добър заместител на собствената програма, от която се отказаха (пак за 127 мм).
                  Сега, за взривното вещество - ако е 2-4 кг това всъщност е сравнително добре .
                  За сравнение, 105 мм пълнокалибрена ОФ граната при маса 16-20 кг (най-често е 17) съдържа 1.5-2.5 кг ВВ. Пълнокалибрена 155 мм ОФ граната при маса 39-45 кг съдържа 7-8 кг ВВ. При 127 мм системи - маса 29-31 кг, кг ВВ.
                  Точни данни за 127 мм снаряд VULCANO не намерих, но пише, че и вдваа варианта за стрелба срещу цели на сушата ще се използва полубронебоен снаряд с готови поразяващи елементи. Нещо за масата на бойната част може да се изведе от проектираните 100 кг/мин. над целта при продължителен огън и до 300 кг/мин. при краткотраен. Т.е. може би масата на един снаряд е около 15-20 кг (чисто предположение, разбира се). Самият снаряд е по-дълъг (в повечето случаи е така с подкалибрените от този тип) от стандартен. Доколкото разбирам, за ефективност се разчита на повече снаряди. И в това има определена логика, ако приемем, че точността на неуправляемия снаряд е многократно по-малка, каква полза има това, че съдържа 50% повече маса и взривно вещество, ако крайната сметка е че ще попаднат едва 3-5% от снарядите в целта, докато при управляемите попадат 80-90%?
                  Бих казал, че 100 кг боеприпаси в минута над целта са съвместими с показателите на 105 мм гаубица, така че не е кой знае колко зле. Що се отнася до насочването, това вече да му мислят наблюдателите.

                  Иначе ето ги модификациите на снаряда(не е кит, отделна муниция си е)
                  Знам, Сейлър, друго е "кит"-ът - за това говорихме доскоро с Кухулин в техния форум. Впрочем, аз ясно съм си го написал.
                  Ползвах и този сайт, който си дал (знам го отдавна по повод ВСВ и ПСВ ), както и още няколко различни.

                  Обаче да оставим темата за разискване на цени, а не на ефективност. Мен не ме интересува тук дали нещо е ефективно или не, а само колко ще струва, ако някой реши да го закупи.

                  ПП Разбирам желанието на съветниците и от двата отбора "своето" да е най-супер, докато чудото да не става за нищо, но съм убеден, че ако по-случайност се бяха оказали от другата страна на барикадата, щях да чета съвсем различни дитирамби .

                  Comment


                    #54
                    Предполагам че, са на принципа на M829 120mm, APFSDS-T:
                    Armour-piercing, composite rigid (APCR)


                    или
                    armour-piercing fin-stabilized discarding sabot (APFSDS):
                    Sub sole nihil novi est

                    Comment


                      #55
                      Това е ясно, въпросът е какво съдържа "бойната част" и как поразява целта (да речем, отменените варианти и перспективния вариант за новия щатски разрушител използва изцяло кинетична енергия - ефектът се постига от високата скорост). При всички стандартни оперени подкалибрени боеприпаси с отделяща се калибрена част (всички съвременни танкови бронебойни боеприпаси) поразяването се постига за сметка на кинетичната енергия чрез стрела от много плътен материал, по възможност със запалителни качества (волфрам, обеднен уран). При артилерийските подкалибрени снаряди (първите примери, доколкото ми е известно, са от ВСВ) този принцип в повечето случаи не върши работа, освен ако не става въпрос за някаква добре укрепена точкова цел. Но изрично е споменато, че те са "полубронебойни", т.е. съдържат взривно вещество и готови шрапнелни елементи, така че в този смисъл са по-близо до традиционните ФО боеприпаси. Въпросът е за масата, защото стените на снаряда трябва да са дебели, за да има структурна здравина и при този диаметър и форма трудно ще се побере много взривно вещество (главната причина, поради която с нарастването на калибъра рязко нараства и количеството ВВ).
                      Ако приемем, че схемит, които са пуснати в Интернет са в правилна пропорция, при 127 мм пълен калибър подкалибрената част или за между 72 и 75 мм (ниска е резолюцията, затова не съм съвсем точен), но да кажем - 72 мм. Дължината трябва да е 1 400 мм, т.е. двойно на нормалната дължина на 127 мм снаряд (660 мм). Частта, която би могла да съдържа взривно вещество и готови поразяващи елементи не надхвърля 750 до 800 мм от снаряда (вероятно е около 700 мм). Не е активно-реактивен, т.е. няма "загуба" на полезно тегло за тази цел.
                      Сега, за поразяаващата сила - все пак, снарядът се издига на 16-18 км по балистичната си крива, след което започва да планира и приближавайки целта се спуска обратно. .е. ще има не малка кинетична енергия (тежък плътен предмет с аеродинамична форма, падащ от около 15 км височина).
                      Last edited by gollum; 25-03-2012, 12:12.

                      Comment


                        #56
                        Масата на американския аналог е 50 кг.

                        Extended Range Guided Munition

                        Comment


                          #57
                          Ок, но сащианският провален "аналог" е пълнокалибрен снаряд с по-голяма дължина от нормален боеприпас и е активно-реактивен - има ракетен движител в задната част. Т.е. съвсем различни размери и възможности да носи ВВ.

                          Comment


                            #58
                            Ам Гъл, може ли да ми дадеш цени на следните кораби:

                            БДК проект 1174 тип "Иван Рогов" - http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Ro...s_landing_ship
                            МДК проект 1232.2 тип "Зубър" - http://en.wikipedia.org/wiki/Zubr_class_LCAC (този пише, чер китайците са си купили 4 броя за 315 мил. $, но те са ги договаряли с Украйна)
                            БДК проект 775 - http://en.wikipedia.org/wiki/Ropucha_class_landing_ship

                            Освен това искам да знам колко е времето за товарене на тези кораби, ако да кажем това става в оборудвано пристанище (Варна или Бургас)?
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              #59
                              Може ли цена за
                              9П149 Щурм-С втора ръка и бройки налични за закупуване
                              и цена за 9П157-2 Хризантема С
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                #60
                                Ами потърси и ако намериш нещо - пиши, че сега нямам време аз да търся.

                                Comment

                                Working...
                                X