Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАЗАР (тема за обсъждане на цените)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Голъм, ето ти сирийската модернизация на Т-72
    В смисъл, съгласен си с цените за ъпгрейд или не? Защото в тази статия нещо достатъчно ясно аз не видях като цена, особено пък по компоненти.

    Comment


      #17
      gollum написа Виж мнение
      1) Колесно САУ "Арчър". Доколкото спях да намеря някаква цена, тя е от порядъка на 10 млн. $. Някой да е попадал на други сведения?
      Произведени са под 50 бройки.
      Мога да приема, че ще могат да се поръчат до 40 бройки.
      March 26/10: BAE Systems announces a GBP 135 million ($200 million) contract to commence series production of 48 Archer systems and their associated ammunition handling systems for the Swedish and Norwegian armed forces. This contract represents the initial production option at the end of the System Design & Development phase.
      което прави по 4.1м крайна цена.
      Bofors Archer system (click to view full) BAE Systems Bofors' Archer is a light, air-portable, and highly automated 155/52 light mobile artillery system. Archer began as a Swedish project, administered by their FMV procurement agency. Funding was provided for system development and some initial production, but the project's future had…
      Sub sole nihil novi est

      Comment


        #18
        Mirovk, данните за модифицирания бюджет (след като Дания се отказва и на нейно място идва Норвегия) наистина дават средна стойност 4,56 млн. $ за една система, но пък на други места срещнах съвсем различни стойности, а не съм убеден, че това е целия бюджет (да речем, към тези 200 млн. $, които се водят "за започване на серийно производство", има предходни разходи (поне за около 80-90 млн. $) за разработката, които със сигурност ще се "начислят" при продажлби зад граница (шведските и норвежките системи идват по предоговорени цени, които не са пазарни), на който се формира цената (в него трябва да влязат и разходите за разработката - те си ги разпределят (затова с по-голямата серия идва и намаляване на цената на единица).
        Да речем, тук е посочена цена от 10 млн. $ на единица. Но изглежда много, съгласен съм (може би заради малката серия до момента).
        Тук също намекват за такава цена:
        Although both the Archer and Caesar may suit the Malaysian army requirements better compared with tracked vehicles, they reportedly cost US$10 million (RM32 million) and US$5 million each, respectively, mostly due to the limited number of units.
        но пък това е някакъв блог, така че не е кой знае какво. Но пък другите цени са близки до това, което съм намерил.


        Ще помисля, ще потърся още и може да сложа цена от 7-8 млн. $ при по-малка поръчка (10-20 единици) или до 5-6 млн. при по-голяма (30-40 единици).

        Comment


          #19
          Голъм, може ли да дадеш ориентировъчни цени на следните артилерийски системи, предимно буксируеми:
          G5 (нови и ако смяташ за възможно втора ръка), Пион (втора ръка, дори Грузия си беше купила такова, няма да искаме повече от 12-24), буксируем Хиацинт/Мста (втора ръка, имат резерви от няколкостотин), самоходен Хиацинт втора ръка.

          За модернизацията на Т-72 - от онази статия излиза, че ново оръдие/нов управляем боеприпас/заглушаване на лазерна подсветка/ъпгрейд на СОУ под формата на нов комплекс за прицелване излиза 0,5 милиона спрямо 0,65 милиона при теб. По принцип не виждам голяма разлика, давах го като пример за модернизация.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #20
            Не съм попадал на цени за тези системи засега.
            Ако някой намери нещо - да пише.

            Comment


              #21
              За модерна буксируема артилерия ако се вярва на уикито за ето този финландски проект http://en.wikipedia.org/wiki/155_GH_52_APU цената е 0,5 милиона (включва оръдието и някаква малка установка която може да го движи със 7,5км/ч). Тоест бих очаквал за G5 нещо в този район или малко повече, примерно 0,6 милиона, за буксируема Мста или Хиацинт 0,3 защото все пак са си доста възрастни системи и се взимат втора ръка.

              За самоходния Хиацинт е малко сложно защото не е произвеждан в епохата на интернет новините По принцип смятам, че ако е купен на старо ще е около 2 пъти по-евтин от нещо модерно което хем има повече електроника, хем нови цеви, двигатели, купол и т.н. Оттам и предлагам цена от 1,5 милиона, едва ли ще купим повече от 80 такива все пак.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #22
                Гвоздиката 5 млн
                Всъщност това по-скоро е цена за М1А2 с TUSK
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  #23
                  Каква ще е цената на
                  AH-64D Block III Apach -US$18 million ?
                  Sub sole nihil novi est

                  Comment


                    #24
                    Пилоте, главният проблем с цените (когато се вадят въз основа на сведенията за един или друг договор или предложение на тендер) е, че те не отразяват само "характеристиките" на системата, но и неща като вложени в разработката средства, размер на серията до момента и различни "политически" съображения. За пример: френската колесна САУ "Цезар" е по-скъпа от Pzh-2000, което едва ли може да се изведе от характеристиките им (Pzh-2000 определено следва да е по-скъпата от двете от всякаква гледна точка, но е произведена в по-голяма серия). Да не говорим за К9. Така че е трудно да се извежда по този начин цената.


                    За буксируемите артилерийски установки

                    - за "стара" буксируема система без механизация, апарат за зареждане, свръх-модерна СУО, система за залпов огън и система за използване на управляеми боеприпаси: до 0,25 за 105 мм; 0,3 за 122 мм; 0,5 млн. за 155 мм (39-45 калиброва), до 0,55 млн. за 52 калиброва.

                    - за модерна буксируема система: 0,5 за 105 мм; 0,6 за 120-122 мм; 0,8 млн. за 155 мм. +0,05 млн. $ ако има система за механизация (движение на собствен ход); +0,05 млн. $ ако има АЗ; +0,05 млн. $ ако има система за залпов огън; +0,1 млн. $ ако има система за управляеми боеприпаси; +0,05 млн. $ ако има система за автоматично позициониране.
                    Т.е. за система с всички "екстри" цената ще е:
                    - 0,8 млн. $ за 105 мм;
                    - 0,9 млн. $ за 120 мм;
                    - 1,1 млн. $ за 155 мм.

                    Мисля да въведа и следните допълнителни "утежнения". За поръчка под 20 единици цената се увеличава с 25%. За поръчка над 100 единици цената намалява с 10%.

                    Наясно съм, че това не покрива големите разлики от система до система, но... ще трябва да приемем все нещо за основа.

                    Сега, за системите на "Денел": G5 е "древна" система и трудно ще я намерите за продажба. Все пак ще разреша купуването й "на старо" (да речем, от запасите на ЮА) и цената ще е 0,5 млн. $. Виж, за модерната й версия (G5-52) цената ще е 0,95 млн. $, защото тя е с "всички екстри". От старата G5 могат да се поръчат до 20 бройки. От G5-52 могат да се поръчат до 40 бройки.
                    За G6 съм дал цена. Могат да се поръчат до 40 бройки.
                    За G7 ако някой реши да си поръчва, ще приложа горната схема, т.е. 0,55 млн. $. Могат да се поръчат до 60 бройки.

                    2А65 МСТА: 0,6 млн. $, могат да се поръчат до 250 бройки.

                    немодернизирана 2А36 "Хиацинт": 0,45 млн. $, могат да се поръчат до 120 бройки.

                    модернизирана 2А36М "Хиацинт": 0,75 млн. $, могат да се поръчат до 200 бройки.


                    За старите самоходни артилерийски установки

                    Ясно е, че нещата са сложни и едва ли ще се стигне до единно мнение.

                    САУ 2С1 "Гвоздика": 1,1 млн. $, могат да се купят до 50 ед.

                    САУ 2С3М1 "Акация": 1,6 млн. $, могат да се вземат до 200 ед.

                    САУ 2С3М2 "Акация": 1,8 млн. $, могат да се вземат до 100 ед.

                    САУ 2С5 "Хиацинт": 1,7 млн. $, могат да се вземат до 150 бр.

                    САУ 2С5М "Хиацинт": 1,9 млн. $, могат да се вземат до 100 бр.

                    Модернизация:

                    2С1 "Гвоздика" в 2С34 "Хоста": 0,6 млн. $ базова +0,4 млн. $ за "командирска" машина (т.е. с модерна СУО и по-добри комуникационни и прочее възможности). Могат да се модернизират до 100 машини.

                    Мировк написа
                    AH-64D Block III Apach -US$18 million ?
                    Хъм, аз намерих доста по-различна стойност . Вярно, това е продажба с всичко необходимо, включително големи боекомплекти, тренажори и какво ли още не (връзка). Ако не ми изневеряват математическите способности, цената излиза над 80 млн. $ на вертолет. Тук се дават същите данни. Така че не виждам как ще са 18 млн. $.
                    Тук се говори за договора за начална продукция на модификацията за домашна употреба, цената излиза по 31 млн. $ на вертолет. Но това е без каквото и да е въоръжение, поддръжка, нищо. А ако купувате тази машина, ще ви трябва всичко необходимо, така че в този случай цената ще е 80 млн. $ за количество до 30 и 75 млн. $ за количество до 50. За количества над 60 мога да дам цена от 70 млн. $
                    18 млн. $ ще да е цената за довеждане на предходна версия до новия стандарт.

                    Comment


                      #25
                      Ето един сайт в който има цените на основните арт. боеприпаси може да ви е полезен.

                      Sub sole nihil novi est

                      Comment


                        #26
                        Можеш ли да определиш цената на:
                        MGS M1128 - 3,6м
                        ATGM M1134 - 3,8м
                        CV М1130 - 1,3м
                        Аз имам цени от един сайт но незнам дали ще ги приемеш
                        Sub sole nihil novi est

                        Comment


                          #27
                          Хъм, вие си имате машини, които изпълняват тези роли - за какво ви е това? То ясно че можем да търсим цени за всичко, но само се губи време.
                          Едно бързо търсене дава цена между 3,8 и 4 млн. $ за "базов" Striker. Модификациите с ПТУР или оръдейно въоръжение би трябвало да са по-скъпи. Бих кацал, 3,8 млн. $ за бронетранспортьор, 3,5 млн. $ за командна машина, 4,0 млн. $ за ПТУР, 4,2 млн. за САУ.

                          Comment


                            #28
                            БМП 3.5млн
                            Конт, имаш ли източник за тези цифри? Това според уики е със 700 хиляди повече от чисто нов Т-90 (цени от сделката с Индия). Още повече, че ако са цифри от 80-те то би трябвало да ги утроим. Все пак говорим за 60 тонен танк със състеми разработени в средата на 90-те, срещу 15 тонна машина, въоражена със сравнително евтино оръдие произвеждана в България по лиценз от 1966 година.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              #29
                              Има цени на въпросните машини на този сайт

                              Stryker,Infantry Carrier Vehicle,IAV,M1126,M1127,M1128,M1129,M1130,M1131,M1132,M1133,M1134,M1135


                              Според мен са доста по-добри от наличните с които разполагаме но това е мое мнение.
                              Sub sole nihil novi est

                              Comment


                                #30
                                Със сигурност във всяка област могат да се намерят "доста по-добри от това, с което разполагаме", но пък вие разполагате с бюджетни ограничения, така че защо да сменяте нещо, което си имате? Впрочем, както си решите. Цените вече съм ги определил.

                                Амазоне, за съжаление, цената въобще не се определя от фактори като маса и прочее, както добре се вижда от приведените примери (да речем, САУ "Цезар" излиза по-скъпо от Pzh-2000, въпреки че по показатели и маса трябва да е обратното; реално цената се определя за всеки конкретен случай и зависи от най-различни съображения). Няма как да бъдем наистина реалистични с цените, затова ще трябва просто да се приемат някакви неща като дадени. Аз като незаинтересована страна съм най-подходящ за тази работа .

                                Comment

                                Working...
                                X