Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Материали за играта

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Материали за играта

    Тук ще давам връзки за изтегляне/разглеждане на материалите по играта.

    1) стратегическата карта (връзка за изтегляне)
    (качил съм я в dox.bg, големичка е - ~15 МБ)

    #2
    В името на уточнението:
    - "равна местност" - бял цвят на картата;

    - "пресечена местност" - светло зелен цвят на картата;

    - "закрита местност" - светло зелен цвят с тъмно зелени кръгчета;

    - "бластисто-горска местност" - тъмно зелен цвят на картата;

    - "планинска местност" - кафяв цвят на картата;

    - "плаж" - удобно за десант място, жълт цвят на картата;

    - застроен район (село/град) - сив цвят.

    Местността (теренът) има значение за скоростта на движение и за бойната ефективност на военните единици.
    Може ли легендата долу да включва и информация за цветовете на картата, на мен ми жълтенее малко - не виждам плажовете и пресечената местност е най-масовият бледожълтеникав цвят, нали?
    Също така, закритата местност какво значи точно - гора но сравнително равнинна?
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      М`да, мислех да ги сложа, но в суматохата съм забравил. Ще допълня легендата. И без друго ще има още няколко промени, така че утре направо ще кача пак на същия адрес новата версия. Ще допълня още няколко летища (по-скоро писти) при вас - според "Уики" има още няколко, не знам доколко са читави, но поне трябва да има къде да се излита и каца.
      Турция има много граждански летища, затова реших да не ги отбелязвам изрично (ще трябва да нацвъкам иконки къде ли не). Ако от турския отбор решат да използват някое като военно ще го отбележа.

      За местностите - за съжаление, цветовете не са много контрастни, но няма как, след като не правя картата от нулата (иначе трябваше да чертая градовете и пътищата отново, а това означава да я забавя поне с две седмици - нямам много свободно време за тази цел).
      Стандартният цвят - нещо като мръсно бяло с жълтеникав отенък е "равна местност" (ъъъ, нормална, т.е. има тук-таме неравности и хълмчета, както и растителност, но нищо сериозно).
      по-жълто - хълмиста местност, т.е. релефът е малко по-нагънат, но като цяло става за действия на механизирани подразделения (но пехотата има повече къде да се укрие, място за заемане на закрити позиции също се намира).
      оранжевеникаво - пресечена местност, т.е. сериозни препятствия за всякакъв род машини. Може да се намери откъде да минат, но си е опасно и трудно. Възможно е критото придвижване на подразделения (пехота, но не само).
      червеникаво/кафеникаво (зависи от монитора) - алпийска местност. Лесно ще го познаете, защото заема местата, където са Рила, Пирин, Стара Планина и прочее. Разбира се от само себе си - лоша местност за каквото и да е освен пехота.
      закрита местност = гора върху пресечен или алпийски терен. Много кофти терен за всякакви механизирани сили - бавно, трудно и ограничено придвижване, много опасно откъм засади и нападения.
      гора върху равно или хълмисто си е просто горска местност - значително по-лека версия на същото.
      Гората е отбелязана с малки точици и ледо зелен цвят (точиците са водещите).

      Сега, това е оперативната карта. Местността при нея има сравнително малко значение. Тя се използва само за задаване действията на авиацията и ПВО-то и ВМС. Квадрантът(малката черна клетка) е 10 на 10 км. На всеки сто километра има "зона", отбелязан с чевено. Посочвате координатите като комбинация от адрес на зона и индекс на квадрант (за предпочитане във формат "А1/010:012")
      А, за плажовете - забравил съм да ги отбележа, добре че ми напомни. Тук почти няма място, така че ще използвам някакъв символ.

      За сухопътните действия имате тактическа карта - тя е почти готова, очаквайте я до края на седмицата. Квадрантът е 4 на 4 км с вътрешно разграфяван на квадрати със страни от два километра. Зоната е двадесет на двадесет километра. Адресирането е А1/10:12-1 (всеки квадрант има четири зони, отбелязани с 1 до 4 по схемата:
      1-2
      3-4

      Опитвам се да постигна малко по-контрастни цветове за местностите при нея. Те играят по-важна роля.

      Comment


        #4
        Ок, мерси много. Ако е възможно да качиш и нарязана на парчета голяма карта или поне малко парче с районът добрич-пловдив-истамбул примерно?
        За наши неотбелязани летища - има Равнец и Балчик, те би трябвало да са си там, поне второто.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #5
          Като я завърша, ще я кача цялата. Остава ми да допълня северният дял на дунавската равнина (грубо - 2 часа работа), да оправя малко координатите (20-30 минути), да завърша терена (тук е по-сложно да се оцени - вероятно 3 часа общо) и да отбележа летищата (10 минути работа). Т.е. общо около 6 часа. Плюс около 1 час по оперативната карта. Утре вероятно ще успея да отделя поне 4 часа време, т.е. в събота сигурно ще съм завършил и двете. Тогава ще ги кача.
          Тактическата карта не достига до Истанбул (не виждам смисъл - какво ще правите там със сухопътни сили?), има някъде около 40-50 км турска територия по височина. На запад достига малко зад София, на север ще достига малко под Дунава (не виждам смисъл да вкарвам всичко - много работа залудо).
          Действията на авиацията се нанасят по оперативната карта - там Истанбул го има. Ако държите да стреляте с тактически ракети (или пък те го правят), тогава при нужда може да се изчислява и по оперативната карта.

          ПП Няма да има пълно съвпадение между означенията на местностите на оперативната карта и на тактическата. Но това няма особено значение.

          Comment


            #6
            Балчик и в момента е действаща техническа база с всички работещи съоръжения и на нея се провеждат различни мероприятия, че и служи за обезпечаване на морската подготовка на ВВС(главно на Безмерци), нищо че там няма постоянно базирани самолети
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              #7
              Да, знам, 1951 вече ми обясни - той пръв забеляза пропуска. Знаете ли кое от тези летища (в списъка) все още функционира или може да се използва?

              Comment


                #8
                тактическата карта

                Тактическата карта е готова, можете да я изтеглите от тази връзка. "Тежи" около 32 МБ.

                Comment


                  #9
                  Доколкото разбирам, има проблеми с отварянето на картата заради размера? То аз имам оптимизиран за това компютър и пак работих доста бавно (работната карта е около 1,5 ГБ). От другият отбор поискаха вариант, нарязан на области, ако искате ще го пусна и при вас. Когато отразявам диспозицията ще използвам отрязани "парчета" от картата.

                  Comment


                    #10
                    Ще съм много благодарен ако понарежеш нещата, моят слаб лаптоп се опитва да умре с тези карти. Гледах да ги понарежа на фотошоп, но непрекъснато ми забива и не се получава
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #11
                      Тактическата карта, нарязана на сектори

                      Тактическата карта на рязана на сектори, за удобство (мое) съм качил картите като два архива, единият е за северната част на картата, другият за южната част на картата. Секторите се презастъпват, така че да няма места на стика между две части.

                      Comment


                        #12
                        Между другото може би в тактическата карта да се отбележи най-големият противотанков ров който имаме? Намира се на тактическата карта в района заграден от квадранти 76:56, 79:59, 78:60. Известен е също така под името Марица-Изток. В общи линии заедно с ТЕЦ-а и язовира му ни дават 25-30км място където вразите малко сложно ще минат с каквато и да била тежка техника. Става и за разделяне зоните на отговорност
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #13
                          Мисля да финализирам картата, затова ако имате някакви идеи за промени, нещо ненанесено - сега е времето. Давам срок до сряда (18.04.12), след това за реално се приема само това, което присъства на картата.

                          Comment

                          Working...
                          X