Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Приятели започвам отново с това което имаме и ще добавя това което смятам че трябва да си поискаме от модератора, и това което сме говорили да закупуваме.
    1. изтребители/ударни самолети
    1.1 Три ескадрили, екипирани с F-35, ще ги назовем:

    101-ва - 16 х Ф-35 - специализирана въздушен бой имах предвид че е стелт технология и като незабележим ще е по лесно във въздушния бой
    102-ра - 16 х Ф-35 въздушен бой
    103-та - 16 х Ф-35 въздушен бой

    1.2 две ескадрили, екипирани с F-16 Bl.60

    111-та - 18 х Ф-16/60 специализирана анти ПВО имал съм предвид че бл 60 е с елементи на стелт технология и според мен това му дава предимство като по-малко забележим / да се крият по-малко от него/
    112-та - 18 х Ф-16/60 специализирана анти ПВО

    1.3 три ескадрили, екипирани с F-16 Bl.52+

    113-та - 18 х Ф-16/52+
    114-та - 18 х Ф-16/52+ специализирана ударна бомбардировъчно/щурмова
    115-та - 18 х Ф-16/52+ ударна бомбардировъчно щурмова

    1.4 четири ескадрили, екипирани с F-16 Bl.40

    116-та - 18 х Ф-16/50
    117-та - 18 х Ф-16/50
    118-та - 18 х Ф-16/50
    119-та - 18 х Ф-16/50 предлагам да я довъоръжим с AGM-158B JASSM-ER

    Т.е. ще разполагате общо с 48 х Ф-35, 162 х Ф-16.

    2. Транспортни, АУКС-и, танкери и въздушен контрол

    131-ва ескадрила:
    4 х АУАКС-а (Boing 737)
    133-а ескадрила
    3 х Boeing E-8 JSTARS /купуваме ги/


    141-ва ескадрила:
    7 х "Стратотанкер"-а

    от транспортната авиация ще можете да ползвате някъде около 4/5-ти, с други думи:

    150-та ескадрила:
    10 х C-130

    151-ва ескадрила:
    12 х C-160

    152-ра ескадрила:
    10 х CN-235

    153-та ескадрила
    10 х CN-235

    154-та ескадрила
    10 х CN-235

    155-та ескадрила
    10 х CN-235

    3. Безпилотни дистанционно управляеми апарати
    20 ударни
    60 разузнавателни
    1) Според информацията, която намерих, в момента Турция има между 100 и 200 и нещо "Харм"-а (модификация "Д"). Аз ви давам общо 288 ракети "Харм" и това е. Ако искате повече, трябва да ги купувате. Падат се по 8 ракети (2 БК) на самолет от двете специализирани ескадрили.За всякакви покупки на АЛАРМ или ХАРМ - в пазарната тема за цена.
    За HARM AGM-88D приемам 0,4 млн. $ на бройка
    За HARM AGM-88E приемам 1,00 млн. $ на бройка
    Това е за сега, което е дал модератора и което сме договорили. Разбира се имаме още и някакви количества неуточнени от модератора добри боеприпаси например нас ще ни ползва боеприпаса със специализация против летищни полоси въздух повърхност ракети със обсег 185 км и прочие. изчакваме за тях тук ги има http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...kish_Air_Force но разбирам, че модератора ще усредни системите за лекота в използването при калкулаторите.
    Нещо, което не съм сигурен да имаме но настоявам да купим- заради далекобойноста и точноста му. AGM-158B JASSM-ER цена която тук пише Стоимость единицы AGM-158A: US$1,5 млн JASSM-ER: US$1,7 млн http://en.wikipedia.org/wiki/AGM-158_JASSM предлагам да довъоръжим една ескадрила , като включим две ракети в БК -то й Например 119. Добавил съм по - горе както виждате Boeing E-8 JSTARS.
    Относно БПЛА смятам че разузнавателните 60 ще разпределим в ескадрили и ще придадем към командващите корпуси, също вертолетната ударна авиация смятам да направим така.
    По-розлично стои въпроса с ударните БПЛА. Съвместните ни издирвания откриха че ТА има на въоръжение много и различни ударни БПЛА. Мисля сме ги описали в тази тема. Всеки е описал каквото е намерил. Възнамерявам да предложа на вас и най-вече на модератора, да не използваме всички видове БПЛА, имаме достатъчно авиация, а и както ми се струва /може и да греша , поправете ме/ рапторите , предаторите и подобните израелски ударно -разузнавателни апарати са подходящи повече за контрапартизанска война. От тези типове -можем да се откажем . /така мисля/ Нас обаче ще ни ползват ударните анти ПВО БПЛА те са два типа Харпии и Хароп - това което откри Кухулин
    Значи, много интересно. Оказа се, че Турция има 100 бр. IAI Harpy и 48 бр. IAI Harop:

    IAI Harpy
    Обсег 500 км, отива и дебне няколко часа за радари. 32 кг. бойна глава.




    IAI Harop
    Обсег 1000 км. Отива и дебне 6 часа. Има автоматичен SEAD режим, но може да атакува и други цели с оптично насочване от оператор. 23 кг бойна глава.

    Turkey reportedly placed the launch order for Harop in 2005
    The Turkish Air Force (TAF) has ordered two batteries, each of 24 systems, of the upgraded, operator-controlled HAROP
    Смятам, че не ще бъде неудобно да поискаме от модератора да получим половината от двата типа. За Харпиите знам че са за еднократна употреба за Хароп не съм имал време да се запозная - предполагам само също са еднократни - т.е. безпилотно камикадзе анти радарно.
    Във тази връзка искам да получа вашите мнения - дали да закупим и колко още примерно още по 2 или 5 БК за двете анти ПВО ескадрили.
    Също какво още според вас колеги следва да направим. Започнал съм да изучавам военните летища -които евентуално можем да ползваме и ще поискам малко по късно от модератора да ги маркира на картата.
    Също възнамерявам да поискаме да мобилизираме гражданското летище в Истанбул и Измир ако се наложи. Просто разполагаме с много авиация и ако искаме да я използваме следва да й осигурим бази.Мисля че наличната танкерна-заправочна ескадрила е достатъчна.
    Относно вертолетите транспртно-бойни коментирале сме че ТА има над 35-360 транспортно бойни вертолета с товароносимост 4 тона малко повече и/ или/ 14-21 войника превоз от тях сме говорили с модератора да ползваме 280 . Освен това имаме мисля бяха 6 Чинуук / придобити / не ми се проверява сега искаме да ги позваме и тези. Засега въпреки, че аз съм привърженик на високомобилната война не виждам да има съгласие за тяхното използване в този вариант в който сме говорили Предлагам нека си ги имаме нека си имаме бригадите командо имаме въздушно десантната бригада ще видим какво още ще имаме и според нуждите ще планираме използването им. Аз виждам липса на традиции в нашата армия на използването на "летяща кавалерия" и това се отразява на общото желание - но нека ги имаме ако решим ще ги използваме.
    Противника ще има 24 Грипен една ескадрила или две по 12 изтребители специализирани във въдушен бой.
    има мисля и 12 Миг 29 изтребители - не знам специализацията им.
    Очаквам мненията ви, както по-горе писах и също подкрепа в търсенето на бази където да разположим аз имам сайта с военните летища -където са разположени турските ВВС става въпрос за специалните бетонираните полоси - но освен тях знам че има над 34 полоси със грунтова повърхност които са предвидени за военната авиация - също тука се нуждая от помощ. Нашият командващ ВВС - има проблем с компютъра - така че освен съветниците ни, моля всички от отбора да се включат в това търсене.
    p.s. може би неправилно посочих ескадрилата става въпрос за AGM 158 B с блока оръжие но засега не намерих интернет източник който да посочва на кой блок ще се адаптира. Тъй като ползва 70% от електрониката и мисля прочетох 90 от бойната част мисля че по аналогия можем да приемем че се ползва от бл 50 като AGM 158=
    Last edited by Kont; 13-04-2012, 16:29.
    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

    Comment


      #32
      За да е ясно от какво точно има нужда ВВС, трябва да е ясна горе-долу тактиката - как ще се бори с ПВО, как ще се бори с ПКР и т.н. Лично аз бих изказал няколко съждения:

      1) JASSM-ER формално попада под удара на онова прословуто споразумение, което ни препъна за Томахавките;
      2) ако си преценил, че все пак ще ни трябват още крилати ракети с радиус до 500 км, дай да си изпросим още SOM2;
      3) според мен липсата на крилати ракети с радиус над 500 км не е фатална, не е дори притеснителна.

      По въпроса за ХАРМ. Останах с впечатлението, че имаме две ескадрили чист SEAD и една SEAD + Strike. Така беше писал Голъм в темите, такова е и реалното положение в ТА. Тази третата може да е с малко по-слаба ефективнист, но пак си е SEAD. Това не би трябвало да се отрази върху броя на ракетите, тъй като 288 е достатъчно щедро, но се отразява върху броя на самолетите (контейнерите) и подготвените екипажи.

      За да преценим тактиката и покупките, трябва все пак да разберем параметрите на оръжията и на защитите. Мисля, че в светлината на последните ракетни изчисления ще има известно преразглеждане на ситуацията.

      Интересен е също въпросът колко AGM-154 JSOW имаме и какви. Мисля, че това също е много важно, включително и за SEAD.

      Comment


        #33
        Интересен е също въпросът колко AGM-154 JSOW имаме и какви. Мисля, че това също е много важно, включително и за SEAD.
        Няма да е лесно да се намери. Според това, което открих, Турция е поискала през 2005 г. да купи 50 AGM-154A-1 JSOW (с BLU-111) и 54 AGM-154C JSOW. Не е ясно дали са им разрешили, но ако имат нещо, това ще е количеството. Връзката към материала.
        Според същият сайт цената на една бомба е около 0,35 млн. $.

        Comment


          #34
          Също възнамерявам да поискаме да мобилизираме гражданското летище в Истанбул и Измир ако се наложи.
          Всъщност, в Истанбул има няколко граждански летища, които вършат работа.
          Очаквам подкрепа в търсенето на бази където да разположим аз имам сайта с военните летища -където са разположени турските ВВС става въпрос за специалните бетонираните полоси - но освен тях знам че има над 34 полоси със грунтова повърхност които са предвидени за военната авиация - също тука се нуждая от помощ.
          На прима-виста като начало разполагаме със следните:

          От които подходящи са:
          аб - Ескишехир:
          аб - Бандърма
          аб - Балъкесир
          аб - Чигли (Измир)
          аб – Газиемир (Измир)
          аб Каклич (Измир – ~ 3 км западно от аб Чигли)

          Отделно от тези, в правото си сме да поискаме още следните военни л-ща:
          аб „Дженгиз Топел” (Измит) - авиобаза на ВМС
          Истанбул (кв. Самандъра) – 1 ап Саръгази на армейската авиация (оборудвано л-ще с 2 бр. ПИК)

          И все пак, в случай, че горните се окажат недостатъчни, от гражданските може да подготвим тези:
          л-ще Текирдаа
          л-ще Чанаккале
          л-ще Йенишехир (Бурса)

          За БЛА можем да ползваме л-ще Хезарфен (Истанбул - 41º06’13’’ / 28º32’56’’)

          Виждат ми се по-забутани, така че да не привличат разни Точки, тирета и други препинателни знаци към себе си.
          С изключение на Ескишехир (~ 400 km) останалите изброени летища са на разстояние до 350 км по права линия до границата.

          Comment


            #35
            Може би е редно да напомня, че финализирахме картата (бях дал срок до сряда). Така че каквото има те нанесено там - това е.

            Comment


              #36
              gollum написа Виж мнение
              Няма да е лесно да се намери. Според това, което открих, Турция е поискала през 2005 г. да купи 50 AGM-154A-1 JSOW (с BLU-111) и 54 AGM-154C JSOW. Не е ясно дали са им разрешили, но ако имат нещо, това ще е количеството. Връзката към материала.
              Според същият сайт цената на една бомба е около 0,35 млн. $.
              Да, явно това е количеството. Същия сайт посочва, че доставките са почнали през 2008 г.:



              Между другото, оказа се, че отскоро Турция произвежда боеприпас с по-добри параметри, но на друг принцип - китове тип JDAM за оборудване на обикновени бомби:

              http://en.wikipedia.org/wiki/KGK_(munition))


              Ясно е, че в такъв случай произвежда и собствен JDAM:



              При това положение би ли се съгласил, че в обсега 0 - 110 км имаме неограничено количество дозвукови прецизни GPS/INS боеприпаси в диапазона 200-600 кг?

              Comment


                #37
                При това положение би ли се съгласил, че в обсега 0 - 110 км имаме неограничено количество дозвукови прецизни GPS/INS боеприпаси в диапазона 200-600 кг?
                Неограничено - не, тези китове струват пари (сащианските са от порядъка на 0,02 - 0,03 млн. $ единия - турските ще да са по-скъпи, естествено) и не е вероятно да ги имате "неограничено". Ще помисля какво количество да сложим. А за обсега - въобще не съм сигурен в тези "110 км". Имам и сериозни съмнения в качеството на турската електроника, каквото и да пишат по сайтовете - те не са нито голям производител, нито разработчик (да копират сигурно могат, но за другото им е рано). Нормалното е 10-20 до 30 (зависи от каква височина се пускат - колкото по-голяма, толкова по-голям обсег). Впрочем, в единия сайт директно посочват 12 морски мили от средни височини и 15 от големи. Т.е. 22-27 км. Ще помисля за количество, може би по ~20 бомби на самолет или нещо подобно. Т.е. около 4 500 - 5 000 бомби. Това са над 100 млн. $ и то без самите бомби (само китовете).

                Comment


                  #38
                  gollum написа Виж мнение
                  А за обсега - въобще не съм сигурен в тези "110 км". Имам и сериозни съмнения в качеството на турската електроника, каквото и да пишат по сайтовете - те не са нито голям производител, нито разработчик (да копират сигурно могат, но за другото им е рано). Нормалното е 10-20 до 30 (зависи от каква височина се пускат - колкото по-голяма, толкова по-голям обсег). Впрочем, в единия сайт директно посочват 12 морски мили от средни височини и 15 от големи. Т.е. 22-27 км.
                  Тези китове са два вида. Единия е обикновен JDAM - лепва на бомбата малко електроника и една опашка за управление. Като я пусне от 15 километра височина, нормално е да има 30 километра обсег.



                  Втория вид е с крила. Значи, освен опашката има и крила като на крилата ракета. Като я пусне самолета от високо с достатъчно голяма скорост, бомбата планира с 0.9 М и буха на 110 км.




                  Ясно ми е, че количеството не може да е безкрайно, но тук все пак обсъждаме конкретната кампания. В смисъл - едва ли се очаква да има повече от 100 полета на ден, примерно по 10 полета на самолет за кампанията. Като се има предвид, че разполагаме с един билюк други железа, които така и така трябва да се изпуцат, според мен 5 000 бомби от тоя вид са си равни на безкрайност. Тоест, няма смисъл да им смяташ разхода.

                  Comment


                    #39
                    Между другото, как стои въпроса с укрепленията? Аз много не следих тия сухопътни дискусии, но помня, че по едно време обсъждахте някакви цени за съоръжения в стил Мажино. Към момента авиацията може да пробива до два метра стоманобетон с американските и турските варианти на Пейвуей, а освен това има и 50 бр. AGM-154C за около три метра стоманобетон. Над тая дебелина ще трябва да се мята 5-6 пъти на едно и също място, предполагам.

                    Ако мислите, че ще има бункери в стил Саддам, може да купим някое по-масивно желязо

                    Comment


                      #40
                      Укрепленията са полеви тип - усилени със стомано-бетон, но далеч от тези показатели. Не става въпрос за бункери като при "Манерхайм" или "Мажино". Предпазват от полева артилерия, леки бомби и ракети, т.е. не повече от 50-60 кг взривно вещество.

                      Comment

                      Working...
                      X