Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВАЖНО, ПРОЧЕТИ: Цялостен подход към планирането и задачите

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ВАЖНО, ПРОЧЕТИ: Цялостен подход към планирането и задачите

    На фона на останалите форумни игри имам няколко важни бележки които да се вземат предвид от всички участници с цел да се увеличи максимално ефективността на нашия отбор И комуникацията с водещия. Както е казал един човек, 'Competence in the battlefield is a myth. The side who screws up the least wins.' Тъй че ние трябва да се издънваме в пъти по-малко от лошковците за да победим. За целта:

    1. В никакъв случай не се действа на парче и без посока.
    2. Който и да е командващ с изискване за закупуване на нещо или да води действия, да вземе предвид какви са му целите и как са му дефинирани/как си ги дефинира. Тоест да премисли и предостави следният процес преди да действа:
    а) Какво се стремя да постигна с моите сили и какви са ми задачите (степенувано, от най-важна надолу)?
    б) Какви сили би ползвал противника и какви са на пръв поглед неговите цели?
    в) Взимайки горните две предвид, какво ми трябва на мен за да успея да постигна най-важното за мен?
    г) Съставяне на цялостен подход към ситуацията и списък на всичко което му е необходимо.
    д) Връщане към точка а) ако няма ресурсите да се постигнат крайните цели

    Пример:
    а)
    За ВВС/ПВО задачите с оглед на противниковия потенциал си ги представям по следния начин, степенувано:
    1. Запазване боеспособността на поне 30% ПВО подразделенията към ден 20.
    2. Прикриване на собствените ни сухопътни сили от вражески удари.
    3. Прикриване на транспортната и стратегическа инфраструктура на страната.
    4. Поддръжка на собсвтените ни войски от въздуха.
    5. Унищожаване на вражеската авиация.

    (Искам да се отбележи, че физическото улучване на самолет с нещо което има експлозив на върха си е изключително второстепенно както се вижда от поставените в случая задачи - тоест ПВО-то трябва преди всичко да срива мисиите на вражеските самолети, тяхното сваляне е просто един хубав бонус. Изстреляна ракета по самолет с бомби го принуждава да си изхвърли боеприпасите и да маневрира, което постига всичките 4 най-важни точки без дори да се наложи нещо да улучи някого)

    б) Противникът ще разполага с около 500 летателни апарата срещу 24 наши, което значи, че активно ще се опитва да завоюва превъзходство във въздуха и да поддържа масирано наземните си части. За да може да се възползва от това свое превъзходство, което е МНОГО ПО-ГОЛЯМО отколкото превъзходството му в други сфери, той задължително ще опита да унищожи българската ПВО система в самото начало на конфликта.

    в),г) За да оцелеят, моите ПВО сили трябва да са силно мобилни и в значителна бройка, защото в противен случай късметлийски зарчета ще ги ликвидират много бързо. Това директно изключва покупка на нещо малко и скъпо като Пейтриът/С-300, тъй като със сегашните ресурси няма как да се вземат повече от 3-4 дивизиона. За това се ориентирам към средна ръка системи и си харесвам Бук-2М, които имат приличен обсег (54км), всички машини са верижни и силно мобилни (под 5 мин. за напускане на позицията), имат ТВ канал за стрелба (тоест могат да стрелят без издайническия радар), могат да се интегрират в една система със съществуващите ни 5 дивизиона Куб ползвайки готови решения от руснаците, имат сравнително евтини ракети. За това например решавам да купя 8 дивизиона Бук (около 800 милиона вечнозелени) и да модернизирам съществуващите Куб, в следствие на което имам 13 дивизиона работещи заедно и интегрирано – един радар може да подава информация до всички останали и т.н.
    Ползвам съществуващите два С-300 изнесени леко назад с цел да покрия отгоре 13-те война и ги интегрирам с тях (хубавото на руското ПВО е че е направено да си говори лесно помежду си), С-200 някъде около С-300 с цел да гони АУАКС-и и разузнавателни самолети.
    Каквото е останало от С-75 и С-125 го ползвам за допълнително подсилване на обекти в тила и по морето, както и на батареите С-300.
    Всяка от гореописаните батареи си има малокалибрена артилерия прикачена към нея с цел предпазване от нисколетящи самолети (ако ще 23мм оръдия на камион)
    20хОса, 20хСтрела-10, Шилки, малокалибрена артилерия, Игли се движат с армейските подразделения и прикриват каквото е необходимо на място.
    Допълнително може да се организира пръстен от малки взводове с Игли пръснати в пограничния район с цел спиране на нисколетящи хеликоптери и самолети и натискане на вразите да се изтеглят нагоре във височина, където да са уязвими за по-сложните ни комплекси.
    Изготвят се множество ПВО позиции на които отделните подразделения могат да се предислоцират. Тактиката ще я обсъдя отделно.
    Ценови списък:
    8 дивизиона Бук и командна инфраструктура: 900 милиона
    5 дивизиона Куб модернизирани: 100 милиона
    300 комплекта Игла: 50-100 милиона??? Трбява да проверя
    Остават 300 милиона от бюджета от 1,5 млрд. Които могат да се ползват за усилване на войсковото ПВО (закупуване на Тунгуски или нещо западно, но с подобни функзии) или по други направления. Евентуално пасивни средства ала Автобаза/Тамара/Колчуга.


    3. Основно играта набляга в играта на оперативния аспект, тоест с командоски операции не трябва да се очаква да се държи цял фронт. Доколкото разбирам това е идеята на Голъм и независимо дали ни харесва я следваме. Което води до следния важен момент:
    4. ВОДЕЩИЯТ (Голъм) НЕ МОЖЕ ДА ГРЕШИ. Ако е пропуснал нещо и имаме претенции там - ок, говорете. Но ако той има представа каква е реалността, приемаме неговата и действаме спрямо нея. Няма смисъл от спорове с водещия, те не постигат нищо освен бърз край на играта.
    5. Ако имате странни идеи за действия които не са очевидни като начин на осъществяване - питайте Голъм задължително, не очаквайте войската да има крила или магически да се справи.
    6. Комуникация и пак комуникация вътре в отбора. Огромното количество грешки във войната и по принцип идват от това, че хората не си говорят. За това има този форум, преди да отидем на фронта може да си обсъдим почти всичко важно и необходимо поне на начален етап.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    #2
    В тоя смисъл на югоизток целта явно ще е да се опитаме да се възползваме максимално от терена и да направим така, че да заседнат из горите. Там и без друго няма възможност за мащабни разгръщания на механизирани части. С тая цел и ми е необходимо артилерията да е мобилна и да имам средство с което да нанасям безпокоящи удари по тила на противника(друго смислено освен морските разузнавачи и 68 бригада май нямаме по принцип). Основните опасности са именно тука да се изсипе голяма част от петте бригади командоси в опит да отвори пътя към Малко Търново и впоследствие към Звездец и Бургас, както и да се опитат да ми стоварят десант във фланг(тука разчитам на ВМС, на мините на артилерията на малко пехота и на повечето ми танкове). За тая цел смятам да поддържам каквито мога оперативни резерви около Звездец, защото пътищата дават възможност да реагирам и ми трябват хора със сходна квалификация на командосите, за да им тровят по всякакъв възможен начин.
    С риск да се набъркам на бъдещия командващ ВВС, има ли вариант да пребазираме Су-25 в Равнец или даже на летище Бургас ако трябва с цел противодействие на евентуален десант? Ако ще ги имаме де.
    С цел подобряване на комуникацията можете да ме намерите и на тоя скайп
    al_yanakiev но обикновено по нощите
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment

    Working...
    X