Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на сухопътните сили

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ох ако аз съм проблема, остави и вкопан танк ако искаш. Обаче искам сигурен ляв фланг, за да не ми се налага да спешно да се оттеглям по посока Ямбол, за да избягвам обкръжение и спешно да организирам някаква отбрана около града.
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      Не, никой конкретен не е "проблема" - самата идея за пазар Е. По идея (жалко че излязох от нея, ама нейсе) в оперативната игра няма такъв етап - получавате готови съединения (дори разположени вече) и се измъквате както можете. Както и да е, още го обмислям.

      Comment


        Голъм даде ограничение на фортификациите, за това има промяна в плана:
        Крамер - 70км, 13 подготвени стандартни арт. позиции, 8 хубави подготвени арт.
        Моряка - 80км, 15 подготвени стандартни арт. позиции, 8 хубави подготвени арт.
        Амазон - 40км, 8 подготвени стандартни арт. позиции, 4 хубави подготвени арт.
        Одзава - 10км, 4 подготвени стандартни арт. позиции
        Мините са както преди.
        Тези километри са все от най-високия клас, препоръчвам да ги слагате на опорни точки и важни места на картата. Колкото до позициите за артилерия - първоначално може би ще е добре да са предимно с макети запълнени, чак след първите им ентусиазирани въздушни удари ще може да ги ползваме масово.

        Поне виждането според мен за къде да ни бъдат първите отбранителни линии са следните, вижте прикачените файлове (само устието на Резовска не е отбелязано за съжаление, но то е една точка там). Опорните точки са предимно важни кръстовища, с червено - първа линия, със зелено - втора. Надявам се на червеното да ги забавим поне 5-6 дни, но все пак зеленото са места които са важни и решителни.
        Attached Files
        Last edited by Пилот; 24-04-2012, 16:06.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          Макети
          Крамер: 10 танкови бат., 5 пехотни бат., 8 мех. бат., 20 арт. дивизион, 14 САУ дивизион, 7 снаб. база, 8 тил, 7 команден пункт
          Моряка: 10 танкови бат., 10 пехотни бат., 10 мех. бат., 20 арт. дивизион, 16 САУ дивизион, 8 снаб. база,, 8 тил, 8 команден пункт
          Амазон: 6 танкови бат., 10 пехотни бат., 7 меь. бат., 10 арт. дивизион, 6 САУ дивизион, 3 снаб. база, 2 тил, 3 команден пункт
          Одзава: 4 танкови бат., 5 пехотни бат., 5 мех. бат., 10 арт. дивизион, 4 САУ дивизион, 2 снаб. база, 2 тил, 2 команден пункт
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            Има ли желаещи да си поръчаме едно учение за отработване на маневрена отбрана срещу числено превъзхождащ противник в равнинен терен когато посредника даде такава възможност? Примерно източната и западната оперативна група(по 3 бригади от всяка, подкрепени от повечко артилерия и всичките ви танкове) с участие на ВВС(12 Грипена, 8 МиГ-29 и 2/3 от Су-25 и един С-27, който да симулира въздушен команден пункт от типа на турския 737AEW, за да симулираме въздушно превъзходство) срещу две бригади от Тунджанската оперативна група и сводна бригадна група от крайморската отбрана, заедно с две от шестте им батареи М46 група на ВВС в състав 4 МиГ-29 и 1/3 от Су-25, както и подразделения за радиоелектронна борба?

            Може да включим и резерва на Щаба на отбраната, който да отработва диверсионни действия срещу ключовата инфраструктура на противника и примерно удари с ОТР срещу ключова инфраструктура (мостове, пътища, ПВО батареи охраняващи подобна инфраструктура - то Патриота хубаво има някакви шансове да свали Точка У ама ако първите 6-8 Точки паднат върху батареята, шанса остава доста теоретичен и т.н.)

            То и без друго в реалността Корен и Ново Село надали са виждали дивизионно учение от Щит 82 насам
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              Отменям ученията поради липса на време за провеждането им. Вместо тях ще дам възможност на всеки от двата отбора да си "поръча" по 30 битки, т.е. типови сблъсъци. Това ще стане когато завърша калкулаторите.

              Comment


                Криво се изразих може би(точно типова битка имах предвид), ама дай да видим калкулаторите като станат, че може и да съм надскочил мащаба с тия планове, пък тогава ще го мислим(може да орежа от мащаба)
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  Мисълта ми е, че "типовата битка" е нещо от типа на: имаш една бригада в еди-какъв си състав от едната страна и една от другата (е, може и 2 или 3), описваш ми ситуацията, примерно:

                  Една бригада е заела отбрана на участък с ширина 8 км, да речем, местността е пресечена. Срещу нея настъпва друга бригада на участък с ширина 2 км. Калкулаторът смята резултата от сблъсъка на този участък от 2 км. Като към ситуацията може да се добавят артилерийски части и въздушна подкрепа за двете страни. Т.е. описваш тактическа ситуация, водеща до сблъсък, а аз я смятам и давам резултата (същото, което ще получавате и когато играта започне). Може, разбира се, и само резултат от въздушен удар или артилерийска бомбардировка срещу части в определена формация и разположени в определена местност.
                  Т.е. значително по-малко като мащаби от това, което ти описваш. То би могло да се превърне в поредица от отделни битки или сблъсъци.

                  Уточнявам това, защото първоначално мислех да направя пълна симулация на 2-3 дена сражение (макар и в по-малки мащаби). Но просто няма да имам време и по-добре директно да започнем играта, когато съм готов.

                  Comment


                    И аз горе долу така си го представях, но може би съм прекалил с мащаба и включването на реални части наистина. Като стане калкулатора ще го помислим точно как да е. То реално като си поръчам 30 битки ще симулирам поне ден сражения.
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      Може ли в моите макети 3 от танковите батальони да бъдат заменени с мотопехотни?

                      Да си кажа за препирните около корабното ПРО - че турското ще е сериозно, няма спор. Друг въпрос какво ще е времето му за реакция, тъй като реално никога не сме планирали да нанасяме задходизонтални удари. Нямаме нищо, което да ни 'осветява" целите. Поради тази причина Ам Гъл по-добре е да видиш как ще сметнеш времето за реакция на турското ПРО, защото при стрелба от 10-15 км времето за реакция е едно, а от 30-50 км е съвсем друго.
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        По принцип ще е задхоризонтно за някои от комплексите - който вижда корабите може да са му на хоризонта (примерно някакъв радар на нос Емине), но тези които стрелят като батареите Бал ще са отвъд хоризонта. Например ако има тяхна ескадра, по нея стрелят два Бал-а - един на 40км и един на 130, като времето на стрелба е синхронизирано ракетите да пристигнат едновременно при корабите.

                        Одзава, това което те искат да правят е да стрелят примерно с СМ-2 на 150км разстояние по току-що пуснатите ракети, което с тяхната техника може да се направи само строго в разрез с физическите закони.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Онази дискусия в общата тема малко ме ядосва, съвсем невъзможни финансово неща си говорят всички и за това реших да драсна тук - най-малкото не мисля за добре да си разкривам каквото и да било от мисленето там.

                          Тук нещо като чернова, сравнително оптимистична ако ни се налага да имаме армия как би изглеждала оптимално:
                          ВВС:
                          2 ескадрили изтребители (32/36 самолета) - нещо средно добро ала МиГ-29 и Грипен, оптимизирано за употреба от магистрали и слабо подготвени писти (това за всичко летящо във ВВС), малко насочено въоръжение от типа на ПКР и крилати ракети като бонус евентуално
                          1 ескадрила щурмови/ударни самолети (16-18 самолета) - пак оптимизирано като горното, с възможност да носи малко повече умни боеприпаси от сегашната версия на Су-25
                          1 ескадрила учебни реактивни самолети
                          1-половин ескадрила учебни витлови самолети
                          1 ескадрила средни транспорти (тоест 3-6 неща ала С-27)
                          2 ескадрили транспортни хеликоптери ала кугър/ми-17
                          1 ескадрила ударни хеликоптери
                          няколко хеликоптера за борба срещу подводници/спасяване по море
                          30-40 безпилотни самолета среден клас за поддръжка на всичко (на армейско ниво повечко малки)

                          ВМФ:
                          2-3 фрегати, нищо твърде модерно, но да могат да действат срещу подводници, самолети, кораби средно ефективно. Евентуално може да се заменят за 4 модерни корвети
                          6 ракетни катера с нормална модерна ПКР
                          2-4 миночистача
                          1 подводница (ако боговете са милостиви, ако ли не - без нея)
                          МНОГО брегови ПКР, бих зарязал фрегатите заради тях:
                          2-3 батареи с нещо ала NSM/Х-35/RBS.15
                          4-6 батареи с леки ракети ала Penguin
                          4-5 батареи с брегови оръдия
                          Достатъчно радари/пасивни сензори/безпилотници за да обезпечат горното, евентуално и малко учебни мишени с цел дизорганизация на противниковото ПВО

                          ПВО:
                          5 дивизиона С-300 или подобно, по-късна серия
                          5 дивизиона Бук-2
                          каквото остане от старите комплекси за ПВО се модернизира
                          Всяка батарея от горните си има Панцир в състава за да пази от пуснати по нея ракети, има си в комплекта надуваеми метализирани макети, активно РЕБ противодействие, активни примамки за ракети
                          Отделно има мрежа от пасивни сензори като Валерия за спомагане работата на горното, всичко може да работи в централизирана мрежа базирана основно на кабелна връзка с цел намаляване на откриваемостта.

                          РЕБ:
                          Ако трябва специализирана част на директно подчинение към ПВО или генщаба
                          3-5 отделения за борба с радари и комуникация на противника
                          3-4 отделения за заглушаване на GPS сигнали
                          2-3 отделения за борба с АУАКС

                          Армейско ПВО:
                          Модернизация на Куб които имаме по чешкия модел с нови ракети, ползват се на корпусно ниво
                          На бригадно ниво поне за механизираните бригади – по батарея Панцир, останалите бригади – каквото остане от Оси/Шилки/Стрела-10
                          На ниво батальон – насищане с Игли в максимално големи количества

                          Армия (към 50 000-60 000 души, професионална):
                          Механизирани бригади които са по-скоро големи полкове, с модерни танкове, БМП и самоходни специализирани ПТУР. По мои сметки може да се съберат към 7/10 ако се допуснат 3 само със стари БМП-та, ама това е друга тема – колкото има пари толкова
                          Лекопехотни бригади за бой в градове и пресечени местности – тук е леко въоръжение и мобилност, като има повечко противотанкови преносими ПТУР и миномети, ако е възможно си пазят артилерията/тежките миномети
                          Планински бригади – леки и мобилни, името си го казва
                          Отделни дивизиони с тежко РЗСО и тежки 155мм модерни самоходки, прикачат се според нуждата към бригади/корпуси
                          Всичко е снабдено с множество макети и добра комуникация, набляга се на диверсификация на каналите – жични, мобилни телефони, радиостанции, спътници, да има от всичко по много и да не се куби контрол над съединенията

                          Армия (импровизирана мешаница, 10 000 полиция и жандармерия и граничари, 20 000-30 000 опълчение)
                          Бригади от Жандармерия/полиция/гранична полиция които да се мобилизират предварително при нужда и да са основно за бой в градски условия и пресечена местност, имат си тактиката и въоръжението за там
                          Бригади от слабообучено опълчение с леко въоръжение които да са за пълнеж ако сме отчаяни, свикват се при война
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            Това по-скоро е програма минимум, особено в частта касаеща ВВС, пък и са му много "къси" ръчичките. Няма нито ОТР-21, нито Искандер, нито даже АТАКМС. А хубавото на Искандера, че за 2.2 минути е от Костенец до Истанбул, или от Средец докъм Синоп ако искаш. А виж с 4 фрегати от типа на 1166.1(или с 2-3 Global Combat Ship), 4 пр. 214 до морски десант посмъртно няма как да се стигне. Просто защото такъв флот би водил офанзивни действия(оставяш големите ракетни катери да ти пазят крайбрежието, другото заминава на лов). Първо при добро управление и поддръжка 90-95 от тия 100 многоцелеви машини ще се оказват там където се налага да се натисне или да се задържи здраво и спечелването на въздушно превъзходство на практика ще е невъзможно, както и употребата на танкери и 737 АЕW(всъщност организирането на хайки за такива няма да е проблем).
                            Всъщност при наличието на такава армия като оная в общата тема и добро разузнаване, най-вероятно никой няма да рискува сблъсък с нас или поне не директно.
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              По принцип тук не писах разни по-малки специализирани части, но винаги има място за 2 дивизиона Искандер или Точка-У, ако има пари и за повечко (същото и за командосите).

                              За самолетите не съм съгласен - те са ужасно скъпи за покупка и поддръжка и крайно уязвими в нашата малка страна. Нямаме просто нито парите, нито територията за да си позволим защита в дълбочина и да ползваме самолетите правилно масово. Парите за тях може да се ползват за понижаване на ефективността на вражеската авиация с далеч по-малко лъскави средства, които за сметка на това ще са много и различни (слабо уязвими), пръснати на голяма площ и реално пречещи на противника продължително време. При изненадваща атака и сакатлък от наша страна самолетите може да ги изгубим за минути. От друга страна камионите с пари може да се ползват за повече макети, повече и разнообразни зенитни комплекси, РЕБ, по-добра информационна обезпеченост за целия цирк изброен досега като се вържат в единна мрежа. Самолетите естествено заемат важна ниша в обезпечаването на цирка и пазенето на зенитните комплекси, но те са просто един елемент от много и не искам да се акцентира само върху тях, най-малкото са най-скъпото от тези неща. Самолети, ЗРК, зенитна артилерия, средства за пасивно и активно наблюдение, РЕБ, макети, камуфлаж на наземните сили и тяхно придвижване - всичко това трябва да работи заедно, в синхрон, да бъде балансирано и да си говори ефективно и скрито непрекъснато.

                              Ударните възможности на самолетите отчасти ще се компенсират ползвайки насочвани снаряди и неща като Искандер - хем по-евтино, хем повече, тъй че ще е сложно за убиване и ще огрее на повечко места.

                              За морския бой - дори с 5 руски фрегати пак няма да дадеш успешно бой на никого освен на грузинци и румънци, тъй че не виждам полза от тях. Нямаш свястно ПВО и турският флот не трябва дори да се бие с теб - веднъж да се поотдалечиш от брега ще те попилее дори без да ползва ракети, а само с бомби с лазерно насочване от повечко височина (ПВО-то е Оса и Каштан, няма да ги уплаши ако летят на 8км). Не говоря за среща реална с турски кораби, където те имат в пъти повече въоръжение. Оттам и ако си принуден да ползваш брега за защита и ПВО-то на него, по-добре направо фрегатите да са на брега под формата на ПКР батареи - една фрегата струва колкото 3 ПКР батареи в общи линии.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                По принцип според мен компилация между двете схващания е най-добро, т.е. от мнението на Моряк в темата "Какви въоръжени сили са нужни..." и от мнението на Пилот малко по-горе.

                                Comment

                                Working...
                                X