Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на сухопътните сили

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Не мисля, че ще се наложи - време до началото на играта има, ще се намерят хора. Ако трябва - отбелязах, че и аз мога да отигравам оперативен ръководител, изпълнителен, без въображение и собствена инициатива.

    Comment


      #47
      Що се касае до оперативните планове - Странджа явно се очертава като спомагателно направление и основната им цел тука вероятно ще е да си обезопасят фланговете за настъплението към Пловдив и София. Очаквам поради спецификите на терена тука да бъде задействана поне една от петте бригади командоси(може би и не една) и евентуално на по-късен етап(ако се закучат нещата по границата) да се стигне и до тактически десант в района на Бургас или на юг по крайбрежието и за това за всеки случай тука смятам да оставя (вероятно около минното селище Росен - срещу Атия, за да са близо до пътя) два пехотни батальона(ще са тука в първите 3-8 дни докато резервистите от бургаския гарнизон се мобилизират след което ще поемат те), танков батальон и дивизион 122/130/152 мм. буксируема артилерия. Вероятно сред основните цели на авиацията на противника ще е Атия и Равнец и може би летището в Бургас и някакси се чудя дали да не паркираме някой зенитно ракетен дивизион(може и стар да е примерно С-125) на удобна позиция за засадна стрелба около Равнец, да нацвъкаме много макети и излезли от употреба МиГ-21 и евентуално да минираме полосата и района около летището(без да излизаме от войсковия район на базата) в случай, че на някой му скимне да стовари десант там и си помисли, че после може да го снабдява през летището.
      Смятам в горите около село Бръшлян да разположа едните позиции за изнасяне на дивизиона 2С5. Въобще селцата в района ще го играят батальонни опорни пунктове. Нямам още планове дали ще давам гранично сражение при пункта Малко Търново - Кърклери(или както там се произнася) но за момента идеята е по-скоро да не го правя а да разположа артилерия(122 мм. дивизион) така че да може покрива границата, за да може докато противника се движи през границата, за да влезе в контакт нас да е под комбинираното въздействие на 120 мм. ,минохвъргачки, 122мм. самоходни гаубици и евентуално на БМ-27. Смятам да оставя група от три механизирани и противотанковия батальон на място малко зад границата в горите където пътя има вид на синусоида малко преди да тръгне към Малко Търново с идеята да водят сдържащи боеве ако се напънат по пътя към Малко Търново и с бой да се оттеглят към Малко Търново в случай на нужда. На самото място отгоре се вижда уширение на пътя предполагам е ТИР паркинг или голяма отбивка. Петте батальона лека пехота още не съм ги мислил как ще се ползват, но един вероятно ще седи да прикрива Резово, батальона за специални операции вероятно формално ще се подвизава в старите казарми в Царево с идеята да не бие на очи в Резово(селото е малко и 480 бабаити изсипали се там изведнъж ще са сигнал, че се готвят неприятни неща), реално ще си прекарва повече време в учения из горите около Резовска(особено пък към края на 2023) навътре в сушата с идеята веднагически щом нещата станат напечени да може да пресече границата през някой по-затънтен участък на реката и да започне операции на противникова територия.
      Част от подразделенията ще имат малко по-особени методи на работа. Дивизиона 2С5 вероятно основно ще си ползва една или 2 батареи(по-скоро едната) без да дава повече от два залпа преди да се пренесе 2 км. в ляво или в дясно и ще работи главно по целеуказване от 1РЛ232 и предните насочвачи в строя на пехотата. Работата на третата батарея е по целеуказване на Зоопарка да работи основно срещу противниковата артилерия и да подавя обадили се турски батареи възможно най-бързо(зоопарка обработва около 70 цели в минута, така че от локализирането на противниковата батарея до падането на първите 152 мм. снаряди на позицията и би трябвало да минава малко време). Същия подход - стрелба-местене-стрелба ще се следва и от гаубичния дивизион и от реактивната артилерия.
      Батальона за специални операции, действа на малки групи между 12 и 15 човека, избягва продължителни огневи контакти, приоритетните му цели са снабдителни колони, щабове, тилови обекти(складове), малки групички пехота и всичко останало, което може да се ликвидира бързо и след това да се изчезне яко дим. На всяка батарея смятам да придам и 4-6 ЗУ-23-2 заедно с камионите(имат прекрасно двойно приложение - могат да косят спешила се пехота, а и лека бронирана техника) и 15 ПЗРК. Същото се отнася и за пехотните батальони може би с изключение на дивизиона 2С5(смятам да го охраняват 4 Оси и десетина ЗУ-23-2), за дълбокия резерв(там мисля да оставя 4 9К35 и десетина ЗУ-23-2 с камионите) и за батальонната група охраняваща подстъпите към Малко Търново(там си мисля да оставя две оси и две стрели, много ПЗРК и всичко останало като МЗА), няма да се задълбавам в отбрана на Малко Търново, ако стане напечено ще се изтеглям през града на линията Бръшлян-Стоилово-Моста на Велека при пътя Малко Търново Царево, където живот и здраве се надявам да си дочакам мобилизираните резервисти от Бургаския гарнизон минавайки през града така че да ги принудя да тормозят населението ако искат да ми нанасят щети при оттеглянето.

      В случай, че хартиса някаква буксируема артилерия над 100 мм. бих обрал всяко едно оръдие, което колегите не искат, без значение какво е(и М30 ще ми свърши работа), ако евентуално останат пари бих искал 2С5 да са 24, а не 12 и Гвоздиките да са 36.
      Разбира се окончателния план ще стане ясен като разбера колко аскер има срещу мене и горе долу какво му е разположението.

      В случай, че Отделната ракетна бригада от резерва на ГЩ броди при мене ще са ми необходими малко ресурси за създаване на смесена охранителна група, тъй като ОТР ще са приоритетна цел на противника, особено след като разберат какво е изпарило летището Текирдаг-Чорлу. Струва ми се особено важно е ако летището е цел на ОТР да го ударим в първите моменти на военните действия, когато ще е пълно с готвещи се за излитане самолети натоварени с гориво и боеприпаси
      Last edited by Sailor_Malan; 05-03-2012, 14:29.
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #48
        Част от подразделенията ще имат малко по-особени методи на работа. Дивизиона 2С5 вероятно основно ще си ползва една или 2 батареи(по-скоро едната) без да дава повече от два залпа преди да се пренесе...
        Сейлър, аз изрично указах - подразделения под батальон/дивизион не могат да се делят. Т.е. "едната батарея ще прави това, другата онова", не върши работа. Предупреждавам, за да няма неясноти при даването на заповеди.
        Батальона за специални операции, действа на малки групи между 12 и 15 човека, избягва продължителни огневи контакти, приоритетните му цели са снабдителни колони, щабове, тилови обекти(складове), малки груп
        Тук важи съвсем същото - няма "действия на малки групички". Може да се зададе единствено район за действие. Ако разпръснеш батальона на територия от 20 км2 (5 на 4 км), ще имаш малки групички (гъстота от 24 души на км2). Но да не се изненадваш, че тогава може и една-две вражески роти, действащи съсредоточено, да минат през тях. Огневата мощ и силата са основните "методи" за тактическо въздействие. Естествено, действието в затворена или силно пресечена местност благоприятства ниската концентрация, защото взаимната поддръжка (видимостта и обсега) са силно ограничени.

        На самото място отгоре се вижда уширение на пътя предполагам е ТИР паркинг или голяма отбивка.
        Всякакви дребни подробности по терена (от типа на "тук има разширение на пътя, вероятно паркинг за ТИР-ове", или пък "ей там има една къща, в google-.earth ясно се вижда, там ще разположа един взвод с едно оръдие" ). Те няма да се отчитат, т.е. гледа се типът на местността и това е, друго не се взима под внимание. Приемаме, че тактическите командири си знаят работата и използвам максимално удобно каквото е налично.

        Да подчертая още веднъж: внимателно групирайте и организирайте силите си, така че в батальонните формации да е разпределено всичко, които искате да управлявате отделно. Формации под батальон няма да може да се командват. Ако закачите твърде много "маймуни" към едно управление, ще има ефект върху ефективността на командването и контрола.

        ПП Резервисти може да има само ако изрично съм дал такава възможност или пък сте подготвили такива - да речем, върнали сте наборната военна служба.

        Comment


          #49
          ОК, целия 152мм. дивизион ще си действа евентуално срещу противниковата артилерия като едно стреляйки и местейки се или ще сформирам три тежки артилерийски батальона с по 4 оръдия и повечко пехота за отбрана на позициите наместо един дивизион.
          Паркинга няма значение - давам го за ориентация как да се намери на картата налична в момента мястото на което планирам да позиционирам батальонна група. Като видя твойта ще си избера ориентир по нея. Иначе ще трябва да указвам местонахождението на група от около 2000 човека и над 40 машини с думите "някъде там", което едва ли ще те улесни във воденето. На малки групички ще действаме, това е и целта, контакти с всичко по-голямо от взвод и такива в светлата част на денонощието планираме да избягваме, просто не е сериозно да се очаква сили за специални операции да действат в батальонна формация колкото и алтернативна да е ситуацията, все пак се касае за леко въоръжена пехота.
          По повод на запасняците, ОК нямам възражения. Само имам едно питане - нали не се планира всички кадрови такива изведнъж да изчезнат яко дим и масово да си зарежат задълженията по Закона за отбраната и въоръжените сили щото дори БА за 12 години да падне до 20 000 човека ще се натрупат едни 2-3 набора, а само тия които ще постъпят на служба през тая година и ще се уволнят през 2015 ако не си продължат договорите ще са около 10-15 000 и то с реална подготовка(част от тях и с боен опит), горе долу 10 000 ще излязат през 2016 сигурно към 8 000 през 2019-2020, вероятно около 7 или 8 000 към 2022 и като прибавиш тая цифра към хората на активна служба ще се получи БА от около 60 000 кадрови военнослужещи без въвеждане на наборна служба. С въвеждане на някаква ограничена наборна служба вероятно ще е и към 100 000. Питам щото допускането че тия 41 000 човека на възраст между 26 и 32 изведнъж ще захванат плетките и ще си зарежат законовите задължения ми се струва крайно несериозно.
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            #50
            Диспозицията (мисля че посочих това), ще се прави по картата. Тактическата карта (за сухопътните сражения) е разделена на квадранти 4 на 4 км (те допълнително са разграфени на квадрати 2 на 2 км). Местоположението ще се указва по квадрант. Например, 25:45/1, където 45 е индекса на квадранта по вертикал, а 25 е по хоризонтал (форматът е х:у), а "/1" е адреса на вътрешния квадрат. Така указваш положение с точност до 2 на 2 км, което е максимално необходимото за нашите цели.Ако трябва по-точно задаване, може да се направи по обект на картата, да речем, по линията на река, път, или пък с посочване на имена на населени места.
            Никакви алтернативни методи няма да се ползват (или с привличане на други карти, в други разделителни способности и прочее).

            Няма проблем да се посочва "метод на действие", но районът на действие са задава на целия батальон.

            За запасняците - ще имате достъп до кадровите запасняци, конкретните количества ще ги уточним, но имай предвид, че само част от тези уволняващи се реално ни интересуват (военните им специалности, по-точно). Колко от тях ще останат в страната и прочее няма да смятам, ще имате някакво общо количество, което можете да мобилизирате (но няма да са 60 000 - съвсем определено. Вероятно ще имате някъде 28 000 - 30 000 кадрови резервисти, от тях, примерно, 15 000 ще са "първа категория", останалите ще са с по-ограничена годност.
            За сроковете на мобилизацията мисля че съм писал.

            Comment


              #51
              За сроковете притеснения нямам, въпроса ми беше за бройката. 60 000 определено няма да са резервистите - съгласен съм, аз и имах предвид, че кадроваците на активна служба И резервистите ще са около 60 000 . За другото - като дойде време за планиране ще ползвам твойта карта, а сега уширението на пътя нека да служи за ориентир на началника да се ориентира какви са ми плановете
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #52
                Ок, няма проблем - аз само уточнявам за да избегна недоразумения в бъдеще .

                ПП Малко ще се позабавя с картата - като гледам, по-скоро утре-вдругиден ще са налични и двете (е, освен ако нощес не сколасам да намеря малко свободно време, ама не е сигурно).

                Comment


                  #53
                  Сега преглеждах положението с артилерията и честно казано хич, ама хич не е розово. Турците ще имат към 300 броя 155мм самоходки които ще са с повече обсег от което и да било наше оръдие. За да се противопоставим обмислям да обособим специални батальони за контрабатарейна борба като ползваме нещо силно мобилно и злобно. За целта съм си харесал южноафриканската G6, ако има други предложения казвайте. http://en.wikipedia.org/wiki/G6_howitzer Обсегът й може да достигне 60-70км, което ще е доста голям шок за вразите. Също така ще купим няколко боекомплекта Ескалибур, което е 155мм GPS насочван снаряд, доколкото разбирам ползва basebleed+планиране за да постигне много голям обсег - заедно с Г6 ще пукаме по вражеските батареи без те да могат да направят нещо докато не ни свършат парите. Точността е под 4 метра, ужасяващо добре според мен в комбинация със Зоопарк. Единственият недостатък е, че един GPS снаряд е 50 000 вечнозелени, макар че цената ще е паднала значително към 2024. В допълнение ще вземем и касетъчни снаряди, сред тях има и противотанкови (2 самонасочващи се субмуниции) и касетъчни срещу пехота и лека броня.

                  Преглагам да имаме нещо от този сорт:

                  Батальон за контрабатарейна борба:

                  12 G6 - 40 милиона
                  1 Зоопарк - 2 милиона
                  600 специализирани снаряда - 30 милиона
                  ПВО прикритие и охрана

                  Общо 72 милиона за батарея, предполагам може да купим 4 за 288 милиона ако сме се решили да се отбраняваме сериозно. В общи линии с тези батареи ще вършим работата на техните Ф-16, само че от наша страна и в първите дни докато се нагодят към случващото се те ще имат сериозни загуби сред артилерията. Ще помоля Голъм да смята със специален коефициент ползването им в контрабатарейната роля, защото те са създадени и специализирани и тренирани точно за това. Също така с GPS снаряди или самонасочващи се субмуниции точността е практически перфектна.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #54
                    Също така цената на отделната бройка Панцир С-1 излиза от порядъка на 12,5 милиона, явно ще си купим няколко за да може да се прикрие положението от въздуха.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #55
                      12 G6 - 40 милиона
                      Това е със същите характеристики като МСТА-С и Хиацинт обаче е доста по-скъпо и трябва да го купуваме ново. На цената за 12 ще имаме 30-35 Хиацинта с горе долу същия ефект, само дето там максималния радиус не е 50 а 40 км. А и друго трябва да поръчаме и в 152 и в 122 мм. вариант - стотина Стършела
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #56
                        Едва ли някой ще е реално изненадан, Пилоте . Нали написах, че ще знаете с какво разполага противника - същото важи и за тях, разбира се - те ще знаят какво имате. Такива сделки не могат да се скрият.
                        Те в момента също имат някои системи с активно-реактивни боеприпаси и добър обсег.

                        Comment


                          #57
                          Аз молех да се скрие закупуването на Ескалибури под общото "Боеприпаси" без да се навлиза в специфики, ако не е възможно казвай.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #58
                            Не, нищо няма да се крие. Разбира се, няма да пиша колко са боеприпасите, но ще е ясно, че имат увеличена далекобойност.

                            Comment


                              #59
                              Началник дай да не си пилеем кинтите за G6. За парите за 48 такива(4те дивизиона които планираш да сформираш) можем да се сдобием с 60 Хиацинта или вероятно с 40 хиацинта и батарея 2С7(а то може да обстрелва границата от Царево) или пък 30 хиацинта и 4 Смерча(12.5 милиона от зелените на парче).
                              А и Мстата е на по-добри цени - 3 милиона на парче
                              Като искаме управляеми снаряди може да се наоборудваме с Краснопол и Сантиметр
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                #60
                                А какво става със Спрутовете, предвидил съм им специална роля?

                                Comment

                                Working...
                                X