Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Флотски Дискусии

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Моряко, всеки съвет е добре дошъл. Пък и аз съм само консултант.
    За "Пантерите" - според мен турците в началото едва ли ще се пъхат с кораби във Варненския залив (предлагам там да съсредоточите въртолетите). А и предложената от теб схема предполага морски бой - нещо което аз смятам, че ще трябва да избягвате на всяка цена. Задачата на вашите кораби с ПКР аз виждам единствено като подвижни ракетни батареи, нанасящи масиран (доколкото е възможно) ракетен удар по подхождащите десантни съвединения. Като ударът трябва да е насочен към най-големите десантни кораби. Поради липсата на подводници, самолети и големи корабни съединения това ще ви е първата линия на отбрана. Разбира се тук влизат и бреговите ракетни комплекси.
    Втората линия на отбрана (т. е. след ракетния залп на дистанция 10-12 мили) ще са бреговите арт. батареи, комплексите "Хелфайър" (ако купите) и ПТУР "Фагот" - те ще водят огън по малките десантни баржи и плаваща бронирана техника (Фаготите - само по последната). Ето тук можете да включите според мен Пантерите. те имат възможност да носят НУРС-ове. Ако излетят от Чайка покриват разстоянието до Бяла и Златните за половин час. За толкова время няма да могат да ги прихванат, освен ако турците не баражират над плацдарма.

    Минирането на крайбрежието (най-вече южния район) мисля, че е най-реално да правите със Смели и двата Яхонта. Останалото е неанучна фантастика.

    Корабите на гранична полиция могат да служат само като плаващи ковчези - вижте какво се случи с грузинския катер, който и да беше той. Друг е въпроса с гранична полиция - аз мисля, че нея спокойно можем да ползваме като лека пехота усилена с ПТУР-ове в градовете по крайбрежието. Подразделения до рота ще са достатъчни. А пехотните бригади (пак казвам поне 2) ще са за контраудъра. Хайде на южното крайбрежие може да ползвате 1 от резерва на странджанското направление. Обаче във Варна и околностите трябва поне 1. Иначе ако се изсипе 1 турска дивизия - какво правим. А и ако ще свалят десант турците ще вървят като бикове напред без да се съобразяват със загубите на бойни кораби.

    В този ред на мисли - Л-39 може да ги базирате да кажем в Сливен, за да могат да се ползват като леки щурмовици и около Варна и около Бургас.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #17
      Не знаех за НУРС-ове на Пантерите, това е добра новина Мислех да инвестирам евентуално пари за AS-15TT, но ми се стори много лека за противокорабна ракета, какво мислиш по въпроса?

      Катерите на граничарите мислех да ги ползвам за миниране около плажове и пристанища, тоест те на повече от 1-2км няма да навлизат в морето и ако трябва ще си мъкнат по 2 мини само на курс. Не е ли възможно така? Поне тези изглеждат достатъчно големи за целта, все пак са още 5 бройки:


      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #18
        Вчера четох какво имат турците (само сега) като десантни кораби. Трябва да ви кажа, че само десантните им кораби превозват ужасно много аскер. Ето списъка:

        NL-125 OSMAN GAZİ - 900 човека или 15 танка, 4 LCVP

        NL-124 KARAMÜRSELBEY - 600 човека или 11 танка, 2 LCVP
        NL-123 SARUCABEY - 600 човека или 11 танка, 2 LCVP

        L-402 SERDAR - 395 човека или 2200 т. припаси, 2 LCVP
        L-401 ERTUĞRUL - 395 човека или 2200 т. припаси, 2 LCVP

        тип С-120 (общо 24 броя) - 100 човека или 5 танка

        тип LCT (общо 8 броя) - 250 човека или 5-8 танка или 320 т. припаси

        тип С-302 (общо 16 броя) - 140 човека или 60 т. припаси,

        Турците имат 1 бригада морска пехота (4500 човека, 3 батальона, 1 АртДн, усилващи подразделения). Хубавото е, че десантните им кораби носят само по 4-2 десантни баржи. Което означава, че едновременно могат да стоварват само част от силите. Даже и на неохраняван плаж ще им трябва поне 1 ден да разтоварят войската. Лошото е че имат относително голям брой танкодесантни кораби. което означава, че могат спокойно да стоварват както танкове, така и камиони с припаси. Но като цяло най-хубавото е, че въпреки огромния брой десантни кораби личното ми мнение е, че турците нямат сили да стоварят засега 2 десанта. А и на единия плацдарм ще им трябва първо стоварването на десантната бригада, а чак след това стоварване на втория ешелон. А снабдяването ще е много трудно. Затова:
        Първите 5 кораба са главната цел за нашите брегови ракетни комплекси. Лошото е, че за големите танкодесантни баржи ще трябва или ракета или огъня на бреговата артилерия.

        Казано по друг начин - ако уцелим къде ще свалят десанта - печелим. Сбъркаме ли - губим от раз.

        И накрая най-лошата новина. Турция планира закупуването на няколко десантни кораба-докове. Дано нашите хора не се сетят да го реализират, защото тогава лесно свалят 2 десанта.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #19
          Част от корабите им няма ли да се изваждат от флота, май има и доста старички корита? Някои от големите в твоя списък са произведени през 50-те.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #20
            И накрая най-лошата новина. Турция планира закупуването на няколко десантни кораба-докове. Дано нашите хора не се сетят да го реализират, защото тогава лесно свалят 2 десанта.
            Аз знам за един десантен док и ще го имат, плюс 2 нови танкодесантни кораба, плюс 6-8 танкодесантни баржи. Това ще го имат, какво ще си купят е отделен въпрос, но бюдежтът им е по-малък.

            Comment


              #21
              Всички стари корита ли остават?
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #22
                Аз съм махнал старите. Това е състоянието към 2010 г.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #23
                  Седя и си блъскам главата как да направим така, че нашите бригади от по 2000 човека да отблъснат 4500. Та си мисля дали да не създадем укрепени пунктове по крайбрежието разчетени за бригада и половина (3000 човека), които да се заемат преди самия десант. То затова и нашите граничаро-полицаи са моторизирани до козирката. Обаче това ще означава маса пари хвърлени на вятъра, без да се използват.
                  Какво мислите по въпроса?
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #24
                    Голъм няма да позволи това, не може да строим много бункери по Албена и Златните. С твоите моторизирани хора с 4 бригади можеш ли да покриеш цялото крайбрежие горе-долу? Бургас ще е резерв на странджа и ще помага. Веднъж засечена, вражата групировка ще й трябват поне 4-5 часа да слезе да десантира ако радарът е с обсег 120 морски мили. Оттам и можеш да маневрираш добре според мен стига да не ти се натресе много авиация. Макар че курорти, народ, неочаквана война - едва ли могат да бомбят всичко.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #25
                      На фона на това, че Голъм не дава 130мм оръдия на резерв - за противокорабни оръдейни батареи имаш бюджет от 35 милиона да кажем заедно с войниците (засега ги смятай по 50 000 всеки), виж как са разценките - не зная какво би искал да купиш, но опитай да направиш още поне 4 батареи. Ако се побереш в по-малко пари ще е страхотно.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #26
                        Хм ... 2 Дивизиона с 4 батареи са ОК. С обсег от 27 км мисля така да покрия крайбрежието в двата участъка, че да могат да водят огън заедно по десанта. Така, че повече пари за батареи няма да искам. Ако купиш 2 батареи "Бал" и някоя и друга китайска евтенийка - берекет версин, както казва вероятния противник. Проблема е, че бригадите трябва да се "размажат" по крайбрежието. Доколкото разбирам Голум няма да даде да укрепваме населените места. А тъкмо те са на най-изгодните позиции и контролират плажовете. Затова предлагам да създадем зад или около тях укрепени позиции. Целта е десанта да бъде атакуван още на плажа, а ако не стане бригадата да държи пътя, за да не даде възможност да бъде превзето голямото пристанище.
                        Като цяло не искам нищо повече - ще се оправяме с каквото има. Но РПГ и ПТУР ще трябва на всяка цена. Иначе пехотата лесно ще се подавя, но при толкова възможности за десантиране на танкове мисля, че няма да пропуснат да се възползват.

                        Друг е проблема, че от Приморско надолу крайбрежието практически няма да се отбранява. Всеки десант там, макар и стратегически безопасен, поради практическата невъзможност да се снабдява може да създаде проблеми като тактически такъв за удар в тил на Странджанската групировка. Бригадата, която е южно от Бургас ще я разположа така, че за 2-3 часа вдигната по тревога да може да тръгне и след още 2-3 да е в района. Но имайте предвид като разполагата резервите да отделите нещичко, което да гледа на североизток.

                        Разчетите като цяло показват, че създаването на 4 укрепени района с по няколко укрепени позиции (по 6-8 за Бургас-юг и север; 3-4 за Варна-юг и 5 за Варна-север) прави общо 25 укрепени позиции. Или изразено в цифри, за ужас на счетоводителите 8,75 млн $. Няма да е лошо разбира се ако се включат и поне по 1-2 комплекта макети за пехотен батальон на бригада. Но това са допълнителни пари.
                        Last edited by Odzava; 28-03-2012, 22:43.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #27
                          Тук идва любимият ми момент от нашето Черноморие

                          Голъм може да не дава да се строят укрепления, но такива не ти и трябват - навсякъде където има плаж по нашите брегове има постройки и хотели (с вероятност клоняща към 120%), тоест застроена зона, което се води закрита местност - най-сложната възможна за танкове и механизирани войски и точно царството на леката пехота. Харесват си нашите войници най-удобните хотели и снайперистите могат от 10-ти етаж на петзвезден хотел на плажната ивица да си отстрелват десанта докато ги проветряват климатици, по-хубави условия за разстрел не се сещам Артилерията и самолетите им ще видят много зор да прочистят гъстото ни плажно строителство от лека пехота, тъй че поне веднъж незаконното строителство ще ни помага.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #28
                            Ще им устроя черноморски Сталинград тогава При условие, че застрояването е на няколко километра от бреговата ивизца - ето ти и укрепен район с прилична дълбочина. Само да не се запие аскера, докато си вее с климатиците.
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              #29
                              Е, чакаме Голъм да каже "да" за моята идея, но всичките ни широки плажове са застроени към настоящия момент, към 2024 не ми се мисли на какво ще приличат. Както каза ти - имаме дълбочина от километър-два на постройките, при това след първите дни те ще са празни като избягат туристите и няма да ме е страх за цивилни жертви, а хотелите са толкова нагъсто и уличките толкова тесни... Бункери да бяхме строили трудно ще сме по-ефективни.

                              Иначе ще има алкохол наоколо колкото за цял летен сезон (войната почва на 1 юни), не ми се мисли ако им доскучае на войниците. Макар че това е и опасно оръжие срещу турците - ако са станали ислямисти до тогава и следват корана, по плажовете вместо мини ще залагаме бутилки с водка и свински пържоли.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                #30
                                Ако Голум го разреши 2/3 от проблемите по крайбрежието ще отпаднат. Но все пак, за да се оборудват за отбрана районите ще трябват поне няколко дни. То хайде ще разгоним туристите, но оборудването на позициите изисква време. Затова пак ти предлагам - в комплексите изнесени позиции на подразделения на които ще се развръщат батальоните, а на възлови места да построим укрепени позиции. Нещо като запасна позиция и втора линия на отбрана.
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X