Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Структура и развитие на ВВС и ПВО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Само една корекция - ако се заглушава нещо, то се заглушава всичко. Т.е. не само чудите, но и вашите радари .

    За триангулацията на щабовете - аз така или иначе съм дал такава възможност на бригадно ниво, така че няма нужда да го мислите допълнително.

    1. Събиране на информация за действието на вражите самолети и подобряване ефективността на ПВО/ВВС и намаляване шанса за поразяване на наземните радари с ХАРМ
    ъъъ, как едното е свързано с другото?

    Comment


      #47
      Заглушаването не работи така от ВСВ насам. Ако се вгледаш в текста за РЕБ нещата (а и по принцип съвременният РЕБ), то той се прилага насочено - тоест онези наземни комплекси слушат за чужди радари след което "копират" сигналът им с някакво закъснение или смущават само честотата на която работят. Отделно смущенията спрямо определен радар са насочени към него, не сферично. По принцип нямам против да се заглушава и всичко както предложиш де, така тъкмо турците няма да могат да си ползват радарите, радиостанциите, Линк 16, ГПС на мунициите и т.н. в момента в който си включат РЕБ за защита от наши ПВО ракети. Тоест сами ще ни свършат 90% от работата. Тъкмо по това правило сами ще ослепяват и собственият си АУАКС.

      За предпазването от ХАРМ - ако просто мислиш да броиш всички наши радари като включени и излъчващи непрекъснато във всички посоки на всички комплекси които се съпротивляват активно, тогава няма смисъл да купувам нещо за ПВО, ще ги разстрелят от раз. Идеята е, че неща като Валерията се ползват за така наречените force multipliers. Давам пример - Валерията си стои и подслушва/триангулира околните самолети, предава информацията на близкия зенитен комплекс. Операторът на този комплекс си харесва цел която изглежда уязвима (грубо й знае координатите), насочва радарът към нея, включва го за няколко секунди да сканира някакъв много тесен сектор (примерно 30 градуса), дава указанието на самоходната установка която си има радар за подсветка (по него в общи линии ХАРМ няма смисъл много да се стреля, твърде е насочен) и тя вече изстрелва ракета по самолета. Ако е имало носители на ХАРМ, то те трябва да са били само в тези примерно 30 градуса от 360 в които се е намирал обстреляният самолет (а операторът на комплексът е избрал този самолет точно защото наоколо е нямало съмнителни другарчета които да изглежда, че носят ХАРМ). По този начин уязвимата за ХАРМ брънка от цялата верига се рискува само за минимално време като същевременно си върши нужната работа. Такива тактики естествено няма как да се симулират директно, за това и предлагам просто ефективността на ХАРМ по комплекси поддържани от такава апаратура да е просто по-ниска. Подобен би бил и ефектът от включения радар за обзор в мрежата - например един включен П-18 или П-37 предава целите надолу към зенитните комплекси, които мълчат и излизат на линия само за минута колкото да обстрелят каквото трябва и пак млъкват. По този начин и Валерията, и големите радари дават някакво предимство на останалите елементи в мрежата.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment

      Working...
      X