Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Структура и развитие на ВВС и ПВО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    gollum написа Виж мнение
    Това силно ме съмнява . Сравни военните бюджети на двете държави, количеството активни самолети - съмнявам се. Така или иначе, какво е сега няма значение. Те отделят огромно количество средства за нови въоръжения, пилотите им са професионалисти (като нашите), нямат проблем с резервните части (за разлика от нашите пилоти), т.е. имат пари, имат на какво да летят и въпреки това да имат по-нисък нальот от нашите, за които няма пари и нямат на какво да летят?
    Честно казано, почвам малко да се уморявам от тези опити да се намери някакво предимство, където няма да го търсим . Пък и губя време в обяснения.
    Влизам ти в положението, ще се опитам да не прекалявам. Но и ние сме застъргали дъното и търсим варианти.
    Май предложението на Пилот е най-разумно и реално. Самолетите и пилотите са 1:1 като възможности.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #17
      Друго, на което може да обърнете внимание е, че сегашното правителство може да закупи 8 употребявани немски "Тайфун"-а.
      Приемам, че през 2018 сме закупили 12 "Грипен"-а за запълване на "дупката", но за да е по-интересно, оставям и 12-те МиГ-29. Но това ще е "безплатното" .
      Цената на час полет не ми трябва, защото тези детайли няма да ги смятам - включил съм ги като допълнително увеличаване на цената с определен общ процент.

      ПП между другото, попрегледах информацията на официалния сайт на ВВС на Турция - изглежда доста сериозно си готвят пилотите. Има конкретни данни за нальота само за подготвителните етапи (нормално), но сигурно и после летят достатъчно - имат самолети, имат поддръжка, имат и пари.

      Comment


        #18
        Koлеги синьолампазници - ако имаме 12 грипена предлагам и 30 такива за тях

        Струват 950 000 евро(а сега де, как ще го смятаме в долари)
        и обсега им е над 500 км. сещам се и за профил на мисията с таурусите(нещото следва релефа при полет). Въпроса е, че от София могат да халосат летище Кемал Ататюрк в Истанбул, а от насред Черно море биха стигнали и до Синоп или до Инджирлик. Да си го държат Ф-35!
        А да и най-веселото е, че и да се намерят отнякъде пари за Су-30 МКИ - има интерес да ги интегрират на индийските, та явно ще могат да ги ползват. Явно че при обявяване на бойна готовност номер 1 грипените(предлагам 6 на графа и 6 във Варна) ще трябва да са вдигнати и на път към стартовите точки(за варненските над морето около Созопол, за Графалии над Стара Планина) с идеята Графалии да атакуват летище Ататюрк а Варненци да халосат Ескишехир или Инджирлик(с малко късмет ще набараме някой танкер на земята и ще стане забавно), после и двете групи могат да се изнасят към Балчик и Варна примерно
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #19
          Голъм, между другото може ли да закупим тази ракета в графата "боеприпаси" без да й споменаваме името изрично в списъка на въоръжение?
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #20
            Такова нещо ще трябва специално да го споменавате, разбира се. Не е стандартен боеприпас, все пак . Кой ще ви целеуказва? То хубаво можете да гърмите принципно по някакво летище, ама какво ще улучите е отделен въпрос. 500 кг експлозив н е малко но не е достатъчно, за да порази цел с голяма площ.
            Второ, не мислите ли, че във въпросния момент ще е пълно с турски изтребители във въздуха, т.е. "Грипени"-те ще трябва да се бият, вместо да гърмят с крилати ракети?
            Има ли сведения кои оператори на "Грипени" имат подобно оръжие? Не ми звучи като нещо стандартно. И как се насочва? Наскоро някой ми обясняваше, че турците нямало да могат да използват техните крилати ракети поради тази причина .

            Comment


              #21
              Принципно ще е пълно, ама фактически надали над Стара Загора или Казанлък. Насочването е инерциална навигационна система и GPS в крайния участък, до момента оператори на грипен не са го купували(а те операторите на грипен се броят на пръстите на едната ръка - Унгария, Швеция, ЮАР и Тайланд, това прави ли го нестандартно оръжие?), но се гласят да го закупуват в ЮАР, другите оператори са испанците(имат 43 броя) и Луфтвафе(Торнадо и Юрофайтър). Това че нещото се продава на пазара но никой още не си го е купил, нали не е пречка ние да сме първите като си имаме парите? Малко ми е странно да ни откажат 30 милиона долара и възможността да станем третия европейски оператор, както на турчулята няма да им откажат парите за Ф-35, (въпреки че там има клиенти с предимство). Иначе условията на играта стават малко странни, но пък ако са такива условията ще си поръчаме Сторм Шадоу, че са по-евтини и имат шест държави оператори
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #22
                Не, имах предвид, че няма да ви ги "дам" безплатно като част от стандартния боекомплект на самолета, защото не са такова. За купуване - можете да се ги купите. Все пак, давам ви "Грипени"-те съвсем безплатно, като един вид "екстра" за вашия отбор. Ако 12 МиГ-а са в изправност, едва ли някой би харчил през 16-18-та 720 млн. $ просто ей така - това е три пъти по-голямо от годишния бюджет. Т.е. все едно ви увеличавам парите с 10%. И чувам недоволство. Хъм. Може и да правя грешка с добавянето им. Ще помисля. Може и да заменя МиГ-овете за тях.
                За насочването - Пилот ме убеждаваше, че Турция няма да могат да ползват техните крилати ракети, предназначени да се изстрелват от Ф-16 заради системата за насочване. Тук би имало същия проблем. Ако сте съгласни за вашите, то тогава ще пусна и техните .
                Няма да си играем с курсове на валути. Приемам, че еврото е еквивалентно на долара за времетраенето на играта.

                Comment


                  #23
                  Хъм, чисто любопитство. Чудя се защо "Грипен"-а е почти два пъти по-скъп от МиГ-29, при положение че е по-малък и има само един двигател? Пък и като "поколение" не са толкова далечни. Авиониката ли променя нещата толкова?

                  Comment


                    #24
                    Голъм, не казах, че не трябва да си ги купуваме - боекомплектът на Грипените ако ги имаме приемам че е някакъв минимален - тоест оръдие, ракети въздух-въздух и елементарни глупави бомби. За това, че нещо модерно трябва да се купува си е така - парите за каквито и да било умни боеприпаси ги смятам и включвам в голямата пазарна листа. Въпросът беше дали другият отбор знае "купени са еди си какъв вид ракети" или знае "въоръжение за Грипен на цена 100 милиона примерно".

                    Никъде не съм твърдял, че турците няма да си използват GPS oръжията - повечето крилати ракети са поне с две системи за насочване - инерциална (по-неточна) и GPS примерно. Заглушаването на GPS не е панацея, а просто намаляване точността на бомбите и оттам някакъв коефициент 0.нещо си умножен по ефективността на един въздушен удар.

                    Колкото до специфичните крилати ракети - те си включват освен GPS и следене на терена по 3Д карта и инфрачервена камера във финалния участък. Ефективността им ще е сравнително висока с касетъчни бойни глави срещу самолети на открито които се готвят за полети (положението на летищата им е ясно с голяма точност и от изцяло комерсиални снимки), отделно турците са основните ползващи GPS в конфликта и не виждам защо да си го заглушават, особено ако не им е известно за закупуването на чудесията (това за въпроса ми). Основният проблем за тези ракети ще бъде масата пейтриъти които имат турците + разни по-малки системи които прикриват летищата + АУАКС-и които може и да ги видят (макар и ракетите да са стелт). За да успее планът трябва да се нацели точният момент, турците да са проявили немърливост и да не си пазят като хората летищата със зенитки и да се случат ценни самолети на земята в правилния момент. Отделно пари за повече от 2-3 еднократни нападения няма откъде да измъкна. До голяма степен пък ако знаят за тях ефектът ще е нещо ала fleet in being - отчитайки вероятността за това ние да ги изстреляме, те трябва да отделят ресурс за летищата си.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #25
                      E ние не ги искаме безплатно а срещу 30 милиона долара, а МиГовете нека си седят все пак ако се готви война се предполага, че ще си търсим средство за сдържане. Но пък ако въпроса е ще имат ли комшиите SOM, или не препочитам да го нямат и ние да се откажем от Тауруса
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #26
                        Е, щом ние знаем, че испанците имат - колко беше, 23 такива ракети? Значи и турците ще знаят. Поне моята логика е такава.
                        За другото - може да не съм те разбрал.
                        Така или иначе, правя ви не малка отстъпка с тази "добавка" към парите (това е повече от 10%), мисля че е достатъчно.

                        Турците не знам да имат пейтриът (имат ли?), но имат огромно количество други системи. Плюс това изграждали някакъв противоракетен щит (не знам какъв е). Въпросът е, че няма как да знаете в кой момент какво има на летището им (това важи за всички подобни пускове - не само вашите, освен ако няма кой директно да целеуказва). Т.е. аз ще отчета със зар каква е вероятността да бъде ударено нещо и каква щета ще понесе.

                        Сейлър, въпросът е, че 12 "Грипена" са над 700 млн. $. Мнооого пари за българския военен бюджет. И не се вадят от тези шест и нещо милиарда, с които ще разполагате. Другият отбор може да има възражения. Хайде, ако вече не могат да се поддържат МИГ-овете е ясно, че все ще търсят нещо, но така е малко по-сложно да се оправдае този предварителен харч. Правя го главно с идеята нещата да станат по-интересни.

                        Турците и в момента си имат много крилати ракети. Тук въобще не става въпрос за допускания.

                        Comment


                          #27
                          За цените на Грипен и Миг-29 - зависи какви долари смяташ и коя година + коя модификация. МиГ-29 е по-евтин заради по-нископлатената работна ръка в Русия през 1990-те и фактът, че те до последно (буквално до преди 2-3 години) си ползваха планери построени от съветско време и зарязани оттогава - тоест половината самолет е дар от зрелия социализъм що се отнася до основната конструкция. Грипен е в по-малка серия от по-скъпи работници и има много модерни благинки като множество оръжия за удари по наземни цели, по-хубава електроника откъм радар, по-скъп двигател защото е малосериен от Волво по лиценз, а и цените които дава Грипен са малко по-инакви. Руснаците продават самолетите често отделно от поддръжката и въоръжението, докато западните страни имат практиката да купуват самолет+симулатори+тренировка на пилоти+инфраструктура за поддръжката му+оръжие+гаранционна поддръжка за Х години+оффсет.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #28
                            Единствените целеуказвания за това има ли самолети по летището поне от това което аз зная са:
                            1. Планиране на самата мисия на база активност на вражите самолети - тоест знаем, че първата вълна самолети които ни удрят ги зареждат цистерни и този момент ще го разберем по пасивни средства ако е далече и радари ако го правят по-наблизо. Оттам смятаме тези цистерни кога кацат на летището си, добавяме 1 час за по-сигурно (те не могат да излетят този час, трябва да презаредят+поддръжка) и смятаме часа Х в който да пристигнат нашите ракети. И да, естествено цялото нещо е голям хазарт - може летището да е празно, може не на него да си базират цистерните/АУАКС, но в общи линии това е - няма какво да направим по въпроса, интересува ни основно дали аз съм в настроение да играя рулетка, ако е така ще купя ракетите.
                            2. Идиот в района на летището ако е до град който да е с включен скайп и малко наши пари в джоба. Пример е онова което е забито в Истамбул, там целият свят знае кога се излита и каца - същото не важи за разни забутани места извън столицата.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #29
                              Идиот в района на летището ако е до град който да е с включен скайп и малко наши пари в джоба.
                              Този тип неща се симулират чрез "стратегическото" разузнаване.

                              Въпросът основно е дали ще имате възможност да използвате всичките 30. Разполагате с 12 самолета-носителя (всеки може да носи по една). НЕ е ясно колко самолета могат да бъдат повредени или свалени при първата атака. Турците могат да ви "върнат" удара (и те имат крилати ракети) и да извадят от строя някои и друг самолет на земята. Т.е. цялото нещо си а бая хазартно. Но пък може и да има ефект.

                              Comment


                                #30
                                Честно казано ако самото наличие на такива оръжия у нас им действа на нервите бих го купил, нека видим кое как ще е с финансите. Иначе поне до ПВО ще настоявам, че няма как да ни изненадат значително - все пак си имаме радари с огромен обсег + пасивни системи за следене, няма как онези да вдигнат 100 самолета във въздуха и това да остане незабелязано, П-37 уж има обсег 350-400км. Вече що се отнася до сухопътните сили там положението се движи малко по-иначе.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X