Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТУРСКИ ГЕНЕРАЛЕН ЩАБ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    евентуално ще купим и ПУ с наземно базиране?
    Не, с наземно базиране били забранени по някакъв договор. Кухулин го приведе някъде в темата. Така че не, не можете с наземно базиране.

    За разузнаването - все се каня да допиша тази час,т но не ми остава време. Ще гледам утре да успея. Няма такова нещо като "сигурна информация" на война .

    Подвижните им радарни станции можете да ги засичате само докато работят, т.е. за кратко. И само самолети (имате две специализирани ескадрили Ф-16 и още една, която ще има оборудването, но не е толкова добра в практиката), екипирани със съответното оборудване могат да целеуказват (за бордовото въоръжение или през дата-линк на останалите самолети които се намират в същия район).
    Но тъй-като радарните станции са екипирани с примамки, има определена вероятността да не бъдат поразени самите радари, да не говорим, че система като "Панцир" може да успее да свали ракетите.
    Естествено, неподвижните или слабоподвижни радарни станции се намират по-лесно и са по-уязвими.
    Пусковите устройства обаче е почти невъзможно да бъдат намерени, т.е. има някакъв шанс само за наземните сили на място или от самолет в рамките на самия бой между ПВО и самолет.
    Естествено, наличието на самолет JSTARS доста подобрява нещата в рамките на ефективния си обсег.
    Голямо значение има местността - не разчитайте в пресечена, планинска или закрита местност на кой знае какво разузнаване от въздуха или космоса. В гориста местност също до някаква степен.
    След това, дори разузнаването от въздуха със самолет или безпилотен апарат може да се "залъже" с макети и други подобни средства, а може и просто да се заблуди (пилотът или операторът). Естествено, фото-разузнаването е по-добро, но то иска време, т.е .не дава резултат в реално време.
    Командните пунктове можете да ги засичате по радиотрафика, но само непостоянните (последните имат положени кабели, т.е. не подлежат на засичане, но могат да се търсят чрез стратегическо разузнаване). Н и тук може да има измама - да се води радиоигра. Значение има и заглушаването то може да направи невъзможно засичането в определена област или значително да затрудни комуникациите (управлението и командването).
    Ще приема, че всеки генератор на смущения е лесен за засичане и може да бъде атакуван по координати.
    Артилерията се засича чрез АИР и този метод е ефективен. Остава въпросът за поразяването, особено ако имате работа с добре разпръсната и укрепена артилерия на закрити позиции или пък с метода стрелба и движение.
    Единственият относително сигурен метод за събиране на ефикасна информация за организиране на нападение е тактическото разузнаване - най-вече пехотата на място и донякъде въздушното. Т.е. разузнаването с бой.

    Да обобщя - едва ли ще знаете позициите на тяхното ПВО, за да можете да го нападнете ефективно преди то да е започнало да действа по авиацията ви и така да издава позициите си. По-лесно ще намирате радарните, по-трудно огневите позиции. Същото важи за командните пунктове и в по-малка степен (към началото на играта) за казармите им.

    Comment


      #62
      Даа ! Благодаря за пояснението, няма да ни е лесно!
      Ще е нещо от рода на
      " Конт безумний крещеше
      - Търчете, гърмете тамо са вразите!-
      И аскера люто се хвърляше в атака
      но тамо никой го не чака ,
      а дружините наши скрити в горите,
      пукаха със точки, без сигнал без ред ,
      после бързат ,
      да ги скрият от вражия арт. ответ! "
      Last edited by Kont; 18-03-2012, 19:53.
      За осъдените на живот и смъртта е приключение!

      Comment


        #63
        Русия действа срещу неподавено ПВО и изгуби под десетина самолета в Грузия.
        Е, хаде да сравним Русия и Грузия . Пък и Грузия нямаше 6,5 млрд. да купува каквото реши...
        В Либия се "оправиха" с крилати ракети и постоянни въздушни патрули, при които повече от половината самолети в началото летяха анти-ПВО мисии. Да напомня ли колко време отне тази фаза на кампанията? И вие нямате възможностите на САЩ и НАТО все пак.
        В Ирак (първата война) въздушната кампания отне месеци и се използва всичко включително Б-2. При доста по-благоприятен терен, отколкото ще е във вашия случай. При втората война им беше по-лесно, защото Ирак вече нямаха ВВС, а и ПВО-то им не бе кой знае какво. И пак имаше неприятни изненади.
        Ако се изхарчат достатъчно средства за ПВО, няма да ви е лесно и съвсем няма да мине без загуби при определен "стил на действие. Поне така си мисля в момента.

        Колкото до управляемите боеприпаси, нима турските запаси се изчерпват с гореизброените? А JDAM, а другите играчки с по-малък обсег? Не съм проверявал тая част, но ми се струва невероятно. Ако е така, да купуваме...
        Не се изчерпват, но тези имат по-малък обсег при неподавено войсково ПВО си струва да се действа само от голяма височина (над 7 000 м обикновено). А това означава затруднено разпознаване. Що се отнася до количествата, приемаме, че имате по 2 БК управляемо въоръжение боекомплекта на самолет в нормалните ескадрили и по 4 в ударните. Това е. И вероятно завишавам количествата с малко. Това беше главният проблем на дългите въздушни кампании, между другото - и Франция и Великобритания го изпитаха в Либийската кампания. Много е скъпо и затова има малко.
        Неуправляемите ракети и бомби няма да и ограничавам.

        Ще ми се да изясним и тия 50% неразгърнати сили на българския отбор. Какво означава в случая "неразгърнати"? Аз си представям, че са прозрачни както за спътниците, така и за агентурата.
        Да, ще можете да установите местата за постоянно базиране на всички български сили. Но някаква част (не знаете точно кои) са напуснали местоположението си малко преди началото на атаката (няколко дни), така че не знаете точно кои са си още в казармите и кои - не. Ще имате възможност (чрез хабене на разузнавателни точки) да се опитате да намерите за част от тях къде са, но без да имате 100% гаранция за резултата (България има контраразузнаване).
        Въобще, не преувеличавайте значението на два фото-разузнавателни спътника, които не могат да висят постоянно над България (не са в такава орбита), т.е. имат известно време на всяка обиколка да сканират някаква част от повърхността (няколко десетки км2), които след това трябва да се анализират и обработят, за да дадат какво има там. А то може да са макети, може да са реални неща, може да е микс от двете.
        На практика изборът е между "да си изцапате ръцете" т.е. да рискувате в търсене на бърз резултат или да действате методично, т.е. предпазливо. Първото крие сериозен риск от големи загуби, но може да ви спести време. Вторият подход разменя време срещу по-малки загуби. Ще решавате как да постъпите вие. Но не очаквайте пълна или сигурна информация . няма такова нещо на война. Дори рапортите от собствените ви войски няма да са на 100% точни (както е на война). Могат ад докладват, че са премахнали напълно противника от дадена позиция, но това да не е съвсем така, може да докладват, че са унищожили "до 50 ОБТ и 1 000 персонал", а реално да са само 20 танка и 200 души. Войната е хаос и несигурност.

        Comment


          #64
          Не знам, на мен тази разузнавателна концепция ми напомня за едни отдавна минали времена, но пък аз съм доста слабо запознат любител в областта. Възможно е да си прав. Все пак, ако имаш възможност, отвори Гугъл с координати 54.015556, 27.584444 и ми кажи на какво ти приличат тия камиони с дългите тръби? Гугъл...

          И как ще се заблудя в броя на унищожените танкове, като отгоре летят чукурнайсет безпилотки, а JSTARS-а ми дава картина в реално време на площ от 50 000 кв км... Не знам, не ми е ясна материята. ВВС-то да му мисли. Мойта е лесна - юркам петте бригади главорези и събирам торби с отрязани уши

          Comment


            #65
            gollum с този корпусен командир и с неговите главорези стигат да вземем столицата не ни трябват 150 хил аскер Той бат ББ само ще го чака с готовата капитулация стисната между коленете , защото с ръце ще си крие ушите!
            За осъдените на живот и смъртта е приключение!

            Comment


              #66
              Ако имате подобни самолети наистина задачата ви е по-лесна, няма съмнение в това.
              Знам възможностите на google.earth, но ти ми кажи друго - колко време се събират снимките и колко актуални са. И тук говорим за наистина големи възможности а не за два не кой знае колко добри шпионски сателити, за които ми казват, че няма да сана много подходящи орбити. И се га си представи, че противникът ти разхвърля няколко хиляди макета (отгоре си изглеждат баш истински). Нито имате достатъчно безпилотни самолети (не е ясно колко ще останат след намесата на ПВО), че да ви предават реална картина в реално време на цялата територия, нито пък спътниците са достатъчно за тази работа. Т.е. ще имате частична картина и доклади на много командири и войници, които са преживели нещата на място и твърдят, че са постигнали това или онова.
              Съгласен съм, че технологиите добавят много, но хаосът във войната си остава и няма как да го неутрализират.
              Да не говорим за каква територия става въпрос (имам идея, нали бая време събирах картата). Много, много квадранти километри, голяма част от които (интересуващите ни) са сложен терен. А ти можеш да имаш запазена в снимки само една малка част от времето (броени минути в най-добрия случай) и миналото през тях. Да, сега можеш да видиш камион или танк, но след един час, когато обработиш информацията той вече да е на 10 км оттам. Не можеш да ползваш това за указване на цели. Освен ако нямаш подходящата машинка, разбира се, но дори и тогава ще бъдеш ограничен до определена площ. И, вярвай ми, няма да са всичките 50 км2, освен ако не сте обезвредили ПВО-то, защото тези големи самолети са добра цел за много системи . Т.е. първоначално ще вървят по периферията и ще показват малко.
              Що се отнася до АУАКС-ите - те ще ви показват въздушната картина. И това е. Морските ви разузнавачи ще показват корабите и отчасти (наблизо) въздушната картина. ЗА наземните цели си трябват от другите самолети. Проблемът е, че когато са малко се превръщат в уязвим възел от системата.

              Comment


                #67
                Има логика в думите ти, ще е интересно да видим как ще протече екшъна. Като спомена за малкото бройки, открих един ъпгрейд в двигателите на JSTARS, който позволява 20-часов полет с презареждане - 1 час излитане, 1 час кацане, 1 час презареждане и 17 часа бой. При това положение 2 самолета могат спокойно да дежурят денонощно.

                The JT3D-7 Engine Upgrade modification will allow the E-8 to operate between FL340 to FL 420 with a climb to altitude within one hour. It will increase the capablity of flying a ten hour sortie without air refueling (two our transit time, eight hours in tactical orbit). It will also increase the capablity of flying a 20 hour sortie with an air refueling (two hours transit time, one hour for air refueling, 17 hours in the tactical orbit). Low engine thrust limits deployment of Joint STARS to only those airfields with long runways.



                Чудя се дали има далавера, ако вземем 4 бр, да летят на смени по два - може би така по-трудно ще се крие народа зад хълмовете?

                Comment


                  #68
                  Не знам - все пак, аз ще ги смятам възможно най-просто нещата. Т.е. "виждат в рамките на радиохоризонта си". Това виждане е за целеуказание, не за разузнаване.. Иначе си прав, че поради сферата ми на интереси (ВСВ и по-рано), имам по-различни представи за тези неща и това ще се отрази поне донякъде.

                  Comment


                    #69
                    А като споменах за хълмове, това е новия радар 64N6E за далекобойните С-400, с които се предполага свалянето на JSTARS и AWACS:





                    Просто не виждам как ще отърве кожата с тия размери, дори да не излъчва. При разделителна способност на JSTARS около 1 м на 250 км, това сигурно ще свети като лампа

                    Comment


                      #70
                      Аз искам да насоча вниманието ви към една област , която последните дни стана обект на мислите ни!
                      Правим морски десант... ВВС подкрепя от въздуха и ако открие нещо от бреговата охрана или военни формирования започва да ги обработва, съответно ВМС също с главният далекобоен калибър води стрелба по бреговата отбрана. далекобойноста на главния калибър е съотносима с далекобойноста на българските ПКР.
                      Обаче нашите противници се направили на славяни , натикали са се в водата с тръстика в уста, окопали са и са направили невидими различни арт системи и бойна техника. Десанта започва , баржите започват да сипят хора на плажа и тогава нашите противници плюят тръстиките и почват да стреля по нашите аскери. С едно оръдие на кораб - макар и скорострелно и с ВВС, която трудно за времето от 20 дни ще реализира въдушното си превъзходство, аз виждам поне 30-50 процента загуби при десантирането. Ще ми се да помислим над такава опция - имаме собствено производство РСЗО ПУ за 70 мм и 105 мм. Като 70 мм стреля със стандартните авиобоеприпаси и има анти танк НУР. Дали да не платим по един ъпргейд на корабите и да им поставим по една ПУ РСЗО. Далекобойноста е нормална около 8 км и ще може реално да подкрепи с огън десанта / район на поражение на една ПУ 200/200 м.
                      За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                      Comment


                        #71
                        Тая работа с десанта си е малко на късмет.
                        Нека приемем условно, че онези срещу нас мобилизират примерно 10 бригади (всякакви).
                        Разумното и очакваното от нас действие, ще е поне 6-7 от тях да отидат за прикриване на сухопътната граница. 1-2 бригади да оставят в резерв или в дълбочина за маньовър и отбрана на София, Пловдив и още нещо друго.
                        Остават грубо 2-3 бригади, които да отразят нашия морски десант. С тях обаче едва ли ще са способни да покрият всички „червени зони” по над 200 км. морска граница. Дори и да успеят, това ще са малки подразделения, а играта е тактическа (т.е. не би трябвало да ги отрази) или с други думи, те ще трябва да сформират няколко батальонни групи, които да покрият само най-вероятните направления, като взаимодействието между тях се очаква да е слабо.
                        Положението с ПКР предполагам, че ще е аналогично.
                        Тук очаквам нашите ВВС да блеснат.
                        Късметът може да ни споходи с малко разузнаване, което обаче за сега все още не ми е много ясно как ще се симулира. Т.е. какво ще ни е необходимо, за да разкрием къде са разположени силите и средствата на противника.
                        Иначе артилерията на съвременните турски корвети и фрегати не е за подценяване, но съм на мнение, че ако се наложи десантът да напредва срещу укрепен противник, ще й бъде трудно да поддържа нещо като огневи вал. По-скоро ми се струва, че силата на корабната ни артилерия е в използването на високоточни боеприпаси по отделни цели.
                        Това е така на бързо съчинено – ще се радвам на допълнение или дори критика, за да си сверим часовниците.
                        Last edited by Silent Warrior; 26-03-2012, 22:12.

                        Comment


                          #72
                          Аз така мисля, затова поисках мнения, а струва ли си да поставим РСЗО / лек тип/ на кораби за да осигурим огневи вал на морската пехота?!
                          За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                          Comment


                            #73
                            Хайде пак да преговорим нещата, противникът се набалбуква с противотанкови комплекси не е лошо вече да оформим стратегияга....имаме 2 вариянта (или 3 незнам вече колко станаха) , имаме и обсъждане на бюджета. При създалата се обстановка е крайно време да видим колко противотанкови системи и ескадрили имаме, и колко смятаме да използваме. Ще взимаме ли ракети и колко? Защо не разделихме бюджета по вид сили? Какво става с отбранителната ни линия? можем ли да комплектоваме аеромобилен батальон за сухопътен корпус? Какво стана с предложениете от мен спец. леки автомобили за десантните части , или за сухопътните сили?
                            Много се умълчахме и губим инициативата, в последният момент ще стане хаос и стрелба "на сляпо" и "на уволнение"....още не сме определили кой командир кое направление ще командва, а ТОВА Е АБСОЛЮТНО НАЛОЖИТЕЛНО , защото е време да си преценим отбранителните линии, резервните (запасни) позициии да помислим за местата на съсредоточаване, полосата на пробива и куп други работи които няма да станат за 2-3 дена....
                            Айде да се размърдаме малко и ад спрем да си чешем езиците, то диванчепраз-а и сърбането на кайве е хубава работа , и гюзел голите балерини по пищеманчета също ама найсе да свършим някаква конструктивна работа...че, "квот сабя покаже" не е вариянт, "Пировата победа" също.
                            Sub sole nihil novi est

                            Comment


                              #74
                              Kont написа Виж мнение
                              Аз така мисля, затова поисках мнения, а струва ли си да поставим РСЗО / лек тип/ на кораби за да осигурим огневи вал на морската пехота?!
                              Идеята е добра. Това трябва да го направим задължително, но само на десантните кораби. Така, че включвай ъпгрейта в общата поръчка. Масата на олекотените РСЗО са под един тон, значи няма да е трудно. Фрегатите и корветите прикриващи десанта няма да доближат брега на 8 км. така, че там няма смисъл. А и тях не може да ги изложим на огъня на противника.
                              По принцип моето виждане е, че има-няма противник, десанта трябва да напредва под прикритието на огневи вал. Това първо. Второ, много е вероятно във всеки удобен за десант залив/плаж да са поставили мини - и във водата и на пясъка, и след пясъка. Значи преди десантните кораби да приближат полосата за десантиране морето пред тях трябва да е масирано простреляно с РСЗО, след това плажа и т.н. Когато служих на противолодъчен кораб най-доброто ни оръжие срещу торпедна атака беше РБУ-то - реактивни бомби с обсег 6 км. При разрив на бомбата във водата никое торпедо не оцелява, респективно и мина.

                              Comment


                                #75
                                Mirovk написа Виж мнение
                                Какво стана с предложениете от мен спец. леки автомобили за десантните части , или за сухопътните сили?
                                Трябва да си поръчаме спец. леки автомобили и издирвам евтин вариант за допълнителни кораби за доставка.
                                Например : http://www.landingcrafts.net/3-units...s-mws1200.html и http://www.landingcrafts.net/landing-craft-593.html
                                Някъде в този сайт има същия като втория кораб (сега не го намирам), нов струва 3,3 милиона. Като време за построяване пишат 10 месеца, значи до войната може да си поръчаме 14 бройки само за 46,2 милиона долара, а ще може да стоварим огромен брой техника директно на мястото на десанта и непоследствено след първата му вълна.

                                Comment

                                Working...
                                X