Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТУРСКИ ГЕНЕРАЛЕН ЩАБ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Според мен планът за директна атака на София също е осъществим, но изисква голяма концентрация на сили в това направление. Мисля, че в такъв случай по останалите направления ще можем да провеждаме максимум операции за разсейване на българските сили.

    Ключов елемент при този план ще е СМАЗВАЩИЯ ракетно-артилерийски удар в Ч+0. Всичко по-значимо, което е известно до този момент, трябва да бъде унищожено. Имаме силите и средствата за това. В противен случай снабдяването и разгръщането на специалните сили около София може да се окаже проблемно през първите 3-4 дни.

    Comment


      #32
      Между другото с колко пари ще разполагат българите?
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #33
        Да наистина е все още рано за съвсем точни планове , не бия отбой, просто ми се искаше да изчакаме времето. Всички планове несъобразени с възможностите на противника са глупави. Но съм твърдо убеден - НИЕ СЛЕДВА МНОГООБХВАТНО ОТ ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ НАПРАВЛЕНИЯ ДА АТАКУВАМЕ СЪС ВСИЧКИ СИЛИ ПРОТИВНИКА .
        Защо ?!
        Първо не разполагаме със много време. Противника ще се съвземе , ако го оставим, ще организира мобилизация , ще наеме чуждестранни наемници и прочие. Да разчитаме на авиацията да свърши всичката работа а после да изпратим сухопътни части - ОК - но пак казвам не разполагаме с време. Да опита от войната срещу Ирак с продължителната авио война е положителен , но копирането на този опит е несъвместимо. Там имаше международна коалиция и общественоста беше с нападащата страна. в нашият случай ще е обратното. Общественоста незабавно ще реагира на агресията ни. Ще ни осъди и ще поиска да спрем огъня . Реално не разполагаме с 20 дни - за които си говорим в правилата на играта. Погледнете кипърската война, за два дни десантират над 40 хил души . На вторият ден има резолюция на ООН и се стига до временно прекратьване на огъня. При окупирани 33 процента.
        Второ не разполагаме с достатъчно пространство . Значи следва да ползваме всички възможности, които ни дават аеромобилните части вкл да създадем допълнително такива.
        Трето продължителната война ще разстрои икономиката ни.
        Простете, позицията ми е твърдо против разтегливост във времето и съм за Илдъръм.
        С уважение!
        p.s. Запазвам си правото допълнително да посоча мотиви против подобен на Балканска фъртъна план.
        За осъдените на живот и смъртта е приключение!

        Comment


          #34
          Между другото с колко пари ще разполагат българите?
          Изрично го посочих още в началото.
          С други думи, ще разполагат с 6 900 000 000$ - 400 000$ за текуща поддръжка, т.е. 6,5 млрд.

          Comment


            #35
            gollum написа Виж мнение
            Изрично го посочих още в началото.
            С други думи, ще разполагат с 6 900 000 000$ - 400 000$ за текуща поддръжка, т.е. 6,5 млрд.




            А ние по какъв случай разполагаме с 1.5 млрд?

            Comment


              #36
              По случай, че вече ви е напазарувано в голяма степен: 1 000 нови ОБТ, доста повече нови БТР и БМП, 80 нови щурмови вертолета, нови самоходки по южнокорейски лиценз (добри машини), Ф-35-ици, няколко нови подводници, кораби и други самолети и какво ли още не. Това са все в графа "бъдещи покупки", които се плащат от бъдещия бюджет. Честно казано, при вашето превъзходство и да ви дам още 4 * 12-14 млрд. $ ще е издевателство. Първоначално въобще и не смятах да има допълнително закупуване, защото изпълняваме набелязаната програма за превъоръжаване (а тя струва МНОГО). Но после реших да отпусна малко за допълнителни покупки.
              Всичко това е заложено в първоначалната рамка на темата, която доведе до тази игра.

              ПП Ясно е, че дори и този не особено голям бюджет реално е напълно непосилен за България. Но такова беше първоначалното условие.

              ПП ДА ви предупредя, за по-интересно съм им дал и една ескадрила (12) "Грипен"-и. И така ще са много по-слаби във въздуха, но има все пак някаква интрига - 24 изтребителя срещу почти 200 .

              Comment


                #37
                Ахм. Да уточним дали правилно съм разбрал:

                Разиграваме игра по реален конфликт между България и Турция.
                Няма значение какво е съотношението на силите, то си е такова и искаме да видим как ще протече сблъсъка.

                Но, по някаква причина на България са предоставени пари, а на Турция е предоставена направо техниката по бъдещите проекти. Не знам защо се е появила тази разлика, а и няма значение. Така са се развили нещата.

                При това положение обаче би трябвало да се очаква, че Турция ще разполага с резултата от всички проекти към 2024 г. Просто не виждам логика в противното, ако гоним някакъв реализъм. Ерго нещата стават много груби, защото имаме непробиваем противоракетен щит, балистични ракети с обсег 2500 км и много други благинки.

                Втория вариант е да не съм разбрал добре и да разиграваме някаква игра между две фиктивни държави с географията на България и Турция. В тоя пък случай е странно защо гоним срокове, защо говорим за силни и слаби страни, за политически точки и други неща от конкретната реална ситуация.

                Може да не съм прав, но някак не ми седят хармонично нещата. Аз всъщност мислех, че разиграваме бой с наличните сили, но отместен леко в бъдещето по някакви формални причини. Затова и досега смятах, че покупките ще са символични на общия фон. Затова седя и си броя ATACMS-ите по милион долара парчето

                Comment


                  #38
                  Kont написа Виж мнение
                  Първо не разполагаме със много време. Противника ще се съвземе , ако го оставим, ще организира мобилизация
                  p.s. Запазвам си правото допълнително да посоча мотиви против подобен на Балканска фъртъна план.
                  Абсолютно против разтъкаване
                  На 3 тия ден 2-ри корпус трябва да е заел височината над Тополов град и да обстрелва Ямбол, негови части да вървят към Бургас.....обкръжавайки Страндженската укрепена линия (ако има такава) + 2 та удара отвличащи удара на първият ден и пробива на 2-рия.
                  При размотаване 15 дена означава нальоти по нашите каски с град, тайфун квото намерят загубите ще са сериозни защото ще сме сгъчкани....ако не сме може да ни ударят (което не го изключвам) изненадващо като слабата ни точка е Малко Търново, за това предпочитам да ги изпреварим и да разузнаем с бой....ако са там ,включваме цялото ВВС на разположение да ги ангажира и предислоцираме...
                  На 2 рия ден 1-ви корпус трябва да е заел Свиленград или да води заключителни атаки за овладяването .....
                  Sub sole nihil novi est

                  Comment


                    #39
                    Кухулин написа
                    Няма значение какво е съотношението на силите, то си е такова и искаме да видим как ще протече сблъсъка.
                    Кухулин, оригиналната идея е на Амазон и най-добре към него да се обърнеш с тези въпроси. Аз гледах доколкото мога да я "реализирам" (де речем, направих малко по-реалистичен българският бюджет). По неговата идея вътрешните условия на България рязко се променят около четири години преди началото на конфликта и тя е способна да отделя "много повече" пари за отбрана и (поради неясна причина) се готви за отбрана, а Турция - обратното, за нападение. Политическата страна не я обсъждаме (сценарият е достатъчно шантав, че да търсим и това ).
                    Турция така и така от малко повече от десетилетие активно отделя "огромни" средства за превъоръжаване. Т.е. можем да имаме някаква приблизителна представа какво ще закупуват в близките десетина години - парите са отделени и е набелязано какви пари още ще се отделят - има много за "дозакупуване" по текущите планове.
                    За сметка на това България е съвсем неясна. Ясно е горе-долу какво ще се прави в близките 5-8 години - ще продължават да съкращават и едва-едва да поддържат нивото. Да речем, някъде в този период все ще купят някакви изтребители на изплащане (канят се да го сторят), оттук идва и ескадрилата "Грипен" (може и да не са такива, но пък има ли чак такова значение - ясно е, че сумата е бая непосилна (600-700 000 $)).
                    След това идва 2020 и "новият курс" към въоръжаване. Какво ще се купи с новоотпуснатите средства? Можех да реша и сам, но по-добре бе да се остави отборът, който и без друго е в безизходна ситуация (поне такова е моето мнение) да реши това. Така или иначе, разликата не е голям, а аз малко от малко ще следя да няма фантастични неща (примерно, закупуване на нещо прототипно, от което производителят се е отказал, произведено е в единични бройки или пък се смята за "ултра-модерно" и е малко вероятно да се продава на държави като България). В крайна сметка, отхвърлих идеите, според които България ще получи "безвъзмездно" хиляди танкове, артилерия, БМП и прочее от Русия или пък, че руски или други кораби ще следят турските пристанища и безвъзмездно ще предоставят информация на ГЩ на противниците ви.

                    Ако се върна на турският отбор, то бих могъл да направя същото, както и с българския - да им дам четиригодишен пълен бюджет, от който да си купуват. Обаче как да реша какво от настоящата програма да махна като още нереализирано тогава? Не знам как точно да определя това. А е ясно, че няма как всичко от ултра амбициозните планове да е завършено до 2020 г. Още повече, че е също толкова ясно, че част от парите от бюджетите от 2020 до 202 г. ще отиват за покупки по тези планове и поддръжка на закупеното.
                    Т.е. алтернативата бе или да оставя общо взето всичко, което смятам че може да бъде реализирано дотогава плюс някакъв малък допълнителен резерв (наистина малък, защото ако е що-годе реалистичен, то тогава "големият бюджет" на България губи напълно смисъл - как ще нарека 6,5 млрд. "много", ако вие получите 50 млрд. $? Или да орежа по някакъв начин програмата и да ви дам каквото смятам че можете да получите за тези четири години (да речем, 15 * 4 = 60 млрд. $) и да ви оставя вие да ги похарчите.
                    Аз предпочитам първият вариант и от гледна точка на посредник на играта, защото ако косите ми се изправят като си помисля да смятам закупуването на какви ли не работи за 6,5 млрд. $, какво остава за почти десет пъти по-голяма сума?
                    Кухулин написа
                    Но, по някаква причина на България са предоставени пари, а на Турция е предоставена направо техниката по бъдещите проекти. Не знам защо се е появила тази разлика, а и няма значение. Така са се развили нещата.
                    Т.е. затова се е появила тази разлика".

                    Кухулин написа
                    При това положение обаче би трябвало да се очаква, че Турция ще разполага с резултата от всички проекти към 2024 г. Просто не виждам логика в противното, ако гоним някакъв реализъм. Ерго нещата стават много груби, защото имаме непробиваем противоракетен щит, балистични ракети с обсег 2500 км и много други благинки.
                    Е, хъм, не е толкова просто. Не всеки проект, особено тези, които едва сега започват, непременно ще е реалистично да е завършен към 2024 г. Особено пък толкова неясни и скъпи като ПР-щит (а противобалистичен щит не е от значение, защото България не разполага с балистични ракети - защитата от крилати ракети е отделна) или собствени балистични ракети (могат да заемат повечко време). или, ако щеш, участието в програмата Ф-35 - малко вероятно е до 2024 г. да са получили всичките самолети по поръчката (но само това би им "глътнало" поне 15-20 млрд. $ от бюджета).
                    Принципно програми като тази за нов ОБТ, който ще се разработва изцяло на местна почва (или пък щурмови вертолет, който пак ще се произвежда "домашному", или дори новите фрегати родно производство) е нормално да глътнат повече пари, отколкото се е предвиждало първоначално, а и да имат множество проблеми по пътя", както и различни детски болести - това ас непривични задачи. Аз не добавям калкулации за това, което е определен реверанс" към вашия отбор.

                    Кухулин написа
                    Втория вариант е да не съм разбрал добре и да разиграваме някаква игра между две фиктивни държави с географията на България и Турция. В тоя пък случай е странно защо гоним срокове, защо говорим за силни и слаби страни, за политически точки и други неща от конкретната реална ситуация.
                    Не, добре си разбрал идеята. Вярно е, е аз бих предпочел да разигравам равностойна игра между въображаеми държави - най-малкото, щях да се лиша от цял ред проблеми, да не говорим колко по-малко време би ми отнела картата на театъра на военни действия, а и нямаше да губя дни наред в събиране на реални данни. Но идеята на Амазон бе такава и по една или друга причина се навих да направя игра по нея (сигурно не веднъж тепърва ще съжаля за това ).

                    Кухулин написа
                    Може да не съм прав, но някак не ми седят хармонично нещата. Аз всъщност мислех, че разиграваме бой с наличните сили, но отместен леко в бъдещето по някакви формални причини. Затова и досега смятах, че покупките ще са символични на общия фон. Затова седя и си броя ATACMS-ите по милион долара парчето
                    общо взето си прав, но с една корекция - вместо вас вече са направени огромно количество съвсем не символични покупки, на стойност поне 150-200 млрд. $. Това се отчита от играта, така да се каже (да речем само разработката и купуването на 1 000 нови ОБТ са поне 6 млрд. $, около 50 Ф-35 са поне около 80 млрд. Въобще, ако направя бегла сметка какво ще получите за тези 12 години, то възлиза поне на 45 млрд. $ най-груби сметки (без поддръжка и прочее). Вярно, военният бюджет за тези 12 години вероятно ще възлиза на 200 млрд. $, но пак само част от тези пари отиват за закупуване на нови въоръжения (едва ли повече от 30-40%, а може и по-малко да са). Но от него много пари отиват за поддръжка на вече закупеното и други военни разходи. Така че не мисля, че "ощетявам" чак толкова реалната ситуация.
                    Но оставям на вас да прецените. Ако смятате, че ще е по-реалистично да орежа отчасти въпросните проекти (по моя преценка) и да ви предоставя каквото смятам, че ще е достъпно за "харчене" за тези четири години - добре, ще постъпя по този начин.

                    Comment


                      #40
                      Еми окей, няма какво да променяме нещата в крачка. Така сме почнали, викам така да я караме. Обаче аз ако имах 7 милиарда на разположение за нова техника, Турция с тия бараки за 20 дена... абсурд. Това са 500 Панцира...

                      Comment


                        #41
                        Не знам за къде са се разбързали колегите?
                        Трябва да видим календара, там пише 2024 г., а не 1917 или 1943... Така, че давайте да не пълним траншеите с трупове, а полята с изгорели танкове.
                        Имаме ясно зададен срок - 21 дни (нали и 21-ви се брои, тоест до полунощ). След като имаме достатъчно време не разбирам защо да не си изпипаме операцията?
                        Вместо това ще правим фронтална атака в Тракия. Абсолютно точно това, което българите ще чакат!
                        Без да печелим въздушно превъзходство, без да унищожим командно-контролната структура, без да им разсипем тила, без капка изненада?
                        Колеги, българския отбор има $6,5 млрд. С тия пари ще си купят всякакви руски играчки от Т-90МС, през С-400 до последните им ПТУР-ове и ще се окопаят във всяка тракийска дупка, която намерят. Аз лично с тези пари и малко фантазия ще спретна страхотна касапница. Особено на познат терен, особено в отбрана и най-вече когато противника прави точно това, което очаквам. Дайте да сме по-отговорни към виртуалните ни войници и без това ни взимат точки, когато ги убиват.
                        Няма за какво да се притесняваме от намеси на външни сили, освен ако не трупаме отрицателни политически точки. Всякакви ракетно-артилерийски играчки, с които българите могат да разполагат лесно се парират по два начина - аскерът не е залепен за границата и разбира се всякакви Точки, Мочки и прочие се издирват и целенасочено унищожават от въздуха. Това става след, като имаш пълно спокойствие там разбира се. Ако настъплението по суша тръгне веднага, ще настане невъобразим хаос. По кой ще работи авиацията? Ще дави ПВО-то, ще оказва непосредствена поддръжка, ще им издирва тактическите ракети, ще унищожава щабове или ще мори тила? Нито едно от тия неща няма да са свършени както трябва, което ще обезсилва авиацията ни - основен наш коз, ще носи много загуби, а без мощна авиационна поддръжка не се знае какво ще става на сушата. Пак напомням, противника има $6,5 млрд. да си купува всякакви лъскави съветски играчки.
                        До тук не видях сериозен аргумент срещу планът ми. "Дайте да не се разкатаваме", не е аргумент.
                        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                        Comment


                          #42
                          Това са 500 Панцира...
                          Както казах, няма да позволявам шантави неща. До момента има произведени под 150 единици. Поставил съм изричното условие ако ще е се купува нещо да не може да се купи повече от 10-20% от наличното. Това е едното.
                          Второто е, че за всяко ново подразделение те трябва да платят за създаване (т.е. персонал инфраструктура, обучение). Грубо казано, така само персоналът на един танков батальон излиза над 20 млн. $. Не по-различно ще е за дивизион "Панцир". Да не говорим, че трябва да си вземат и ракети за установките (като гледам договорът на Алжир, един "Панцир" с ракети и обслужване излиза около 13 млн. $, т.е. могат да си купят точно 500, но без персонал за тях), а и не могат да си купуват само ПВО, нали? ЗА толкова пари вероятно могат ад си удвоят силите, но пак вие оставате с ОГРОМНО превъзходство. Въпросът е как ще го използвате.

                          Comment


                            #43
                            Ние го имаме преимуществото доколкото разбирам 200 срещу 24 изтребителя. И в артилерия и във всичко.
                            Да се възползваме от него. Докато ВВС си върши работата в небето сухопътните части да си свършат работата в полето.
                            При положение че започваме играта с 10 кратно превъзходство във всичко защо да чакаме противника дза извърши мобилизация и да го намали наполовина.
                            Това ми обяснете уважаеми 1951?!
                            За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                            Comment


                              #44
                              Kont написа Виж мнение
                              ...защо да чакаме противника дза извърши мобилизация и да го намали наполовина.
                              Това ми обяснете уважаеми 1951?!
                              Никой не чака.
                              Започваме с унищожаване на нервната система и сетивата на звяра, а след това го удряме където не очаква. Просто и ясно.
                              За да може авиацията да действа адекватно е добре да действа сама в началото. Обясних защо.
                              А огромното превъзходство, което имаме, ще бъде стопено защото българския отбор ще си е накупил бая играчки и както сам Ам Гъл каза, нищо чудно да си удвоят силите.
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                #45
                                Уважаеми колега, ако оставим авиацията да действа сама в началото, както предлагате - значи да оттеглим армията на безопасно място от границата да я окопаем здраво там. Естествено противника ще получи данни от разузнаването за районите на съсредоточаване на нашите съединения и ще ги атакува с крилати ракети.А може и да предприеме и контраофанзива- какво ще го спре ако играе вабанк? По това което засега купуват колегите мога да си вадя извода, че именно ще купят крилати ракети и далекобойни тежки системи, с останалото ни хвърлят прах в очите и че именно ще играят вабанк с контраофанзивни операции. Разбира се , аз приемам вашият план, като основа върху която следва още да се мисли и да се финализира едва когато имаме данните от разузнаването за районите на съсредоточаване , базите, командно щабните райони и прочие . Но да оставя армията на едно място да бездейства и под обстрела на противниковите оръжия, аз не мога да си го позволя, нито пък Вие.
                                Дайте сега да помислим, как ще защитим щабовете и тиловите складове от крилати ракети, дали е нужно да ги прикрием с дивизиони панцири /да купим 6-8/
                                или нашите М42 ЗСУ ще свъшат работа. Вие как мислите върху този проблем. Предлагам плановете за действие засега да отлежат и после ще ги огледаме всестранно.
                                С уважение!
                                p.s. Нещо новите ни оперативни командири никакви не се виждат на работа из ГЩ. Пашите които знаят и имат връзка с тях , моля да им пишат и да ги привикат да се явят на работа! Безпокои ме липсата на командващ ВВС. Ще взема да пусна обява във вестника вакантно работно място за паша командващ ВВС заплата локум командировки рахат / ще пиша в форума на хвъркатите /
                                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                                Comment

                                Working...
                                X