Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси към Посредника на играта (български отбор)

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Оста ви ги виетнамците - онова е по време на война и в съвсем различни условия .
    Като се има предвид, че противникът се подготвя усилено, самолети-цистерни и АУАКС-и ще излитат и предходните дни, най-вероятно това ще важи и за някои бойни ескадрили. Така че това не е достатъчно, за да сте сигурни. Вече описах как ще стоят нещата .
    За "знанието": те ще знаят мирновременното разположение на всичките ви подразделения. Както съм написал, ще имате възможност "в последния момент" да си преместите авиацията, ПВО, артилерията (може би не цялата) и някаква част от наземните сили (50%).
    Те ще знаят разположението на всички дълговременни отбранителни съоръжения.
    Какво ще знаят от разположението ви точно преди началото на играта вече ще зависи от това как ще си разпределят разузнавателните точки и как ще се падне зарът . Но по установени или мними цели ще могат да водят огън.
    Но нищо чудно част от силите ви да бъдат ударени докато все още се намират на постоянните си места. Ако имат късмет с разузнаването, това може да се случи и на други подразделения.

    За укрепленията - може би малко ще преразгледам цените в посока повишаване.

    За мините - добре.

    Можеш да имаш и малко безплатни макети, ще помисля колко.

    8 часа не са най-малката единица време, а продължителността на фазата. Можеш да укажеш, че имат да минират 2 км и след това да се изнесат на еди-къде си. Ако минирането отнеме 3 часа, а придвижването още 2, ще са им останали още 3 (например, да почиват). Ще работя в цели часове при проследяването на движенията и действията в рамките на фазата.

    Ще дам нормативи за миниране. Общо взето, зависи от подразделението.
    Нормално само инженерните подразделения имат минно въоръжение, така че само те могат да поставят такова. Командоските подразделения могат да слагат взривни устройства на пътищата, ако се "екипират" за такава задача, но това не са минни полета. Нормално сапьорно подразделение (рота) може да минира до 1 км смесено минно поле за 2 часа и разполага с боекомплект за толкова (1 км). Специализираното минно-заградително подразделение (взвод) има по-големи възможности, но зависи от екипировката. Боекомплектът му в общия случай позволява да разположи до 2 км минно поле (времето за разполагане е под 1 час, така че ще го приема общо за толкова). Стандартно в сапьорен батальон ще имате един взвод с моторизирани минни заградители.
    Last edited by gollum; 20-03-2012, 22:24.

    Comment


      #32
      Безплатните макети ще са ясни след като си уредим структурата на въоръжените сили и видим какво ни остане в тоталния резерв предполагам?

      Ако може ориентировъчно кога ще имаме чернова със списъка на силите ни 2020?

      За цените на укрепленията - моля да не ги качваш, все пак по границата има зарязани такива от студената война и все нещо е останало. Също така в построяването им ще участват военни подразделения и това значи че цената намалява, защото заплатите им вече са платени. В реалния свят бих опитал да пробутам част от парите за укрепления на Агенция Пътна Инфраструктура (или по-скоро да я оставя както си е и да има дупки по пътищата все едно е имало бой).
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #33
        самолети-цистерни и АУАКС-и ще излитат и предходните дни
        То това в реалната реалност няма как да стане в много предходните дни, може да стане 3-4 часа преди инвазията ако искат да са навреме в зададените райони, през което време вече ще са "цъфнали" навсякъде, включително на станциите за радиотехническо разузнаване, в централния команден пункт на ВВС в София и на съпровождащите радари на всеки един зенитно-ракетен дивизион в района. От тоя момент до облака "Вега" и С-300 летящ към целите си ги дели едно движение на пръста на дежурните по батареи и около 2-3минути полет. Това в реалността. А излитат ли през предходните дни просто да се мотаят насам натам вероятно всичките части за ПВО, радиотехническото разузнаване и всички налични изтребители ще са в бойна готовност номер 1 и ще си водят наблюдение в поверените сектори на отбрана, а изтребителите вероятно ще поддържат постоянен въздушен патрул, и всички нашественици ще бъдат посрещани с ракети.
        Я да питам, останали ли са ни някакви укрепления от студената война? В реалността са ни останали доста. Още макетите с реални размери ли са и може ли да се симулира радиотрафик към тях?
        Last edited by Sailor_Malan; 20-03-2012, 23:53.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #34
          Ако може ориентировъчно кога ще имаме чернова със списъка на силите ни 2020?
          Не мога да кажа съвсем точно, че не ми стига времето и изоставам от графика, а покрай ровенето за цени и четенето за една или друга техника не остава много време за друго. Затова пуснах обява за още един посредник.

          Безплатните макети ще са ясни след като си уредим структурата на въоръжените сили и видим какво ни остане в тоталния резерв предполагам?
          Мисля да ви дам безплатни:

          2 танкови батальона
          3 мотопехотни батальона
          4 дивизиона буксирна артилерия
          2 дивизиона ПВО
          4 дивизиона САУ

          За цените на укрепленията - моля да не ги качваш, все пак по границата има зарязани такива от студената война и все нещо е останало. Също така в построяването им ще участват военни подразделения и това значи че цената намалява, защото заплатите им вече са платени.
          Не, ще ги вдигна. Вчера обмислях нещата на път за вкъщи и усетих, че сериозно съм намалил реалните разходи. Подобни неща се строят като обществена поръчка, трябва да се закупува земя и прочее, въобще, не е просто. А за строежа - да напомням ли, че вече няма строителни войски? А инженерният ви корпус е толкова малък, че е по-скоро два батальона . А и материалите струват пари. Ще ги вдигна, но днес-утре ще пиша директно в правилата колко ще струват.

          Я да питам, останали ли са ни някакви укрепления от студената война? В реалността са ни останали доста.
          Не, приемаме, че не са - всичко ще се прави наново.

          Още макетите с реални размери ли са и може ли да се симулира радиотрафик към тях?
          Е, хайде сега, какво значение има това? Макетът го броя за макет, т.е. за разузнаването може да се сбърка с истина (но не сменя позицията си, така че след време ще го усетят може би). Ще помисля за другото - не.
          Ако искате радио-игра, отделяте свързочно подразделение за целта.

          За другото вероятно не ме разбра: със сигурност и цистерни, и АУАКС-и, и изтребители ще излитат в достатъчни количества и ще патрулират или ще се упражняват и десет, и двадесет дни преди началото на войната. Естествено, ще го правят без да навлизат в нашето въздушно пространство - не е и необходимо. На ли се сещаш, че политическото ръководство (както се постъпва в такива случай), ще ви забрани каквито и да е агресивни действия, не дай си боже да провокирате Турция, те.. да дадете повод за война.
          Така че поредният ден, в който турски самолети се вдигат и летят насам-натам няма да е достатъчно основание, за да решите. Мисля да спрем с обсъждането на този въпрос - написал съм кое как ще е. Ако има оплаквания, че играта не е реалистична (няма да е за първи път), ще дам същия отговор -
          Разбира се, че е различна от действителността и то най-малко на две нива. Първо, нали не мислите, че имам свръхестествени способности? Т.е. как си представяте да се смята всичко това от един човек (че и двадесет да са) реално? Единствената възможност е да се проведе оперативна игра, а в такъв случай тактическите особености се обобщават и представят абстрактно (както е в рамките на всяка добра щабна игра по карта, с добрия стар зар).
          Второ, нали разбираш, че самата идея за управление е нереалистична. За "истинска игра" (дори само щабна игра) трябват отделни играчи за всяка една командна позиция отгоре-додолу според мащаба на симулацията. В нашият случай - отделни играчи за командири на всяка бригада, отделен батальон или полк, на всеки щаб нагоре и всеки корпус, да не говорим за върховното командване. Т.е. "реалистична командна игра" би искала минимум 100 играчи от вашата страна, плюс поне 30-40 от българска. И това е възможно в армията, но само защото си имат щабове за информационната обработка.
          Аз съм сам човек, съвременната война не е баш в сферата ми на интереси и мога да предложа модификация на идеите си за ВСВ-сражения в рамките на една оперативна игра. Ако някой не е бил наясно с това в началото, все още има време да се откаже.

          Comment


            #35
            Бърз въпрос - нямахме ли и някаква лека пехота/инженери/специални сили(батальон Тихина примерно на ВМС)? И ПВО дивизионите имхо са доста повече освен ако не смяташ само армейските, където все пак има още поне 2 за да има какво да прикрива всяка част.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #36
              Това са макетите, може би нещо не съм се изразил добре? Мисля че като за безплатни са ви достатъчно .

              За сапьорните подразделения, имате един инженерен полк (ще го смятам три батальона) и по една сапьорна рота във всяка от трите бригади. Т.е. общо ще разполагате с, да речем, 9 минно-заградителни взвода, примерно три ще са с универсални минни заградители, а шест ще са с механизирани.

              Comment


                #37
                На ли се сещаш, че политическото ръководство (както се постъпва в такива случай), ще ви забрани каквито и да е агресивни действия, не дай си боже да провокирате Турция, те.. да дадете повод за война.
                Много добре те разбрах, само че всичко за което говориш е активност извън обичайната и няма как да не направи някакво впечатление на куп места по командната верига ако изведнъж разни активи дето са се задействали от дъжд на вятър започнат да се ползват ежедневно или ежеседмично. Освен ако разбира се за целите на играта не приемаме, че НРС е престанала да съществува, а случки от типа на 22.06.1941 са се изпарили от учебниците по история. Та веднъж затрупано с доклади от куп институции заети да събират информация няма политическо ръководство, което да постъпи по описания от тебе начин. Така наречените "агресивни действия" по-скоро са единственото смислено нещо, което дадено политическо ръководство би предприело ако иска да има и най-малкия шанс да остане такова и следващия мандат. Най-малкото е зле за самото политическо ръководство и дори само за вътрешна консумация(лъскане на имиджа пред обществеността), действията ще са доста по-различни.
                Ако имаш проблеми с това, че искам все пак някаква връзка с реалността, с радост ще се откажа от участие в играта.
                И като сме тръгнали да си приказваме за връзка с реалността - сроковете за мобилизация тотално нямат връзка с реалността. Предполагам разполагаш с един документ в който пише къде да се явиш в такива случаи и съм сигурен, че там не пише да се явиш в рамките на 3 до 5 дни, а на момента щом си събереш багажа и 3 до 5 дни не се приемат за разумен срок за тая цел.
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  #38
                  Много добре те разбрах, само че всичко за което говориш е активност извън обичайната и няма как да не направи някакво впечатление на куп места по командната верига ако изведнъж разни активи дето са се задействали от дъжд на вятър започнат да се ползват ежедневно или ежеседмично.
                  Именно това споменах малко по-рано в темата, затова и ще имате правото да преместите до 50% от силите си, както и да предприемете определени предварителни мерки. Това вече е отразено .

                  Освен ако разбира се за целите на играта не приемаме, че НРС е престанала да съществува, а случки от типа на 22.06.1941 са се изпарили от учебниците по история. Та веднъж затрупано с доклади от куп институции заети да събират информация няма политическо ръководство, което да постъпи по описания от тебе начин.
                  Е, хайде пък и ти съветското ръководство постъпва точно по този начин през лятото на 1941-ва г. Просто един пример, не е само той. Полското (макар и под външен натиск в тази посока) в крайна сметка също постъпва така през 39-та.
                  А ако искаш да ми намекнеш, че българското политическо ръководство е толкова кадърно, че се е поучило от историята, то... само погледни какво е реалното ни политическо ръководство през последните двадесетина години. Някакви основания да се мисли, че след десет ще е много по-добро? Не мисля. Така че може и много по-нелепи неща да се предположат и пак ще са реалистични.
                  "Агресивни действия" и "дрънкане на оръжие" съвсем не означават автоматично че война ще има. Това може да е средство за оказване на натиск, може да е търсене на провокация (по-слабата страна, която определено не желае война панически се бои от провокации, които ще я въвлекат в неконтролируема верига от събития).
                  Най-малкото е зле за самото политическо ръководство и дори само за вътрешна консумация(лъскане на имиджа пред обществеността), действията ще са доста по-различни.
                  Обществеността получава медиен образ на нещата, тя не знае какви са реалните действия и трудно може да го узнае в реално време (е, освен ако нещата в армията са съвсем зле и тече отвсякъде информация). Второ, мислиш ли, че ако политическото ръководство е с всичкия си ще заяви открито, че война ще има и се готви за нея? Как мислиш, какъв би бил реалният резултат от подобно нещо? Поток от стотици хиляди бежанци към съседните държави като начало. Вярно, след това няма да има нужда да евакуирате градовете, но въпросът е ще има ли какво да отбранявате.

                  Ако имаш проблеми с това, че искам все пак някаква връзка с реалността, с радост ще се откажа от участие в играта.
                  И като сме тръгнали да си приказваме за връзка с реалността - сроковете за мобилизация тотално нямат връзка с реалността. Предполагам разполагаш с един документ в който пише къде да се явиш в такива случаи и съм сигурен, че там не пише да се явиш в рамките на 3 до 5 дни, а на момента щом си събереш багажа и 3 до 5 дни не се приемат за разумен срок за тая цел.
                  Аз си мисля, че симулирам нещата достатъчно близо до реалността. Ако смяташ, че е така, то или ме убеждаваш с някакви реални доводи (досега не прочетох такива) или си оставам на моето мнение. Ако това не те устройва, няма проблем - играта не е задължителна за никого. Всъщност, не е задължително и за мен да си губя времето с нея.
                  Това какво пише в някакъв документ не знам да е било от особено значение през последните 20 години (а и не само). В документите пише много неща, в реалността се случват съвсем различни. Или нямаш преки впечатления от нашата реалност? Да, аз не симулирам идеалната България с някакво идеализирано население и политици, а реалната България. С реалното й население, проблеми, политици, военни и всичко останало. Естествено, не претендирам симулацията да е реалистична, още повече, че ситуацията не е такава. Но ще се опитам военната част да бъде максимално реалистична за моите възможности и разбирания. И, разбира се, за да може да се осъществи някаква игра, трябва да се приемат ред абстракции. Иначе цялата работа просто не може да се смята.
                  Та, ако не е било ясно за теб до момента, нещата стоят така:

                  1) Аз си губя времето да правя тази игра, т.е. аз решавам кое е как ще се случва. Да, изслушвам всички предложения, но решението естествено е мое.

                  2) Никой не е задължен да я играе (аз не съм задължен да я провеждам, още повече, че смятам че знам как ще приключи - поне в реалността).

                  3) Който реши да участва трябва да приеме, че за продължителността на играта каквото реши посредникът - това е. Промени и обсъждания са възможни преди да започне играта, не и след това.

                  Това са правила за всяка една игра, които се подразбират. Да му се не знае и без това времето не ми стига за самата игра, а реално последната седмица се занимавам само с обяснения защо нещата са така или инак. Разбира се, че няма как да стигна по-далеч ако няма кога да го правя.

                  Comment


                    #39
                    Хора, не виждам за какво се карате. Всеки да си върши работата и така, ако някой има оплаквания за правилата да минава първо през мен.

                    В тази тема който има въпрос пита и получава отговор, ако трябва да се спори с Голъм аз си запазвам правото да правят това. Без заповед от Генщаба моля да не се спори с текущата реалност
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #40
                      Да, това е добра идея. Но по принцип оплакванията от реалността нямат смисъл - не защото си мисля, че знам всичко (определено не е така), а просто трябва някъде да се постави границата и да се продължи нататък, иначе нищо няма да се постигне.

                      За останалото и въобще за ефективността на различните оръжейни системи: най-лесно ще ми е ако в една нарочна тема сами опишете как виждате тези неща: сбито и информативно (т.е. защо и как). Ще ми бъде от полза.

                      Comment


                        #41
                        В Странджа леката пехота която действа извън пътища и по гори и паланки освен да си носи всичко на гърба има ли друг ефективен транспорт който да може да ползва? Аз смятам да усилим количеството носено въоръжение с това чудо на генетиката наречено товарно муле, надявам се е добра идея?
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #42
                          Да, открай време мулето е добър транспорт за подобни обстоятелства. Можете и да направите някаква база някъде там. Принципно разни типове специализирани джипове също вършат работа.

                          Comment


                            #43
                            Между другото подготвените позиции надявам се няма да се знаят от вразите? В смисъл разбирам за укрепления и подобни, но не виждам защо позиция за ПВО или батарея да се подразбира, че се знае.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #44
                              В смисъл разбирам за укрепления и подобни, но не виждам защо позиция за ПВО или батарея да се подразбира, че се знае.
                              Ами как да ти кажа, Пилот, те тези позиции се виждат дори на google.earth (вярно, тук обновяването е проблем, но пък позициите и укреплеинята не са много подвижни ), какво остава когато имаш собствени шпионски спътници. Впрочем, аз изрично съм го написал на няколко места - всички неподвижни инсталации, структури и прочее, изградени предварително, ще са известни на противника. Естествено, няма да знае дали са заети или не (за това трябва да хаби разузнаване). И разузнаването няма да му каже дали има макети или нещо реално.

                              Comment


                                #45
                                Хм, тогава искам някаква цена за позиция подготвена до степен "кабели до съответните полянки и вързани към някаква централна система за комуникация с щаба (тоест батареята да може да си говори без да се чува и да се разполага бързо) + един дядо в кабинка който да пази нещото да не пипат идиоти кабелите". Предполагам ще е около 0,1млн? Това вече няма как да се засича от спътник.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X