Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Знаете ли какво е Арабела и коя е най-известната Арабела?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Знаете ли какво е Арабела и коя е най-известната Арабела?

    Някои ще кажат ,че Арабела е език, а други ще кажат ,че това е град, а други ше кажат ,че е име на хотел,на кафене,на литературна героиня,на филм,а други ще кажат че Арабела означава набожна ,други ще кажат че означава красива лъвица, но въпроса е коя е най-известната Арабела в историята и каква е връзката и с принц Хари.Сигурен съм ,че граф Христо знае отговора ,но не знам дали всички хора , които не са от знатен произход знаят отговора.Извинявам се , че въпроса е толкова лесен ,но не съм толкова умен, колкото са умни графовете.

    #2
    Това за принц Хари е много силен жокер,но ето още един жокер-най известната Арабела е имала 11 братя и сестри , от които 7 са умрели като деца, а един от братята и е по-малък с 2 години от нея, но пък е по-известен от нея, като е особено известен сред пушачите, въпреки че според някои историци той се е издигнал и донякъде благодарение на нея.

    Comment


      #3
      Според мен най-известната Арабела е Арабела Чърчил.Знаете ли коя е Арабела Чърчил и с какво е известна?

      Comment


        #4
        За мен най-известната Арабела е флагманът на капитан Блъд (или неговата кръстница)
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          #5
          Арабела е женско име от шотландски произход.

          Comment


            #6
            Изчезнал Безследно написа Виж мнение
            За мен най-известната Арабела е флагманът на капитан Блъд (или неговата кръстница)
            Тя не му ли беше гадже?

            Comment


              #7
              das reich ss написа Виж мнение
              Тя не му ли беше гадже?
              Това е доста странно казано за ... абе някак си не мога да си представя, че може да има връзка между "гадже" и контекста на събитията в книгата
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Според мен може би има някаква тънка закачка във факта, че Рафаел Сабатини е избрал за име на любимата на капитан Блъд името Арабела ,тъй като от романите за капитан Блъд знаем ,че Блъд е ненавиждал по обясними причини крал Джеймс II ,а името на любовницата на Джеймс II e Арабела Чърчил и краля има от нея 4 незаконни деца ,които всъщност са родени още преди Джеймс II да стане крал , но по времето когато Арабела Чърчил е била негова любовница той-Джеймс II е бил вече женен за Ан Хайд.Незаконните деца на Арабела Чърчил и Джеймс II са родени още по времето когато Джеймс все още е само херцог на Йорк.

                Comment


                  #9
                  Тази Арабела Чърчил, за която пиша е родена на 23.02.1648г. и умира на 30.05.1730г. а неин брат е прочутия пълководец Джон Чърчил първи херцог Малборо , а Джон Чърчил е пра-пра...дядо на премиера Уинстон Чърчил , който носи името на бащата на Джон Чърчил и Арабела Чърчил , а именно Уинстън Чърчил.Както писах по-горе Арабела Чърчил има от бъдещия крал Джеймс II 4 деца, като дъщеря и Хенриета ФицДжеймс(Фиц значи син на) e пра-пра... баба на покойната принцеса Даяна ,а бащата на принцеса Даяна е пети братовчед на премиера Уинстън Чърчил.

                  Comment


                    #10
                    SizarieldoR написа Виж мнение
                    Арабела е женско име от шотландски произход.
                    Хмм, аз бих заложил на планината Арбел в Галилея като първоизточник на името. Не си спомням точно, но май е спомената в Стария или Новия завет.
                    Имало е периоди, когато Библията е била едва ли не единствената книга, която масата е познавала.
                    Подобен е случаят със земята на скитническия народ Цоа`н в Египет, името на която под вариацията "Циган" са прикачили на ромите.
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment


                      #11
                      Народни етимологии са това.

                      Orabilis > Orabel > Arabellа под влияние на Annabel (< Amabilis). Сравни Orabel de Leuchars
                      цигани < ατσίγγανοί < αθίγγανοί "недокоснати" < α + θιγγάνω "докосвам"

                      Comment


                        #12
                        за Арабела може и да си прав - моето беше твърде смело изхвърляне
                        обаче за циганите - аз съм прав
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          #13
                          Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                          обаче за циганите - аз съм прав
                          Според мен ще ти е доста трудно да докажеш тази правота, но ако имаш желание, може де опиташ.

                          Comment


                            #14
                            Кухулин написа Виж мнение
                            Според мен ще ти е доста трудно да докажеш тази правота, но ако имаш желание, може де опиташ.
                            Мммдааа, поразрових нета и нишката назад в миналото се прекъсва в средата на 11-ти век, когато е писано житието на някой си Георги от Атон - там е и спомената думата ацинганои или както там е провилно да се произнесе. За етимологията на тази дума, доколкото разбирам, науката мълчи. Свързва се с някаква секта, която води началото си от самаритянския магьосник Симон, но от там нататъка нещата стават неясни. Все-пак, как ще обясним, че в Библията коренът цо`ан (צ,ע,נ) се свързва със скиталничество и с Египет, а в някои европейски езици ромите се наричат египтяни?
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              #15
                              Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                              За етимологията на тази дума, доколкото разбирам, науката мълчи. Свързва се с някаква секта, която води началото си от самаритянския магьосник Симон, но от там нататъка нещата стават неясни.
                              Хипотетичната връзка с монархианите във Фригия е много остаряла, може би за последно е отбелязана при Фасмер. Недокосваните. Изобщо, етногенезисът на циганите е много интересен, но не му е тук мястото.

                              Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                              Мммдааа, поразрових нета и нишката назад в миналото се прекъсва в средата на 11-ти век, когато е писано житието на някой си Георги от Атон
                              Проблемите пред хипотезата "Цоан" са много, не е само хронологичното разкъсване.

                              1) Цоан е ойконим, не може да се изведе етноним от наличните данни (няма народ, наречен Цоан);
                              2) Циганите не се наричат нито τσίγγανοί, нито цоани. Това поставя големи проблеми пред историческия контекст на заемката;
                              3) Има непреодолими фонетични трудности в прехода цоан > ациган. Няма как да се получат тези протези, епентези и закръгляния.

                              Иначе, агюпци, джипсита и житани са закономерни фонетични развития от нар. лат. egypcien.

                              Comment

                              Working...
                              X