Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Войната в Сирия

    Syria slowly inches towards civil war
    http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15905970

    Кореспондент на ББС в Сирия с малка група дезертьори.

    Syria unrest: Arab League drafts economic sanctions
    http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15901360

    Изтече новият ултиматум на Арабската лига. Днес лигата ще гласува за налагане на икономически санкции срещу Сирия.

    Смятате ли, че ще се повторят либийските събития?
    173
    Ðàæèìúò íà Àñàä ùå îñòàíå íà âëàñò.
    22.54%
    39
    Ðåæèìúò ùå îñòàíå íà âëàñò, íî ùå ñìåíè 'ëèöåòî ñè'.
    14.45%
    25
    Íà âëàñò ùå äîéäå äåìîêðàòè÷íî èçáðàíî ïðàâèòåëñòâî.
    2.89%
    5
    Íà âëàñò ùå äîéäàò èñëÿìèñòè.
    15.03%
    26
    Íà âëàñò ùå äîéäå äðóã, ïðî-àìåðèêàíñêè ðåæèì.
    6.94%
    12
    Ñòðàíàòà ùå áúäå îêóïèðàíà, ò.å. ùå áúäå ïîä ÷óæäî óïðàâëåíèå.
    5.78%
    10
    Íèêîé íÿìà äà äîéäå íà âëàñò - ò.å. ïðîäúëæèòåëíà ïîëèòè÷åñêà íåñòàáèëíîñò/ãðàæäàíñêà âîéíà.
    32.37%
    56
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Dinain написа Виж мнение
    Смятате ли, че ще се повторят либийските събития?
    Според мен ще има голяма разлика. Чета, че "Адмирал Кузнецов" бил в сирийски води, също и "Джордж Х. У. Буш". Не знам колко е вярно.

    Comment


      #3
      Dinain написа Виж мнение
      Syria slowly inches towards civil war
      http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15905970

      Кореспондент на ББС в Сирия с малка група дезертьори.

      Syria unrest: Arab League drafts economic sanctions
      http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15901360

      Смятате ли, че ще се повторят либийските събития?
      Никой не може да каже. Сирия се очертава като последната държава с така да го наречем "насъристки режим". Гледаме в Египет какво става, това което настъпва едва ли ще доведе до по-спокойно бъдеще в района.

      Comment


        #4
        Кухулин написа Виж мнение
        Според мен ще има голяма разлика. Чета, че "Адмирал Кузнецов" бил в сирийски води, също и "Джордж Х. У. Буш". Не знам колко е вярно.


        Това много ми прилича на грубовата дезинформация, но те никога не са били добри във "византийските номера".
        Още повече и този коментар : "Я не знаю какой это источник, но мне вчера (25.11.2011) мои друзья из Сирии проинформировали меня, что российские корабли у берегов Сирии стоят.
        Вопрос: что это за источник в ВМФ???"

        Comment


          #5
          Дезинформацията е като пълноводна река в момента. Аз затова казах, че не знам колко е вярно, понеже не следя подробно ситуацията там. Всеки пише разни глупости.

          US самолетоносач изпратен към Сирия

          В сайна на кораба пише, че е в Марсилия. Другаде пише, че е заминал на ремонт. Трябва всичко да се следи макс изкъсо, за да има някаква обективна картина.

          Comment


            #6
            Кухулин написа
            Трябва всичко да се следи макс изкъсо, за да има някаква обективна картина.
            Щом си нямаш работа, следи

            http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-15901360
            Арабската лига прие безпрецедентни санкции срещу Сирия. Освен стандартното спиране на инвестиции, транзакции на централните банки и замразяване на авоари, спират и пътническите полети, вкл. от/до Турция. Асад е бесен, все пак Сирия е една от основателките на тази организация. Не знам за подобен прецедент в арабската общност, между "техни хора". ЕС и САЩ отдавна са си наложили техните санкции, по този начин сирийците им остава да си другаруват само с Русия май...
            Last edited by Dinain; 27-11-2011, 23:11.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Не мисля, че Либия 2 е възможен сценария. Сирия не е Либия, няма петрол, не граничи с Европа (отправна точка за бежанци/имигранти). Освен това сирийската армия не е либийската армия - ако се озоват с гръб до стената могат да разчитат на балистичен потенциал, с какъвто Кадафи не разполагаше, почти всичко в съседните на Сирия държави може да бъде ударено (дори и те самите да не участват пряко; пример - Ирак '91). Освен това, докато Либия нямаше силни съюзници, то Сирия има - Русия, Китай и най-вече съседен Иран.

              Не е изключено обаче разните сирийски групировки да бъдат ощастливени от западни подаръци под всякаква форма. Стига тези, които взимат решенията да видят възможен край на режима и да ускорят процеса.
              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

              Comment


                #8
                Хм, нещо не ти е точна информацията. Сирия граничи с Европа точно толкова, колкото и Либия - дели ги едно Средиземно море. Където Сицилия, там и Кипър, ако това има някакво значение в случая. Нефт имат, макар и не много (0.5% от световния добив за 2010), но пък приходите от нефт са им 25% от общо държавните.
                За балистичния потенциал - и Кадафи имаше скъдове (дори изстреля един), но този тип оръжия са доста безполезни в една гражданска война, ако ще и сирийската армия да е много по-сериозен противник от либийската, в това съм съгласен. Каква полза ще има Асад от нанасянето на ракетни удари по съседите си е друг въпрос - освен с бунтовници, да трябва да воюва и с армиите на съседите...?!?

                Относно тези съюзници: Русия подкрепи морално и Кадафи - видяхме че това нямаше никакъв резултат. Ще видим дали ще могат да направят нещо за Асад или ще преценят, че им е рано да се протягат още. Китай въобще не го коментирам, единственият сигурен съюзник на Сирия е Иран, но отново - какво може да направи той срещу народната любов, особено ако е подкрепена с оръжие и инструктори от вън (вече се появиха сведения, че такива действат на турска и ливанска територия - в смисъл, че подготвят и въоръжават отряди от сирийски дезертьори за връщане в Сирия).

                Относно помоща, либийския ПНС вече заяви, че изпраща 1000 бойци, инструктори и оръжие за сирийските си братя. От друга страна кюрдите от ПКК заявиха, че ще подкрепят Асад. Циркът става пълен.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #9
                  А какви са интересите на Израел в тази ситуация? Преди време четох парче от някакъв анализ, според който никой там не е заинтересован от свалянето на Асад. Има ли нещо вярно?

                  Comment


                    #10
                    Познатото зло е по-добре от непознатото зло. От друга страна непознатото зло може да се окаже чучело.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #11
                      Прав си, нека се поправя.
                      Сирия изнася 5 пъти по-малко петрол от Либия. Почти половината от италианското потребление да речем идва от Либия. 11% от цялото потребление на ЕС е от Либия. Сирия не е сред големите играчи на петролния пазар.

                      Балистичните ракети - Либия не е разполагала с това, с което Сирия разполага. Но Кадафи не е имало и кого толкова да удари, държавата му е до известна степен самостоятелен случай. Нападение над Сирия, без значение откого, почти сигурно би означавало сирийски удари по Израел (не е изключено и други съседи), нажежаване на обстановката по ливанско-израелската граница и тази с Газа. Ударът по Либия не рефлектира пряко върху Израел, западен съюзник в региона. Удар по Сирия би създал и големи проблеми в Ирак и в днешно време повече Афганистан, чиито групировки са до голяма степен финансирани от първия приятел на Сирия - Иран. И докато сирийско-иракските отношения не са цветущи, то ирано-иракските със сегашното правителсво са.

                      Не е съвсем ясно дали Сирия не разполага с ОМП (химически). Залогът става много по-голям.

                      Както всички знаят, Ирак праща около 40 СКЪД-а по Израел в началото на 90-те. Отговор не е имало, тъй като включване на Израел към коалицията не би се харесало н арабските страни в нея.

                      Сирия технически погледнато е на едно море от ЕС, но огромния поток от бежанци/имигранти към ЕС идва от Северна Африка, има ред споразумения, след които Кадафи ограничава силно тези потоци.

                      Китай и Русия подкрепяха Либия, подкрепят и Сирия, но затова и подчертах Иран, като единствената държава, която активно би помогнала на своя съюзник, конвенционално или неконвенционално. Не става въпрос Иран да спаси Сирия при евентуално решение за Либия 2 - при такъв сценарий първичният успех е почти 100% гарантиран, но би усложнило нещата, следователно би направило избора по-труден.

                      Нещо общо в двата случая е тоталната липса на арабска подкрепа за Сирия и Либия (с някои малки изключения). И в двата случая населението е разделено в подкрепата си за власта и има силно изразено обществено разделение (племенно при Либия и етно-религиозно в Сирия).

                      Не мисля, че само с инструктори и АК може да се финансира успешното сваляне на Асад и компания, сирийската армия е армия, заразлика от събраните от кол и въже либийски военни. Страната притежава достатъчно ресурс за дългогодишна война с такива групировки (говорейки само във военен аспект, не граждански). Ако същите "колосални" усилия се положат от западните сили и в Сирия, свалянето на властта ще отнеме много повече време. В Либия бунтовниците получиха оръжие и малко инструктори отвън и въздушни удари (империалистическата агресия на НАТО имаше решаваща роля) срещу Кадафи. Не знам до колко същата формула би имала същия сравнително бърз (7-8 месеца) първичен успех (нивото и количеството на сирийските сили е много по-високо).

                      Няма нищо невъзможно, но уравнението е много по-сложно. Не виждам обаче необходимите условия, поводи и желание за Либия 2. Поне не и засега. Нарушаването на човешките права не е особено добра причина. Ако беше, то Саудитска Арабия щеше да бъде пратена в средновековието (където доскоро е била и в много отношения все още е).

                      Да, след години лоши турско-сирийски отношения и едва в последните години стопляне, сегашните действия на Турция са изненадващи. ПКК-Сирия-Турция...бе...има някаква връзка.
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment


                        #12
                        А какви са интересите на Израел в тази ситуация? Преди време четох парче от някакъв анализ, според който никой там не е заинтересован от свалянето на Асад. Има ли нещо вярно?
                        Ами, до известна степен...
                        Както Динайн казва, тези поне си ги знаят, не се знае какви непрагматични и ирационални ненормалници могат да се появят. Не чакайте демократична Сирия скоро време.
                        http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                        Comment


                          #13
                          Както бях чел по повод Либия на руски - а те разбират от това: Такива режими падат, когато агентите на службите им вместо да използват удостоверенията си ги изгорят. Като помня събитията в Ирак, в Либия - като падне режима сигурно това е станало, но какви са причините още не е ясно.

                          Comment


                            #14
                            По принцип откъм техника и организация сирийската армия би трябвало да е на светлинни години от Либия - имат много повече и дори няколко хубави зенитни комплекса, имат доставени и брегови ракетни комплекси Яхонт (тоест никой няма да може да се навре на 5 километра от брега и да стреля с артилерия ала Либия, ами ще се виси на разстояние от поне 200-300км, което изключва хеликоптери да се ползват). Ще е в пъти по-трудно да се проведе въздушна кампания срещу Сирия, а и честно казано според мен на запада в момента не му е много до това да бомбардира още едно място.

                            Колкото до руските кораби - те си имат планирано учение в Средиземно море, доста са остарели и освен някаква чисто символична подкрепа друго едва ли са способни да направят. Кузнецов отива на разходка до Средиземно море след седмица, но на борда има цели 8 самолета (за сравнение - сащиянски самолетоносач носи десетина пъти повече) и е ескортиран от само един друг кораб... Става дума просто за учебен поход планиран много отдавна и никаква реална подкрепа на Сирия няма да бъде оказана.

                            Поне според мен положението ще е санкции и въоръжаване на опозицията и така до края на света, никой няма да предприеме нещо по-радикално.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #15
                              Пилот, съгласен съм с теб, да допълня - финансирането на гражданската опозиция, НПО-та и подобни също не е малко. Мубарак не беше свален със сила, а убеден да се оттегли след мащабна кампания от разни организации и обикновени хора. Че Мубарак е върхът на айсберга и реално нищо не се е променило е друга тема.
                              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                              Comment

                              Working...
                              X