Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически войни-реалност или бъдеще?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    pnp5q написа Виж мнение
    Тази работа с технологичното и икономическо откъсване има много интересна възможна причина - някакви (икономисти май) изследвали южноамериканските държави що са толкоз зле въпреки - знаете, нефтец имат, туй-онуй - и установили, че преобладава нагласата, че богатството е статична величина - и промяна на личното състояние може да дойде само от преразпределение; докато в по-успешните (протестантските?) общества има виждане, че богатство може да се създава (вкл. чрез иновации) и съответно - мотивация да се създава...
    Хвътрли едно око на Чили като показатели. Хората са католици, основно индианци с малка спанишка жилка, протестанти никога не са виждали, а са по-добре от голяма част от държавите в Европа. Убедил съм се че колкото по-красиво звучи една теория, толкова е по-боклучава.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Обикновен лаик написа Виж мнение
      не съм учен, така че мнението ми по въпроса не струва пукната пара (за твоето не знам), и второ - нали трябва за нещо да си говорим. Не се впрягай толкова ми е мисълта.
      За мен лично не е важно колко пари струва мнението ти, а да е логически издържано и да отговаря на фактите. Така и говоренето носи някаква полза за слушателя, което винаги е добре А когато говоренето е логически издържано, отговаря на фактите, но видимо не носи полза, тогава положението е зле и понякога се впрягаме

      Comment


        Е, не се хващайте за религиозния параметър, затова му сложих въпросителна. Някои от напредналите са смесено и католици, и протестанти; има и да преобладават католици (Франция) - други - като азиатските - имат други фактори, но пак на равнище възпитание и пак напред са тия, които копират от западните напреднали - Тайван, Южна Корея. Мисля, че теорията си струва, защото нерядко чувам демагогия в смисъл, че няма какво да се бъхти, само с далавери става - доста по-наблизо, отколкото би ми се искало...
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          Религиозният параметър (това по страничния въпрос) се опира на онова изследване на Вебер, което обаче е почивало на непълна база данни. Сега се оказва, че няма подобно разпределение по религиозен принцип дори и там (Нидерландия). Т.е. причината трябва да се търси извън религията, но най-вероятно в същата посока: различна гледна точка към богатството, казано най-общо.
          ---
          За "великият филтър" - наистина изглежда логично обяснение, особено ако е достатъчно общо, че да включва всякакви причини, да не се премине към следващото ниво цивилизация. Аз и другаде съм писал - въобще не смятам, че е възможно, т.е. цялата тази работа с механистичното увеличение ми се вижда съмнително да е осъществима. И ако е така, то е ясно, че няма как да се наблюдава това, което го няма.

          Comment


            Обикновен лаик написа Виж мнение
            Да причислим "азиатските тигри" или, да речем, Италия към протестантските общества ще е доста смело. Така че загадката остава. И, както гласи популярния афоризъм, на една (Южна) Корея продължават да се падат много Заири (Заир, сега Конго, е може би най-богатата на природни ресурси страна на земята; същевременно продукта, произвеждан там, е под 1 долар на ден на глава от населението).
            Южна Корея смело я причислявай. Ще се учудиш каква част от населението са протестанти, при това най-икономически активната.

            Christian 31.6% (Protestant 24%, Roman Catholic 7.6%), Buddhist 24.2%, other or unknown 0.9%, none 43.3% (2010 survey)


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Хвътрли едно око на Чили като показатели. Хората са католици, основно индианци с малка спанишка жилка, протестанти никога не са виждали, а са по-добре от голяма част от държавите в Европа. Убедил съм се че колкото по-красиво звучи една теория, толкова е по-боклучава.
              По-добре са от балканските страни. Горе долу на нивото на Унгария. Но с потресаващ по европейските мерки коефициент на Джини.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Личното ми мнение за великия филтър е, че една цивилизация много бързо (на фона на астрономическите времеви диапазони) ще премине през технологичния си етап до момента в който ограниченията на материалната вселена ще се окажат твърде големи. Дори при при нас в момента, едва век и нещо след като сме започнали да работим с електричество и да излъчваме електромагнитна радиация, вече е започната работата по изучаване на мултивселената и реалностите извън триизмерния ни свят. За сега само като хипотези, но има предложения за физическото изучаване. Подозирам че е напълно възможно прозореца на технологичната цивилизация да е широк само няколко века, след което материалната вселена да отеснее без да се налага цивилизацията да организира физически някакъв тип междузвездна империя. Именно това прави невъзможен контакта между технологични цивилизации. Може би над технологичното ниво въпроса е различен и контакт между цивилизациите е възможен. Та колкото и малко да означава личното ми мнение, за мен това е великия филтър, а не някакви катаклизми и измиране на цивилизациите.

                Comment


                  Ангелмр написа
                  Та колкото и малко да означава личното ми мнение, за мен това е великия филтър, а не някакви катаклизми и измиране на цивилизациите.
                  Аз така разбрах "великият филтър" - не "катаклизъм", а някаква причина, поради която цивилизацията не става галактическа. Каква точно ще е тази причина (бариера) няма значение, не е задължително да е катаклизъм, може да е някаква вътрешна особеност, която прави невъзможен, безсмислен или поради някаква друга причина маха от "списъка на възможностите" този път.

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    За мен лично не е важно колко пари струва мнението ти, а да е логически издържано и да отговаря на фактите. Така и говоренето носи някаква полза за слушателя
                    Дидактиката май ти е слабост, а? Благодаря за напътствието, но уви - освен, че не съм учен, не съм и преподавател. Ще имам предвид оплакването ти, че нямаш полза от моето говорене, но не очаквай кой знае какво.

                    Кухулин написа Виж мнение
                    понякога се впрягаме
                    Но разбира се, впрягай си се, щом толкова държиш. Това, дет' се вика, е свободна страна!
                    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                    Comment


                      Thorn написа Виж мнение
                      Южна Корея смело я причислявай. Ще се учудиш каква част от населението са протестанти, при това най-икономически активната.

                      Christian 31.6% (Protestant 24%, Roman Catholic 7.6%), Buddhist 24.2%, other or unknown 0.9%, none 43.3% (2010 survey)
                      Ха, не го знаех! А пък веднъж (миналата година, всъщност) даже съм бил в страната.
                      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                      Comment


                        Торн написа
                        Ще се учудиш каква част от населението са протестанти, при това най-икономически активната.
                        Това е друга тема, но там християнството въобще (а по определени причини протестантския вариант, в частност - иначе има и православни) е по-скоро религия на елита / горната класа. Т.е. няма пряка връзка (от типа причина/следствие) между икономически активните и религията им. Ланков имаше добри статии за християнството в Корея.

                        Comment


                          Един от контра аргументите за Великия Филтър е че развитите се крият от нас:

                          Click image for larger version

Name:	funny-Mars-aliens-Rovers.jpg
Views:	1
Size:	67.5 КБ
ID:	548510

                          Обаче тази теория (много застъпена във фантастиката) не ми се вижда вероятна. Прекалено много "ако"-та се получават. Защо се крият? Могат ли въобще да се скрият? Как са ни намерили че изобщо да се крият?
                          Все едно Кортес и Писаро да са се криели от индианците, че да не им нарушат уникалното развитие и култура. Егати и моралните извънземни
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            ...Прекалено много "ако"-та се получават. Защо се крият? Могат ли въобще да се скрият? Как са ни намерили че изобщо да се крият?
                            Все едно Кортес и Писаро да са се криели от индианците, че да не им нарушат уникалното развитие и култура. Егати и моралните извънземни...
                            Само където извънземните са извънземни, а ние сме си... ние Искам да кажа, че не би трябвало да пренасяме автоматично нашата земна логика върху начина на мислена на една чужда цивилизация. Това, че в човешката история по-развитата цивилизация обикновено колонизира чужди земи и покорява по- примитивните племена и народи на нас може да ни изглежда логично и нормално не означава, че по същия начин разсъждават някъде другаде в Млечния път (да не говорим за Вселената).
                            Една извънземна цивилизация може да има съвсем други подбуди да открива нови светови и цивилизации. Ако щете това може да са подбуди от чисто научно и изследователско естество, защо не и морално , да може да имат и колонизаторски намерения, но е факт, че вероятността да разсъждават по начина, който го правим ние е много малка.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Обаче тази теория (много застъпена във фантастиката) не ми се вижда вероятна. Прекалено много "ако"-та се получават. Защо се крият? Могат ли въобще да се скрият? Как са ни намерили че изобщо да се крият?
                              Може да не се крият конкретно от нас, а от всички. Да се крият един от друг. Може да се окаже, че междузвездното пространство е във висша степен агресивно. В някои среди битува мнението, че мисиите Вояджър са меко казано необмислени

                              Comment


                                Ами възможно е. Независимо каква е разумната раса и на какво ниво е, то оцеляването със сигурност е сред основните и приоритети.
                                Оттук вариантите за превенция не са толкова много. Или да мишкува, или да анихилира
                                А като се има предвид колко е огромна вселената, първото изглежда по-разумно.

                                П.П: Този момент не го отчетохме в темата където разпращаме експедиции из галактиката. Определено бъдещите хора ще трябва да помислят за това. Иначе какъв кяр от тоя зян? Изсипваш чутовни ресурси, катериш десетки, или стотици хиляди колонисти или ембриони, пътуваш стотици или хиляди години и накрая някакви аборигени ти взривят кораба с допотопна ядрена ракета
                                И то на хиляда светлинни години от земята, където не можеш да разчиташ на помощ в близките примерно три хиляди години...

                                Бъдещите колонисти ще трябва да са добре подготвени технически и обучени в духа на умерен ксеноцид
                                Last edited by Amazon; 19-10-2015, 21:47.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X