Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За калибъра, броя, тонажа или можеше ли повече?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Сун Дзъ, извинявай за офтопика (следя темата с интерес) но да попитам, на някой прави ли му впечатление колко хитро е конструиран затвора на оръдието на снимката? Просто, лесно за производство, леко - направо гениално.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #77
      Сун Дзъ, ако говориш за този тип 150 мм оръдия, то оръдието само по себе си тежи 5 тона, но цялата установка, на която се монтира е 17 т. Заедно с боеприпасите (поне още 6 т.), ще излезе доста повече. А трябва и подходящо място, където да се сложи. Или пък този (за да е в този калибър, макар и не тази дължина), то пак ще ти излезе единичната установка 14,5 т. + евентуално 6,1т. оръдието (не знам дали масата на установката е заедно с оръдието) + още около 200 снаряда - над 10 т., т.е. една такава палубна установка ще излезе между 25 и 32 тона (в зависимост от това дали масата на установката е заедно с оръдието или без него - предполагам, че е заедно с него). Като сложиш и личния състав и съответното разширяване на погребите (а те имат и някаква бронева защита) за допълнителните снаряди, определено ще излязат поне 30-тина тона отгоре. Т.е. няма да покрият спестеното, според мен.
      Гоги вероятно ще го сметне много по-точно.

      Comment


        #78
        Amazon написа Виж мнение
        Сун Дзъ, извинявай за офтопика (следя темата с интерес) но да попитам, на някой прави ли му впечатление колко хитро е конструиран затвора на оръдието на снимката? Просто, лесно за производство, леко - направо гениално.
        Наистина, и на мен ми направ впечатление затвора, но ми е чудно как са го подържали толкова лъскав, чак почвам да мисля, че не е стреляно никога.

        Comment


          #79
          Сун Дзъ, ако говориш за този тип 150 мм оръдия
          Голъм, аз в случая визирах английско оръдие (напосоки) - http://en.wikipedia.org/wiki/QF_6_inch_/40_naval_gun
          И конкретно за него пише "Weight 6.6 tons". А по-надоло в статията за сухопътният вариант -



          The 7 ton weight (compared to the 2,5 tons of the Boer 155 mm "Long Tom") meant that it was effectively immobile on the battlefield and could not be moved forward to shorten the range."

          което се вързва с 6,6 тона на палубата. Поне според моят английски

          Като сложиш и личния състав и съответното разширяване на погребите (а те имат и някаква бронева защита) за допълнителните снаряди, определено ще излязат поне 30-тина тона отгоре. Т.е. няма да покрият спестеното, според мен.
          Колкото за погребите и елеваторите за снаряди, ще стигнем и дотам, когато заменяме малокалибрени със среднокалибрени оръдия. Когато само примерно заменим 3-4 малокалибрени оръдия за 1-2 среднокалибрени ще разберем до последният човек дали ще се получи.
          Не трябва обаче да се забравя, че на една батарейна палуба далеч не всяко оръдие има свой елеватор за снаряди.
          В тази епоха все още се разчита и на човешка сила. Вече от 203 мм нагоре задължително се ползва техника при зареждане. Ето начина на подаване на 203мм. снаряди :



          Колкото за боекомплект от 200 снаряда може би е малко в повече от обикновенния - "Корабль вооружался шестью 152-мм и десятью 47-мм скорострельными орудиями с общим боезапасом 810 и 6000 выстрелов соответственно"
          което значи по 135 снаряда за 152мм. и по 600 за 47 мм. оръдия.
          Last edited by Сун Дзъ; 10-06-2012, 17:43. Причина: дефектна снимка

          Comment


            #80
            За 200-те снаряда гледах по второто (френски дизайн на руска служба), за него
            Ammunition stowage per gun:

            Tsesarevich, Rostislav, Borodino and Potemkin - 180 rounds
            Tri Svyatitelya - 190 rounds
            Bayan (casemate mounts) - 158 rounds
            Bayan (open mounts) - 120 rounds
            Gromoboy - 240 rounds
            Rossiya - 210 rounds
            Bogatyr - 220 rounds
            Pallada - 180 rounds
            Varyag - 199 rounds
            Затова приех 200.Сега като гледам, за този тип установка са 120, така че нека бъдат толкова. Това са някъде малко над 6 т.

            Ти хубаво си гледал британското, но това е само оръдието. освен оръдие ти трябва и някаква установка, която определено е по-тежка от сухопътния лафет (дървен с колела). Виж колко тежат за другите оръдия от същата епоха и калибър, които съм привел. Има и броневи щит, който прикрива оръдието и разчета. Това са поне още 8 или повече т.
            Ето страницата за него. Самото оръдие е 6,6 т. Няма отделни данни за установката, но можеш да сравниш с тези които приведох, които имат сходна маса на оръдието и сходен тип палубна установка с щит. Т.е. и при това месата на установката трябва да е сходна, т.е. смятай го поне 14 т. без боекомплекта (не съм наясно дали масата на установката е с или без самото оръдие, но предполагам, че трябва да е с него). С боекомплекта ще дойде поне 20 т..
            Не ми се вярва да има отделни елеватори, но някакъв път до погребите трябва да има, а и те трябва да поемат съответното количество допълнителни боеприпаси. Т.е. може да се наложи малко да увеличиш обема им, а те са защитени с някаква броня, т.е. и това може да добави още малко към тежестта.
            Да не говорим, че почти цялата тежест, която отнемаш е общо взето под ватерлинията, а добавяш над нея. Не че е много голяма разликата от тези 20-тина тона.

            Comment


              #81
              По принцип грешката е моя - визирам британско оръдие, а ще се ъпгрейтва германския флот
              Аз по горе казах, че торпедните апарати ще спестят много малко тонаж, но освобождават екипаж за артилерията.
              Колкото за елеваторите, представи си батарейна палуба с шест 75/76/88 мм. оръдия. В най-добрият случай те са разделени донякъде едно от друго с бронирана преграда от 1-2 инча. На всеки две или три от тях има по един елеватор за снаряди (по-скоро само два). Ако тези шест оръдия заменим с две 6 инчови трябва само да съпоставим теглото на оръдията, броя на личния състав и теглото на боезапаса. Елеваторите остават същите, защото малокалибрените боеприпаси се вадят не по единично, а или с "колички" в сандъци с различна бройка - в зависимост от калибъра, или с "колички" за по няколко снаряда.
              Last edited by Сун Дзъ; 09-06-2012, 21:17.

              Comment

              Working...
              X